Alzbetka23
18.11.08,01:55
Dobry den, obraciam sa na vas s prosbou o radu. V r. 2005 som dostala od rodicov peniaze. Nemam o tom doklad, ale kedze moj manzel zacina robit problemy, chcem dat veci radsej na poriadok a poziadat rodicov o pisomny doklad overeny notarom. Prosim viete mi poradit,
a)ci staci iba cestne prehlasenie a notarske overene podpisy
b)ci je nutne platit dan z prijmu a ak ano kolko
c)ci tieto darovane peniaze spadaju do BSM, hoci boli darovane mne ako veno, t.j.ak by doslo do tuheho, ci ich mozem ziadat ako nahradu spat, kedze boli investovane do rekonstrukcie bytu.
d) do rekonstrukcie bytu som investovala i peniaze z uveru, kt. som si zobrala ako slobodna, mozem uplanovat nahradu i za tieto perniaze?
Dakujem.
Chobot
18.11.08,08:14
Dobry den, obraciam sa na vas s prosbou o radu. V r. 2005 som dostala od rodicov peniaze. Nemam o tom doklad, ale kedze moj manzel zacina robit problemy, chcem dat veci radsej na poriadok a poziadat rodicov o pisomny doklad overeny notarom. Prosim viete mi poradit,
a)ci staci iba cestne prehlasenie a notarske overene podpisy

Najlepšie je spísať darovaciu zmluvu, kde uvediete kto, komu a akú sumu prípadne kedy daroval. Podpisy môžu, ale nemusia byť notársky overené.


b)ci je nutne platit dan z prijmu a ak ano kolko

Nie, z darov sa daň z príjmu neplatí.


c)ci tieto darovane peniaze spadaju do BSM, hoci boli darovane mne ako veno, t.j.ak by doslo do tuheho, ci ich mozem ziadat ako nahradu spat, kedze boli investovane do rekonstrukcie bytu.

Tebe darované peniaze nespadajú do BSM, patria len a len tebe. V prípade delenia BSM ich môžeš žiadať vyňať z majetku, ktorý sa bude rozdeľovať.


d) do rekonstrukcie bytu som investovala i peniaze z uveru, kt. som si zobrala ako slobodna, mozem uplanovat nahradu i za tieto perniaze?
Dakujem.

To by si musela riadne preukázať, že to boli presne tie peniaze, ktoré si si požičala za slobodna. Inak finančný majetok, ktorý si manželia prinesú do manželstva vstupuje do BSM, teda do spoločného majetku.
Alzbetka23
18.11.08,18:46
DAKUJEM za odpoved.
Alzbetka23
18.11.08,18:53
Este mam jednu otazocku. Tie peniaze som dostala az po svadbe ako vydata. Dufam, ze to nevadi? A este mozem poprosit, nakolko momentalne nema pristup k novelam ani ku pravnickym. kniham, vzor darovacej zmluvy. Velmi pekne dakujem.
anonym222
18.11.08,19:40
d) do rekonstrukcie bytu som investovala i peniaze z uveru, kt. som si zobrala ako slobodna, mozem uplanovat nahradu i za tieto perniaze?
Dakujem.
Mohla by si, ale ak si úver splácala už zo spoločných peňazí, tak asi ťažko.

Inač do BSM patrí všetok majetok, ktorí si nadobudol hociktorý z manželov počas manželstva z výnimkou dedičstva, darov a reštituovaného majetku.
Takže dary sú naozaj tvojím majetkom.

Čo sa týka vzorov zmlúv, je ich hodne. Celkom dobré sú napr. tu:
http://vaza.sk/