mima1369
17.11.08,17:26
Dobrý deň,
som začiatočník a chcela by som sa opýtať, ako sa postujupe pri určení hodnoty majetku, ktorý bol vytvorený vlastnou činnosťou (napr. lisovací nástroj) a dodávateľské faktúry (za materiál potrebný na zhotovenie nástroja) boli aj v cudzej mene, teda nie iba v SKK.
Ktorý kurzový dátum (na prepočet kurzu) sa berie v takomto prípade do úvahy? Dátum vystavenia dodávateľskej faktúry, alebo dátum, ktorým bol nástroj vzatý do užívania?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Mima.
misolga
07.03.12,19:37
Dobrý večer,ak firma nakúpila materiál na stavbu oplotenia prevádzky , pričom práce budú vykonávané dodávateľsky -jedná sa v tomto prípade o obstaranie majetku vo vlastnej réžii a je potrebné účtovať náklady na materiál cez účty 501/321,211 a 042/624? Nákup materiálu vrátane vyfakturovaných miezd boli účtované priamo na účet 042 bez použitia účtov 501 a 624... A presne tento istý postup účtovania vedie aj v prípade technického zhodnotenia budovy. Účtovanie priamo cez účet 042 nebude mať vplyv na HV firmy, jedná sa mi skôr o to či je tento postup správny, alebo je potrebné účtovať o nákladoch a aktivácii..Ďakujem
Adiks
08.03.12,13:54
Je potrebné účtovať o nákladoch a aktivácii dlhodobého hmotného majetku, účtovanie uvedené na konci tvojej prvej vety je správne a má sa postupovať takto.
miska31
20.03.12,09:03
Dobrý deň. Obstarávali sme DHM - 042/321. K tomu sme ešte aktivovali vlastné mzdy, materiál, dopravu, naftu. Môžem to všetko zaúčtovať na 042/624? Alebo je to potrebné členiť na 621,622 a pod? Ďakujem
Adiks
22.03.12,13:07
DHM sa aktivuje len v prípade, ak sa jedná o DHM vytvorený vlastnou činnosťou. V takomto prípade sa použije účet 624.
miska31
28.08.12,06:32
Dobrý deň. Prosím o radu ohľadom aktivovania miezd. Ak mám na stredisku údržba mesačnú mzdu napr. 1000 eur a pracovník v určitom mesiaci nevykonával žiadne údržbárske práce ale robil na obstarávanom majetku (kopal jamy na nové rozvodné potrubia, vkladal a montoval ich) môžem celú jeho mzdu aktivovať na 624? Alebo kedy môžem mzdu aktivovať, len ak je dodaná dodávateľsky? Ako mám prosím Vás postupovať, ak naši pracovníci robia na obstarávanom majetku (prerábame kotolne z plynu na štiepku, kde sú potrebné nové rozvody, rúry), nemajú mzdu navyše len robia inú robotu-súvisiaciu s majetkom? Dúfam, že som to napísala pochopiteľne. Ďakujem
Adiks
28.08.12,07:59
Ak zamestnanci celý mesiac pracovali na obstarávanom majetku, tak zistíš výšku ich hrubých miezd a odvodov, ktoré platí zamestnávateľ a zaúčtuješ 042/624. V prípade, ak by na obstarávanom majetku pracovali len časť mesiaca, určíš hrubú mzdu a odvody alikvótne podľa počtu odpracovaných dní (hodín).
Adiks
28.08.12,08:12
Dokonca som v odbornej literatúre čítal, že aktivovať by sa mala aj čiastka 55 % z hodnoty stravného lístka, na ktorú prispieva zamestnávateľ, ak zamestnanec pracuje celý pracovný deň na obstarávanom majetku. Takže nielen účty 521,524 ale aj účet 527.
miska31
28.08.12,09:42
Ďakujem za odpoveď. Nejde mi totiž do hlavy to, že ak by sme neobstarávali majetok mzda zamestnanca by bola zaúčtovaná celá v nákladoch (robil by niečo iné). Ak mzdu aktivujem, je v nákladoch aj vo výnosoch, čiže ju v podstate "vynulujem". Takže je v poriadku ak mzdu, ktorá súvisí s majetkom aktivujem? Potrebujem tomu pochopiť, preto budem veľmi vďačná za vysvetlenie. A aký podklad potrebujem. Stačí mi ID o aktivácii priložiť napr. pracovný list o vykonanej práci, s popisom práce, počtom hodín a sumou?
denisa1222
19.11.12,13:37
Pridávam ešte podotázku,
ak mi zamestnanec skončil, pracoval iba na obstarávaní majetku, ide odstupné (účet 527) do aktivácie?
Za odpoveď vopred ďakujem. Denisa.
Adiks
19.11.12,22:14
Podľa mňa sa odstupné nezaratáva, lebo zamestnanec za ten čas, čo pracoval na obstaraní majetku dostal nejakú konkrétnu mzdu za odpracované dni (hodiny) a zamestnávateľ z tejto mzdy zaplatil odvody (účty 521,524). Odstupné je niečo navyše k tejto mzde, súvisí len so skončením prac.pomeru a nemalo by byť zarátané, ani odvody z neho, do nákladov súvisiacich s obstaraním majetku, ktoré sa aktivujú.