vpm
17.11.08,23:44
Poradi mi niekto, ako mám zaučtovať v alfe do PD úroky a daň z úrokov z bankového účtu.Ďakujem.
tinaM
18.11.08,06:35
Poradi mi niekto, ako mám zaučtovať v alfe do PD úroky a daň z úrokov z bankového účtu.Ďakujem.
Prijaté úroky - Príjem na účet, v druhovom členení iný zdaniť.príjem.

Daň z úrokov - Výdavok - banka, v druhovom členení daň z príjmov. Je dobré si vytvoriť členenie - daň z úroku. Pomáha to pri uplatnení zaplatenej dane pri vyplňovaní daňového priznania.
Ingrid 73
18.01.09,17:34
Poradíte mi ako správne účtovať v JU zrážkovú daň, kreditný úrok,daň z úroku?Ďakujem.
Zoltán Kovács
18.01.09,17:45
Poradíte mi ako správne účtovať v JU zrážkovú daň, kreditný úrok,daň z úroku?Ďakujem.

Veď to máš nad tvojou otázkou zodpovedané predsa.
mysimis
18.01.09,17:49
Poradíte mi ako správne účtovať v JU zrážkovú daň, kreditný úrok,daň z úroku?Ďakujem.


Zrážková daň - VOZD - mzdy, kreditný úrok - POZD - ostatné príjmy, daň z úrokov - VNZD - platba dane.
Zoltán Kovács
18.01.09,17:50
Zrážková daň - VOZD - mzdy, kreditný úrok - VOZD - ostatné príjmy, daň z úrokov - VNZD - platba dane.

Zrážková daň môže byť aj z úrokov.
mysimis
18.01.09,17:52
Zrážková daň môže byť aj z úrokov.

Smith, to je pravda, to ma v tej rýchlosti ani nenapadlo.:rolleyes:
Johanka
18.01.09,18:53
Zákon o dani z príjmov
§6
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
...
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti

§ 21
(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
....
g) daň podľa tohto zákona,


Povinnosť zrážať daň z úrok ustanovuje § 43
...
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)

:)
Ingrid 73
22.01.09,20:33
A ako to je s debetným úrokom?Inkaso debetného úroku? Učtovať ho do VOZD ako bežný úrok? Debet majú teraz všetci a tvrdia že na podnikanie...Ďakujem a prepáčte. Chcem mať istotu.
Zoltán Kovács
22.01.09,20:41
A ako to je s debetným úrokom?Inkaso debetného úroku? Učtovať ho do VOZD ako bežný úrok? Debet majú teraz všetci a tvrdia že na podnikanie...Ďakujem a prepáčte. Chcem mať istotu.

Áno debetný úrok je VOZD.
liba2
22.01.09,20:47
Áno debetný úrok je VOZD.... ak ide o úrok platený banke :)
Black
27.01.09,14:12
Ste si isty, ze
kreditny urok = POZD a debetný úrok = VOZD?

lebo ja som pocul o nejakej zmene pri uctovani urokov a ked som pozeral skusobny priklad v alfe tak kreditny úrok sa uctoval

v r.2008 ako POZD - iný
a v r. 2009 ako PNZD - iný


som zaciatocnik, nikoho sa nesnazim pomyliť len si chcem byt isty :)
Ociviste
27.01.09,20:46
Dobry vecer, chcem sa opytat a uistit VOZD v Alfe davam ako vydavok iny odpocitatelny od zakladu dane a POZD ako iny zdanitelny prijem? Dakujem
sonka1
28.01.09,07:33
Ja mám zase na výpise super položku, ktorá je:
Pripísanie úroku za nečerpanie, ale je to výdavok.
čiže banka mi pripísala úrok, ale mínusom (výdaj).
Dávam to ako ostatné neodpočítateľné výdaje
Zoltán Kovács
28.01.09,07:34
Ja mám zase na výpise super položku, ktorá je:
Pripísanie úroku za nečerpanie, ale je to výdavok.
čiže banka mi pripísala úrok, ale mínusom (výdaj).
Dávam to ako ostatné neodpočítateľné výdaje

Je to odpočitateľná položka. Ide vlastne o debetný úrok. Zrejme máte povolený debet, ale nečerpali ste.
sonka1
28.01.09,07:41
Je to odpočitateľná položka. Ide vlastne o debetný úrok. Zrejme máte povolený debet, ale nečerpali ste.
Práveže čerpáme a !dosť":). Na účte mám mínusový zostatok.
Zoltán Kovács
28.01.09,07:43
Práveže čerpáme a !dosť":). Na účte mám mínusový zostatok.

Aj tak je to výdavok ovpl.zákl.dane.

Zrejme ste ale nevyčerpali celý debet. A banka vlastne ten objem má pre vás "rezervovaný" a za to rezervovanie je úrok z nečerpania.
sonka1
28.01.09,07:45
Aj tak je to výdavok ovpl.zákl.dane.

