HankaS
18.11.08,10:18
Dobrý deň, prosím o vašu radu ak viete,
vo firme si majiteľ, zároveň zamestnanec dávam do nákladov poplatok za kredit do svojho mobilého telefonu. Telefon má položený v kancelárii a používa ho na podnikové účely. Okrem toho majú vo firme aj pevnú linku cez T-Com. Myslím si, že nakoľko telefon nieje majetkom firmy, mala by byť vo firme zmluva o výpožičke na telefon, s týmto majiteľom, aby si mohol dávať do nákladov a odpočítavať DPH. Myslím správne ? Má niekto vzor takejto zmluvy? Ďakujem
Lenka1979
18.11.08,09:25
Dobrý deň, prosím o vašu radu ak viete,
vo firme si majiteľ, zároveň zamestnanec dávam do nákladov poplatok za kredit do svojho mobilého telefonu. Telefon má položený v kancelárii a používa ho na podnikové účely. Okrem toho majú vo firme aj pevnú linku cez T-Com. Myslím si, že nakoľko telefon nieje majetkom firmy, mala by byť vo firme zmluva o výpožičke na telefon, s týmto majiteľom, aby si mohol dávať do nákladov a odpočítavať DPH. Myslím správne ? Má niekto vzor takejto zmluvy? Ďakujem
Neviem, aký je problém, aby bol telefón zaradený v majetku firmy, prijaté FA od mobilného operátora znejúce na obch.meno firmy, tak si bez problémov odpočítate aj DPH a dáte si prevolané hovory do nákladov.
Vo Vašom prípade by som si DPH neodpočítavala, a do nákladov by som dávala len paušálne, napr. 40% alebo 60% podľa prevolaných minút-samozrejme doloženými výpisov hovorov.
Môj názor.