marcelle11
17.11.08,14:21
Prosim poradte. Zacinam so zivnostou pozicovne svadobnych siat. Mam na vyber prenajom dvoch priestorov. Jeden ponukany za cenu xxx a druhy za rovnaku cenu xxx + DPH. V prvom pripade mi tvrdia, ze nie su zatial platcami DPH. Znamena to, ze kedykolvek mi mozu zdvyhnut najom o to DPH ak sa nim stanu?
Alebo pre mna DPH nema mat smerodajny vyznam a obe prenajmy su vlastne za rovnaku cenu?
Niekde na porade som citala, ze mne ako neplatcovi DPH nemozu cenu za prenajom o toto DPH navysovat? Je to pravda?

Dakujem vsetkym vopred za rady.
Jana1303
17.11.08,13:52
Áno je to pravda, neplatcovi DPH sa fakturuje bez DPH.
marcelle11
20.11.08,10:28
Dakujem velmi pekne.

Poskytovatel priestorov na prenajom mi vsak tvrdi, ze DPH budem musiet aj tak zaplatit lebo on mi to bude fakturovat s DPH. Ako ho presvedcit, aby sme boli obaja spokojni. Ja mam o tie priestory velky zaujem.
Zoltán Kovács
20.11.08,10:32
Dakujem velmi pekne.

Poskytovatel priestorov na prenajom mi vsak tvrdi, ze DPH budem musiet aj tak zaplatit lebo on mi to bude fakturovat s DPH. Ako ho presvedcit, aby sme boli obaja spokojni. Ja mam o tie priestory velky zaujem.

Nemôže ti fakturovať s DPH, ak ty si neplatiteľ. Nech si prečíta § 38 zákona o DPH.
Paula
20.11.08,10:34
Možno to myslel tak (len sa zle vyjadril), že síce bez DPH ale o tú DPH navýši sumu.
marcelle11
20.11.08,10:43
Pozrela som si ten paragraf ale ani ja to tam neviem najst. Je tam spominany len pripad ked platitel prenajima nehnutelnost inemu platitelovi.
Paula
20.11.08,10:46
Pozrela som si ten paragraf ale ani ja to tam neviem najst. Je tam spominany len pripad ked platitel prenajima nehnutelnost inemu platitelovi.


http://www.porada.sk/92041-prenajom-nehnutelnosti-a-dph-post840802.html#post840802
marcelle11
20.11.08,10:47
Vdaka vsetkym. Budem to s nim musiet prediskutovat. Povedal, ze cena bez DPH je 30tis. Majitel realitky mi povedal o tom, ze to DPH budem musiet zaplatit tiez, lebo mi to budu fakturovat s DPH.
marcelle11
20.11.08,10:50
Dakujem Paula,

aj tu diskusiu som uz celu presla davnejsie ale konkretnu 100% odpoved som tam nedokazala najst.
Paula
20.11.08,10:52
Žeby zákon nebol 100%-ný? :)
Zoltán Kovács
20.11.08,10:57
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti




(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo iná ubytovňa pri poskytnutí krátkodobého ubytovania, ktorým sa rozumie ubytovanie na obdobie kratšie ako tri mesiace, chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.


Podľa mňa mnou označené je dostatočne jednoznačné.
jaja99
20.11.08,11:02
Dakujem Paula,

aj tu diskusiu som uz celu presla davnejsie ale konkretnu 100% odpoved som tam nedokazala najst.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

= len keď platiteľ (pl. DPH) prenajíma inému platiteľovi (pl. DPH), tak nájom nemusí byť oslobodený od dane, t.j. môže byť zdaňovaný
marcelle11
20.11.08,11:08
Zakon je urcite stopercentny, ale problem je najst tu cast ktora vysvetluje ktory konkretny problem a otazne je aj vylozenie zakona.
Tak ja si to este skusim znova cele prejst, rovnako zakon o DPH.
Zoltán Kovács
20.11.08,11:18
Zakon je urcite stopercentny, ale problem je najst tu cast ktora vysvetluje ktory konkretny problem a otazne je aj vylozenie zakona.
Tak ja si to este skusim znova cele prejst, rovnako zakon o DPH.

Veď ti uvádzame, že ktorá časť zákona hovorí o tom, že neplatiteľovi nemôže fakturovať nájom s DPH.
marcelle11
20.11.08,11:20
To znamena, ze podnikatel, ktory nie je platcom DPH a prenajima si obchodne priestory (okrem za ucelom tych uvedenych vynimiek) plati len cenu bez DPH? A nikto od neho nemoze tuto platbu ani narokovat?
Zoltán Kovács
20.11.08,11:22
To znamena, ze podnikatel, ktory nie je platcom DPH a prenajima si obchodne priestory (okrem za ucelom tych uvedenych vynimiek) plati len cenu bez DPH? A nikto od neho nemoze tuto platbu ani narokovat?

Bingo.
marcelle11
20.11.08,11:29
Potrebovala som mat istotu pred tym ako sa o tom budem rozpravat s prenajimatelom.
Este by ma zaujimalo ci tento prenajimatel sa moze rozhodnut z nejakych ek. dovodov uprednostnit platitela DPH alebo je to tak ako predpokladam, ze na jeho prijmy to nebude mat nijaky dopad.

Vdaka :-)
Johanka
20.11.08,11:33
Potrebovala som mat istotu pred tym ako sa o tom budem rozpravat s prenajimatelom.
Este by ma zaujimalo ci tento prenajimatel sa moze rozhodnut z nejakych ek. dovodov uprednostnit platitela DPH alebo je to tak ako predpokladam, ze na jeho prijmy to nebude mat nijaky dopad.

Vdaka :-)
Prenajímať nehnuteľnosť nájomcovi, ktorý nie je platiteľ DPH je nevýhodné, pretože potom si nemôže prenajímateľ zo svojich "vstupov" odpočítavať plnú výšku DPH, ale iba jej pomernú časť (počíta koeficient).
marcelle11
20.11.08,11:39
Dakujem Johanka,

vedela som, ze niekde musi byt pes zakopany ked tolko problemov okolo toho.
Cize nemoze ma donutit to DPH zaplatit ale sa moze rozhodnut vobec mi to neprenajat?
Johanka
20.11.08,11:42
Dakujem Johanka,

vedela som, ze niekde musi byt pes zakopany ked tolko problemov okolo toho.
Cize nemoze ma donutit to DPH zaplatit ale sa moze rozhodnut vobec mi to neprenajat?
Ak pernajíma nehnuteľnosť nájomcovi, ktorý nie je platiteľ DPH, sadzba dane je 0 %. Tu sa nedá baviť o žiadnej DPH a vôbec nie o nejakom nútení ...
Ale b) je správne ;), na zmluvu musia byť min. dvaja.
marcelle11
20.11.08,11:46
jasne strucne VELKA VDAKA. :-)