Pronto
18.11.08,18:08
Ahoj mam momentalne zivnost, ale uz sa mi tak neoplati. Co chcem urobit:

1. Zrusit zivnost.
2. Prihlasit sa na urad prace ako nezamestnany.
3. Dostat prispevok na podnikanie a zacat od znova.

Pokial zmenim trvaly pobyt do mesta, kde je vacsia nezamestnanost, mal by som dostat vacsi prispevok.
To iste plati pokial si dam miesto prevadzky mimo mesta myslim. Problem je, ze ho potom nemozem zmenit 2 roky. Preto by som preferoval zmenu bydliska. Rozdiel je az 40tisic korun.

Otazka:

Mate s tymto niekto skusenosti?
Ake velke problemy moze priniest zmena trvaleho bydliska?
Mozem dostat podnikatelsky prispevok a nasledne jednoducho zmenit trvaly pobyt na moj povodny?
Aankaa
19.11.08,07:04
Ahoj, over si, či skutočne musíš živnosť rušiť, myslím, že ju stačilo prerušiť./ja som urobila tú chybu so zrušením a teraz som dosť nedôveryhodná SZČO s čerstvým ŽL- nerobí to dobré oko/.
Trvalé bydlisko nemusíš meniť, urči si miesto prevádzky-musíš vhodne zdôvodniť prečo / rodina, bývanie, partnerka/. A v čase nezamestnanosti budeš absolvovať kurzy, takže ak skutočne nebudeš bývať v "novom trvalom bydlisku" budeš nútený siahnuť do peňaženky na cestovné. k príprave na podnikanie budeš potrebovať dobrý podnikateľský zámer a urobiť písomné testy.
Veľa šťastia.
Pronto
19.11.08,21:24
Velmi ti dakujem za odpoved.

Problem so zmenou prevadzky je ten, ze vraj nemozes ju nasledne pocas dvoch rokov zmenit.
Trvale bydlisko zmenit mozes.

Chcel som sa ta opytat ako sa prejavila tvoja ,,nedoveryhodnost?"

PS: Zivnost musim zrusit lebo podpora je pre ludia 3 mesiacíe(asi) nezamestatnych, ktori su urobia zivnost.
Aankaa
20.11.08,09:42
Ahoj,
neviem o tom, že nemôžeš zmeniť sídlo prevádzky, nesmieš zrušiť ani pozastaviť činnosť počas dvoch rokov. Problémy som mala kvôli úveru, bola som papierovo nováčik v podnikaní - a je to ťažko akceptovateľné. A určite nielen kvôli úveru - na viacerých miestach sa pýtajú ako dlho podnikáš. Takže možno skôr sa ti oplatí pobudnúť si 3 mesiace na úrade práce, absolvovať celkom fajn kurzy - podľa výberu a potreby a potom sa uchádzať o príspevok. Tie 3 mesiace som si natiahla dokonca oveľa viac, lebo sa mi predĺžil kurz a aj tak som bola maximálne spokojná.
Maryanet
27.11.08,12:58
Ahoj,chcem sa opýtať ako to je s tou živnosťou.Či sa musí zružiť,alebo stačí len pozastaviť na tie 3 mesiace čo chceš ísť na UP.Máš to potvrdené?
Dík
P.S.Som na tom podobne.Ide o 3 mesiace?Počula som,že teraz musíš byť na UP 4 mesiace
Aankaa
28.11.08,06:32
Ahoj,chcem sa opýtať ako to je s tou živnosťou.Či sa musí zružiť,alebo stačí len pozastaviť na tie 3 mesiace čo chceš ísť na UP.Máš to potvrdené?
Dík
P.S.Som na tom podobne.Ide o 3 mesiace?Počula som,že teraz musíš byť na UP 4 mesiace
Ahoj, informuj sa na svojom-príslušnom úrade práce. Ja som bola na ÚP pred 10 mesiacmi, je možné, že sa niečo zmenilo. Vtedy bolo nutné byť registrovaný 3 mesiace a absolvovať tzv.prípravu na podnikanie.
Maryanet
01.12.08,14:58
Dík :-)
mala si aj predtým živnosť?Ide aj o to či živnosť ktorú mám momentálne musím ZRUŠIŤ,alebo stačí ju iba na tie 3 mesiace PRERUŠIŤ.
Monikov
01.12.08,15:09
Stačí prerušiť živnosť na 3 mesiace pre potreby úradu práce (nesmieš podnikať počas doby, keď si evidovaný nezamestnaný), ale podľa živnostenského zákona je to najmenej na 6 mesiacov. Živnosť nemusíš úplne zrušiť.
Pronto
02.12.08,13:23
Ja som zivnost na koniec zrusil. Zalozit novu je casovo nenarocne a aspon mas jeden rok pokoj od socialky co sa zo zaciatku predsa len hodi.
habib
04.12.08,17:09
Ahoj,
neviem o tom, že nemôžeš zmeniť sídlo prevádzky, nesmieš zrušiť ani pozastaviť činnosť počas dvoch rokov. Problémy som mala kvôli úveru, bola som papierovo nováčik v podnikaní - a je to ťažko akceptovateľné. A určite nielen kvôli úveru - na viacerých miestach sa pýtajú ako dlho podnikáš. Takže možno skôr sa ti oplatí pobudnúť si 3 mesiace na úrade práce, absolvovať celkom fajn kurzy - podľa výberu a potreby a potom sa uchádzať o príspevok. Tie 3 mesiace som si natiahla dokonca oveľa viac, lebo sa mi predĺžil kurz a aj tak som bola maximálne spokojná.