Ďakujem aj riadny debetný úrok je VOZD??? SZčo totižto dosť vyberá na osobnú spotrebu...... a neviem si predstaviť to všetko pomerne rozpočítavať na jeho spotrebu a spotrebu pre výdavky týkajúce sa firmy.(tak pre istotu VNZD)
Poplatky za výbery jeho osobnej spotreby dávam do VNZD, ostatné do VOZD
tuta
28.01.09,07:52
Ale aj pri výbere na osobnú spotrebu je to poplatok banke platený z podnikateľského účtu preto by som účtovala VOZD.
Zoltán Kovács
28.01.09,07:54
Ďakujem aj riadny debetný úrok je VOZD??? SZčo totižto dosť vyberá na osobnú spotrebu...... a neviem si predstaviť to všetko pomerne rozpočítavať na jeho spotrebu a spotrebu pre výdavky týkajúce sa firmy.(tak pre istotu VNZD)
Poplatky za výbery jeho osobnej spotreby dávam do VNZD, ostatné do VOZD


Ale aj pri výbere na osobnú spotrebu je to poplatok banke platený z podnikateľského účtu preto by som účtovala VOZD.


V tomto prípade súhlasím so sonka1. Poplatky banke pri osobných výberoch z podnikateľského účtu určite nie sú VOZD.
Ociviste
28.01.09,16:51
A ked neviem presne rozratat uroky, ktore by mali pripadat na osobnu spotrebu a ktore su na podnikatelsku cinnost?
Zoltán Kovács
28.01.09,16:54
A ked neviem presne rozratat uroky, ktore by mali pripadat na osobnu spotrebu a ktore su na podnikatelsku cinnost?

Úroky prečo by si rozrátal na os. spotrebu a na podnikateľskú činnosť?
Ociviste
28.01.09,17:07
prepac, vy ste sa ku koncu uz rozpravali o poplatkoch pri osobnom vybere a nie o urokoch. Dnes mi uz z tolkych informacii ide prasknut hlava. Takze ak je zauctovany vyber z uctu pre osobny ucel tak tomu vobec nechapem, lebo ja davam bankove poplatky do prevadzkovej rezie. Alebo som potom nepochopila o com diskutujete.
Zoltán Kovács
28.01.09,17:10
prepac, vy ste sa ku koncu uz rozpravali o poplatkoch pri osobnom vybere a nie o urokoch. Dnes mi uz z tolkych informacii ide prasknut hlava. Takze ak je zauctovany vyber z uctu pre osobny ucel tak tomu vobec nechapem, lebo ja davam bankove poplatky do prevadzkovej rezie. Alebo som potom nepochopila o com diskutujete.

Každá banka má stanovené poplatky za jednotlivé operácie na účte. Aj tvoja banka má poplatok za výber určite. No a poplatok, ktorý je za výber peňazi, ktoré použiješ na osobnú spotrebu, má byť účtovaný ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
Ociviste
28.01.09,17:15
Aha, takze ak mam nejaku celkovu sumu na vypise z BU a viem, kolko sa plati za vyber z bankomatu alebo v hotovosti. Vtedy si to rozratam a podla toho, ak to bolo na podnikatelske ucely, dam to do VOZD. Ak to bolo ale na osobnu spotrebu tak to dam tak ako pises. Pochopila som spravne?
liba2
28.01.09,17:17
A ked neviem presne rozratat uroky, ktore by mali pripadat na osobnu spotrebu a ktore su na podnikatelsku cinnost?
úroky sú len POZD a to preto, že peniaze sú na podnikateľskom účte, do dňa výberu na os. spotrebu sú podnikateľské, takže tu netreba nič rozrátať :)
Zoltán Kovács
28.01.09,17:20
Aha, takze ak mam nejaku celkovu sumu na vypise z BU a viem, kolko sa plati za vyber z bankomatu alebo v hotovosti. Vtedy si to rozratam a podla toho, ak to bolo na podnikatelske ucely, dam to do VOZD. Ak to bolo ale na osobnu spotrebu tak to dam tak ako pises. Pochopila som spravne?

Áno.
marina8
28.01.09,17:28
Každá banka má stanovené poplatky za jednotlivé operácie na účte. Aj tvoja banka má poplatok za výber určite. No a poplatok, ktorý je za výber peňazi, ktoré použiješ na osobnú spotrebu, má byť účtovaný ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.


je to aj v pripade, ze kazdy vyber z BU najprv dam cez priebeznu polozku ako prijem do pokladne a osobnu spotrebu urobim az z pokladne v inej sume ako som prijala a v iny datum? a medzi tym mam nejake hotovostne blocky ovplyvnujuce zaklad dane?
Zoltán Kovács
28.01.09,17:31
[/b][/i]

je to aj v pripade, ze kazdy vyber z BU najprv dam cez priebeznu polozku ako prijem do pokladne a osobnu spotrebu urobim az z pokladne v inej sume ako som prijala a v iny datum? a medzi tym mam nejake hotovostne blocky ovplyvnujuce zaklad dane?

