michalina7
17.11.08,23:12
Dobry vecer,
chcela by som Vas poprosit o radu.
Moj otec ma brata a sestru.Vyrastali v dome s rodicmi v meste.V roku 1981 na mieste ich pozemku a domu zacali stavat hlavnu cestu,museli sa prestahovat.Ponukli im peniaze a ubytovanie v novopostavenej bytovke na sidlisku.
Otcova sestra sa vydala do ineho mesta,brat bol v tom case na vojencine.Vtedy som sa narodila ja.
Byvali sme u maminej mamy.Otcov brat byval s rodicmi v byte.
Kedze sa otcovi rodicia rozhodli stavat dom,tento byt prenechali mojmu otcovi a mame.
Po rokoch ,dnes, stari rodicia prepisali dom a pozemok na otcovho brata -najvacsiu cast.Otec a jeho sestra dostali len maly kus.
No a tu sa to zacina...
Nemozu sa dohodnut,ci dom predat a peniaze rozdelit alebo nech ich / otca a jeho sestru / otcov brat vyplati podla ciastok.
Otcov brat tvrdi,ze tym,ze otec dostal kedysi davno byt od rodicov ,akoby uz svoju ciastku z domu mal.Takze chce vyplatit len otcovu sestru...
S tym ale otec pravdaze nesuhlasi.Moji rodicia si medzicasom /pred asi 11 rokmi / tento byt odkupili od statu,kedze bol statny,investovali do uprav ,oprav a riadne platili najomne.
Otcov brat to nevie pochopit a chce mu vyplatit uplne smiesnu sumu.
Prosim Vam,PORADTE...
Je mozne miesat zdedenie majetku s asanaciou?...
Kto ma vlastne pravdu?Ako by sme mali postupovat a uplne si nerozbit rodinu
--
Chobot
18.11.08,07:19
Dobry vecer,
chcela by som Vas poprosit o radu.
Moj otec ma brata a sestru.Vyrastali v dome s rodicmi v meste.V roku 1981 na mieste ich pozemku a domu zacali stavat hlavnu cestu,museli sa prestahovat.Ponukli im peniaze a ubytovanie v novopostavenej bytovke na sidlisku.
Otcova sestra sa vydala do ineho mesta,brat bol v tom case na vojencine.Vtedy som sa narodila ja.
Byvali sme u maminej mamy.Otcov brat byval s rodicmi v byte.
Kedze sa otcovi rodicia rozhodli stavat dom,tento byt prenechali mojmu otcovi a mame.
Po rokoch ,dnes, stari rodicia prepisali dom a pozemok na otcovho brata -najvacsiu cast.Otec a jeho sestra dostali len maly kus.
No a tu sa to zacina...
Nemozu sa dohodnut,ci dom predat a peniaze rozdelit alebo nech ich / otca a jeho sestru / otcov brat vyplati podla ciastok.
Otcov brat tvrdi,ze tym,ze otec dostal kedysi davno byt od rodicov ,akoby uz svoju ciastku z domu mal.Takze chce vyplatit len otcovu sestru...
S tym ale otec pravdaze nesuhlasi.Moji rodicia si medzicasom /pred asi 11 rokmi / tento byt odkupili od statu,kedze bol statny,investovali do uprav ,oprav a riadne platili najomne.
Otcov brat to nevie pochopit a chce mu vyplatit uplne smiesnu sumu.
Prosim Vam,PORADTE...
Je mozne miesat zdedenie majetku s asanaciou?...
Kto ma vlastne pravdu?Ako by sme mali postupovat a uplne si nerozbit rodinu
--

SI tu nová, tak ešte nevieš, ako to tu chodí. Ak si na pôvodnú otázku nedostala odpoveď, netreba zakladať novú tému s tou istou otázkou. Stačí v tej pôvodnej téme pridať nový príspevok s textom "Posúvam...", tým sa celá téma dostane znovu medzi aktuálne. Teraz ti tú pôvodne zadanú vymažem a nechám len túto novú. Posúvať môžeš toľko krát, koľko len chceš.
iriska
18.11.08,07:37
Ak má v tom byte niekto podiel, tak mu nezaniká tým, že mu rodičia niekedy niečo darovali. Bohužiaľ je veľa takýchto prípadov, keď sa súrodenci nedokážu dohodnúť, resp. akceptovať, že rodičia niekomu dali 3/4 nehnuteľnosti a druhému len 1/4.
p.s. len sa pýtam - je nutné vyvolávať takýto spor o vyplatenie podielu? potrebujete tak súrne peniaze alebo sa väčšinový vlastník k vám správa zle? Niekedy je možno lepšie počkať ako sa k tomu postavia potomkovia.
Chobot
18.11.08,08:21
Dobry vecer,
chcela by som Vas poprosit o radu.
Moj otec ma brata a sestru.Vyrastali v dome s rodicmi v meste.V roku 1981 na mieste ich pozemku a domu zacali stavat hlavnu cestu,museli sa prestahovat.Ponukli im peniaze a ubytovanie v novopostavenej bytovke na sidlisku.
Otcova sestra sa vydala do ineho mesta,brat bol v tom case na vojencine.Vtedy som sa narodila ja.
Byvali sme u maminej mamy.Otcov brat byval s rodicmi v byte.
Kedze sa otcovi rodicia rozhodli stavat dom,tento byt prenechali mojmu otcovi a mame.
Po rokoch ,dnes, stari rodicia prepisali dom a pozemok na otcovho brata -najvacsiu cast.Otec a jeho sestra dostali len maly kus.
No a tu sa to zacina...
Nemozu sa dohodnut,ci dom predat a peniaze rozdelit alebo nech ich / otca a jeho sestru / otcov brat vyplati podla ciastok.
Otcov brat tvrdi,ze tym,ze otec dostal kedysi davno byt od rodicov ,akoby uz svoju ciastku z domu mal.Takze chce vyplatit len otcovu sestru...
S tym ale otec pravdaze nesuhlasi.Moji rodicia si medzicasom /pred asi 11 rokmi / tento byt odkupili od statu,kedze bol statny,investovali do uprav ,oprav a riadne platili najomne.
Otcov brat to nevie pochopit a chce mu vyplatit uplne smiesnu sumu.
Prosim Vam,PORADTE...
Je mozne miesat zdedenie majetku s asanaciou?...
Kto ma vlastne pravdu?Ako by sme mali postupovat a uplne si nerozbit rodinu
--