mna by zaujímalo či počas 3mesiacoch kým si absolvovala kurzy ti boli ponúkané aj nejaké prac. miesta,alebo či si ty bola povinná dokladovat že si si nejaké miesto chcela najst....alebo v čase ked si robí človek kurz má pokoj,THX
Aankaa
05.12.08,06:48
mna by zaujímalo či počas 3mesiacoch kým si absolvovala kurzy ti boli ponúkané aj nejaké prac. miesta,alebo či si ty bola povinná dokladovat že si si nejaké miesto chcela najst....alebo v čase ked si robí človek kurz má pokoj,THX
Bola som povinná dokladovať "papieriky s pečiatkami", ale v čase kurzu už nie. Robila som si podvojné účtovníctvo, z dvoch mesiacov sa natiahol na tri a pol, ale preplatia ti cestovné a bolo to skutočne zaujímavé. Myslím, že sa dá vybrať z ponúkaných kurzov-a to nielen preto, že musíš, ale aj ťa to chytí a posunie v niečom. A hlavne: Takýto kurz stojí pekných pár tisíc, a ja som ho mala zadarmo.
habib
05.12.08,10:52
Bola som povinná dokladovať "papieriky s pečiatkami", ale v čase kurzu už nie. Robila som si podvojné účtovníctvo, z dvoch mesiacov sa natiahol na tri a pol, ale preplatia ti cestovné a bolo to skutočne zaujímavé. Myslím, že sa dá vybrať z ponúkaných kurzov-a to nielen preto, že musíš, ale aj ťa to chytí a posunie v niečom. A hlavne: Takýto kurz stojí pekných pár tisíc, a ja som ho mala zadarmo.