V tomto prípade poplatok za výber je výdavok ovplyvňujúci základ dane.
liba2
28.01.09,17:31
[/b][/i]

je to aj v pripade, ze kazdy vyber z BU najprv dam cez priebeznu polozku ako prijem do pokladne a osobnu spotrebu urobim az z pokladne v inej sume ako som prijala a v iny datum? a medzi tym mam nejake hotovostne blocky ovplyvnujuce zaklad dane?v tvojom prípade výber z BU je dotácia do pokladne, takže tu je poplatok VOZD.
Ociviste
28.01.09,17:36
Dakujem za odpovede, zase som o cosi mudrejsia:)
marina8
28.01.09,17:47
V tomto prípade poplatok za výber je výdavok ovplyvňujúci základ dane.


takze mozem mat vsetky bankove poplatky "malou oklukou" vo vydavkoch ovplyvnujucich zaklad dane :D

dakujem za potvrdenie;)
Ociviste
19.03.09,19:33
dobry vecer, este pre uistenie, ak mam na bankovom vypise kreditny urok zaratam ho v PD ako iny zdanitelny prijem a ak mam debetny urok tak ho zauctujem ako ? v niektorej teme som citala, ze sa davaju kreditne uroky a potom dan z nich do riadku 102 ak si dobre pamatam. Nestaci to len dat do PD ako iny zdanitelny prijem (kreditne uroky) a ten debetny urok? Treba to potom este niekde evidovat? Dakujem
liba2
19.03.09,20:45
dobry vecer, este pre uistenie, ak mam na bankovom vypise kreditny urok zaratam ho v PD ako iny zdanitelny prijem a ak mam debetny urok tak ho zauctujem ako ? v niektorej teme som citala, ze sa davaju kreditne uroky a potom dan z nich do riadku 102 ak si dobre pamatam. Nestaci to len dat do PD ako iny zdanitelny prijem (kreditne uroky) a ten debetny urok? Treba to potom este niekde evidovat? Dakujem
Kreditný úrok je to čo nám banka uhradí/pripíše na účet za to, že máme u nej uložené peniaze; pre podnikateľa je to ostatný príjem OZD, ktorý tiež podlieha zdaneniu, zaúčtuje sa v PD a tým to skončilo;
ale banka má súčasne povinnosť nám z tohto úroku zraziť daň z príjmu (preto sa volá zrážková); táto daň sa považuje za preddavok na DPFO - a len táto daň sa uvádza do daň. priznania, o túto sumu FO bude mať menej dane na úhradu.
debetný úrok nám banka strhne za to, že sme išli do mínusu, alebo je to úrok za nejaký druh úveru ; obyčajne ide o VNZD, teda zaúčtuje sa v PD a tým to skončilo.:)
Ociviste
19.03.09,21:26
Dakujem asi som to uz konecne pochopila, vdaka tvojmu podrobnemu vysvetleniu. Este raz dakujem:)
liba2
19.03.09,21:56
Dakujem asi som to uz konecne pochopila, vdaka tvojmu podrobnemu vysvetleniu. Este raz dakujem:)
...no tak to ma teší :D
Ociviste
30.03.10,08:17
[QUOTE=liba2;991879]
ale banka má súčasne povinnosť nám z tohto úroku zraziť daň z príjmu (preto sa volá zrážková); táto daň sa považuje za preddavok na DPFO - a len táto daň sa uvádza do daň. priznania, o túto sumu FO bude mať menej dane na úhradu.


Dobry den, chcela by som sa este opytat. Ak ale dam zrazkovu dan len do DPFO tak potom mi nebude sediet zostatok k 31.12.2009. Mozete mi poradit, ako to mam zauctovat?
Dakujem
Zita5
30.03.10,08:20
[QUOTE=liba2;991879]
ale banka má súčasne povinnosť nám z tohto úroku zraziť daň z príjmu (preto sa volá zrážková); táto daň sa považuje za preddavok na DPFO - a len táto daň sa uvádza do daň. priznania, o túto sumu FO bude mať menej dane na úhradu.


Dobry den, chcela by som sa este opytat. Ak ale dam zrazkovu dan len do DPFO tak potom mi nebude sediet zostatok k 31.12.2009. Mozete mi poradit, ako to mam zauctovat?
Dakujem

Ak o bežnom účte účtujete , tak úrok vstupuje do POZD-iný , platená daň z úroku do VNZD - Daň z príjmu .

K 31.12.2009 zostatok na bankovom účte musí sedieť s účtovným zostatkom v PD .
Ociviste
30.03.10,08:40
[QUOTE=Ociviste;1358425]

Ak o bežnom účte účtujete , tak úrok vstupuje do POZD-iný , platená daň z úroku do VNZD - Daň z príjmu .

K 31.12.2009 zostatok na bankovom účte musí sedieť s účtovným zostatkom v PD .

Myslela som si. Takze potom vlastne tu zrazkovu dan uvediem aj do r. 99 a tym padom sa mi akoze znizi dan.
Ociviste
30.03.10,09:33
Dakujem za odpovede a chcela by som sa podakovat Zita5, andyke, Chobot a vsetkym ostatnym, ktori reagovali na moje otazky, v tomto pre mna stresujucom :-) obdobi a mali so mnou trpezlivots. Velmi ste mi pomohli tak este raz Vam patri VELKA VDAKA.

Mozno este dnes polozim nejaku otazku, ale mala som potrebu sa podakovat.
Prajem pekny den.
Prima73
02.09.10,08:45
Dobry den, chcela by som sa spytat, odpustenie poplatkov na podnikatelskom ucte mozem tiez uctovat v JU ako Iny zdanitelny prijem?

