petkasla
19.11.08,08:34
Prosím prosím kde kúpim krmítko pre vtáčikov? Takú menšiu obyčajnú búdku na zimu, a aby sa mi dala umiestniť na zábradlie na balkón? U nás už dnes napadol prvý sneh. V Baumaxe majú škaredú a ja nemám kto by mi ju vyrobil. Moja stará, čo som si doniesla z Anglicka pred pár rokmi sa mi rozpadla a nedá sa už viac opraviť. Objednala by som si aj cez internet ale nemôžem nájsť žiadnu takú stránku. Poraďte prosím a zachránite tým mnoho hladných chudáčikov. Ďakujem.
liba2
19.11.08,07:41
videla som ich predávať v Bau....xe
Chobot
19.11.08,10:27
Prosím prosím kde kúpim krmítko pre vtáčikov? Takú menšiu obyčajnú búdku na zimu, a aby sa mi dala umiestniť na zábradlie na balkón? U nás už dnes napadol prvý sneh. V Baumaxe majú škaredú a ja nemám kto by mi ju vyrobil. Moja stará, čo som si doniesla z Anglicka pred pár rokmi sa mi rozpadla a nedá sa už viac opraviť. Objednala by som si aj cez internet ale nemôžem nájsť žiadnu takú stránku. Poraďte prosím a zachránite tým mnoho hladných chudáčikov. Ďakujem.

Pozri v chovateľských potrebách. Myslím, že som v Avione také niečo videl...
Stina
19.11.08,10:46
Skús si zatiaľ urobiť provizórnu napr. z plastovej fľaše.
arizona
19.11.08,16:12
http://www.dobrenapady.info/budka-pre-vtaciky-r2.htm
http://www.quelle.sk/sk/q4r/heimwerkengarten/rundumdengarten/gartenzubehr/dekoration//m-117757/f-244597/index.html?preset_lang=SK&EMBPERL_UID=:f1ce9263b61006f078a7536eb9dac940

V hypermarketoch predávajú aj rôzne "tukové gule", t.j. v loji sú zapustené semienka pre vtáčiky. Stačí to iba zavesiť na balkón. Vtáčikom to chutí, netreba ani búdku.:)
t.betinka
19.11.08,16:41
PETKASLA da sa z umelej flaše do stredu sprav trebars taky štvorec daj dnu semiačka.Ja davam do kvetinača je to dlhy semiačka kupim v obchode pre zvieratka pridam vločky ovsene,jablka a slaninu ta im velmi chuti zavesim na balkon.Je to krasny pohlad ked su na slanine zopar kusov ako zobkaju.Vie ešte niekto čo sa dava sykorkam?Cˇo maju radi?Zdravim Poradakov.
hanelie
19.11.08,17:35
Vie ešte niekto čo sa dava sykorkam?Cˇo maju radi?

zajtra idem kúpiť - dám si poradiť, napíšem :)
arizona
19.11.08,18:02
Lojové gule:

http://blog.sme.sk/blog/5619/84127/PICT0023.jpg


Vhodnou potravou pre prikrmovanie vtákov sú hlavne semená ako je slnečnica, pšenica, proso, repka, prípadne jablká a loj alebo stuhnutý tuk. V blízkosti kŕmidla je vhodné mať stromy alebo kríky, lebo niektoré vtáky (sýkorky) nekonzumujú potravy na kŕmidle, ale odletia s ňou k blízkemu stromu (vlastné pozorovanie). Neodporúča sa prikrmovať vtáky výrobkami z pečiva, takisto ani makom, solenými a korenenými jedlami, ani varenými potravinami, či ich zvyškami. Dôležité je aj udržiavať čistotu v okolí kŕmidla. Zabránime tým šíreniu baktérií a parazitov.
petmar
19.11.08,18:33
Prosím prosím kde kúpim krmítko pre vtáčikov? Takú menšiu obyčajnú búdku na zimu, a aby sa mi dala umiestniť na zábradlie na balkón?
Napríklad v Baumaxe klietka Bird za 248,- Sk nagúgluj katalóg
wagner
23.11.08,13:52
Ja som kŕmidlo pre vtáky dostala od učiteľky zo ZDŠ. Tam žiaci robili kŕmidlá a nie každý si ho aj chcel zobrať domov. Tak im zostali a mne spravili radosť. Do kŕmidla dávam slnečnicu. Sýkorky a aj iné vtáky majú radosť. Vlani tam prišiel aj ďateľ. Videla som ho v záhrade prvý krát, lebo on je podľa mňa obyvateľom lesa. Za stravu aj zaplatil:D - vyďobal chrobáky zo stromu. Okrem toho kúpim slaninu na masť a zavesím na strom. Sýkorky si pochutia :)
220870
23.01.10,07:29
Viete niekto ako urobiť zamiešať krmivo pre sýkorky.Mám dosť prosa.Môžem to pomiešať s bravčovou masťou?Alebo čo všetko tam nesmie a môže ísť?
220870
23.01.10,09:26
Našiel som presne to čo som hľadal.:)...idem variť.
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/1092-zima-a-prikrmovanie-vtactva-toky-nie-su-stoky-8.htm


Niekoľko rád na začiatok
Nie je dobre dávať vtáctvu akékoľvek zvyšky z kuchyne. V krmive rozhodne nesmie byť: kysnuté jedlo, skazená potrava, korenie, soľ.

Psy a mačky sú síce obľúbené, ale vtáčikom môžu ľahko ublížiť. Pri prikrmovaní musíme na to pamätať a potravu umiestniť mimo ich dosahu.

Našu snahu môžu zmariť aj veveričky – zlodejky. Ich pozorovanie je však tiež zábavne. Aby nezjedli všetko, možno ich odlákať kukuričným klasom napichnutým v dostatočnej vzdialenosti od krmiva pre vtáctvo alebo im znemožniť prístup ku kŕmidlu priviazaním bodliakov.

Vtáctvo prikrmujeme len vtedy, keď je súvislá snehová pokrývka. Krmivo umiestnime na miesto, ktoré je dobré chránené pred nepriazňou počasia a zároveň je kedykoľvek dostupné.

Potravu rozsypeme na väčšiu plochu, aby sa mohlo kŕmiť viac vtáčikov naraz. Nezabudneme kŕmidlo pravidelne kontrolovať a čistiť, čím zabránime rozširovaniu vtáčích chorôb. Robíme tak aj počas roka, aby sme zabránili zahniezdeniu bĺch, roztočov, včiel, sršňov a iného hmyzu. Ak začneme vtáčiky prikrmovať, je potrebné v tom pokračovať každý deň, približne v tom istom čase počas celej zimy, aby sa mohli spoľahnúť na naše zásoby.

Niekoľko typov na kŕmidlá
Obrátený kvetináč
Cez dierku na dne staršieho kvetináča prevlečieme konárik a prevlečený koniec upevnime drôt. Do roztopeného tuku pridáme ovsené vločky a semená v pomere jeden diel tuku ku dvom dielom semien. Zmes nalejeme do kvetináča, necháme stuhnúť a kvetináč zavesíme na drôt hore dnom. Toto kŕmidlo vyhovuje najmä vtákom, ktoré sú pri zberaní potravy zavesené, napr. sýkorka, brhlík, ďateľ.

Miskovité kŕmidlo
Misku spod kvetináča pripevníme hore dnom k doske štyrmi samorezkami tak, aby tvorila strechu. Dvoma rovnako dlhými hranolmi ju spojíme s druhou spodnou miskou dvoma samorezkami. Kŕmidlo možno zavesiť na strom alebo na iné vhodné miesto.

Čím prikrmovať?

* Semienka a jadierka - slnečnica, ľan, mak, proso, obilie, jablká, hrušky, nesolené orechy a oriešky, borovicové a smrekové šušky, bodliaky, peniažtek, skorocel, semienka z buka, jelší, tekvíc, uhoriek a iné.
* Bobuľovité plody – jarabina, šípka, vtáčí zob.
* Ryža – varená, ale nesolená.
* Bravčová masť alebo loj – nesolené, je to hlavný zdroj potrebnej energie.
* Zemiaky – varené bez soli, vychladené a pokrájané.
* Ovocie – celé alebo nakrájané na kúsky.
* Kosti – nevarené s mäsom alebo s tukom.