no tak to si ma fakt potešila,to by mohla byt ta správna cesta,tiež by som si zvolil nejaky kurz,myslím skor počitačový,to ma baví.....moj problém je ale trochu zložitejší....posledné 2roky nemám žiadny papier ktorym by som doložil že som ukončil prac. pomer,to som sa vrátil z Irska kde som pracoval rok a pol a teraz som sa vrátil z Irska zase,kde som zase pracoval,ale len necelé 3mesiace a ako doklad mám zase len P45,niečo ako náš zápočták,ale nemám zmluvu alebo nejaky doklad o ukončeny prac. pomeru...proste len doklad z irskej socialky že som platil cely tento čas odvody.....a niekde som čítal že uchádzač ktory chce byt zaradeny do evidencie musí ako doklad predložit zápočták a vypoved,alebo dohodu o ukončeny.....a to je problém ktory by som potreboval vyriešit,ale to už je trochu mimo tejto témy.
Maryanet
11.12.08,14:57
Ďakujem za odpovede.Takže ak som správne pochopila,ak živnosť len preruším,odvody potom po obnovení idú všetky ako predtým,čo?Lenže ak rozmýšľam nad založením inej firmy,napr.neziskovky tak to aj tak musím zrušiť tú pôvodnú,hmmm
alaya1
24.01.09,10:05
Poprosila by som o odpoved, tykajucu sa problemu mojho brata.
10.11.rozviazal pracovny pomer dohodou. Mal uz zivnost popri zamestnani, tak sa bol prihlasit v soc.poistovni ako SZCO.Odvody plati.
Poskytuje obchodne sluzby inym subjektom, ale velmi sa mu nedari. od vtedy mal iba jednu fakturu na 10 000sk. Chce prerusit podnikanie, nahlasit sa na UPSVaR a po case, neviem kolko musi byt evidovany, chce poziadat o dotaciu na podnikanie.
Poprosila by som vas o konktretne odpovede na moje otazky, nakolko my v rodine mu nevieme poradit.
1.Musi zrusit zivnost, ci ju len prerusit./aky uviest dovod/ak chce ziadat o dotaciu
2Ma sa odhlasit zo soc.poist., ked sa pojde evidovat,
3.Ma narok na podporu v nezamestnanosti, ked pracoval na zmluvu do 10.11.2008
4.Ak je jeho manzelka dlhodobo PN moze pozaidat aj o pomoc v hmotnej nudzi? Manzelka je PN od 4.9.2008.Pobera aj ciastocny ID.
5.Ako dlho musi byt na UP, ak chce poziadat o dotaciu a ci su tie kurzy povinne.
6.V akej vyske su dotacie? Byva v Presove.
7. Dotacia je ucelovo viazana, ci ju moze pouzit na co chce, treba dokladovat UP?
8.Tie 2 roky znamenaju, ze musi pocas tejto doby mat zivnostensky list, t.j. nesmie sa zamestnat na zmluvu a mat pritom aj ZL?/dotaciu by chcel pouzit na odvody, pripadne kupit si auto, ktore potrebuje k praci, musi to dokladovat UP?
9.Sidlo firmy na ktoru berie dotaciu moze uviest aj bydlisko?Prevadzku neplanuje.

Mozno sa niekomu tie otazky zdaju banalne, no my v rodine nemame s tym vobec ziadnu skusenost a citam poradu, priznam sa, tie odborne ekonomicke formulacie mne nehovoria noc, nerozumiem im.

