marialo
18.11.08,16:00
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako a z čoho sa vypočíta odstupné. Pretože môj známy dostal oznámenie, že dňa 14.11.08 sa ruší jeho miesto a ponúkli dve možnosti. Buď zoberie miesto, ktoré je málo platené, alebo zoberie výpoveď dohodou a 4 odstupné platy. Známy im povedal, že sa k tomu vyjadrí 14.11.2008, ale od 14.11.2008 je na PN. Čiže k tomuto oznámeniu sa vyjadrí až po ukončení PN. Chce výpoveď.
Prosím o radu: 1. či ho počas PN môžu preložiť bez jeho súhlasu na iné miesto, veľmi zle platené?
2. ak bude dlhšie na PN z akého platu sa mu vypočíta odstupné, pretože on chce výpoveď
Ďakujem
Chobot
18.11.08,15:17
Dobrý deň,
chcem sa spýtať ako a z čoho sa vypočíta odstupné. Pretože môj známy dostal oznámenie, že dňa 14.11.08 sa ruší jeho miesto a ponúkli dve možnosti. Buď zoberie miesto, ktoré je málo platené, alebo zoberie výpoveď dohodou a 4 odstupné platy. Známy im povedal, že sa k tomu vyjadrí 14.11.2008, ale od 14.11.2008 je na PN. Čiže k tomuto oznámeniu sa vyjadrí až po ukončení PN. Chce výpoveď.
Prosím o radu: 1. či ho počas PN môžu preložiť bez jeho súhlasu na iné miesto, veľmi zle platené?
2. ak bude dlhšie na PN z akého platu sa mu vypočíta odstupné, pretože on chce výpoveď
Ďakujem

Povedz známemu, že mu odkazujem, že je špekulant a nezaslúži si to odstupné. :D:D

V prvom rade si ujasnime pojmy, po 589 krát na porade - výpoveď dohodou neexistuje. Je buď výpoveď, alebo skončenie PP dohodou.

Nech sa na mňa nehnevá, ale firma mu vyšla v ústrety, ponúkla mu 4 násobné odstupné, čo je na slovenské pomery nadštandard a on sa firme "odmenil" tým, že sa hodil na PN. Rád by som vedel, akú ma diagnózu...:rolleyes: asi zápal švindľov.

Čo si myslí, že dosiahne výpoveďou? Akurát to, že bude pracovať ešte 2 mesiace, za čo dostane plat a následne po skončení výpovednej doby dostane 2 mesačné odstupné. Bude to mať síce o niečo výhodnejšie, ale mohol to riešiť seriózne, nie takým spôsobom, ako to urobil, najmä ak mu firma vyšla tak v ústrety.

Teraz k tvojim otázkam:
1. Nové miesto jasné, že nemusí prijať. A nemôžu ho ani počas PN preradiť na to iné miesto.

2. odstupné sa vypočítava z priemerného platu, použije sa taký istý priemer, ako pri výpočte náhrady za dovolenku. Pozri si v ZP § 134, tam je to popísané.
marialo
18.11.08,15:45
Ďakujem,za odpoveď, ale nemáš pravdu, že si to odstupné nezaslúži, lebo zamestnávateľ sa v prvom rade nezachoval férovo, lebo to zrušené miesto len pod iným pracovným zaradením chystá svojmu dobrému priateľovi. Bohužiaľ už som to zažila aj v mojej firme, čiže v prvom rade sa má zamestnávateľ chovať spravodlivo.
Chobot
18.11.08,18:25
Ďakujem,za odpoveď, ale nemáš pravdu, že si to odstupné nezaslúži, lebo zamestnávateľ sa v prvom rade nezachoval férovo, lebo to zrušené miesto len pod iným pracovným zaradením chystá svojmu dobrému priateľovi. Bohužiaľ už som to zažila aj v mojej firme, čiže v prvom rade sa má zamestnávateľ chovať spravodlivo.

Zas to neber doslova, veď je tam smajlík.... Je mi jasné, že má nárok na odstupné...a že mu patrí.
marialo
19.11.08,05:10
Ďakujem Ti, tvoje odpovede stále pochopím, len som chcela problém trochu objasniť. Proste si jednotka.