Vtáčia reštaurácia
Ak ste šikovní a chcete vtáčím priateľom pripraviť lahodnú maškrtu, tak sa nechajte inšpirovať nasledujúcimi receptami na vtáčie špeciality.

Hrozienková maškrta
Zmiešame 140 g múky, hrsť hrozienok, 30 g margarínu a 40 g bravčovej masti. Pridáme 1 polievkovú lyžicu vody a zamiesime pevné cesto. Cesto rozdelíme na menšie kúsky, ktoré natlačíme do otvorených borovicových šušiek a zavesíme ich na konár, balkón alebo iné miesto.

Rýchly vtáčí koláč
Do misky so semienkami (druh semien si môžete vybrať, najlepšia je zmes) pridáme hrozienka, oriešky a trochu strúhaného syra. V hrnci roztopíme 85 g tuku (masť, loj Hera) a všetky suroviny tam vsypeme tak, aby celkový objem tuku a semien bol 1 : 2. Zmes nalejeme do kŕmidla „obrátený kvetináč“.

Červíky
Nejde o skutočné červíky! Do misky nasypeme 85 g múky a zmiešame ju s 30 g margarínu. Suchú vymiešanú zmes nadrobíme na malé kúsky, ktoré vyzerajú ako červíky. Tieto „červíky“ nasypeme do kŕmidiel na obločnú rímsu.
ela77
23.01.10,17:35
http://www.vtaky.sk/index.php?page=p51
tam je návod aj na krmidlá a hlavne ktoré vtáčiky čo majú radi. Sýkorkám dávam hlavne nahrubo postrúhané orechy a sypem mak, veľmi radi majú slnečnicu. Drozdom sekám na drobno jablká a potom už len počúvam čvirikanie na našich vysokých smrekoch v záhrade. Vranky chúdence dostanú zvyšky ale to dávam až za plot na pole.
kokteil
22.02.10,09:09
krmidla pre vtaciky mavaju pekne v chovatelskych potrebach.
ja som fesakom opereným kupila lojové gulky - aj dve, a zatial z nich nic neudobkali...asi si ich nevsimli:-) myslim, ze ich musim dat niekam na strom, lebo nas balkon ignoruju:-D
petmar
22.02.10,17:21
Už je síce skoro jar, ale poradím, že pekné drevené kŕmidlá za 3€ predávajú v predajní väznice v B. Bystrici-Kráľovej
lavanda
14.03.10,19:38
Zima sa nám vrátila, a tak stále prikrmujem sýkorky, stehlíky aj glezgy, chodia ich k nám celé húfy. Kŕmidlo z plastovej fľaše som si trochu vylepšila, urobila som vnútri aj zásobník z menšej fľaše, otočenej hore nohami, ten najprv naplním cez lievik, potom pridržím hrdlo zásobníka, otočím to celé späť a doplním semiačka aj do veľkej fľaše. Vydrží to trochu dlhšie, keď vtáčiky z fľaše odzobkajú, zo zásobníka sa semiačka postupne dopĺňajú. Za jeden víkend (ide o chalupu) miniem aj 5 kg slnečnice, máme riadnych žrútov:). Neviem, či som to popísala dostatočne jasne, radšej prikladám ilustračné foto;).
Toto neestetické "plastično" je ale len dočasné riešenie, na rok si určite zaobstarám riadne drevené kŕmidlo so zásobníkom...
ľucynka
16.03.10,19:41
v chovatelskych potrebach sa urcite nieco najde.
janka67
29.03.10,18:11
Do nášho provizórneho kŕmidla sa zlietali na slnečnicové semienka takíto fešáci :)
uct2007
29.03.10,18:24
A k nám na balkón takýto :)
220870
03.02.12,08:54
deeda
03.02.12,10:18
U nás je -20°, takže kúpené lojovo-semiačkové gule zmrzli na kameň a nedajú sa zobať. Museli sme dať domáci loj, masť a suché semiačka.
wagner
03.02.12,16:25
Obnovím tému nezabudnite na nich!!!
http://hobby.idnes.cz/naplnte-ptakum-krmitka-jinak-nepreziji-vyzyvaji-ornitologove-pv4-/hobby-zahrada.aspx?c=A091221_094234_hobby-zahrada_bma

