betka
18.11.08,23:23
Je tu prekrásna téma a diskusie k:

http://www.porada.sk/t94807-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html?highlight=ERP

Do ERP zaevidujem, okrem úhrady pohľadávok i: (minimálny výcuc)

§ 3
Povinnosť evidovať tržbu elektronickou
registračnou pokladnicou

(3) Ak podnikateľ vloží do elektronickej registračnej
pokladnice hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju
bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať v elektronickej
registračnej pokladnici.

§ 4
Požiadavky na elektronickú
registračnú pokladnicu

8. vytlačenie dokladov označených slovami „NEPLATNÝ
DOKLAD“ alebo „VKLAD“ tak, aby tieto
neobsahovali ochranný znak,

OK všetko v poriadku. Viem, že mám zaevidovať všetky tržby, všetky vklady, všetky úhrady pohľadávok.
V ERP vlastne evidujem i storná dokladov, či nie?
V ERP evidujem i "dobropis", napr. kúpim dnes, vrátim zajtra, či nie? Veď to ide cez ERP..............(mesačná uzávierka)

Ak takto budem evidovať všetky tržby a tieto neplatné doklady, ukáže sa mi akési GT1, GT2, t.j. obraty.
GT2 - znamená čistý-tu mám vlastne odpočítané všetky zľavy, storná, kt. rozpisujem do knihy do príslušných sltpcov.

ČO tým chcem povedať.?
Však cez tú registračku by som mala evidovať i "neplatné doklady": ako sú: nákup kancelárskych potrieb, uhrady DF, benzín, bežné výdavky na prevádzkovú činnosť UJ, výber napr. SZČO PP pre vlastnú potrebu, či nie??:confused:.............. však sa človek môže zblázniť.

Ak na jednej strane ťuknem do ERP úhradu VFA-príjem, mala by som tam ťuknúť i výdaj z pokladne o minútu neskôr i úhradu DFA.
- mala by mi odrážať stav ERP, alebo stav PP v hotovosti k napr, dátumu 18.11.2008.
- teda vlastne i inventarizáciu (koľko mám vlastne hotovosti každý deň)
- mala by mi odrážať stav v účtovníctve v denníku-hotovosť. (už keď sa to tak komplikuje)
- ako to chcú kontrolovať? Ak príde kontrola: povedia stop, zatvorme, ukážte stav PP v ERP, mám tam prepočítaných 10 tis. Sk a v skutočnosti ERP mi vypľuje 25 tis. Sk, o čom je tá kontrola? :D:confused::confused::confused:


Ak ja poskytnem svojmu zamestnancovi PP na nákup PHM do auta, tak by som to mala zaevidovať nejakým stornom, nejakou mínusovou položkou z ERP-neplatný doklad, veď v konečnom dôsledku ide o ERP.:confused:

TAk toto je už na mňa priveľa. Ako potom môže táto ERP obsahovať reálne údaje??????
apo
19.01.09,12:52
Hľadal som na Porade, či už nie je rozdiskutovaná problematika okolo registračných pokladní v roku 2009.

Som rád, že téma je, ale je stále bez diskusie.

Ja mám informáciu od audítorky, že v priebehu roka 2009 nadobudne účinnosť nejaká novela, ktorá dáva za povinnosť pri vybraných službách dávať namiesto potvrdenky o úhrade faktúry doklad vytlačený z elektronickej pokladne.

Takže prosím o info ktorých vybraných služieb by sa to malo týkať.

Pozdravujem.

apo
Anja111
19.01.09,12:56
Hľadal som na Porade, či už nie je rozdiskutovaná problematika okolo registračných pokladní v roku 2009.

Som rád, že téma je, ale je stále bez diskusie.

Ja mám informáciu od audítorky, že v priebehu roka 2009 nadobudne účinnosť nejaká novela, ktorá dáva za povinnosť pri vybraných službách dávať namiesto potvrdenky o úhrade faktúry doklad vytlačený z elektronickej pokladne.

Takže prosím o info ktorých vybraných služieb by sa to malo týkať.

Pozdravujem.

apo
Myslel si toto?
http://www.porada.sk/t94807-p9-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
evina
19.01.09,12:58
Hľadal som na Porade, či už nie je rozdiskutovaná problematika okolo registračných pokladní v roku 2009.

Som rád, že téma je, ale je stále bez diskusie.