Ak bude niekto tak laskavy a odpovie mi, budem velmi rada, pomozem bratovi.
Dakujkem.
veronikasad
24.01.09,10:19
Poprosila by som o odpoved, tykajucu sa problemu mojho brata.
10.11.rozviazal pracovny pomer dohodou. Mal uz zivnost popri zamestnani, tak sa bol prihlasit v soc.poistovni ako SZCO.Odvody plati.
Poskytuje obchodne sluzby inym subjektom, ale velmi sa mu nedari. od vtedy mal iba jednu fakturu na 10 000sk. Chce prerusit podnikanie, nahlasit sa na UPSVaR a po case, neviem kolko musi byt evidovany, chce poziadat o dotaciu na podnikanie.
Poprosila by som vas o konktretne odpovede na moje otazky, nakolko my v rodine mu nevieme poradit.
1.Musi zrusit zivnost, ci ju len prerusit./aky uviest dovod/ak chce ziadat o dotaciu lepšie je živnosť zrušiť, musí byť na ÚPSVaR evidovaný ako uchádzač o zamestnanie
2Ma sa odhlasit zo soc.poist., ked sa pojde evidovat,ak má z čoho platiť, nemusí sa odhlásiť v SP ako samoplatiteľ. Doporučujem nechať si dobrovol. nem. poistenie, z ktorého bude mať nárok na príp. nemocenské po 270 dňoch poistenia /započítava sa aj doba nem.poistenia z ukonč. prac.pomeru/
3.Ma narok na podporu v nezamestnanosti, ked pracoval na zmluvu do 10.11.2008 na dávky v nezamestnanosti má nárok, ak platil poistenie v nezamestnosti v posledných 4 rokoch aspoň tri roky
4.Ak je jeho manzelka dlhodobo PN moze pozaidat aj o pomoc v hmotnej nudzi? Manzelka je PN od 4.9.2008.Pobera aj ciastocny ID. o podmienkach poskytnutia dávky hmotnej núdzi nech sa informuje na UPSVaR - nemocenské a inv.dôchodok manželky sa započítava do príjmu spoločne posudzovaných osôb.
5.Ako dlho musi byt na UP, ak chce poziadat o dotaciu a ci su tie kurzy povinne. Musí byť evidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie viac ako tri mesiace. U nás uchádzači o príspevok pred podaním podn. zámeru musia absolvovať 3-dňové školenie pre začínajúcich podnikateľov.
6.V akej vyske su dotacie? Byva v Presove. 2416€ pre okresy s nižšou mierou nezamestnanosti, 3755,24€ pre okresy s vyššou mierou nezamestnanosti - neviem kde patrí Prešov
7. Dotacia je ucelovo viazana, ci ju moze pouzit na co chce, treba dokladovat UP? dotáciu môže použiť len v zmysle schváleného podn.zámeru
8.Tie 2 roky znamenaju, ze musi pocas tejto doby mat zivnostensky list, t.j. nesmie sa zamestnat na zmluvu a mat pritom aj ZL?/dotaciu by chcel pouzit na odvody, pripadne kupit si auto, ktore potrebuje k praci, musi to dokladovat UP? Počas záväzku voči UP sa po dobu 2 rokov môže zamestnať aj na prac. zmluvu, musí mať však príjem aj zo živnosti, na ktorú bola schválená dotácia. Na odvody dotáciu môže použiť, na auto nie /limit je 30 tis.Sk /prepoč.na €/ - nesmie isť o dlhodobý hmot.majetok odpisovaný.
9.Sidlo firmy na ktoru berie dotaciu moze uviest aj bydlisko?Prevadzku neplanuje. áno

Mozno sa niekomu tie otazky zdaju banalne, no my v rodine nemame s tym vobec ziadnu skusenost a citam poradu, priznam sa, tie odborne ekonomicke formulacie mne nehovoria noc, nerozumiem im.

Ak bude niekto tak laskavy a odpovie mi, budem velmi rada, pomozem bratovi.
Dakujkem.

odpovede v texte
Katy a R
24.01.09,11:14
Ešte by som doplnila .. v bode č.3 ... nárok na dávku v nezam - ak by mal len PP na dobu určitú, prípadne by platil poistné ako dobrovoľne poistený - vtedy stačí doba poistenia 2 roky, ale aj dávka je len 4 mesiace (inak 6)
A ešte k tým kurzom - u nás stačilo urobiť iba test (a tí, ktorí neurobili - tak šli na školenie). Asi to majú jednotlivé úrady prispôsobené "klientele":)
veronikasad
24.01.09,11:21
Ešte by som doplnila .. v bode č.3 ... nárok na dávku v nezam - ak by mal len PP na dobu určitú, prípadne by platil poistné ako dobrovoľne poistený - vtedy stačí doba poistenia 2 roky, ale aj dávka je len 4 mesiace (inak 6)
A ešte k tým kurzom - u nás stačilo urobiť iba test (a tí, ktorí neurobili - tak šli na školenie). Asi to majú jednotlivé úrady prispôsobené "klientele":)
Katy, súhlasím. Ale to 3-dňové školenie žiadnemu začínajúcemu podnikatelovi neuškodí a mal by sa sám naň pýtať. Sama som ho pred 5 rokmi absolvovala. Aj keď som už mala účtovníctvo v malíčku, dozvedela som sa kopec info od riaditeľky živ. úradu, zástupcu agentúry na podporu malého a stredného podnikania, či úradu práce, súvisiacich s podnikaním.
alaya1
24.01.09,11:35
odpovede v texte
Dakujem velmi, velmi pekne, no este jedna mala otazka.
8.
Počas záväzku voči UP sa po dobu 2 rokov môže zamestnať aj na prac. zmluvu, musí mať však príjem aj zo živnosti, na ktorú bola schválená dotácia. Na odvody dotáciu môže použiť, na auto nie /limit je 30 tis.Sk /prepoč.na €/ - nesmie isť o dlhodobý hmot.majetok odpisovaný.