Mám krmítko, robili ho kedysi žiaci ZŠ. Dávam tam slnečnicu, sýkorky už zavčasu ráno čakajú, kedy im nasypem. Taktiež prídu pred obedom a poobede. Zlietavajú sa aj vrabce, ale tie sa nakŕmia zrnom, čo dávam sliepkam. Drozdy jedia so sliepkami jablká. Mám to tu veselé a v lete tu drozdy mávajú hniezdo. Takže aj hmyzu je tu potom pomenej.
Iconka
04.02.12,06:20
Ja som povesala tiez tie orieskovo-lojove gulky v sietkach, ale veru pomrznute to je. Prve uz pojedli sykorky, ale tieto dalsie asi tak skoro nezmiznu. Musim im aj ja nieco ine nasypat, chudatkam.
arizona
04.02.12,08:37
Ja mam v zahrade dve krmitka,kupujem taku zmes semien,lebo krmit sa chodia rozne druhy, neviem, komu co chuti.Vesiam aj lojove gule,alebo slaninku.

Pred par dnami som chcela este okupit zo dve,tri krmidla. U nas v obchode nemali, tak som hladala na nete. Nuz, bola som v riadnom soku! Ceny drevenych krmidiel sa pohybuju v priemere 35 € + postovne!:eek::mad: Neviem, ci sa im to za tu cenu vobec predava...

Tak som vcera stapala mast,pridala som semena a oriesky,davala som to do malych kvetinacov a povesala po stromoch.Som zvedava, ako im to bude chutit.:) Musim ist pozriet.
Len mi je luto, ze sa mi nedari tie vtacence odfotit,lebo krmidla mam umiestnene tak,aby bol zdaleka vyhlad,kvoli mackam. Takze,ked sa trochu priblizim, vsetci su v sekunde prec...:mee: Tak ich pozorujem len spoza okna.
ela77
04.02.12,11:31
Ja som sa tiež bála, že nám veľké vrece zo slnečnicou kúpené na družstve na jeseň zostane do jara (menšie balenia nemali), ale teraz vidím, že sme urobili dobre, lebo je čo sypať tým chúdencom operencom. Po vianočných zásobách zostali aj povädnuté jablká a rodinky drozdíkov, ktoré sú tu už počas celých 4 rokov ako sme sa nasťahovali sa vôbec nesťažujú. Každé ráno dostanú nasekané jabĺčka na kocky a do hodiny je po nich. Potom ešte dozobkajú nejaké bobule, no a sýkorky s vrabcami sa delia o zrno, ovs. vločky a semiačka zo slnečnice.Skúsim ešte masť (najlepší by bol hov. loj, ale nemám) s makom pricapiť do krmítka. Tie chúďatá sa ešte deň pred tými mrazmi čľapkali v mláke na sude, akoby sa boli kúpali, mali sme z nich srandu, no a na druhý deň už bola táto kosa.
sisima
06.02.12,13:22
k nám sa už kŕmiť nič nechodí, lebo susedove mačky vysedávajú v búdkach... ale zato, vtáčiky k nám chodia aspon pit vodu do jazierka ;) a mačka od zadného suseda ich pozoruje zase z tej ich búdky...
neviem, kam by som tie búdky dala, tie mačky sa k nim vždy dostanú...:(
arizona
06.02.12,13:46
k nám sa už kŕmiť nič nechodí, lebo susedove mačky vysedávajú v búdkach... ale zato, vtáčiky k nám chodia aspon pit vodu do jazierka ;) a mačka od zadného suseda ich pozoruje zase z tej ich búdky...
neviem, kam by som tie búdky dala, tie mačky sa k nim vždy dostanú...:(
Ja mam tiez nielen nase macky, ale aj od susedov, takze som dlho hladala vhodne miesto..
Mam uzsie budky, s plnymi bokmi. Zhora sa nasypaju semena,tie sa pomaly doplnaju do spodnej misky /medzi budkou a podlozkou je uzky priestor/. Takze macky sa dnu nedostanu,je to pre nich nezaujimave.
Pred par dnami som robila krmitka z obycajnych,mensich plastovych kvetinacikov zavesenych na snurke. Su medzi konrmi nenapadne, macky ich ignoruju.
Vesiam po tensich konarkoch na vonkajsej strane stromu, mackam sa nechce chodit po tenuckych konarikoch,lebo by spadli.
Je lepsie zavesit na osamely strom, aby vtaky mali vyhlad a stihli rychlo odletiet.
Lebo v hustejsom poraste sa aj macky lepsie skryju a striehnu.
Zatial sa nam nikdy nestalo, aby ulovili co len jedneho vtacika.