Este otazka, co ked nam banka pripisala kreditny urok, zauctovala som ako Iny zdanitelny prijem, ale dan z neho v ziadnom vypise nie je?

Dakujem za odpoved.
Betina2
02.09.10,11:26
Dobry den, chcela by som sa spytat, odpustenie poplatkov na podnikatelskom ucte mozem tiez uctovat v JU ako Iny zdanitelny prijem? Tomuto nerozumiem . Raz ste mali na výpise z BU účtovnú položku poplatok a hned dalšiu ako odpustenie poplatku s opačným znamienkom? poplatok účtuješ ako úbytok na BU a zároveň ako plusovú položku režijného výdavku (výdavok ovplyvň.základ dane). Ak odpustenie poplatku bolo zapísané vo výpise s plusovým znamienkom ako prírastok na BU, tak by som to kludne účtovala rovnako ako by to bolo storno výdavku na BU a zároveň storno režijného výdavku. V kolonke príjmov ovplyvňujúcich ZD by sa to vôbec neobjavilo. Bolo by to teda BV 100, RV 100, do dalšieho riadku BV mínus 100, RV mínus 100. Ako keby si anulovala predchádzajúci zápis.

Este otazka, co ked nam banka pripisala kreditny urok, zauctovala som ako Iny zdanitelny prijem, ale dan z neho v ziadnom vypise nie je?

Dakujem za odpoved.

Ak tam zrazená daň vo výpise z BU nie je, tak nemáš o akej zrazenej dani účtovať.
veronikasad
02.09.10,11:55
Dobry den, chcela by som sa spytat, odpustenie poplatkov na podnikatelskom ucte mozem tiez uctovat v JU ako Iny zdanitelny prijem?

Este otazka, co ked nam banka pripisala kreditny urok, zauctovala som ako Iny zdanitelny prijem, ale dan z neho v ziadnom vypise nie je?

Dakujem za odpoved.
Odpustenie poplatkov= v jednom mesiaci boli zrazené a v ďalšom vrátené na účet ? Alebo sa obidve položky v jednom mesiaci ?
Prima73
02.09.10,11:56
Ak tam zrazená daň vo výpise z BU nie je, tak nemáš o akej zrazenej dani účtovať.

Dakujem za odpoved. SZCO si zalozil ucet a prvy mesiac mu bol strhnuty poplatok za vedenie uctu, ktory mu bol hned odpocitany ako odpustenie poplatkov (asi mali v banke akciu :) ) Na dalsich vypisoch uz su poplatky vycislene.
veronikasad
02.09.10,11:59
Dakujem za odpoved. SZCO si zalozil ucet a prvy mesiac mu bol strhnuty poplatok za vedenie uctu, ktory mu bol hned odpocitany ako odpustenie poplatkov (asi mali v banke akciu :) ) Na dalsich vypisoch uz su poplatky vycislene.
VOZD v členení prevádzková režia
storno VOZD v členení prevádzková réžia (výdaj s mínusovým znamienkom - ak ti to SW dovolí)
ekonom1
17.09.10,07:29
Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať....
Ako mám správne zaúčtovať zostatok zrážkovej dane (z banky) ktorú mi daňový úrad nevráti, nakoľko je výška dane do 3,31 € ?
Mám v účtovníctve zostatok na 341 a nikto mi tú daň nevráti ani si ju nemôžem odčítať v nasledovnom obdbobí.

Ďakujem.
KEJKA
17.09.10,07:38
1. si mimo témy /JU, PD,/
2. navrhujem hlásim na presun do vhodnejšej témy
3. mala si požiadať DU, aby ten preplatok preúčtoval na preddavky nasl.roka
4. ak to chceš zlikvidovať tak 595/341
ekonom1
17.09.10,07:40
ĎAKUJEM.....
Lianka
17.09.10,10:26
Tiez som mala taky pripad a taku istu otazku v minulosti. Bolo mi poradene uplatnit tuto dan v dalsom roku a dovtedy ju stale evidovat na 341.
Alena T.
29.03.11,08:43
ahojte, ja mám investičný úver, kde mám takéto operácie
účto. zostatok k 04. 02. 63 334,37
z toho: istina 63 300,-
príslušenstvo: 34,37,-
1. vyrúbenie odplaty/poplatku za vedenie účtu -4,32 toto dávam do VOZD
2. zaplatenie odplaty/poplatku za vedenie účtu +4,32 POZD ??

rozpis príslušenstva úveru k 26. 02.
-úroky účtované nezaplatené 192,50 VNZD ??
-úroky akumulované nevyúčtované 6,88 VNZD ???
pri tých úrokoch nezaplatených a nevyúčtovaných to dávam dobre? v JÚ to čo som nezaplatila, nemôžem dať do výdavkov ovpl. základ dane
účtovný zostatok k 26. 02. 63 499,38
z toho: istina celkom/po splatnosti: 63 300,-
príslušenstvo celkom/po splatnosti: 199,38
aby mi sedel zostatok na účte 199,38 - 34,37 = 165,01 to je čo?
prosím, ak s tým niekto máte skúsenosti, prosím poradte mi
ego.mc
29.03.11,18:05
V JÚ to, čo ste nezaplatili, nedávate vôbec do výdavkov. Iba ak do záväzkov.

