Hrdzoska
18.11.08,16:08
Ahojte,

Máte niekto skúsenosti s banánovníkom v záhrade? Včera som jeho omrznutú časť zrezala a prikryla mulčovacou kôrou tak neviem, dúfam že nezmrzne.
aviator
18.11.08,19:29
Samozrejme že zmrzne, banánovník je tropická rastlina a neznesie mráz.
Väčšine tropických rastlín škodi už pokles pod 10 stupňov.
mozino
18.11.08,20:00
banánovník je mrazuvzdorný, ale neviem do akých mínusov :-) ppzri niečo na nete, tam píšu aj o tom, ako ho pripraviť na zimu a určite sa má zrezať, to už máš :-)
arizona
19.11.08,16:25
Tiež si myslím, že banánovník naše zimy neprežije. Na zimu by mal byť dnu.
Ale koho zaujímajú mrazuvzdorné tropické rastliny,pozrite sem:

http://www.cesketropy.com/
Hrdzoska
23.11.08,11:38
Tento je mrazuvzdorný do -10 tak budem čakať čo na raj predvedie. Myslela som že má niekto skúsenosti na nete som nič nenašla všetci ho majú vnútri.
arizona
23.11.08,11:58
Ja som tiež kúpila "mrazuvzdorný figovník" .
Zamrzol hneď v prvú zimu. Asi som nebola jediná oklamaná,lebo tento známy predajca už v následujúcom katalógu upravil slovko "mrazuvzdorný" na mrazuvzdorný do -5 st.:confused::eek:
Čo pre Slovensko znamená - na zimu dnu...
Hrdzoska
24.11.08,14:43
Arizona: tak to si ma nepotešila práve som si prečítala že som tu rastlinu nemala odrezať ale zabaliť aby stonka aj ked listu jej zmrznú chránila srdiečko rastliny. Tak už musím len počkať na jar a potom sa ozvem. Dakujem za vaše príspevky.
arizona
24.11.08,15:03
Arizona: tak to si ma nepotešila práve som si prečítala že som tu rastlinu nemala odrezať ale zabaliť aby stonka aj ked listu jej zmrznú chránila srdiečko rastliny. Tak už musím len počkať na jar a potom sa ozvem. Dakujem za vaše príspevky.

Ja svoje háklivé rastlinky zabalím na zimu do bielej netkanej textílie-dostať v záhradkár.potrebách. Ku koreňom nahrniem zem a obložím ihličnatými konárikmi.
Skús,možno pomôže.

Raz som porerala nejakú záhradkársku reláciu, kde jeden pán ukazoval, ako figovnvík (v Nitre) balil na zimu do starej periny...:)
steeva
25.11.08,20:45
Ja mam tiez bananovnik vonku, caka ho prva zima. Orezala som mu zmrznute listy, ale stonku nie. A cely som ho zabalila - dala som pet flase s odrezanym dnom aj hrdlom, tie som vyplnila listami a potom este cele zabalila do netkanej textilie... Som zvedava, ci nieco na jar vypuci.
Ivan8
26.11.08,22:42
Chladuodolné banánovníky sa v Kanade pestujú vo voľnej pôde do
- 30°C. Ide o to aby korene, prípadne kmienik nebol
vystavený mrazu, preto ho treba zatepliť izolačným materiálom.
V Kanade to robia tak, že z dreva zhotovia drevený rám o rozmeroch asi 1×1×1m , ten položia na zrezaný banánoník a
rám vyplnia slamou. Celé to je vhodné prikryť PVC foliou.
Listy banánovníka znesú minimálnu teplotu 0°C, pseudokmienik
krátkodobo -4°C a korene presne neviem.
To mám z vlastnej skúsenosti - druh - Musa Helen"s Hybrid .
Žiadny banánovník neznesie -10°C, ani Musa Bajso.
Korene , kmienik a listy banánovníka sú chladuvzdorné,
ale nie mrazuvzdorné.
Tak banánovníky na zimu poriadne zababušte, aby v
lete mohli opice jesť banány.
wabi
18.12.08,11:33
Vážne nechápem prečo chcete silo mocou pestovať vonku rastliny ktoré nie sú určené do našich klimatických podmienok! Ak to skúšate, sú to vyhodené peniaze! Pritom je toľko zaujímavých exotických rastlín, ktoré sú ale naozaj mrazuvzdorné povedzme napríklad do -20 a viac, to sa už dá normálne pestovať. - napríklad moja najobľúbenejšia je Asimina, pôvodom z juhu kanady, kde ju už stáročia pestujú indiáni v rezerváciách a vďaka ktorej prežili mnohé obdobia hladu. Je to zázračná rastlina. Pre všetky druhy hmyzu je jedovatá, takže netreba žiadnu chémiu ani starostlivosť. Plody sú až 0,5 kg ťažké. Šupka tenká ako papier. Krásna vanilková vôňa a chuť veľmi príbuzná sladkým banánom. Pred vianocmi si je možno kúpiť napríklad v Kauflande, alebo metre príbuzný druh - Anona Chirimoja, sesternica z trópov ktorá ale po doprave už zďaleka nedosahuje chuti Asiminy. Asimina je ale najviacej podobná inej svojej sesternici - Magnólie. Tiež kvitne na jar skôr ako nahodí listy a kvety navyše vydržia až 6 týždňv, počas ktorých narastú krásne sítozelené až 35 cm listy. Je to to najchtnejšie doposiaľ málo známe v Európe ovocie, aké sa dá zohnať a susedia vám ho budú fakt závidieť!
Ak chcete viac info, tak potom 0903/ 258 405, pestujem ich a mám aj zopár sadeníc navyše.

