jonyv
18.11.08,11:03
Zdravím Vás
potrebujem pomôcť
dvaja spoločníci ktorý boli aj zamestnancami v s.r.o. chcú predať podiel 3. spoločníkovi ktorý je aj konateľom, firma s vkladom 200 000,- Sk

1. spoločník 15 % t.j. 30 000,- Sk
2. spoločník 15 % t.j. 30 000,- Sk
3. spoločník 70 % t.j. 140 000,- Sk ten je uvedení ako konateľ.

Po výpovedí sme mali problémy s výplatou ktorá nám meškala cez 1 mesiac. Teraz sme sa rozhodli že svoje podieli ponúkame 3. spoločník - konateľ ústne.Na stretnutí nám vyhodil na oči neuhradené faktúry ktoré v celkovej čiastke cca 35 000,- Sk požaduje od nás uhradiť, a potom sa bude baviť o kúpe našich podielov.
Má právo od nás žiadať uhradenie faktúr keď už nie sme zamestnancami ?
Tie pohľadavky vymáha súdnov cestou.
Ako máme postupovať pri predaji?
gabooz
18.11.08,19:37
Vypovedou (pracovnopravny vztah) nezanika vase spolocnictvo v s.r.o. Nerozumiem, ake faktury, chce aby ste zaplatili. Co je ich naplnou? V krajnom pripade mozes poziadat sud, aby zrsuil tvoju ucast v sro
jonyv
19.11.08,06:00
Sú to vystavené faktúry ktoré doteraz neuhradili odberatelia a spol. ich vymáha súdnou cestou . Ak by sme tie faktúry uhradili vyplatil by nám celú sumu podielu v opačnom prípade chce vyplatit podiel po znížení neuhradených faktúr.

Ak by som požiadal súd o zrušenie účasti v s.r.o. , čo môžem získať?
celý podiel alebo iba časť?

ĎAKUJEM
lachim1
13.12.08,19:11
Aké uznesenie prijalo VZ ohladne tých faktúr???
Súhlasím ,spoločníkom v sro si aj po ukončení pracovného pomeru.
Zaujímalo by ma ako máte upavené hlasovanie na VZ ? Podľa toho by som postupoval.
Pri vylúčení spoločníka sa dá získať ale aj stratiť.Všetko záleží podľa toho čo si môže dovoliť konateľ./podľa hlasovania na VZ/.
jonyv
15.12.08,05:59
Zatiaľ žiadne VZ nebolo, hlasovanie je v pomere podielov v spoločnosti
t.z. konatel 1
spolocnik 1
spolocnik 1
konatel si vyhradzuje pravo podla podielu takze nebudeme môct ho prehlasovat.
ale som s toho zúfali a neviem ako sa pohnut dalej.

Dakujem a pomôzte
miroslau
15.12.08,16:56
podla mna by sa malo pozriet aj na hodnotu firmy a z nej vypocitat pomerovo podiel
lachim1
15.12.08,19:54
Zatiaľ žiadne VZ nebolo, hlasovanie je v pomere podielov v spoločnosti
t.z. konatel 1
spolocnik 1
spolocnik 1
konatel si vyhradzuje pravo podla podielu takze nebudeme môct ho prehlasovat.
ale som s toho zúfali a neviem ako sa pohnut dalej.

Dakujem a pomôzte

Treba si ujasniť čo je hlasovanie podľa podielov v spoločnosti t.j.na určitú sumu vkladu pripada určitý počet hlasov /vtom pripade kto ma najväčší vklad má najviac hlasov (podľa obchodného zákonníka) ale nemusí mať ak sa spoločníci dohodli inak v spoločenskej zmluve. Ak máte ako tvrdíte hlasovanie 1+1+1 potom by to mala riešiť spoločenská zmluva .
Konateľ si môže vyhradzovať právo podľa podielu ak mu spoločenská zmluva neukladá inak.
Prehlasovať ho nemôžete ak sa pôjde podľa vkladu ,ale v niektorých prípadoch treba 2/3 súhlas na prijatie uznesenia t.j.75% a to nedosiahne
konateľ lebo môže mať max 70%.
Všetko by malo byť ošetrené v spoločenskej zmluve.
Doporučujem zaobstarať si publikáciu spoločnosť s ručením obmedzeným
a jej konateľ a preštudovať potrebné state alebo sa obrátit na právnika.
Prvá alternatíva lacnejšia
Veľa úspechov a pevné nervy
samuelina
18.12.08,12:54
mám podobný problém FO vložile do sr,o v zahraničí vklad va eurách. Tento podiel v roku 2008 predala.AK si vDP chce uplatniť ako náklad výšku vkladu
akým kurzom prepočíta EUR? Kurzom v čase nákupu alebo Predaja?
samuelina
19.12.08,18:48
mne sa zdá skôr logický kurz pri splatení vkladu, veď vtedy musela FO vynaložiť peniaze na nákup EUR
samuelina
19.12.08,19:04
vklad rok 2005, predaj r.2008 zisk tam naozaj bol a dosť veľký,
vklad v eur , toje rozdiel v kurze 8,- SK pri veľkom vklade to robí dosť veľa
samuelina
19.12.08,19:06
ale aj tak ďakujem, v podstate ste potvrdili moje úvahy. Ešte raz vďaka