"1. vyrúbenie odplaty/poplatku za vedenie účtu -4,32 toto dávam do VOZD" Nie.
"2. zaplatenie odplaty/poplatku za vedenie účtu +4,32 POZD ??" Nie, VOZD.
Rozalka
29.03.11,18:12
V JÚ to, čo ste nezaplatili, nedávate vôbec do výdavkov. Iba ak do záväzkov.

"1. vyrúbenie odplaty/poplatku za vedenie účtu -4,32 toto dávam do VOZD" Nie.
"2. zaplatenie odplaty/poplatku za vedenie účtu +4,32 POZD ??" Nie, VOZD.

Toto bude pravdepodobne priebežná položka, pozri, či na bežnom účte v ten istý deň alebo +1 deň nie je "-4,32"
Kama1
05.04.11,12:20
Prosím Vás, ako mám zaúčtovať v JÚ kreditný úrok z bežného účtu /účet na podnikanie/ v roku 2011, ako ostatné nezdaniteľné príjmy?
Monika Kováčová
05.04.11,12:21
Ostatné zdaniteľné príjmy
Kama1
05.04.11,14:45
Ostatné zdaniteľné príjmy

Prečo zdaniteľné príjmy, keď zrážka dane z úroku sa už nemôže brať ako preddavok - je to vysporiadaná daň. Ďakujem.
Anja111
05.04.11,14:53
Prosím Vás, ako mám zaúčtovať v JÚ kreditný úrok z bežného účtu /účet na podnikanie/ v roku 2011, ako ostatné nezdaniteľné príjmy?
Úroky účtuješ ako PNZD a daň z úroku ako VNZD.
Kama1
05.04.11,15:02
Úroky účtuješ ako PNZD a daň z úroku ako VNZD.

Ďakujem.
rodina1
05.04.11,16:58
Táto téma tu už bola rozoberaná, a viacerí sa pridávali k názoru, že úroky sa účtujú ako POZD.
Zákon o dani z príjmov
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,

Ja som to tak účtovala, a pri DP som zrazenú daň uviedla do DP r. 99. Daňový úrad nič nenamietal.
veronikasad
05.04.11,17:00
Jarmilka, to platilo do konca roku 2010. Zrážkovú daň z úrokov si už v roku 2011 nezapočítaš.
rodina1
05.04.11,17:02
beriem, daň z úrokov nie, ale úroky sa podľa mňa majú účtovať ako POZD, viď zákon
kimart
07.04.11,07:29
Podľa mňa sa jedná o príjmy zdanené zrážkou, či nie? takže PNZD
Príroda
07.04.11,17:04
Kreditný úrok- teda vyplatenie úroku ako iný príjem podliehajúci dani v alfe iný zdaniteľný príjem a daň z úroku ako daň z príjmu, výdaj NZD. Táto zrazená daň sa potom dávala uplatniť do DP, no od toho roku to už nebude.
KEJKA
07.04.11,17:05
ja by som to od 1.1.2011 oboje vylúčila z položiek OD a dávala do ND,
rodina1
07.04.11,17:06
Dovolila som si v tejto problematike osloviť DRSR. Ak odpovedia, dám vedieť.
evina
07.04.11,17:28
Podľa mojej mienky od 1.1.2011 je to naďalej príjem z podnikania podliehajúci dani v zmysle § 6, ale v zmysle nového znenia §43 už zrazením dane vysporiadaný, takže ja súhlasím u oboch položiek s NOZD.


(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.
KEJKA
07.04.11,17:30
presne, preto by som sa nezaťažovala a dala to do osobitnej skupiny príjmov, ktoré sú už zdanené.
Stefan2005
07.04.11,17:35
... som zvedavý na vyjadrenie DRSR...

Ale zatiaľ vo všeobecnosti sa udomácnil názor v tomto duchu:

"
Zrážková daň
Od 1.1.2011 sa do základu dane sa nezahŕňa príjem, u ktorého vybraním dane zrážkou je daňová povinnosť splnená. Ide predovšetkým o úroky z vkladov na vkladných knižkách, vkladových účtoch a pod., u ktorých podľa upraveného znenia § 43 ods. 6 nie je možné daň vyberanú zrážkou považovať za preddavok na daň. Výnimku tvoria príjmy z podielových listov a dlhopisov, pri ktorých je možné daň vybranú zrážkou naďalej považovať za preddavok na daň."


