johny500
17.11.08,18:10
Dobry vecer,

viete mi niekto poradit? Chcel by som spustit jednu web stranku, kde by islo o sprostredkovanie sluzieb medzi uzivatelmi a firmami. Ide o to, ze ja by som to chcel robit inac ako moja konkurencia.
Chcel by som si preto dat postupy vyuzivane na stranke nejako ochranit, nejakou licenciou alebo neviem cim, tak, aby som tieto postupy mohol vyuzivat iba ja. Dalo by sa to ochranit len na Slovensku, alebo aj v celej EU? Za akych podmienok? Kolko by to asi stalo?

Nejde tu o nejake prikazy programovacieho jazyka, scripty ani nic taketo "technicke", ale logicke. Nemozem presne vysvetlit o co ide, ale skusim dat priklady:
1. Ak konkurencia vyzaduje najprv nejake info o vyrobku a az potom osobne udaje, mohol by som si dat ochranit opacny postup? Teda najprv pytat osobne udaje a az potom detaily o zakazke? Bolo by potom mozne, aby nikto iny bez mojho suhlasu nemohol pouzivat postup: najprv osobne udaje, potom info o zakazke?
Viem, ze to asi nebol celkom dobry priklad, tak skusim este jeden:
2. Ak by som mal firmu, ktora vyraba napr bicykle a standardny postup je najprv ochranit trubky proti korozii a az potom zvarit ram, mohol by som si ochranit postup: najprv zvarit ram a potom ho cely aj so zvarmi ochranit proti korozii?

Prepacte, ale nemozem napisat presne o co ide, lebo potom by to mohol niekto prevziat. Ide mi hlavne o to, ci si mozem dat ochranit nejake logicke postupy v komunikacii so zakaznikom, cez internetovu stranku.

Dakujem velmi pekne za odpovede a pomoc
misomiso
17.11.08,17:28
Taketo nieco je neochranitelne.
George Michael
17.11.08,17:44
Ak uvedieš na svojej stránke do praxe niečo čo je jedinečné, čo si vymyslel len ty, tak to bude jedinečné len dovtedy, kým to nepoužije tvoja konkurencia. Ak to bude dobré, nezabrániš nikomu, aby to nepoužil. Bohužiaľ.
johny500
18.11.08,04:57
myslel som si nieco take...

A ako si davaju ochranit napr vyrobne procesy firmy? Nedalo by sa to klasifikovat ako dusevne vlastnictvo alebo cosi take? Fakt nie je ani najmensia sanca ako si to ochranit?

dakujem
kochones
18.11.08,19:15
vyrobne procesy je tazke ba priam nemozne uchranit, ale daju sa uchranit napr. zlozenia vyrobneho materialu, dokumentacia k nastrojom, pripravkom, formam ktore su nevyhnutne potrebne k vyrobe.
dusanpetras
21.11.08,07:42
Vyrobcovia originalnych lieciv casto vo svojej praxi pouzivaju ochranu svojich produktov v dvoch formach - ochranu molekuly - teda zlozenia produktu (v tvojom pripade by slo o ochranu toho, ze bycikel ma ram, ochranu proti korozii a zvar) ale aj ochranu vyrobneho postupu vyroby molekuly(v tvojom pripade by si ochranili postup - najskor zvar, potom aplikacia ochrany).
Skus sa teda povrtat v tejto oblasti -ochrana v oblasti vyroby originalnych lieciv. Asi to vsak budu info viac-menej na urovni EU, tak zelam vela trpezlivosti.
a13
21.11.08,19:14
jaj ja tiez na zachode najprv cikam potom kakam a uz mi to vyuziva aj konkurencia
johny500
23.11.08,08:44
Tuto temu som sem dal aj preto, lebo pred par dnami som cital jeden clanok o spore medzi jednou velkou slovenskou stavkovou / tipovacou kancelariou a jej ceskou "partnerkou" a ich spore o know-how.

Neviem presne o ake know-how islo ( ci islo napr o pravidla tipovacich hier, alebo o know-how technickej podpory ).

Co vsetko sa pocita do know-how, ktore sa uz da ochranit pred konkurenciou, podobne ako v tomto pripade?

Dakujem
misomiso
25.11.08,13:04
Tuto temu som sem dal aj preto, lebo pred par dnami som cital jeden clanok o spore medzi jednou velkou slovenskou stavkovou / tipovacou kancelariou a jej ceskou "partnerkou" a ich spore o know-how.

Neviem presne o ake know-how islo ( ci islo napr o pravidla tipovacich hier, alebo o know-how technickej podpory ).

Co vsetko sa pocita do know-how, ktore sa uz da ochranit pred konkurenciou, podobne ako v tomto pripade?

Dakujem

Ten spor okolo Tiposu je pravdepodobne pokusom vytunelovat stat. To nema s beznymi pravidlami asi nic spolocne, bezny smrtelnik by s tym neuspel.
misomiso
25.11.08,15:38
http://ekonomika.sme.sk/c/4192810/miklos-hovori-o-podvode-v-tipose-je-to-skutocne-tak.html

pozri si toto videjko. Je tam o tom vsetko, aj o takzvanom "know kow".
Bastian
25.11.08,21:01
Tak ako povedal Mikloš: „Vyplatenie sumy dve miliardy korún z verejných zdrojov poškodzuje každého občana Slovenskej republiky.“

Fakt nechápem v čom spočívalo to know-how. Ale niekto asi vie... a cení si to na dve miliardy, keď aj napriek tomu, že mal možnosť sa súdiť, radšej vytiahne z vrecák daňových poplatníkov tie 2 miliardy.

http://www.sme.sk/c/4191356/kauza-tipos-pociatek-chysta-peniaze-fico-mlci.html