V tomto prípade neexistuje objektívna spravodlivosť, lebo každého pohľad na vec je iný. Pravdou je aj to, že tvoj otec kedysi dostal od rodičov byt (hoci nebol v súkr. vlastníctve) a ostatní 2 súrodenci nie. Takže strýko má v tom pravdu, že vtedy bol ukrátený.

Právne by ale ten brat mal niečo z rodičovského domu vyplatiť, lebo otec je, hoci menšinový, vlastník domu. Nedá sa však podľa zákonov povedať, kto koľko má dostať, či čo je spravodlivé.

Mali by si všetci sadnúť a hlavne si uvedomiť, že je to o KOMPROMISOCH, nie nárokoch. Každý by si mal tie "veľké oči" zredukovať a neočakávať "majland". Dobré by ale bolo ten dom majetkovo vysporiadať. Nech strýko navrhne, koľko by bol ochotný vyplatiť za ich podiel a otec nech povie, koľko by za to chcel - a nech sa dohodnú na sume niekde medzi tým.
michalina7
18.11.08,21:09
Dakujem pekne za vase odpovede.
Chcela by som sa este spytat,ci otcovi surodenci maju pravdu v tom,ked tvrdia,ze otec nema pravo od nich ziadat vyplatenie dedicstva z rodicovskeho domu,kedze dostal byt od rodicov v 80-tych rokoch a ze teraz ma taku hodnotu,aku ma...
Pravda je ale taka,ze moji rodicia by byt v tej dobe urcite dostali-zadarmo,ako mlada rodina s dietatom...Takze si myslim,ze dar v pravom zmysle slova to nebol...A oni byt urcite chceli...Vsak museli niekde byvat.
Nie je dolezite,ze teraz su vlastnici bytu moji rodicia /50%+50%/ a po tolkych rokoch je to premlcana doba?
Ako je to pravne spravne?
Dakujem...
michalina7
20.11.08,18:56
PROSIM,naozaj vas prosim,poradte mi...
Mária27
20.11.08,19:53
V občianskom zákonníku sa na takýto prípad vzťahuje § 484 (Započítanie darov). Pozri sa, či by to mohol byť skutočne váš prípad.

§ 484

Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
michalina7
12.01.09,17:32
novy prispevok
sarasara
12.01.09,22:41
Ešte stále je aktuálna tvoja otázka?
Ak tvoj otec dostal od rodičov štátny byt, nejedná sa o dar. Keby neboli išli bývať do toho bytu tvoji rodičia, boli by ho tvoji starí rodičia museli odovzdať naspäť tomu, kto im ho pridelil. Byt nebol ich vlastníctvom, boli iba nájomníci, tak isto aj tvoji rodičia, dokiaľ si ho neodkúpili. Ako si už uviedla ty sama, v tom čase by skutočne boli dostali pridelený byt, neboli odkázaní na byt po rodičoch. Byt, ktorý si odkúpili za svoje peniaze, si nadobudli do vlastníctva zrejme kúpnou zmluvou od mesta, alebo podniku.
Preto ak otcov brat dostal najväčšiu čiastku, je už určitým spôsobom zvýhodnený. To ale vy nezmeníte. Tvoj otec podľa zákona má dostať toľko, koľko dostane aj jeho sestra, ak sú ich podiely rovnaké.
Ak sa otec a jeho brat nedohodnú, rozhodne na návrh jedného z nich súd.
michalina7
16.01.09,20:32
nova tema..
michalina7
16.01.09,20:33
novy prispevok
michalina7
16.01.09,20:36
Prosim vas,skuste mi poradit!
Dakujem za doterajsie odpovede!
Fakt je to surny pripad v nasej rodine...Ak mi nemozete poradit,kde by som nasla odpoved?Mozno na nejakej inej stranke...,urade...,...
DAKUJEM
sarasara
16.01.09,23:33
Asanácia z roku 1981 nemá nič spoločné s problémom, ktorý teraz riešiš.
Tvoj otec má nárok na svoju čiastku bez ohľadu na to, čo si jeho brat myslí. Ak má rovnakú čiastku ako jeho sestra, majú obidvaja nárok na rovnakú čiastku peňazí. To, že mu prenechali do užívania štátny byt, nemá žiadny vplyv na jeho podiel v dome. Byt nebol dar. Tvoj otec má pravdu. Má nárok na vyplatenie.
Spolumajitelia sa musia dohodnúť, či ich jeden z nich vyplatí, alebo či predajú dom. Je to na nich. Ak sa nedohodnú, oslovte právnika, ten si ich pozve a vysvetlí im, poučí ich, a možno, že po takom sedení sa už dohodnú. Ak nie, rozhodne na návrh jedného z nich súd.
michalina7
23.01.09,18:41
novy prispevok
michalina7
07.02.09,21:15
novy prispevok
willma
08.02.09,06:10
michalina skús si prečítať odpovede od sarasara- myslím, že je to tam napísané jasne.
michalina7
17.03.09,20:49
novy prispevok