citované zo: http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/category/dane-a-odvody/article/zmeny-zakon-o-dani-z-prijmov-2011.xhtml
rodina1
06.05.11,10:30
Dnes som trošku "popohnala" DÚ a prišla mi odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 43 ods.3 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?) sa daň vyberá zrážkou ak ide o úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov.
Od 1.1.2011 v nadväznosti na ustanovenie § 43 ods.6 a 7 ZDP sa daňová povinnosť z týchto príjmov zrazením dane považuje za definitívne splnenú. V prípade takýchto príjmov, z ktorých sa daň vybraná zrážkou považuje za vysporiadanú daň. povinnosť, v nadväznosti na § 4 ods.7 zákona o dani z príjmov uvedené príjmy nie sú súčasťou základu dane ani v prípade, ak o nich daňovník účtuje.
Ak daňovníkovi je pripísaný úrok z peňažných prostriedkov na bežnom účte, ktorý sa používa v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, pri ktorom sa daň vybraná zrážkou považuje za splnenú daňovú povinnosť, takýto príjem sa do základu dane nezahŕňa a ide o príjem neovplyvňujúci základ dane.
Sekcia metodiky daní DR SR odbor služieb pre verejnosť,


Váš dopyt:
Dobrý deň.
Prosila by som o usmernenie v problematike účtovania kreditných úrokov a dane z týchto úrokov v jednoduchom účtovníctve.
Podľa § 6 ods. 5 písm. b) ZoDP
" Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti"
V tomto prípade by sa mali kreditné úroky účtovať ako Príjmy ovplyvňujúce základ dane.
V zmysle § 43 ods. 3 písm. a) citovaného zákona sa daň vyberá zrážkou ak ide o úroky plynúce z peňažných prostriedkov bežných účtov.
Podľa citovaného § je daňová povinnosť z kreditných úrokov splnená.
Ak však v JÚ zaúčtujem úroky ako POZD, o zrazenú daň si už nemôžem znížiť daňovú povinnosť, nakoľko zrazenú daň z úrokov už nemôžem považovať za preddavok. Potom tieto úroky budú podliehať daňovej povinnosti.
Zaujíma ma, či bude správne účtovať úroky ako PNZD a daň z úrokov ako VNZD.
Ďakujem.
Zdenka175
06.05.11,11:23
Dnes som trošku "popohnala" DÚ a prišla mi odpoveď:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 43 ods.3 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ?zákon o dani z príjmov?) sa daň vyberá zrážkou ak ide o úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov, z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov.
Od 1.1.2011 v nadväznosti na ustanovenie § 43 ods.6 a 7 ZDP sa daňová povinnosť z týchto príjmov zrazením dane považuje za definitívne splnenú. V prípade takýchto príjmov, z ktorých sa daň vybraná zrážkou považuje za vysporiadanú daň. povinnosť, v nadväznosti na § 4 ods.7 zákona o dani z príjmov uvedené príjmy nie sú súčasťou základu dane ani v prípade, ak o nich daňovník účtuje.
Ak daňovníkovi je pripísaný úrok z peňažných prostriedkov na bežnom účte, ktorý sa používa v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, pri ktorom sa daň vybraná zrážkou považuje za splnenú daňovú povinnosť, takýto príjem sa do základu dane nezahŕňa a ide o príjem neovplyvňujúci základ dane.
Sekcia metodiky daní DR SR odbor služieb pre verejnosť,


Váš dopyt:
Dobrý deň.
Prosila by som o usmernenie v problematike účtovania kreditných úrokov a dane z týchto úrokov v jednoduchom účtovníctve.
Podľa § 6 ods. 5 písm. b) ZoDP
" Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti"
V tomto prípade by sa mali kreditné úroky účtovať ako Príjmy ovplyvňujúce základ dane.
V zmysle § 43 ods. 3 písm. a) citovaného zákona sa daň vyberá zrážkou ak ide o úroky plynúce z peňažných prostriedkov bežných účtov.
Podľa citovaného § je daňová povinnosť z kreditných úrokov splnená.
Ak však v JÚ zaúčtujem úroky ako POZD, o zrazenú daň si už nemôžem znížiť daňovú povinnosť, nakoľko zrazenú daň z úrokov už nemôžem považovať za preddavok. Potom tieto úroky budú podliehať daňovej povinnosti.
Zaujíma ma, či bude správne účtovať úroky ako PNZD a daň z úrokov ako VNZD.
Ďakujem.
Práve mám pred sebou manželov výpis z BU a na konci mesiaca sú takéto poplatky. Poplatok za vedenie účtu a základný rok kreditný. Nie je tam vyčíslená žiadna daň. Tento úrok bol či nebol zdanený. Úrok je len v sume 0,02.?? Alebo sa zdaňuje úrok len od väčšej sumy?? ďakujem za vysvetlenie
rodina1
06.05.11,11:28
Práve mám pred sebou manželov výpis z BU a na konci mesiaca sú takéto poplatky. Poplatok za vedenie účtu a základný rok kreditný. Nie je tam vyčíslená žiadna daň. Tento úrok bol či nebol zdanený. Úrok je len v sume 0,02.?? Alebo sa zdaňuje úrok len od väčšej sumy?? ďakujem za vysvetlenie

Áno, úrok sa zdaňuje z väčšej sumy (pri takto malej sume by daň bola 0,0038 Eur).
marjankaj
06.05.11,11:31
Práve mám pred sebou manželov výpis z BU a na konci mesiaca sú takéto poplatky. Poplatok za vedenie účtu a základný rok kreditný. Nie je tam vyčíslená žiadna daň. Tento úrok bol či nebol zdanený. Úrok je len v sume 0,02.?? Alebo sa zdaňuje úrok len od väčšej sumy?? ďakujem za vysvetlenie

