Polly404
18.11.08,10:16
Ešte by som sa chcela spýtať, že ako zaúčtovať nasledovný prípad. Slovenská SRO má účet v EUR, ale vkladá tam švajčiarske franky. Mám to urobiť spôsobom, že: vybrať z pokladnice SKK, dať do pokladnice CHF (kurz NBS), vybrať z pokladnice CHF (kurz NBS) a vložiť na EUR účet (kurzom NBS)?
Polly404
18.11.08,10:06
Nikto neporadí?
Polly404
18.11.08,14:48
Prosím, prosím, pomôžte. Nijako mi to nevychádza. (Banka menila priamo CHF na EUR, ale ja to musím cez SKK.)
Polly404
19.11.08,06:03
Zatiaľ som postupovala som nasledovne:

1. výber z pokladnice SKK 1962,70 Sk (+0,30 Sk halierové vyrovnanie)
2. vklad do pokladnice CHF 100 CHF (kurz NBS 100 CHF = 1962,70 SKK)
3.koľko vybrať z pokladnice CHF, keď SRO vložila na BU 100 CHF = 62,40 EUR? Použili kurz komerčnej banky, ale priamo CHF-EUR a ja teraz za svet neviem, že či vložiť 62,40 EUR kurzom tej komerčnej banky, ale potom mi to nesedí so 100 CHF alebo ako to zaúčtovať.

Poradí mi niekto?
AHA
19.11.08,07:23
Zatiaľ som postupovala som nasledovne:

1. výber z pokladnice SKK 1962,70 Sk (+0,30 Sk halierové vyrovnanie)
2. vklad do pokladnice CHF 100 CHF (kurz NBS 100 CHF = 1962,70 SKK)
3.koľko vybrať z pokladnice CHF, keď SRO vložila na BU 100 CHF = 62,40 EUR? Použili kurz komerčnej banky, ale priamo CHF-EUR a ja teraz za svet neviem, že či vložiť 62,40 EUR kurzom tej komerčnej banky, ale potom mi to nesedí so 100 CHF alebo ako to zaúčtovať.

Poradí mi niekto?
A robili ste to naozaj tak, alebo tie CHF mal majiteľ doma a vložil ich na účet ?
AHA
19.11.08,07:26
A robili ste to naozaj tak, alebo tie CHF mal majiteľ doma a vložil ich na účet ?
Ak naozaj dostávate švajčiarske franky a dávate ich na účet tak to čo ste účtovali je zaúčtované správne všade by som použila kurz NBS iba v prípade keď ste vložili CHF na účet EUR tam by som použila kurz taký akým ho prepočítala Vaša banka. Ak sa jedná o vklad majiteľa tak by som to neriešila cez pokladne ale cez účet 365.
Polly404
19.11.08,08:01
Mal ich majiteľ doma a vkladal ich, ale aj keby som to riešila cez 365, tak musím najprv prerátať CHF na SKK a následne SKK na EUR a vlastne by som potom musela z pokladnice Skk vrátiť na 365 ekvivalent. Takže by som to mala "prašť jak uhoď". Urobím to všetko kurzom NBS, nakoľko banka mi prerátavala CHF na EUR a nie SKK na EUR a následne vysporiadam kurzový rozdiel. Tak mi to príde najlogickejšie.
AHA
19.11.08,11:57
Mal ich majiteľ doma a vkladal ich, ale aj keby som to riešila cez 365, tak musím najprv prerátať CHF na SKK a následne SKK na EUR a vlastne by som potom musela z pokladnice Skk vrátiť na 365 ekvivalent. Takže by som to mala "prašť jak uhoď". Urobím to všetko kurzom NBS, nakoľko banka mi prerátavala CHF na EUR a nie SKK na EUR a následne vysporiadam kurzový rozdiel. Tak mi to príde najlogickejšie.Prečo chceš prerátavať za každú cenu na SKK veď tieto peniaze sa ti neobjavili v kase normálne je treba len zaúčtovať príjem do banky 221 /365.
Nekomplikuj si jednoduché veci ty vôbec nemusíš nič preratávať iba zaúčtovať ten príjem, keď budeš vracať majiteľovi dotáciu tak vrátiš toľko EUR koľko vložil po prepočte z CHF to urobila banka.
Polly404
19.11.08,19:45
Ale účtovníctvo vedieš v SKK, takže to SKK mi tam musí figurovať. Alebo sa mýlim?
AHA
20.11.08,04:31
Ale účtovníctvo vedieš v SKK, takže to SKK mi tam musí figurovať. Alebo sa mýlim?
Ano ale predsa keď zaúčtuješ EUR účet kurzom NBS tak to bude v poriadku akurát to nebudeš preháňať cez pokladne čo sa ani nestalo veď pokladník fyzicky tieto peniaze ani nevidel. Je to presne tak ako keď Vám v hotovosti na účet vložia úhradu faktúry tiež to nepreháňate cez pokladne ale zaúčtujete z výpisu.