Ak dostane dotaciu a nebude mat prijem zo zivnosti- nebude sa mu darit, ale zivnost nezrusi, ci musi mat pravidelny prijem zo zivnosti? Treba prijem dokladovat?
veronikasad
24.01.09,11:37
Dakujem velmi, velmi pekne, no este jedna mala otazka.
8.
Počas záväzku voči UP sa po dobu 2 rokov môže zamestnať aj na prac. zmluvu, musí mať však príjem aj zo živnosti, na ktorú bola schválená dotácia. Na odvody dotáciu môže použiť, na auto nie /limit je 30 tis.Sk /prepoč.na €/ - nesmie isť o dlhodobý hmot.majetok odpisovaný.

Ak dostane dotaciu a nebude mat prijem zo zivnosti- nebude sa mu darit, ale zivnost nezrusi, ci musi mat pravidelny prijem zo zivnosti? Treba prijem dokladovat?
nemusí to byť pravidelný príjem. V akej oblasti chce podnikať ?

Ak by to bola napr. dotácia na prevádzku nejakého obchodu a po pol roku ho zatvorí, asi by ťažko preukazoval prevádzkovanie živnosti počas 2 rokov.
marina8
24.01.09,11:47
ja by som sa chcela opytat, ci mozem dostat prispevok ak mam teraz zivnost a som konatelkou a spolocnickou s.r.o.
dumala som, ze by som zivnost zrusila, nahlasila sa na UP ako nezamestnana a poziadala o prispevok, ale neviem ci nie je prekazkou ta s.r.o.
dakujem za odpoved
Katy a R
24.01.09,11:48
Ak máš obavy, že čo ak to nepôjde vôbec.... tak najhoršia varianta je, že živnosť po čase zruší a príspevok, ale len alikvotnu časť, vráti UPSVaR. Čiže napr po roku podnikania - ak skončí, tak vráti polovicu príspevku.
Zaevidovať na UPSVaR ako nezamestnaný sa môže najskôr po dvoch rokoch!
Príjem uvádza v DP ... to si myslím môže UPSVaR vyžiadať (ak príde na kontrolu). Keď sa robí podnikateľský plán - tak nesmie byť strata!
veronikasad
24.01.09,11:52
ja by som sa chcela opytat, ci mozem dostat prispevok ak mam teraz zivnost a som konatelkou a spolocnickou s.r.o.
dumala som, ze by som zivnost zrusila, nahlasila sa na UP ako nezamestnana a poziadala o prispevok, ale neviem ci nie je prekazkou ta s.r.o.
dakujem za odpoved
na úrade práce ťa nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie, lebo si považovaná za SZČO :
pozri § 5 Zákona o službách zamestnanosti :

5
Samostatne zárobkovo činná osoba
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-01-2007-a.html#hore)

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)

b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)

c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)

d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
alaya1
24.01.09,12:02
nemusí to byť pravidelný príjem. V akej oblasti chce podnikať ?

Ak by to bola napr. dotácia na prevádzku nejakého obchodu a po pol roku ho zatvorí, asi by ťažko preukazoval prevádzkovanie živnosti počas 2 rokov.
Nie, mozno bude mat moznost pracovat u jedneho cloveka, co ma opravovnu aut a prepravnu sluzbu ako garazmajster, ci tak nejako., No, na zivnost, iba moze.On uz ma svoj vek, nema znalosti v pravnych predpisoch a my v rodine v podnikani sa tiez nevyzname.A Ak preukaze, ze tie prostriedky pouzil na odvody, to nestaci? Musi dokladovat aj prijem- t.j. faktura, ci vyplata?

