motylik7
17.11.08,16:36
Chystáme sa kúpiť keyboard alebo elektronické klávesy pre naše dietky (11 a 14 r.). Nemusí to byť nič extra, veľa funkcií, pripojiteľnosť k PC a pod. Má to byť len klavír pre začiatočníka za nízku cenu (tak do 2tis.-viac nie som ochotná zaň dať-prvotné nadšenie opadne a klavír prachom zapadne :D).
Nevieme sa rozhodnúť, či sa oplatí kúpiť nástroj z druhej ruky alebo radšej nové. Totiž v bazáre sa dajú kúpiť na pohľad celkom zaujímavé kusy, oproti tým novým (lacnejším) vyzerajú byť za podobnú cenu výhodnejšie. Len sa bojíme porúch, keďže nemáme skúsenosť, nevieme, do akej miery sú tieto prístroje poruchové.
Elektronické klávesy sa možno neoplatí kupovať z druhej ruky, pokiaľ sa na ne vzťahujú neustále klesajúce ceny ako je to pri PC komponentoch a inej mikroelektronike.
Vie nám niekto poradiť? Vopred díky :)
petmar
17.11.08,18:09
Závisí od toho, či sa deti budú učiť v hrať v ĽŠU alebo len tak brnkať doma. Ak v hudobnej škole, sú tam požiadavky na veľkosť kláves, na dynamické vlastnosti nástroja (silnejší úder = silnejší zvuk), to sú trocha drahšie nástroje, presnejšie požiadavky konzultujte v ĽŠU. AK to má byť nástroj na domáce brnkanie, možno kúpiť aj starší, tá elektronika vydrží veľa, skôr si pozrite mechanickú časť, zachovalosť, tiež aby každá klapka hrala plný tón.. Už pred tými 10-12 rokmi sa dovážali celkom slušné keyboardy, mali veľa zvukov, rytmov, podkladov. No nový je nový...
osky
17.11.08,19:35
Závisí od toho, či sa deti budú učiť v hrať v ĽŠU alebo len tak brnkať doma. Ak v hudobnej škole, sú tam požiadavky na veľkosť kláves, na dynamické vlastnosti nástroja (silnejší úder = silnejší zvuk), to sú trocha drahšie nástroje, presnejšie požiadavky konzultujte v ĽŠU. AK to má byť nástroj na domáce brnkanie, možno kúpiť aj starší, tá elektronika vydrží veľa, skôr si pozrite mechanickú časť, zachovalosť, tiež aby každá klapka hrala plný tón.. Už pred tými 10-12 rokmi sa dovážali celkom slušné keyboardy, mali veľa zvukov, rytmov, podkladov. No nový je nový...


ked sa vy rodicia staviate k tomu uz od zaciatku tak,ze deti to omrzi,budte si isti ze to tak i bude.
ked vydrzite vy,vydrzia aj deti-ved deti trochu treba aj pripriet,hlavne ak su v niecom dobre....
klavesy na zaciatok stacia aj starsie,behom roka zistite ako to ide detom a ked ich podporite,budu sa tesit spolu s vami.
potom sa uz ani vy neuspokojite s nejakym lacnym nastrojom.ale ked si nie ste isti,staci na zaciatok mala investicia...

