kati4
18.11.08,21:13
Pekný večer prajem, som zamestnávateľom a chcem dať výpoveď zamestnancovi, ktorý sa "nevydaril". Potrebujem poradiť aký spôsob by bol pre mňa ako zamestnávateľa najvýhodnejší. Chcem, aby to bolo z mojej strany seriózne, zároveň sa chcem chrániť pred možným zneužitím zle danej výpovede z mojej strany. Ďakujem ;)
Tweety
18.11.08,20:18
Pekný večer prajem, som zamestnávateľom a chcem dať výpoveď zamestnancovi, ktorý sa "nevydaril". Potrebujem poradiť aký spôsob by bol pre mňa ako zamestnávateľa najvýhodnejší. Chcem, aby to bolo z mojej strany seriózne, zároveň sa chcem chrániť pred možným zneužitím zle danej výpovede z mojej strany. Ďakujem ;)
A je ešte v skúšobnej dobe? Pretože ak je, môžeš skončiť PP kedykoľvek., tu neide o výpoveď.
Ak ale nie je:
§ 63 ZP
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c, zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
gabooz
18.11.08,20:30
Alebo najjednoduchejsie. Podpiste dohodu o skonceni pracovneho pomeru.
kati4
19.11.08,12:59
Už nie je v skúšobnej dobe. Ak mu dám výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou, ktorý dôvod je najideálnejší ? Ako je to s odstupným ? Ak je výpovedná lehota, nemusí byť odstupné ? Na daného zamestnanca sa hodí to, že sa bude rušiť jeho pracovné miesto. Ako postupovať ?
Tweety
19.11.08,13:05
Už nie je v skúšobnej dobe. Ak mu dám výpoveď s dvojmesačnou výpovednou lehotou, ktorý dôvod je najideálnejší ? Ako je to s odstupným ? Ak je výpovedná lehota, nemusí byť odstupné ? Na daného zamestnanca sa hodí to, že sa bude rušiť jeho pracovné miesto. Ako postupovať ?
§ 63 odst. 1 písm.b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

Zamestnancovi vzniká nárok na odstupné podľa §76. VD je dvoj-alebo trojmesačná, podľa počtu odpracovaných rokov u vás. Ak ich má aspoň 5, tak trojmesačná.
brčko
19.11.08,13:12
§ 63 odst. 1 písm.b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

Zamestnancovi vzniká nárok na odstupné podľa §76. VD je dvoj-alebo trojmesačná, podľa počtu odpracovaných rokov u vás. Ak ich má aspoň 5, tak trojmesačná.

súhlasím s tweety, a treba dodržať aj zákonník práce § 63 ods.2.

Takže by ste mu mali ponúknuť inú prácu v mieste výkonu práce, ak máte takú možnosť.
Ak inú prácu pre neho nemáte alebo túto prácu odmietne, tak potom mu tú výpoved môžete bez problémov dať. Nárok na odstupné tým nestratí.
kati4
21.11.08,12:34
Pekný deň, ďakujem pekne za odpovede. Ešte raz Vás chcem poprosiť k tomuto problému poradiť, ako dať tomuto zamestnancovi výpoveď bez toho, aby sme mu museli platiť odstupné. Načo sa odvolať ?, čo zo zákona použiť ? Tento zamestnanec pracuje u nás dva roky a už pretiekol pohár trpezlivosti, zamestanec je obchodník, ale obchody mu nejdú, písomne sme ho zatiaľ neupozornili a obávam sa, že ak ho upozorníme, zrejme sa dovtípi a pôjde na PN. Ďakujem
sheetah
19.03.12,13:19
Ahojte, prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s :(
Tweety
19.03.12,13:21
Ahojte, prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s :(
Ak požiadaš o skončenie PP dohodou ešte dnes, ale tento mesiac, t.j. pred začiatkom VD, budeš mať nárok na odstupné. Inak musíš VD odpracovať.
veronikasad
19.03.12,13:21
Ahojte, prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s :(
Na odstupné máš nárok len v prípade, ak ukončíš pracovný pomer pred začiatkom plynutia výpovednej doby. Stačí keď na kopiu výpovede napíšeš, že žiadaš o skončenie pracovného pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, t.j. ak výpoved bude doručená do 31.3, tak k 31.3.2012.
sheetah
19.03.12,13:41
ahojte, mam otazku zinej strany :)
prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s
sheetah
19.03.12,13:45
sorry :) nevsimol som si ze tu uz su odpovede :) ospravedlnujem sa ...ze som to dal este raz :)