Naozaj kazdej z Vas velmi pekne dakujem, velmi si tuto poradu vazim, nie je to iba o vykecavani, ale naozaj o serioznej pomoci. Vdaka aj tomu, kto to vymyslel.
marina8
24.01.09,12:04
dakujem za odpoved, aj som si myslela, ze to asi nepojde.....
teraz to mam potvrdene na 100%:)
veronikasad
24.01.09,12:10
Nie, mozno bude mat moznost pracovat u jedneho cloveka, co ma opravovnu aut a prepravnu sluzbu ako garazmajster, ci tak nejako., No, na zivnost, iba moze.On uz ma svoj vek, nema znalosti v pravnych predpisoch a my v rodine v podnikani sa tiez nevyzname.A Ak preukaze, ze tie prostriedky pouzil na odvody, to nestaci? Musi dokladovat aj prijem- t.j. faktura, ci vyplata?

Naozaj kazdej z Vas velmi pekne dakujem, velmi si tuto poradu vazim, nie je to iba o vykecavani, ale naozaj o serioznej pomoci. Vdaka aj tomu, kto to vymyslel.
Na odvody celú dotáciu neminie, povinne bude platiť iba zdr.poistenie a to si môže počas zamestnania na prac.zmluvu znížiť na 0, rozdiel doplatí v roč.zúčtovaní zdr.poistenia. Výplata od zamestnávateľa nie je príjem pre účely dotácie.
Ak by mal živnosť na opravu aut, musí mať aspoň zopár uhradených faktúr v roku na živnosť - a asi aj nejakú prevádzku, na ulici ich opravy robiť nebude...
Viem, že suma príspevku od UP je lákavá, ale ak by mal mať po čase problém s vydokladovaním použitia, nech to radšej neskúša a zamestná sa na pracovnú zmluvu
Katy a R
24.01.09,12:11
Nie, mozno bude mat moznost pracovat u jedneho cloveka, co ma opravovnu aut a prepravnu sluzbu ako garazmajster, ci tak nejako., No, na zivnost, iba moze.On uz ma svoj vek, nema znalosti v pravnych predpisoch a my v rodine v podnikani sa tiez nevyzname.A Ak preukaze, ze tie prostriedky pouzil na odvody, to nestaci? Musi dokladovat aj prijem- t.j. faktura, ci vyplata?