mimotemyje vedecky dokazane ze deti ktore sa venuju hre na nejaky hudobny nastroj,spevu alebo tancu-skratka hudbe a umeniu,su ovela emocionalnejsie zalozene,citlivejsie a POKOJNEJSIE.maju viac trpezlivosti a zmysel pre krasu....maju väcsi zmysel pre moralku a nebyvaju z nich "vyvrheli".
potvrdzujem to z vlastnej skusenosti-z mojej ucitelskej praxe.
motylik7
18.11.08,10:19
Ďakujem za ohlasy a rady :) Je to len také brnkanie doma, to si vymysleli len ako takú ďalšiu zábavku (pre istotu to neberiem moc vážne :D). Ak sa tomu venovať vážnejšie, kúpime potom drahší klavír.
[ "je vedecky dokazane ze deti ktore sa venuju hre na nejaky hudobny nastroj,spevu alebo tancu-skratka hudbe a umeniu,su ovela emocionalnejsie zalozene,citlivejsie a POKOJNEJSIE.maju viac trpezlivosti a zmysel pre krasu....maju väcsi zmysel pre moralku a nebyvaju z nich "vyvrheli".
potvrdzujem to z vlastnej skusenosti-z mojej ucitelskej praxe."
Áno, toto je úplná pravda, stotožňujem sa s tým.
Staršia dcéra sa pre rokmi učila hrať na flaute v ĽŠU a veru musela som ju ďalšie roky do toho aj tlačiť. Ona teraz už druhým rokom učí hrať na flautu zase mňa a je to zázračný relax. Teraz uvažujem dokonca o violončele (pre mňa :---), má nádherný hlboký zvuk, ale to je už naozaj drahá investícia.
osky
20.11.08,08:53
Ďakujem za ohlasy a rady :) Je to len také brnkanie doma, to si vymysleli len ako takú ďalšiu zábavku (pre istotu to neberiem moc vážne :D). Ak sa tomu venovať vážnejšie, kúpime potom drahší klavír.
[ "je vedecky dokazane ze deti ktore sa venuju hre na nejaky hudobny nastroj,spevu alebo tancu-skratka hudbe a umeniu,su ovela emocionalnejsie zalozene,citlivejsie a POKOJNEJSIE.maju viac trpezlivosti a zmysel pre krasu....maju väcsi zmysel pre moralku a nebyvaju z nich "vyvrheli".
potvrdzujem to z vlastnej skusenosti-z mojej ucitelskej praxe."
Áno, toto je úplná pravda, stotožňujem sa s tým.
Staršia dcéra sa pre rokmi učila hrať na flaute v ĽŠU a veru musela som ju ďalšie roky do toho aj tlačiť. Ona teraz už druhým rokom učí hrať na flautu zase mňa a je to zázračný relax. Teraz uvažujem dokonca o violončele (pre mňa :---), má nádherný hlboký zvuk, ale to je už naozaj drahá investícia.


tak vam gratulujem,teste sa z hudby-je to vazne unik od denneho stresu.