otazka smerovala k tomu, ci nespravim zle ked to podpisem :)
Predbbezne som to nepodpisal, pricom si vedenie spravilo zapios o formalnom odovzdani ....
Myslite si, ze to mozem teda podpisat ...a podla moznosti do konca mesiaca suhlasit s vypovedou podla dohody(ak najdem praco) alebo si vziat odstupne, alebo byt v zamestnani este od 1.4. tri mesiace?
Tweety
19.03.12,13:45
ahojte, mam otazku zinej strany :)
prave som v situacii ze dostanem vypoved podla §63/1b - organizacne zmeny a nadbytocnost. Vedel by mniekto poradit, ci mam podpisat prijatie vypovede v tomto zmysle, dostal som ponuku na 3 mesacne odstupne alebo 3 mesacnu vypovednu dobu, pripadne dophodu. dik. P.S. asap / chcu to dne s
Odpovede si už dostal, nečítaš? Prevzatie podpíšeš, požiadaš o skončenie PP dohodou(samozrejme, len ak chceš odísť s odstupným). Ak dostaneš výpoveď, podpisuješ len jej prevzatie, s ňou, ako takou nemusíš súhlasiť, treba ju len akceptovať.
sheetah
19.03.12,13:50
ok, dik, teda nemam na vyber ... vzdy ju musim akceptovat, t.j. podpisat prevzatie a nic nevyhodne pre man z toho nevyplyva
Tweety
19.03.12,14:06
ok, dik, teda nemam na vyber ... vzdy ju musim akceptovat, t.j. podpisat prevzatie a nic nevyhodne pre man z toho nevyplyva
Akurát to, že prídeš o prácu, ale s tým nič nenarobíš.
veronikasad
19.03.12,15:20
ok, dik, teda nemam na vyber ... vzdy ju musim akceptovat, t.j. podpisat prevzatie a nic nevyhodne pre man z toho nevyplyva
podpisuješ prevzatie, nie súhlas s výpove´dou. Ak výpoveď nie je v súlade s § 63 odst 1 písm.b), môžeš jej neplatnosť napadnúť na súde.
sheetah
19.03.12,16:00
ok, dik drak :)
druzstvo81
20.03.12,10:01
Zdravím,
potrebovala by som poradiť, ako postupovať v prípade, keď je firma v likvidácii, má jediného zamestnanca, ktorý vo firme pracoval 7 rokov.
Výpoveď by bola ku dňu 31.5.2012 (čiže od 1.6.2012 by už vo firme nepracoval) a od 1.4.2012 by plynula 3-mesačná výpovedná doba, chcem vyplatiť aj odstupné.

1. napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 písm a) alebo b)? (firma sa zatiaľ nezrušuje, len je v likvidácii), s dátumom napísania výpovede dňa 23.3.2012
2. zamestnanec výpoveď prevezme 23.3.2012
3. vyhotovím dohodu o skončení PP (§60)s 3-mesačnou VD, ktorá začne plynúť dňom 1.4.2012 a skončí 31.5.2012 ? dátum na dohode bude 23.3.2012?
terezamaria
20.03.12,11:23
Zdravím,
potrebovala by som poradiť, ako postupovať v prípade, keď je firma v likvidácii, má jediného zamestnanca, ktorý vo firme pracoval 7 rokov.
Výpoveď by bola ku dňu 31.5.2012 (čiže od 1.6.2012 by už vo firme nepracoval) a od 1.4.2012 by plynula 3-mesačná výpovedná doba, chcem vyplatiť aj odstupné.

1. napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 písm a) alebo b)? (firma sa zatiaľ nezrušuje, len je v likvidácii), s dátumom napísania výpovede dňa 23.3.2012 Napíšeš Výpoveď z nadbytočnosti, nakoľko firmu nerušíš, teda § 63, ods. 1, písm.B/ ZP
2. zamestnanec výpoveď prevezme 23.3.2012
3. vyhotovím dohodu o skončení PP (§60)s 3-mesačnou VD, ktorá začne plynúť dňom 1.4.2012 a skončí 31.5.2012 ? dátum na dohode bude 23.3.2012?Pokiaľ požiada o dohodu s výpovedným termínom, výpovedná doba mu nezačne plynúť, len mu vyplatíte 3 mesačné odstupné. Dátum na dohode bude taký, kedy pracovník požiada o dohodu, ale rozhodne by mal požiadať do 1.4.2012, kedy by mu už začala plynúť 3 mesačná výpovedná doba bez odstupného.
veronikasad
20.03.12,11:42
Zdravím,
potrebovala by som poradiť, ako postupovať v prípade, keď je firma v likvidácii, má jediného zamestnanca, ktorý vo firme pracoval 7 rokov.
Výpoveď by bola ku dňu 31.5.2012 (čiže od 1.6.2012 by už vo firme nepracoval) a od 1.4.2012 by plynula 3-mesačná výpovedná doba, chcem vyplatiť aj odstupné.

1. napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 písm a) alebo b)? (firma sa zatiaľ nezrušuje, len je v likvidácii), s dátumom napísania výpovede dňa 23.3.2012
2. zamestnanec výpoveď prevezme 23.3.2012
3. vyhotovím dohodu o skončení PP (§60)s 3-mesačnou VD, ktorá začne plynúť dňom 1.4.2012 a skončí 31.5.2012 ? dátum na dohode bude 23.3.2012?
Aby zamestnancovi vznikol nárok na odstupné, musí požiadať zamestnávatela o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, pracovný pomer musí skončiť najneskôr 31.3.2012
druzstvo81
20.03.12,12:38
Aby zamestnancovi vznikol nárok na odstupné, musí požiadať zamestnávatela o skončenie prac.pomeru dohodou pred začiatkom plynutia výpovednej doby, pracovný pomer musí skončiť najneskôr 31.3.2012


Pokiaľ požiada o dohodu s výpovedným termínom, výpovedná doba mu nezačne plynúť, len mu vyplatíte 3 mesačné odstupné. Dátum na dohode bude taký, kedy pracovník požiada o dohodu, ale rozhodne by mal požiadať do 1.4.2012, kedy by mu už začala plynúť 3 mesačná výpovedná doba bez odstupného.


takže ak som to správne pochopila, nemôže mať výpovednú dobu aj odstupné...

dňa 30.5.2012 napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 odst. b) ,
zároveň dňa 30.5.2012 napíšem dohodu o skončení PP ku dňu 31.5.2012, kde uvediem že výpovedná doba nebude plynúť, ale zamestnancovi vznikne nárok na 3-mesačné odstupné
?
veronikasad
20.03.12,12:47
takže ak som to správne pochopila, nemôže mať výpovednú dobu aj odstupné...

dňa 30.5.2012 napíšem výpoveď danú zamestnávateľom §63 odst. b) ,
zároveň dňa 30.5.2012 napíšem dohodu o skončení PP ku dňu 31.5.2012, kde uvediem že výpovedná doba nebude plynúť, ale zamestnancovi vznikne nárok na 3-mesačné odstupné
?
Prečo 30.5. ? Veď si písala, že výpoveď bude doručená 23.3. ... Alebo zamestnanca do konca mája ešte potrebujete ?
druzstvo81
20.03.12,13:10
Prečo 30.5. ? Veď si písala, že výpoveď bude doručená 23.3. ... Alebo zamestnanca do konca mája ešte potrebujete ?


áno, do 31.5.2012 ho potrebujeme

chcem mu vyplatiť odstupné, tak neviem či dať tú výpoveď už teraz ...
terezamaria
20.03.12,14:43
áno, do 31.5.2012 ho potrebujeme

chcem mu vyplatiť odstupné, tak neviem či dať tú výpoveď už teraz ...
Určite nie, dokedy zamestnanca potrebujete, dovtedy ho budete mať. Je to úplne v pohode, 31.5.2012 napíšeš Výpoveď podľa § 63, ods.1, písm. b/ ZP a v ten deň zamestnanec požiada o Dohodu z dôvodov uvedených v § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Keď sa chce, v pohode sa to zvláda. Určite aj zamestnanec pristane skôr na odstupné, ako na výpovednú dobu.
Skončí vlastne pracovný pomer 31.5.2012 a bude mu vyplatené 3 mesačné odstupné.
druzstvo81
21.03.12,09:27
Určite nie, dokedy zamestnanca potrebujete, dovtedy ho budete mať. Je to úplne v pohode, 31.5.2012 napíšeš Výpoveď podľa § 63, ods.1, písm. b/ ZP a v ten deň zamestnanec požiada o Dohodu z dôvodov uvedených v § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Keď sa chce, v pohode sa to zvláda. Určite aj zamestnanec pristane skôr na odstupné, ako na výpovednú dobu.
Skončí vlastne pracovný pomer 31.5.2012 a bude mu vyplatené 3 mesačné odstupné.