Naozaj kazdej z Vas velmi pekne dakujem, velmi si tuto poradu vazim, nie je to iba o vykecavani, ale naozaj o serioznej pomoci. Vdaka aj tomu, kto to vymyslel.
Všetko záleží od podnikateľského plánu - tam čo sa uvedie, to treba dodržať Čiže, ak uvedie v pláne (zámere), že časť dotácie použie na poistné, tak je to OK. Pozri témy o ponikateľskom pláne, resp. zámere .. sú tu aj vzory, ktoré si pre seba prispôsobí ;)
marina8
24.01.09,12:17
ale cisto teoreticky, ak by som kompletne prepisala firmu, pockala na prevod v ORSR, a cca mesiac na to zrusila zivnost, tak by sa to mohlo dat? :))
veronikasad
24.01.09,12:19
ale cisto teoreticky, ak by som kompletne prepisala firmu, pockala na prevod v ORSR, a cca mesiac na to zrusila zivnost, tak by sa to mohlo dat? :))
Ak nebudeš konateľom ani mať živnosť, môžeš sa zaevidovať na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie a po 3 mesiacoch evidencie požiadať o príspevok na prevádzkovanie samostatne zárobkovej činnosti
alaya1
24.01.09,12:19
Na odvody celú dotáciu neminie, povinne bude platiť iba zdr.poistenie a to si môže počas zamestnania na prac.zmluvu znížiť na 0, rozdiel doplatí v roč.zúčtovaní zdr.poistenia. Výplata od zamestnávateľa nie je príjem pre účely dotácie.
Ak by mal živnosť na opravu aut, musí mať aspoň zopár uhradených faktúr v roku na živnosť - a asi aj nejakú prevádzku, na ulici ich opravy robiť nebude...
Viem, že suma príspevku od UP je lákavá, ale ak by mal mať po čase problém s vydokladovaním použitia, nech to radšej neskúša a zamestná sa na pracovnú zmluvu
Ved v tom je ten problem, na pracovnu zmluvu sa nemoze zamerstnat, jedine toto mu ponukaju. Bol by garazmajster, ake faktury? jemu jedine mozno daju faktutu o tom, ze mu zaplatili za jeho robotu. Sorry, za tieto primitivne otazky, no ja som z toho mimo..
alaya1
24.01.09,12:20
Všetko záleží od podnikateľského plánu - tam čo sa uvedie, to treba dodržať Čiže, ak uvedie v pláne (zámere), že časť dotácie použie na poistné, tak je to OK. Pozri témy o ponikateľskom pláne, resp. zámere .. sú tu aj vzory, ktoré si pre seba prispôsobí ;)
Dakujem velmi pekne.
veronikasad
24.01.09,12:23
Ved v tom je ten problem, na pracovnu zmluvu sa nemoze zamerstnat, jedine toto mu ponukaju. Bol by garazmajster, ake faktury? jemu jedine mozno daju faktutu o tom, ze mu zaplatili za jeho robotu. Sorry, za tieto primitivne otazky, no ja som z toho mimo..
Jemu nedajú žiadnu faktúru, faktúru musí vystaviť ako živnostník on a firma v ktorej "pracuje" na živnosť mu ju /možno/ uhradí.
V tomto prípade zase ide o závislú prácu
alaya1
24.01.09,12:26
Jemu nedajú žiadnu faktúru, faktúru musí vystaviť ako živnostník on a firma v ktorej "pracuje" na živnosť mu ju /možno/ uhradí.
V tomto prípade zase ide o závislú prácu
Dakujem pekne, mam v tom chaos, snad to tu docitam.
Takze, ak to zhrniem, ak by moj brat pracoval na zivnost u niekoho, kto ma autoopravovnu, plus dopravnu spolocnost a fakturoval by im svoje sluzby, napr. konzultacie a pod., tak tu dotaciu nemoze dostat?
Uviedol by tam tie odvody a este nieco, co by sme nastudovali v tych planoch.
No naozaj tam kde byva ho v jeho veku na zmluvu nikto nezamestna.
marina8
24.01.09,12:32
dakujem veronikasad
veronikasad
24.01.09,12:43
Dakujem pekne, mam v tom chaos, snad to tu docitam.
Takze, ak to zhrniem, ak by moj brat pracoval na zivnost u niekoho, kto ma autoopravovnu, plus dopravnu spolocnost a fakturoval by im svoje sluzby, napr. konzultacie a pod., tak tu dotaciu nemoze dostat?
Uviedol by tam tie odvody a este nieco, co by sme nastudovali v tych planoch.
No naozaj tam kde byva ho v jeho veku na zmluvu nikto nezamestna.
Na ÚP odovzdáva podnikateľský plán - na garážmajstra mu dotácia určite neprejde. Musí vymyslieť niečo iné, na čo nepotrebuje prevádzku. Možno tie poradené služby v oblasti autodopravy by prešli.
Fin.prostriedky môže použiť na odvody /okrem preddavkov na zdr.poistenie môže sa prihlásiť aj ako dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni - doporučujem aspoň nem.poistenie/, nájomné /potrebuje priložiť nájomnú zmluvu/, nákup PC, tlačiarne. Cena jedného zariadenia nesmie presiahnuť 30 tis.SK/prepoč.na €/.
Dotáciu môže čerpať počas 2 rokov.
alaya1
24.01.09,12:49
Na ÚP odovzdáva podnikateľský plán - na garážmajstra mu dotácia určite neprejde. Musí vymyslieť niečo iné, na čo nepotrebuje prevádzku. Možno tie poradené služby v oblasti autodopravy by prešli.
Fin.prostriedky môže použiť na odvody /okrem preddavkov na zdr.poistenie môže sa prihlásiť aj ako dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni - doporučujem aspoň nem.poistenie/, nájomné /potrebuje priložiť nájomnú zmluvu/, nákup PC, tlačiarne. Cena jedného zariadenia nesmie presiahnuť 30 tis.SK/prepoč.na €/.
Dotáciu môže čerpať počas 2 rokov.
velka vdaka vsetkym.