emve
23.05.05,11:09
Pozdravujem všetkých čo rozčuluje byrokracia.
Nedokážem zvládnuť postoj soc. poistovne pri prihlasovaní nového zamestnávatela.
Vyplním prihlášku, priložím kópiu živnostenského listu, resp, výpis z obchodného registra a podám to celé v podatelni SP.
Pracovníčka SP mi nedá registračné číslo, pokial jej nedonesiem k nahliadnutiu originál výpisu z OR,alebo ŽL.
Je to normálne?! Všetko si môže odkontrolovať na internete.K čomu je potrebné nosiť originál! Navyše tieto prihlášky riešim já ako spracovatel miezd a originály samozrejme nevlastním.
Nakoniec stejne "zvíťazí" pracovník SP.Pokial jej nedonesiem originál, reg.číslo mi nedá a já nemám na aké v.s.zaplatiť mesačný odvod.
Vie mi niekto poradiť, či je to takto naozaj potrebné, alebo je to výmysel "ťažko vyťaženej pracovníčky SP?"
Dík Vierka
evina
23.05.05,09:24
Pozdravujem všetkých čo rozčuluje byrokracia.
Nedokážem zvládnuť postoj soc. poistovne pri prihlasovaní nového zamestnávatela.
Vyplním prihlášku, priložím kópiu živnostenského listu, resp, výpis z obchodného registra a podám to celé v podatelni SP.
Pracovníčka SP mi nedá registračné číslo, pokial jej nedonesiem k nahliadnutiu originál výpisu z OR,alebo ŽL.
Je to normálne?! Všetko si môže odkontrolovať na internete.K čomu je potrebné nosiť originál! Navyše tieto prihlášky riešim já ako spracovatel miezd a originály samozrejme nevlastním.
Nakoniec stejne "zvíťazí" pracovník SP.Pokial jej nedonesiem originál, reg.číslo mi nedá a já nemám na aké v.s.zaplatiť mesačný odvod.
Vie mi niekto poradiť, či je to takto naozaj potrebné, alebo je to výmysel "ťažko vyťaženej pracovníčky SP?"
Dík Vierkaje to výmysel "ťažko vyťaženej pracovníčky SP. Podľa zákona o soc. poistení aj pokynov na stránke SP:

3/Lehota na splnenie povinnosti podľa odseku 1 písm. a), c) až f), h) až j) a m) je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odovzdalo na prepravu poštou alebo odoslalo faxom alebo elektronickou poštou. Lehota na splnenie povinnosti podľa odseku 1 písm. b) je zachovaná aj vtedy, ak sa tlačivo v ustanovenej lehote odoslalo faxom alebo elektronickou poštou alebo ak bola informácia podľa odseku 1 písm. b) odoslaná prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS).

4/ Tlačivo odoslané faxom alebo elektronickou poštou treba potvrdiť písomne najneskôr do troch dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni. Informáciu odoslanú prostredníctvom krátkej textovej správy (SMS) je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou najneskôr do troch dní odo dňa jej odoslania Sociálnej poisťovni.

Skús je poslať originál faxom :D:D . Potvrdenie správnosti na tlačive určenom SP neznamená nahliadnutie pracovníčky SP do originálov. Žiadala by som zásah nadriadeného pracovníčky s podotknutím, že mi bráni v plnení si povinností platenia poistného.
emve
23.05.05,10:53
No po pravde povedané,som z tej ženskej tam už hotová.Tento boj trvá asi rok, predtým nebol pri prihlasovaní žiaden problém. Já teda skúsim poslať originál faxom-ha,ha,ha/neviem sem dať ikonu/. No očakávam boj,lebo číslo má v rukách ona. Asi naozaj navštívim jej nadriadenú.Ešte raz si prečítam poriadne zákon nech sa nestrápňujem,ale myslím že mám svoje povinnosti splnené.
Dík Vierka
ALDA
23.05.05,11:05
Ja som to poslala poštou, ale pokiaľ som nedoniesla k nahliadnutiu orig.
výpis z OR, tak mi číslo nedali:D-BA mesto:D
evina
23.05.05,11:10
Zákon hovorí, že prihlásenie je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.

Tlačivá SP vydala a ako pozerám tak pozerám, nikde nie je uvedené, že by tam takéto prílohy ako ŽL alebo výpis z OR mal byť priložené, alebo zle pozerám.