Ďakujem, jasne a zrozumiteľne si to napísala. Ja som myslela, že najskôr musí bežať výpovedná doba a až potom môže dôjsť k výpovedi a tým pádom aj výplete odstupného, preto som chcela výpoveď napísať už teraz v marci, teraz viem že som sa mýlila, buď zamestnanec ostane na VD, alebo dostane odstupné...

V § 63, ods.1, písm. b/ ZP sa spomína nejaké písomné rozhodnutie zamestnávateľa, čo to má vlastne byť?
terezamaria
21.03.12,09:42
Ďakujem, jasne a zrozumiteľne si to napísala. Ja som myslela, že najskôr musí bežať výpovedná doba a až potom môže dôjsť k výpovedi a tým pádom aj výplete odstupného, preto som chcela výpoveď napísať už teraz v marci, teraz viem že som sa mýlila, buď zamestnanec ostane na VD, alebo dostane odstupné...

V § 63, ods.1, písm. b/ ZP sa spomína nejaké písomné rozhodnutie zamestnávateľa, čo to má vlastne byť?

Dobre je dopredu so zamestnancom hovoriť, že sa
stane nadbytočný / je len táto možnosť, nakoľko firmu ešte nechcete rušiť/ a ako sa chce rozhodnúť, či chce cez výpovednú dobu pracovať a nedostane odstupné alebo keď obdrží Výpoveď, požiada hneď o Dohodu z dôvodu § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Je to veľmi podstatné, lebo keby chcel nasilu pracovať a nechcel by odstupné, to by si musela už teraz napísať tú výpoveď, a aj tak by výpovedná doba končila až 30.6.2012. / Za 3 mesiace /

Písomné rozhodnutie je vlastne tá písomná výpoveď. V každej výpovedi sa píše odôvodnenie, kde v Tvojom prípade napíšeš, že pracovník sa stal nadbytočný, nakoľko.......znižujete odbyt....znižujete výrobu.....končí sa s výrobou, kde on pracoval....atď. Prispôsob si dôvod Tvojmu rozhodnutiu.
slavka034
21.03.12,09:58
Dobrý deň,,16.3.2012 som dostala výpoveď z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny.:-) i keď ja si toho nie som vedomá žiadne písomné upozornenia od zamestnávateľa som nedostala v priebehu pol roka..:-)jedine čo mi zamestnávateľ dal podpísať bolo 3x porušenie prac.disciplíny a to všetko dňa 16.3.2012...a potom samotnú výpoveď kde neuviedol ani podľa akého paragrafu..v porušeniach prac.disciplíny je citujem:ste sa dopustili porušenia výkonu činnosti upravenej pracovnou zmluvou zo dňa 24.10.2012..beriem stal sa preklep ale v takomto náležitom dokumente to asi moc vhodné nie je.podotýkam ešte že jedno porušenie prac.disciplíny som dostala na základe anonymného dotazníka uskutočneného v mesiaci január 2012..
Rada by som vedela či sa dá takáto výpoveď nejako napadnúť resp.či je to podľa zákona a či je platná..
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň
Tweety
21.03.12,10:05
Dobrý deň,,16.3.2012 som dostala výpoveď z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny.:-) i keď ja si toho nie som vedomá žiadne písomné upozornenia od zamestnávateľa som nedostala v priebehu pol roka..:-)jedine čo mi zamestnávateľ dal podpísať bolo 3x porušenie prac.disciplíny a to všetko dňa 16.3.2012...a potom samotnú výpoveď kde neuviedol ani podľa akého paragrafu..v porušeniach prac.disciplíny je citujem:ste sa dopustili porušenia výkonu činnosti upravenej pracovnou zmluvou zo dňa 24.10.2012..beriem stal sa preklep ale v takomto náležitom dokumente to asi moc vhodné nie je.podotýkam ešte že jedno porušenie prac.disciplíny som dostala na základe anonymného dotazníka uskutočneného v mesiaci január 2012..
Rada by som vedela či sa dá takáto výpoveď nejako napadnúť resp.či je to podľa zákona a či je platná..
Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň
A podpísala si to porušenie? AK áno, tým si vlastne potvrdila jej porušenie.
slavka034
21.03.12,10:09
áno podpísala pretože zamestnávateľ vyvíjal nátlak na podpísanie porušenia.Len som chcela vedieť či je to "kóšer" ak som predtým nebola písomne nikdy upozornená...
druzstvo81
21.03.12,10:17
Dobre je dopredu so zamestnancom hovoriť, že sa
stane nadbytočný / je len táto možnosť, nakoľko firmu ešte nechcete rušiť/
firma je v likvidácii, zatiaľ sa zrušiť nedá... ale už budem robiť len kroky vedúce k likvidácii, takže teraz je vo firme len likvidátor a jeden zamestnanec...takže môže to byť podľa toho odst. 1 písm b)?
zamestnanec o výpovedi vie, do konca mája ho ešte potrebuje, chce odstupné, nakoľko ho hneď na druhý deň zamestnám v inej firme...
a ako sa chce rozhodnúť, či chce cez výpovednú dobu pracovať a nedostane odstupné alebo keď obdrží Výpoveď, požiada písomne požiada? hneď o Dohodu z dôvodu § 63, ods.1, písm.b/ ZP. Je to veľmi podstatné, lebo keby chcel nasilu pracovať a nechcel by odstupné, to by si musela už teraz napísať tú výpoveď, a aj tak by výpovedná doba končila až 30.6.2012. / Za 3 mesiace /
rozumiem, buď VD alebo odstupné, on chce odstupné (veď kto by nechcel keď dopredu vie, že na druhý deň po výpovedi bude mať prácu v tej istej kancelárii, len v inej firme)