a to violoncelo-je to odvaha/a vazne trochu draha...:D/drzim palce.potesili ste ma.;)
malalulu
24.11.08,09:16
Keď som kupovala deťom el. klávesy, doniesol mi to dávno jeden muzikant zo zahraničia. Pýtala som sa v prvom rade na servis, on povedal, že to sa nekazí, (aspoň sa za veľa rokov nestretol s tým, že by sa nejaké pokazili), musel by si to rozbiť.(je to zn. Yamaha, ale na tom asi nezáleží). Máme ich dávno, teraz už zapadajú prachom, ale vydržali. Takže si myslím, že aj z druhej ruky nástroj je v poriadku.
motylik7
06.01.09,16:25
Ďakujem za všetky príspevky. Kúpili sme si nakoniec CASIO 800 (samohrajku) a moje dievčatá si na nej veselo brnkajú :D
Chcem poprosiť pani učiteľku "osky" k vyjadreniu k tomuto:
keby dcérka začala chodiť do základnej umeleckej školy učiť sa hrať na klavír, musela by sa učiť celú teóriu, ak už má podobnú teóriu za sebou? Teóriu pri hre na flautu sa učila rok a nechce sa jej to znova absolvovať. Ja sa v týchto veciach nevyznám, ale mám pocit (kukla som si noty na klavír, zdajú sa mi trošku v niečom odlišné), že tá teória sa viaže ku každému nástroju diferencovane, základom je snáď iba notová osnova :---.
Ďakujem.
Slayer666
18.01.09,12:41
Teoria je u kazdeho nastroja rovnaka v podstate. Tie iste stupnice, toniny, akordy, intervaly atd. Lisi sa to len detailami, ktore sa avsak na hodinach teorie neberu, prebera ich uz ucitel nastroja (nemozu sa na teorii venovat kazdemu nastroju predsa, teoria sa totiz vyucuje spolocne pre vsetkych). Takze neviem ako si to vyzaduje skola, ale takto poviem: nepotrebuje to znovu. V podstate cela teoria na statnych ZUSkach je o nicom, dokopy sa tam z teorie nic neberie. A kedze deti su uz dost velke, postaci aj externe studium (teorie myslim). Tiez som v ich veku chodil na klavir a mal som aj teoriu. Od klaviru som neskor upustil a par rokov na to som zacal s elektrickou gitarou - teorie som si nastudoval sam a aj take veci, ktore sa na ZUSke pokial viem vobec neberu. Takze na teoriu netreba chodit, ale urcite ju treba vediet - to bezpodmienecne!:)
motylik7
18.01.09,17:30
Ďakujem. Potešilo :)
Lídia
18.01.09,17:44
V dnešnej dobe sa kupujú väčšinou nové PC, mobilné telefóny. Motýlik 7 úprimne gratulujem, tak nech vám to nadšenie pre hudbu čo najdlhšie vydrží.:)
Dá sa zohnať i na inzerát učiteľ, dohodnete si hodiny a nemusia chodiť na teóriu, ak sa tomuto chcú venovať len rekreačne. A pokiaľ by sa raz rozhodli na pedagogickú dráhu, tak hudobné vzdelanie akoby našli.
Slayer666
18.01.09,20:34
Chcel by som este jednu vec dodat, lebo je to velmi dolezite a tiez sa mi zda, ze o tom ucitelia nehovoria (aspon ked ja som chodil na klavir tak moja nic). Ak ju to ma bavit, mala by aj nejaku taku hudbu pocuvat. To ti povie kazdy hudobnik, ze je nesmierne dolezite pocuvat hudbu, ktoru sa ucim hrat, lebo len tak sa da hudba naucit spravne interpretovat. Ak cloveka dany typ hudby bavi alebo aspon k nemu citi respekt, je to hned o niecom celkom inom.

Na klaviri sa hra najcastejsie asi barok-romantizmus (Bach, Mozart, Beethoven, Chopin...), hudba 20st (Stravinsky, Sostakovic, Schoenbeg...), jazz (Oscar Peterson, Duke Ellington...), potom uz menej sofistikovane zanre ako rock-n-roll, rhythm & blues a pod. (ale tiez sa zide vediet).

Uvidite ako jej to pojde, ale ak sa tomu bude chciet venovat, bolo by dobre, ak by pocuvala aj taku hudbu, aku hra (co bude v tomto veku iste problem:D), a este lepsie je sa neobmedzovat na jeden zaner (napr. byt snob na vaznu hudbu) - nic ine ako hudobna obmedzenost sa nedosiahne. Tak drzim palce, nech jej to vydrzi.:)

Ozaj, mam trosku zlu spravu. Predvidam uz teraz, ze za nevela rokov bude po vas chciet, aby ste jej kupili novy nastroj (totiz pravda je taka, ze casio je len hracka, nie je to ''ozajstny'' nastroj - ved nema to ani rozsah aky ma mat). Dost blbe je, ze klavir/klavesy (to je jedno) su dost drahe nastroje - napr. seriozne klavesy aspon 50000SK. Ale z druhej ruky to asi bude lacnejsie a v takom pripade radsej klavir.
osky
21.01.09,15:24
Ďakujem za všetky príspevky. Kúpili sme si nakoniec CASIO 800 (samohrajku) a moje dievčatá si na nej veselo brnkajú :D
Chcem poprosiť pani učiteľku "osky" k vyjadreniu k tomuto:
keby dcérka začala chodiť do základnej umeleckej školy učiť sa hrať na klavír, musela by sa učiť celú teóriu, ak už má podobnú teóriu za sebou? Teóriu pri hre na flautu sa učila rok a nechce sa jej to znova absolvovať. Ja sa v týchto veciach nevyznám, ale mám pocit (kukla som si noty na klavír, zdajú sa mi trošku v niečom odlišné), že tá teória sa viaže ku každému nástroju diferencovane, základom je snáď iba notová osnova :---.
Ďakujem.


