MichalMlynar
18.11.08,16:03
Dobry den,

obraciam sa na vas s prosbou o radu ohladom podozriveho prenajmu a vypovedania z prenajmu, ktoreho som sa ja s priatelkou stali "obetou". V skratke - k prvemu Novembru sme si prostrednictvom realitnej kancelarie prenajali byt, avsak uz o necele dva tyzdne sme boli vypovedani, pricom sme neporusili zmluvu, ani zakon.
V strucnosti, asi tyzden po nastahovani nas neohlasene (prve porusenie zmluvy zo strany prenajimatela) navstivila majitelka spolu s realitnym maklerom; pustil som ich, kedze nemam co skryvat. Obvinila nas z toho, ze sme mali zapalene sviecky v okne (dusicky), co jej vraj povedala akasi suseda, a dalsie sme mali polozene na nabytku (sme dospeli, vieme pouzivat sviecky a nic sme neposkodili). Dalej sme boli obvineni z toho, ze v byte mame bordel (napr. ze mame riad v drese), pokial sviecky neodstranime a nebudeme robit poriadok, da nam vypoved. I ked nahnevany takymto hrubym zasahovanim do sukromia, slubil som ze ich odstranime a ze budeme "robit poriadok". Tak sme aj urobili. O par dni nato sa majitelka dostavila znovu neohlasena (druhe porusenie zmluvy), tentokrat sama. Pustil som ju, nech zistim, co povie. Reagovala tak, ze sme to aj tak vedeli, ze pride a ze ten poriadok nic neznamena. Dala nam vypoved, zatial len slovnu.
Na druhy den zavolal makler, ze do konca mesiaca sa mame vystahovat, pretoze podla majitelky sme ohrozili bezpecnost v byte (sviecky!) - pritom dobre vieme, ze vypovedanie plati az od prveho v nasledujucom mesiaci. Makler tym dal uz celkom najavo, ze nase prava hajit nebude, skor naopak. Ked som nesuhlasil, velkodusne nam "vybavil", ze budeme moct zotrvat v byte este mesiac odo dna dorucenia vypovede - napr. od 14.11 do 14.12 - co znova nie je v sulade so zmluvou a zakonom (tretie porusenie zmluvy). Navrhol som mu, ze nech teda doruci vypoved postou. Nie - nechal ju u susedy - v otvorenej obalke. Samozrejme, ze sme ju nepodpisali, pretoze na tejto tzv.vypovedi nestal ani konkretny dovod vypovedania (len vseobecny odkaz na porusenie bezpecnosti), a co je vrchol - nebol na nej nikto podpisany.

Aby som to uz nenatahoval, s priatelkou chceme co najskor odist, pretoze takyto pristup prenajimatela aj maklera su urazajuce a po stresoch pri stahovani sa nam to nepridava na pohode. Hnevaju nas peniaze, ktore sme zaplatili maklerovi pred necelymi tromi tyzdnami s tym, ze budeme mat byt aspon na ten rok, ktory bol nastaveny v zmluve. Nie je to malo, a to ze sme zaplatili niekomu za to, ze nas v podstate do dvoch tyzdnov po nastahovani poziadal opustit byt, je velmi podozrive (cele to zavana podvodom).

Chcel by som vediet, ci existuje moznost ako ziskat tieto nase peniaze od RK spat . Budem tiez vdacny za akekolvek ine postrehy, ci rady.

Vopred vdaka.
Lianka
21.11.08,21:05
Vypoved je jednostranny pravny akt a musi byt dana v sulade s podmienkami zmluvy (ucinnost vypovede odkedy, vypovedna lehota, s udanim alebo bez udania dovodu). Ak tomu dobre rozumiem, pisomnu vypoved ste neprevzali, podla mojho nazoru teda ziadna vypovedna doba neplynie.

Nemam s RK skusenosti, ale: Nebola medzi Vami a RK ziadna zmluva o sprostredkovani najmu? V pripade, ze ano, hladala by som v prvom rade tam info, ci a kedy mate narok na vratenie poplatku, ktory ste RK zaplatili, prip. ci nahodou nie su povinny Vam najst dalsi byt, nakolko najom trval len taku kratku dobu a nekonci sa Vasou vinou...