Písomné rozhodnutie je vlastne tá písomná výpoveď. V každej výpovedi sa píše odôvodnenie, takže netreba nejaký samostatný dokument - písomné rozhodnutie? kde v Tvojom prípade napíšeš, že pracovník sa stal nadbytočný, nakoľko.......znižujete odbyt....znižujete výrobu.....končí sa s výrobou, kde on pracoval....atď. Prispôsob si dôvod Tvojmu rozhodnutiu.

...
Tweety
21.03.12,10:21
áno podpísala pretože zamestnávateľ vyvíjal nátlak na podpísanie porušenia.Len som chcela vedieť či je to "kóšer" ak som predtým nebola písomne nikdy upozornená...
Pozri ustanovenia ZP:

§ 68
Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5.
terezamaria
21.03.12,10:29
Najlepšie požiadať písomne,hoci v ZP nie je napísané, že to musí byť písomne. Pokiaľ požiada len ústne, potom do Dohody na základe § 63, ods.1, pís.b/ ZP napíšeš, že pracovník požiadal pred začatím plynutia výpovednej doby, aby pracovný pomer skončil dohodou. Výpoveď - kópiu pripneš k dohode o skončení pracovného pomeru.
slavka034
21.03.12,10:44
ďakujem za odpoveď))) i keď neviem či anonymný prieskum mienky je relevantný dôkaz na závažné porušenie prac.disciplíny ale beriem)
ale isto to je "výnimočný!" prípad)
druzstvo81
21.03.12,10:58
Najlepšie požiadať písomne,hoci v ZP nie je napísané, že to musí byť písomne. Ale potom do Dohody na základe § 63, ods.1, pís.b/ ZP mu napíšeš, že pracovník požiadal pred začatím plynutia výpovednej doby, aby pracovný pomer skončil dohodou. Výpoveď - kópiu pripneš k dohode o skončení pracovného pomeru.

1. takže, dňa 31.5.2012 napíšem výpoveď ku dňu 31.5.2012 podľa §63 odst. 1 písm b), ako dôvod uvediem, že firma je v likvidácii a zamestnanec sa stáva nadbytočným, len mi stále vŕta v hlave to písomné rozhodnutie zamestnávateľa... či by to nemal byť samostatný doklad...

2. zamestnanec písomne požiada o vyhotovenie dohody o skončení PP ku dňu 31.5.2012, stačí len toto?

3. vypíšem dohodu na základe §63...že pracovník požiadal pred plynutím VD o skončenie PP dohodou ku dňu 31.5.2012 s nárokom na 3-mesačné odstupné?

