iwwa
17.11.08,13:26
Ahojte poraďáci.
Prosím o radu. Pracujem v istej spoločnosti od 12.6.2007. Momentálne som tehotná a nástup na materskú mám 2.2.2009. Spoločnosť v ktorej pracujem je momentálne v katastrofálnom stave a prepúšťa sa u nás každý mesiac. V prípade ak by som chcela rozviazať pracovný pomer s tým, že by mi vyplatili aj nejaké odstupné, i napriek tomu, že som ako tehotná chránená zákonom, bolo by to protizákonné? A ako by mi potom bola vyplácaná materská? Bolo by to vo výške tých 55% z hrubého príjmu, ktorý som mala doteraz? Asi je to komplikované, ale keďže viem, že sa do tej spoločnosti po materskej nevrátim, keďže už nebudú pravdepodobne existovať, tak rozmýšlam nad alternatívou niečo od nich ešte dostať.
brčko
17.11.08,12:37
Ahojte poraďáci.
Prosím o radu. Pracujem v istej spoločnosti od 12.6.2007. Momentálne som tehotná a nástup na materskú mám 2.2.2009. Spoločnosť v ktorej pracujem je momentálne v katastrofálnom stave a prepúšťa sa u nás každý mesiac. V prípade ak by som chcela rozviazať pracovný pomer s tým, že by mi vyplatili aj nejaké odstupné, i napriek tomu, že som ako tehotná chránená zákonom, bolo by to protizákonné? A ako by mi potom bola vyplácaná materská? Bolo by to vo výške tých 55% z hrubého príjmu, ktorý som mala doteraz? Asi je to komplikované, ale keďže viem, že sa do tej spoločnosti po materskej nevrátim, keďže už nebudú pravdepodobne existovať, tak rozmýšlam nad alternatívou niečo od nich ešte dostať.

výpoved z organ.príčin (§ 63 ods.1 b ZP) dostať nemôžeš, no ak podpíšeš dohodu o ukončení PP z organizačných príčin (aby si mala nárok na odstupné) , tak aj ako tehotná takto môžeš ukončiť PP.
Potom máš podla ZP nárok na 2-mesačné odstupné (nemáš odprac. aspon 5rokov), ak v kol.zmluve nemáte vyššie.

Ak po ukončení tohto zamestnania nebudeš mať iné nem.poistenie (napr. iné zamestnanie alebo DNP), tak budeš mať nárok na materské z tohto ukončeného zamestnania/nem.poistenia, lebo budeš v 6mesačnej ochrannej lehote z tohto ukonč.poistenia.
Potrebných aspn 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom predpokladám splnaš (nemala si dlhodob nepl.volno).
Ak ukončíš PP v r.2008, tak sa ti bude rátať materské 55% z denného vym.základu v období 12.6.-31.12.07, ak ukončíš PP v r.2009, tak z DVZ v r.2008.

Od ukončenia PP už nebudeš poistená dôchodkovo, nemocensky, ani v nezamestnanosti a ak nebudeš napr. poberať nemocenské alebo zaregistrovaná na UP, ani zdravotne. Takže si treba ZP platiť ako samoplatitel (ak neplatí vyššie napísané).
Dôchodkovo budeš poistená až od narodenia dieťaťa (ak nebudeš zamestnaná), ak si podáš prihlášku na SP podla bydliska do 45dní po narodení dieťaťa.
Zdravotne môžeš byť poistencom štátu napr. ako poberatel materského, nemocenského alebo ako zaregistrovaný uchádzač o zamestnania na UP