Ežor
18.11.08,10:45
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, ako zaúčtujem platbu kartou v zahraničí z účtu v Sk.

9.10. bločik z ERP v sume 6284,- CZK
13.10. výpis z účtu v sume 7849,35 Sk

Budem účtovať len o tej sume 7849,35 alebo musím sumu 6284 prepočítať kurzom NBS čo činí sumu 7779,59? Čo potom urobím s tým zvyškom? Ako ho zaúčtujem?
betka
18.11.08,11:38
ZU:

24/(3) Pri kúpe a pri predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané. Ak sa predaj alebo kúpa cudzej meny uskutoční za iný kurz ako ponúka banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v kurzovom lístku, použije sa kurz, ktorý banka, pobočka zahraničnej banky alebo zmenáreň v deň vysporiadania obchodu ponúka za kúpu alebo predaj meny v kurzovom lístku. Ak sa kúpa alebo predaj neuskutočňuje s bankou, pobočkou zahraničnej banky alebo so zmenárňou, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska v deň vysporiadania obchodu.

Banka Vám predala a stiahla z účtu sumu 7849, Sk. Zaúčtujete touto sumou.
Ejo
12.04.11,07:49
Dobrý deň. Platbu kartou účtujem cez priebežné položky, tak ako je uvedené v postupoch účtovania v JU. pokladničný blok z MR
1. na základe pokladničného bloku prepočítam kurzom z predošlého dňa - zaúčtujem priebežné položky výdaj - ďalej výdaj - nákup materiálu - OZD.
2. ak príde výpis - priebežné položky príjem /ale tu je iným kurzom prepočet/
Týmto sa mi priebežné položky nevyrovnajú a v daňových výdakovkoch mám cenu materiálu /z pokl.bloku/ s iným kurzom ako na účte. A vo výdavkoch by mala byť hodnota, ktorá je strhnutá z účtu, nie? Doúčtujem s interným dokladom ako kurzový rozdiel?
Ďakujem
Ejo
16.05.11,06:29
Dobrý deň. Platbu kartou účtujem cez priebežné položky, tak ako je uvedené v postupoch účtovania v JU. pokladničný blok z MR
1. na základe pokladničného bloku prepočítam kurzom z predošlého dňa - zaúčtujem priebežné položky výdaj - ďalej výdaj - nákup materiálu - OZD.
2. ak príde výpis - priebežné položky príjem /ale tu je iným kurzom prepočet/
Týmto sa mi priebežné položky nevyrovnajú a v daňových výdakovkoch mám cenu materiálu /z pokl.bloku/ s iným kurzom ako na účte. A vo výdavkoch by mala byť hodnota, ktorá je strhnutá z účtu, nie? Doúčtujem s interným dokladom ako kurzový rozdiel?
Ďakujem
viete poradiť? Ďakujem
Daggmar
16.05.11,06:52
V JU sa účtuje na základe pohybu príjmov a výdavkov - vo vašom prípade na základe výpisu z banky. T.j. zaúčtujete sumu na výpise ako VOZD a priložíte k tomu bloček z ERP, aby bolo jasné o čo sa jedná. Kurzové rozdiely sa JU neúčtujú v bankových výpisoch. Iba v hotovosti - teda vedenie pokladne v inej mene.
Ejo
16.05.11,07:12
V JU sa účtuje na základe pohybu príjmov a výdavkov - vo vašom prípade na základe výpisu z banky. T.j. zaúčtujete sumu na výpise ako VOZD a priložíte k tomu bloček z ERP, aby bolo jasné o čo sa jedná. Kurzové rozdiely sa JU neúčtujú v bankových výpisoch. Iba v hotovosti - teda vedenie pokladne v inej mene.
áno, tieto veci sú mi jasné, ale keď mám dodržať postupy účtovania v JU pri platbe platobnou kartou § 12?
Daggmar
16.05.11,07:38
Nešpecifikoval si, že sa jedná o finančný majetok. Píšeš len o platbe kartou a nejakom bločku. O čo sa konkretne jedna ? kolky, poštové známky ?

Podla posledných uprav zakona k 1.1.2011 ak sa ceniny použiju ihned po ich obstarani, uctuje sa o ich nakupe hned do PD a uz nie aj v knihe cennin.
Ejo
16.05.11,08:14
Nešpecifikoval si, že sa jedná o finančný majetok. Píšeš len o platbe kartou a nejakom bločku. O čo sa konkretne jedna ? kolky, poštové známky ?

Podla posledných uprav zakona k 1.1.2011 ak sa ceniny použiju ihned po ich obstarani, uctuje sa o ich nakupe hned do PD a uz nie aj v knihe cennin.
ide o nákup tovaru podnikateľa v zahraničí. Platil kartou. Ale má bloček o nákupe, čo vlastne nakúpil. A keď tento bloček /nakolko ho mám skor ako výpis z účtu/ chcem zaúčtovať podľa postupov účtovania cez priebežné položky tak ako som písala, ten kurz nie je rovnaký.
Daggmar
16.05.11,08:24
Musi mat blok ked platil cez ERP. Ale kedze platil kartou, uctujes na zaklade vypisu ( tam je pohyb penazi) a nie blocku. Ine je keby platil v hotovosti - vtedy to ide cez valutovu pokladnu a vyplatis mu peniaze. Viem o co ti ide, ale v tomto pripade podla mna nepouzijes priebezne polozky kvoli nepresnej sume.
Ejo
16.05.11,10:04
A keď je nákup v SR tak mám účtovať cez priebežné položky?
Ejo
16.05.11,10:05
A keď je nákup v SR tak mám účtovať cez priebežné položky?
myslým keď je platba kartou v SR?
Daggmar
16.05.11,10:31
Ak ti to program povoli mozes, pozri § 4 odst.3 v postupoch uct. v JU o priebežných položkach ... v § 12 sa to tyka cennych papierov