teoria je u kazdeho nastroja v podstate rovnaka-pod terminom teoria rozumieme :noty,intervaly,akordy,stupnice,tempove a dynamicke znacky,vyrazove prostriedky v hudbe a pod.

rozdiel je uz v danom nastroji,kedy je odlisna technika hry.ak hrate na flaute musite sa naucit tzv.hmaty-cize ktore dierky zakryt a ktore nechat volne pri konkretnom tone,ale na klaviri musite presne vediet,kt.klaves predstavuje patricny ton.napr.na gitare funguje tiez princip hmatov ale zasa sa ucite ktore struny kde pritlacit aby zaznel ton kt.chcete....

v zakl.umeleckych skolach je to tak,ze deti absolvuju cca pol roka iba teoriu a potom sa dostanu konecne k nastroju.
osobne to povazujem za hroznu vec,pretoze dieta chce hrat a nie ucit sa-takze mnohe to vzdaju este v prvom mesiaci.
ja mam sukromnu prax,ucim si deti doma,popri zamestnani a realizujem to inak.
hned na prvej hodine si dieta "ohmata "nastroj,zoznami sa s nim,poratame dierky alebo klavesy... a hned na dalsej lekcii uz sa naucime kde lezi zakladna nota na klaviri alebo prvy hmat na flaute.este sa mi nestalo,zeby sa dieta nerado vracalo alebo chodilo na hodiny nasilu.
vybudovala som si vlastny system a vytvorila som si kreslene notove podklady na zaklade roznych obrazkov/kreslim si to sama ale uz uvazujem ,ze to vydam tlacou-len neviem ako nato..../ ,ucim deti uz od 4 rokov.

co sa tyka otazky -este by som dodala ,ze povazujem za zbytocne,aby dieta absolvovalo znovu teoriu kt.uz malo.nastrojove individualne rozdiely si preberie na hodine nastroje s ucitelom.
mozno bude musiet urobit nejaky skusobny test,aby vedeli posudit,do ktoreho rocnika z teorie by mala byt zaradena.
inak,individualny pristup ucitela k ziakovi je minimalne 50 percentny uspech.
ak to ucitel robi len pre peniaze,dieta sa skoro nic nenauci ani ked sa bude snazit.
zistite si teda dopredu,k akemu ucitelovi dieta priradia-dnes uz jestvuju aj dni otvorenych dveri a ak stavite na sukromne vyucovanie-tam ste panom Vy-co si zaplatite,musi mat uroven!
Mlynar
23.01.09,12:19
Držte sa hudby! Hudba je to najkrajšie,čo mohol človek stvoriť!
Predstavte si,že by sa vo všetký svetových vojnách bojovalo
hudobnými nástrojmi a munícia by bola hudba...
motylik7
24.01.09,08:26
Držte sa hudby! Hudba je to najkrajšie,čo mohol človek stvoriť!
Predstavte si,že by sa vo všetký svetových vojnách bojovalo
hudobnými nástrojmi a munícia by bola hudba...
:---
Moje deti vďaka keyboardu samohrajke počúvajú vážnu hudbu, ktorú by inak nepočúvali (hoci ako malým sa im páčila) a už nepúšťajú stále dokolečka tie naj- (-strašnejšie :o) svetové hity :D
Teraz v celom byte znejú nozaj krásne tóny :)