4. odhlásim k 31.5.2012 (zo SP aj zam-teľa aj zam-nca, nakoľko to je jediný zam-nec, taktiež zo ZP aj zam-nca, aj zam-teľa, z DU zam-teľa)

5. zam-ncovi vystavím EVDP, potvrdenie o zdaniteľnej mzde, zápočtový list

6. vyhotovím mzdu za máj, preplatím nevyčerpanú dovolenku, vyplatím odstupné (v tomto ešte tiež nemám celkom jasno, musím poštudovať...)

zabudla som na niečo?
terezamaria
21.03.12,12:17
1. takže, dňa 31.5.2012 napíšem výpoveď ku dňu 31.5.2012 podľa §63 odst. 1 písm b), ako dôvod uvediem, že firma je v likvidácii a zamestnanec sa stáva nadbytočným, len mi stále vŕta v hlave to písomné rozhodnutie zamestnávateľa... či by to nemal byť samostatný doklad...áno, nič viac netreba

2. zamestnanec písomne požiada o vyhotovenie dohody o skončení PP na základe § 63, ods.1, písm.b/ ZP ku dňu 31.5.2012, stačí len toto? áno

3. vypíšem dohodu na základe §63...že pracovník požiadal pred plynutím VD o skončenie PP dohodou ku dňu 31.5.2012 s nárokom na 3-mesačné odstupné? áno

4. odhlásim k 31.5.2012 (zo SP aj zam-teľa aj zam-nca, nakoľko to je jediný zam-nec, taktiež zo ZP aj zam-nca, aj zam-teľa, z DU zam-teľa) áno

5. zam-ncovi vystavím EVDP, potvrdenie o zdaniteľnej mzde, zápočtový list áno

6. vyhotovím mzdu za máj, preplatím nevyčerpanú dovolenku, vyplatím odstupné (v tomto ešte tiež nemám celkom jasno, musím poštudovať...) odstupné = 3 x priemerný mesačný zárobok

zabudla som na niečo?.
druzstvo81
21.03.12,14:16
priemerný mesačný zárobok hrubý?
za aké obdobie? 1.Q. 2012?
terezamaria
21.03.12,17:03
priemerný mesačný zárobok hrubý?
za aké obdobie? 1.Q. 2012?
Pre potreby výpočtu odstupného pri rozviazaní pracovného pomeru k 31. 5. 2012 je potrebné mať priemerný zárobok z hrubých miezd za obdobie január - marec 2012.
druzstvo81
22.03.12,07:48
Pre potreby výpočtu odstupného pri rozviazaní pracovného pomeru k 31. 5. 2012 je potrebné mať priemerný zárobok z hrubých miezd za obdobie január - marec 2012.


rozumiem, takže predchádzajúci štvrťrok

kontrolovala som to, ale priemerný hodinový priemer (ktorým sa počíta aj dovolenka) mi vyšiel iný ako mesačný priemer....a v témach o odstupnom som našla príspevky, kde odstupné počítajú podľa hodinového priemeru....tak som z toho zasa vedľa


PS: ďakujem že máš so mnou trpezlivosť, nie som mzdárka, vypočitať jednoduchú mzdu viem, ale toto je pre mňa niečo nové...
druzstvo81
23.03.12,10:23
6. vyhotovím mzdu za máj, preplatím nevyčerpanú dovolenku, vyplatím odstupné (v tomto ešte tiež nemám celkom jasno, musím poštudovať...)




mzdu musím urobiť v deň výpovede, teda 31.5.2012?
terezamaria
23.03.12,18:39
mzdu musím urobiť v deň výpovede, teda 31.5.2012?
To je vec Vašej dohody.....pokiaľ bude trvať na vyplatení mzdy v deň skončenia pracovnéjo pomeru, tak mu ju vyplatíš 31.5.2012. Ale pokiaľ nebude žiadať o vyplatenie v deň skončenia, môžeš mu ju vyplatiť až vo výplatnom termíne. / Viď § 129, ods.3 ZP /
terezamaria
23.03.12,18:53
rozumiem, takže predchádzajúci štvrťrok

kontrolovala som to, ale priemerný hodinový priemer (ktorým sa počíta aj dovolenka) mi vyšiel iný ako mesačný priemer....a v témach o odstupnom som našla príspevky, kde odstupné počítajú podľa hodinového priemeru....tak som z toho zasa vedľa


PS: ďakujem že máš so mnou trpezlivosť, nie som mzdárka, vypočitať jednoduchú mzdu viem, ale toto je pre mňa niečo nové...
Hodinový priemer rozhodujúceho obdobia x napr. 8 - Ty doplníš koľko hodinový pracovný čas mal x 21,74 / priemerný počet pracovných dní v mesiaci / =....... x 3 mesiace