Ďalšie povinnosti zamestnávateľa v sociálnom poistení

prihlásiť zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti do 8 dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť zamestnanca v rovnakej lehote od zániku týchto poistení; uvedené povinnosti je zamestnávateľ povinný plniť na tlačive „Registračný list fyzickej osoby“,
Toto je pokyn samotnej SP na svoje stránke :) a ani v poučení k vyplňovaniu tlačív sa nič nehovorí o týchto tlačivách:)
ik-a
23.05.05,12:36
Ja som to poslala poštou, ale pokiaľ som nedoniesla k nahliadnutiu orig.
výpis z OR, tak mi číslo nedali:D-BA mesto:D
Mala som rovnaku skusenost ako ALDA. Ja som to riesila tak, ze platby isli pod var.symbolom ICO. Po roku ma sice vyzvali, aby sme im dolozili originaly k nahliadnutiu. Raz som niesla aj nieco ine na SP a pri tej prilezitosti som im to odniesla, ale cely jeden rok sme isli pod ICOm.
evina
23.05.05,13:52
Ja som to poslala poštou, ale pokiaľ som nedoniesla k nahliadnutiu orig.
výpis z OR, tak mi číslo nedali:D-BA mesto:D
Ja by som to asi napísala Kaníkovi, veď Kocúrkovo ako hrom :eek:
evina
23.05.05,14:03
Pýtala som sa teraz sesttry, ktorá pravideľne prihlasuje zamestnancov do SP /Bratislava-mesto/ lebo ja to nerobím a ona mi povedala, že za každého zamestnanca pošle RL, ktorý si 1x odfotí a SP jej poctivo pošle potvrdenú kópiu obratom naspäť. V živote neprikladala ŽL ani kópiu ani originál . Tak isto poslala RL zamestnanca a číslo jej pridelili osobne poštou. Asi platíte daň, že tam chodíte osobne. Dostala som takú informáciu kedysi od jednej úradníčky /nie zo SP/, že keď ľudia moc chodia tak aj ony rady pobuzerujú.
Silvia7
23.05.05,14:50
Mala som ten istý problém pri nahlásení FO ako zamestnávateľa, že som nedala k nahliadnutiu originál ŽL, lebo ho ako účtovníčka nemám,mám len kópiu, ktorú som im odovzdala. FO je dlhodobo v zahraničí. Pracovníčka na SP mi tiež nedala IČZ, vraj až kým neprinesim originál ŽL. Nakoľko sa k nemu dostanem pravdepodobne až v novembri 2005, tak som to vyriešila tak, že som asi o 3 týždne vbehla do inej kancelárie na SP vybaviť niečo pre ďalšiu firmu, a tam som pani poprosila, nech mi pozrie IČZ tej konkrétnej FO, lebo som ho zabudla napísať na výkaz a práve teraz by som ten výkaz chcela odovzdať. Nič netušiaca pracovníčka o mojom probléme s jej kolegyňou mi to IČZ vyhľadala a odvtedy im zasielam výkazy a platby pod číslom, ktoré má pridelené, aj keď ho oficiálne neviem. A pani len čaká a čaká. No čo narobím, keď raz nemám originál ŽL ale chcem dodržať ich príkazy, že vypisovať mesačné hlásenia a platby len pod IČZ?
emve
24.05.05,06:35
Takto jednoducho by som to zariadila aj já. Lenže tá "moja úradníčka" drží prihlášku zamestnávatela stále u seba a nepustí ju dalej, čiže v evidencii sa tá moja firma ani nenachádza. Až ked donesiem originál ŽL je ochotná firmu dať do databázy.
Janka6685
24.05.05,15:55
Tiež sa mi stalo, že úradníčka požadovala k nahliadnutiu ŽL. Nahnevane som sa otočila na opätku, išla som po neho domov a doniesla som jej ho. Odrazu sa správala slušne a milo. Ja som to mala ľahké, ale naozaj neviem, čo by som robila, keby som išla prihlasovať niekoho cudzieho, od ktorého by som mala len kópiu a ešte k tomu by nebol dostupný...
evina
24.05.05,15:57
Takto jednoducho by som to zariadila aj já. Lenže tá "moja úradníčka" drží prihlášku zamestnávatela stále u seba a nepustí ju dalej, čiže v evidencii sa tá moja firma ani nenachádza. Až ked donesiem originál ŽL je ochotná firmu dať do databázy.
Skús normálne poslať RL poštou s jednou prefotenou kópiou a možno sa Ti obratom vráti potvrdená aj s IČ. Za pokus to stojí. Moja sestra fakt s tým nikdy nemala problémy.
marika1
25.05.05,17:35
Mne pred časom na SP KE-mesto nechceli prihlásiť zamestnávateľa, lebo som nemala splnomocnenie, tak som to vyriešila tak, že posielam všetkých potenciálnych zamestnávateľov na SP, nech si to vybavia sami s tým, že to musia urobiť oni (o splnomocnení som nič nehovorila)-hovorím o veeeľkej byrokracii a buzerovaní a ešte im poradím, nech si zoberú so sebou originály všetkých dokladov. A mám pokoj. Niektorým sa to nepáči, ale byrokracia je byrokracia, čo už môžem urobiť ja úbohá účtovníčka. Ha-ha-ha

Na ZP posielam všetko poštou. Tam zatiaľ nerobia problémy.
martinaj
26.05.05,10:54
Ak chcete registrovať na SP závod, dostanete v našom meste od pracovníčky SP lístok so znením:

K registrácii závodu je potrebné predložiť:
----------------------------------------------
- povolenie k činnosti (živnostenský list, koncesná listina, výpis z OR, licencia - predložte kópiu + originál k nahliadnutiu)
- doklad o založení účtu (zmluva o založení účtu v peňažnom ústave - predložte kópiu + originál k nahliadnutiu)
- registračný list zamestnávateľa
- registračný list FO
- pracovnú zmluvu (kópiu)

A keď prihlasujete ďalšieho zamestnanca, musíte priložiť kópiu pracovnej zmluvy...