úrok z 0,02 je 0,0038 zaokrúhlené na 0€.
Teraz je problém, či to bolo zdanené alebo nie.:eek: Keďže to zdanené nebolo(daň nebola zrazená), tak by to mal byť POVZ:eek:

Aj tu sa o tom diskutuje
http://www.porada.sk/1735056-post3988.html

Ja som toho názoru, že by malo ísť o PNZD. Veď banka to zdaňuje vždy. A aj nulová daň je daň.:confused:
rodina1
06.05.11,11:38
ak mi z dokladu nevyplýva, že bol príjem zdanený, tak ho budem aj naďalej považovať za POZD. To znamená, že ho musím zdaniť, aj napriek tomu, že jeho výška je 0,02 Eur.
marjankaj
06.05.11,11:42
Asi by banky mali uvádzať na výpise
daň z kreditného úroku 0,00 €
Potom to bude v poriadku.:eek:
Zdenka175
06.05.11,11:52
Presne marjankaj, banky by to mohli napísať, nech je poriadok
Zdenka175
06.05.11,12:00
úrok z 0,02 je 0,0038 zaokrúhlené na 0€.
Teraz je problém, či to bolo zdanené alebo nie.:eek: Keďže to zdanené nebolo(daň nebola zrazená), tak by to mal byť POVZ:eek:

Aj tu sa o tom diskutuje
http://www.porada.sk/1735056-post3988.html

Ja som toho názoru, že by malo ísť o PNZD. Veď banka to zdaňuje vždy. A aj nulová daň je daň.:confused:
Keď je úrok nízka suma a daň nie je vyčíslená ,treba úrok brať ako POZD. A keď bude pri úroku už daň tak PNZD. Tak by to malo byť ?
marjankaj
06.05.11,12:04
Keď je úrok nízka suma a daň nie je vyčíslená ,treba úrok brať ako POZD. A keď bude pri úroku už daň tak PNZD. Tak by to malo byť ?


A to sa máme hrať s účovaním pár centíkov raz tak a potom zase onak?
A oni prešustrujú milióny napríklad na budove daňového riaditeľstva v KE:eek:
Mária.K.
06.05.11,12:09
úrok z 0,02 je 0,0038 zaokrúhlené na 0€.
Teraz je problém, či to bolo zdanené alebo nie.:eek: Keďže to zdanené nebolo(daň nebola zrazená), tak by to mal byť POVZ:eek:

Aj tu sa o tom diskutuje
http://www.porada.sk/1735056-post3988.html

Ja som toho názoru, že by malo ísť o PNZD. Veď banka to zdaňuje vždy. A aj nulová daň je daň.:confused:


§ 43 - Daň vyberaná zrážkou:
(11) Platiteľ dane /122/ je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane /122/ neurčí inak. Súčasne je platiteľ dane /122/ povinný predložiť správcovi dane oznámenie o zrazení a odvedení dane. Zrážka dane sa vykoná zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

(12) Ak platiteľ dane /122/ nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane /122/ nezrazí daň v správnej výške.

§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

Z uvedeného mi vyplýva, že za správny výpočet a odvod dane je v tomto prípade zodpovedná banka a ak tak neurobí, mal by daň správca dane vymáhať od nej.

Takže myslím si, že nemám dôvod spočitovať a v daňovom priznaní zdaňovať príjmy zdaňované zrážkovou daňou, pri ktorých výška úrokového príjmu bola taká nízka, že z nej po zaokrúhlení nevyšla daň.
Zdenka175
06.05.11,12:27
§ 43 - Daň vyberaná zrážkou:
(11) Platiteľ dane /122/ je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane /122/ neurčí inak. Súčasne je platiteľ dane /122/ povinný predložiť správcovi dane oznámenie o zrazení a odvedení dane. Zrážka dane sa vykoná zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

(12) Ak platiteľ dane /122/ nevykoná zrážku dane alebo zrazenú daň včas neodvedie, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Podobne sa postupuje, ak platiteľ dane /122/ nezrazí daň v správnej výške.

§ 47
Zaokrúhľovanie

(1) Základ dane, nepeňažný príjem [§ 5 ods. 3 písm. a)], preddavky na daň (§ 34, 35, 42 a 44), zdaniteľná mzda (§ 35) a daň (§ 15, § 31 ods. 3 a § 43) sa zaokrúhľujú na eurocenty nadol. Nezdaniteľné časti základu dane (§ 11) a daňový bonus (§ 33) sa zaokrúhľujú na eurocenty nahor.

Z uvedeného mi vyplýva, že za správny výpočet a odvod dane je v tomto prípade zodpovedná banka a ak tak neurobí, mal by daň správca dane vymáhať od nej.