Podobne zaujímavý plne mrazuvzdorný väčší krík je Amelanchier. Je to tiež veľmi pekný kompaktný a nenýročný druh s mimoriadne chutnými plodmi, ktoré chutia podobne ako čučoriedky. Na rozdiel od čučoriedok nevyžaduje kyslú pôdu, bobule sú v strapcoch a sú väčšie ako čučoriedky (boruvky)

Možno poznáte "Božské ovocie" - Dyospiros - HurmiKaki - nemusíte si ho kupovať po 10 sk kus v marketoch, dá sa pestovať ako napríklad jablká a bez postrekov.

Japonské okrúhle hručky NASHI, rastú presne rovnako ako naše hrušky!

Figy aj Banánovníky patria do veľkého kvetináča alebo aj veľmi veľkého kontajnera, ktorý ale sa dá zapustiť na leto do zahrady, alebo nám bude zdobiť predzáhradku! Myslím to vážne. Príroda sa nedá oklamať, nedajte sa oklamať ani vi! Ak vám niekto tvrdí že to je mrazuvzdorné tak nech vám vráti peniaze ak vám to zamrzne. Prikrývanie je náročné, najmä ak vám rastlina narástli do veľkých rozmerov, v nádobách ván narastú maximálne do 3 metrov, častejšie samozrejme ak ich budete rezať a tvarovať ako veľký bonzaj tak aj menej.
Hrdzoska
18.12.08,12:56
wabi- toto ma fakt zaujalo môžeš napísať niečo viac? Napr. akl dlho toto ovocie vydrží , kedy dozrieva a aký velký ten strom narastie? či ho treba strihať a tak. Myslím že si ho na jar od teba objednám. ďakujem za odpoved.
wabi
18.12.08,14:42
Ďakujem za prejavený záujem. Vytvorím teda novú tému: Poradňa menej známeho a exotického ovocia, aby som príliš nevybočil z tejto témy:)
boure
11.06.09,16:14
Zdravim,chcem sa spytat ci mate dakto skusenost s takymito listami,a ako to napravit? este ani neni poriadne rozvinuty a uz ma na sebe hnede skvrny.
jack32
17.06.09,05:35
caute prosim date mi niake rady na pestovanie bananovnikov? ake hnojivo hlavne lebo ostatne som sa docital ale neviem akym honijvom to mam honijit v kulle so kupil niake hnojivo na palmy a zelene rastliny mozem to aj tym?:)
jackjack511
24.06.12,06:27
Banánovník basjoo v zahradke sa dá bez problemov pestovať, veľa ľudí si myslí, že sa to nedá, ale dá sa. naše zimy niesú až také hrozné aby sa to nedalo (U nás nieje menej ako -30 až -35 stupňov). Základom je ochrana proti mrazu. Listy vydržia -1 stupňov. Pseudokmeň -5 stupňov a srdce a korene -10. Ale základom je aby srdce rastliny nebolo zamrznute (Srdce rastliny - corm).
Takže nesmie zmrznúť zemina, kde je banánovník. Na zimovanie treba zrezať pseudokmeň asi na 1cm nad zemou. Potom ho obsipať suchým lístim asi 10 cm. Potom dať textíliu a na textíliu seno alebo slanu asi 10 cm. Potom na vrch dať napr. Konáre z Ihličia. Takto ho mať do posledných prazíkov a rýchlo sa zotaví, vyrastú odnože a budete mať zase veľkého krasavca.
paloo
24.06.12,07:45
Banánovník basjoo v zahradke sa dá bez problemov pestovať, veľa ľudí si myslí, že sa to nedá, ale dá sa. naše zimy niesú až také hrozné aby sa to nedalo (U nás nieje menej ako -30 až -35 stupňov). Základom je ochrana proti mrazu. Listy vydržia -1 stupňov. Pseudokmeň -5 stupňov a srdce a korene -10. Ale základom je aby srdce rastliny nebolo zamrznute (Srdce rastliny - corm).
Takže nesmie zmrznúť zemina, kde je banánovník. Na zimovanie treba zrezať pseudokmeň asi na 1cm nad zemou. Potom ho obsipať suchým lístim asi 10 cm. Potom dať textíliu a na textíliu seno alebo slanu asi 10 cm. Potom na vrch dať napr. Konáre z Ihličia. Takto ho mať do posledných prazíkov a rýchlo sa zotaví, vyrastú odnože a budete mať zase veľkého krasavca.

Hej,hej niekto vravel,že optimistov sú plné cintoríny :D
BXLmiami
24.06.12,08:17
Nechcem zakladať novú tému,ale pestuje niekto papáju?Moje okolie objavilo,že ma zaujímajú figy a tak som dostala papaju a neviem čo s nou.Co som čítala,tak je to pomaly na extra priestor zavlhčený a s termostatom.Máte skúsenosti?