Ja mám informáciu od audítorky, že v priebehu roka 2009 nadobudne účinnosť nejaká novela, ktorá dáva za povinnosť pri vybraných službách dávať namiesto potvrdenky o úhrade faktúry doklad vytlačený z elektronickej pokladne.
Takže prosím o info ktorých vybraných služieb by sa to malo týkať.

Pozdravujem.

apo

V linku sme rozdiskutovávali. Podľa niektorých doterajších vyjadrení pracovníkov MF toto platí len pre tých, ktorí majú ERP už podľa nového zákona o ERP. Ak nemajú takú kasu, tak postup evidovania tržieb sa vykonáva podľa starej Vyhlášky 55 a evidovať hotovosť budú musieť Tí, ktorí ju majú povinnosť používať od 1.1.2011. Vybrané služby sú tie, ktoré sú uvedené v prílohe nového zákona 289/2008.
apo
29.04.09,17:27
Na stránke DRSR som našiel šalamúnsku odpoveď na otázku či je živnostník povinný od 1.3.2009 používať registračnú pokladňu ak jeho tržby sú iba úhrady faktúr.

V odpovedi je uvedené, že nie nakľko je prechodné ustanovenie podľa ktorého do 31.12.2010 nemusí ak sa riadi STAROU vyhláškou.

Ja prosím vysvetliť v čom spočíva riadenie sa starou vyhláškou č. 55/1994 Z.z.

Ďakujem.

apo
optimistka
29.04.09,17:37
na školení som sa dozvedela, že doteraz nebol na slovensku certifikovaný ani jeden typ erp, ktorý by spĺňal podmienky určené zákonom 289
mekelek
29.04.09,17:55
Na stránke DRSR som našiel šalamúnsku odpoveď na otázku či je živnostník povinný od 1.3.2009 používať registračnú pokladňu ak jeho tržby sú iba úhrady faktúr.


Na stránke drsr sú aj konkrétne otázky a odpovede :
www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_otaz0209.pdf
zuky070
01.05.09,23:46
čiže, mám to celé chápať tak že:
som živnostník v oblasti opravy a údržby motorových vozidiel od 1.1.2007, vystavoval som hotovostné faktúry s priloženým PPD alebo mi zákaznik zaplatil prevodom cez banku.
otazka:
mám teda za povinnosť od 1.3.2009 používať ERP alebo pokračovat v povodnom učtovaní až do 31.12.2010?
či
vdaka za radu,lebo som z tych zakonov :confused:
tetula
02.05.09,06:47
Presne ako píšeš, do 31.12.2010 pokračuješ tak ako doteraz, bez používania ERP. Potom sa uvidí...
apo
04.05.09,06:05
Na stránke drsr sú aj konkrétne otázky a odpovede :
www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_otaz0209.pdf

Moja otázka: "V odpovedi je uvedené, že nie nakoľko je prechodné ustanovenie podľa ktorého do 31.12.2010 nemusí ak sa riadi STAROU vyhláškou." vyplynula práve z odpovedí na otázky v dokumente linku, ktorý si uvedený v citáte.

Ja stále neviem čo to znamená riadiť sa starou vyhláškou. Kto sa môže touto starou vyhláškou riadiť a kto sa už nemôže. V citovanom dokumente je v dvoch odpovediach uvedené NIE AK SA podnikateľ riadi starou vyhláškou, ale chýba vysvetlenie kto sa môže takto rozhodnúť a či to má napísať veľkým pímom na vchode do prevádzky JA SA RIADIM STAROU VYHLÁŠKOU tak ma prosím nekontrolujte.:)

apo
iriska
04.05.09,06:50
Ak máš už ERP, ktorú si si zakúpil v rámci paniky, ktorá nastala, tak sa riadiš podľa novej a ak si ešte ERP nemal, tak robíš PPD a VPD a riadiš sa podľa starej.

Mňa by len zaujímalo, čo je koho do toho, či ja ako živnostník si v malom obchodíku ráno vyberiem 2 eurá z pokladne a dám deťom na desiatu alebo proste mi v PD vychádza, že mám mať v pokladni 1500 EUR a tie všetky teraz musím mať narvané v tej pokladni pre prípad daňovej kontroly? Šak keď ma tam niekto pre tie prachy ovalí, tak aj patrične budem vedieť prečo... Nemôžem mať nejaké aj odložené doma? a pod.
apo
04.05.09,07:32
Ďakujem Iriska, to som chcel vedieť.

apo