Takže myslím si, že nemám dôvod spočitovať a v daňovom priznaní zdaňovať príjmy zdaňované zrážkovou daňou, pri ktorých výška úrokového príjmu bola taká nízka, že z nej po zaokrúhlení nevyšla daň.
Tak ste názoru , že úroku na BU sú od 1.1. - ako PNZD, aj keď pri nich nie je uvedená výška dane.
Mária.K.
06.05.11,12:50
Áno
Stefan2005
06.05.11,16:57
...Z uvedeného mi vyplýva, že za správny výpočet a odvod dane je v tomto prípade zodpovedná banka a ak tak neurobí, mal by daň správca dane vymáhať od nej....Takže myslím si, že nemám dôvod spočitovať a v daňovom priznaní zdaňovať príjmy zdaňované zrážkovou daňou, pri ktorých výška úrokového príjmu bola taká nízka, že z nej po zaokrúhlení nevyšla daň.

Plne súhlasím s vyššie uvedeným.
vyjadril som dávnejšie rovnaký názor: ( http://www.porada.sk/1665617-post11.html ) "... si myslíte, že túto časť úrokov treba sledovať zvlášť a zahrnúť do základu dane ? Mám za to, že tento príjem je daňovo vysporiadaný, aj keď daň nemohla byť zrazená"

P.S. okrem toho som sa niekde stretol s názorom, že banka "spätne" narastajúcim spôsobom kontroluje výšku úrokov a zrazenej dane, a tá nezrazená tisícinka sa premietne v neskoršej zrážke - ale túto teóriu neviem podoprieť odvolávkou - snaď keby sa niekto vyjadril z banky....

Ale bez ohľadu nato, za túto daň zodpovedá banka, nie klient banky...
KEJKA
06.05.11,17:01
áno, asi to tak robia, lebo sa stretávam napr. na výpisoch Poštovej banky, Dexie ai., že sa objaví položka "korekcia úrokov".
netuším, či to súvisí so zrážkovou daňou, ale je to divné.
Nakoľko sa jedná o 1-3-5 centov, tak to klient neriešil.
Žabinka
06.05.11,17:10
Takže ak som to správne pochopila:
JÚ:
úroky PNZD
daň z tohto úroku VNZD
PÚ:
úroky 221/662, v DP odpočítateľná položka
daň z tohto úroku 591/221
Pochopené správne?
sybila3
01.06.11,12:04
a môže sa na )BU účtovať na 591? a potom 662 nepôjde do výnosov? ani úroky z úveru???
Ester plus
01.06.11,12:09
a môže sa na )BU účtovať na 591? a potom 662 nepôjde do nákladov? ani úroky z úveru???
Úroky z úveru to je už iná kapitola.
sybila3
01.06.11,12:14
a úrok na BU mám účtovať od zač.roka na 221/662 a potom odpoč.pol a daň z úroku na 591/221? A úrok z úveru potom ako?
KEJKA
01.06.11,15:22
úrok z úveru = náklad, tam nie je daň.
sybila3
01.06.11,19:51
no to ma napadlo, tie sa účtujú na 562 a idú normálne do nákladov, ešte ma zaujíma to účtovanie 591/221??? doteraz to bolo 341/221 a potom sa preúčtovala na konci roka.
KEJKA
01.06.11,19:57
doteraz na konci roka to bol preddavok, ktorý sa dával do DPPO.
Odteraz je to 591.
betka
08.06.11,20:27
Prosím Vás usmerním Vás:

591/221 - zrážková daň vysporiadaná, dajte si niekde do analytiky-nedańový náklad (OP od ZD)

221/662 brutto- analytika nedaňový výnos (analytika odpoč. položka od ZD)

662- 17/3 do ZD nevstupujú- výnosy, kt. prislúchajú k nákladom, kt. nebol uznaný za danový výdavok (písmeno nepoviem z hlavy hľadajte 17/3 ZDP)

Pri DP: V-N= odpočítať účty 591-595

JU:
1. úroky- brutto PNZD
daň zrážková: VNZD

2. alebo netto pripísané úroky (jednou položkou) PNZD

(prvý spôsob považújem za lepší)
betka
08.06.11,20:39
Čítala som len posledný príspevok od Kejky. OSpravedlňujem sa predošlým poraďákom, kt. som nečítala. Idem prečítať a obodovať.
betka
08.06.11,20:57
a úrok na BU mám účtovať od zač.roka na 221/662 a potom odpoč.pol a daň z úroku na 591/221? A úrok z úveru potom ako?

Úrok z úveru nemá nič spoločné so zrážkovou daňou z úrokov na bežnom účte par. 43/
Úroky z úveru sú cenou za požičané peniaze. Ide o predmet podnikateľskej činnosti banky, z kt. dosahuje výnosy par. 12 predmet dane PO. Ona sama sebe nezráža za to, že mne poskytla úrok z úveru. Ona si to vysporiada v rámci DP. (pohľad z druhej strany)

Keď sa správne začítame do par. 43, nikde nenájdeme, že banka musí zraziť sama sebe daň z úrokov z úveru.;)
Zrážková daň sama o sebe predstavuje nejaký spôsob "zabezpečenia dane", (úvodzovky, lebo zabezpečenie je v par. 44), aby nedochádzalo k situácii, že poďme všetci podávať DP, ide o daň, ktorú vyberá sám zdroj, aby nedochádzalo k podvodom, pokiaľ nejde o nerezidentov par. 16, 13/2/f a zmluvy...