:D asi takto to u vas vyzera?
http://img.cas.sk/img/4/full/452837-img-macka-kocur-zima-sneh.jpg
wagner
06.02.12,15:31
k nám sa už kŕmiť nič nechodí, lebo susedove mačky vysedávajú v búdkach... ale zato, vtáčiky k nám chodia aspon pit vodu do jazierka ;) a mačka od zadného suseda ich pozoruje zase z tej ich búdky...
neviem, kam by som tie búdky dala, tie mačky sa k nim vždy dostanú...:(

Aj ja som pár krát objavila mačku v krmitku, ale som ju vyhnala. Teraz stačí, že vyjdem von a mačka zmizne. Inak som dala do krmitka skríža paličky tak, aby sa tam mačka nevmestila. Keby si mala možnosť dať tam pletivo - s väčšími okami. Cez ne sa vtáčiky prepchajú a mačka nemá šancu.
wagner
06.02.12,15:33
:D asi takto to u vas vyzera?
http://img.cas.sk/img/4/full/452837-img-macka-kocur-zima-sneh.jpg[/QUOTE]
Presne takto aj v mojej vylihuje jeden čierny kocúr, len s tým rozdielom, že ja dve strany nemám voľné a má čo robiť, aby sa tam vmestil.
Chokma
06.02.12,16:40
Tak nasa macka uz tuto zimu chytila troch vtacikov, o ktorych viem. :( Zelienku, sykorku a aj hrdlicku. Ale nie takto v krmidle... tam sa nedostane.
sisima
07.02.12,08:16
zatial nemam osamelý strom, nemam ine miesto kam dat budku... susedove macky vylezu vsade, vyhrievaju sa nam na parapetach, aj na kapote auta, bezne lezu po pletive, aj po trstine, aj po tej zelenej textilii na plote...
kym mal sused 1 macku,ta do budky nechodila, ani po plote tolko neliezla, ale teraz ma 2 a ta druha je strasny vymyselnik, na jar predpodkladam ich bude mat zo 6, lebo on sa nestara o nic a uz vobec nie, aby si ich dal sterilizovat jeho macky nonstop rodia... :(
TomasHC
07.02.12,12:46
Takúto búdku chcem vyrobiť, zatiaľ mám len takú haraburdu zo starých dosiek :)
sisima
08.02.12,09:03
tak šup šup do roboty, nech ju stihneš ešte tento rok aj použiť :)
betabeta
08.02.12,14:41
Môžem poradiť,že ako s mačičkami vybabrať?Máš doma 5l flašu umelú (od octu,sirupu,oleja také s tým uškom)treba ich vymyť asi 5cm od spodku treba vyrezať otvor(asi6x6cm) nasypať vtáčikom krmivo a zavesiť-mačka sa tam nedostane určite.My ich máme aj na záhrade,aby túlavé mačky vtáčiky nerušili.
marleau
08.02.12,14:53
Aj v meste to ide.
Denne 20 sýkoriek,6 drozdov a ešte také pekné farebné,trošku väčšie od sýkoriek.
109272109273
travina
08.02.12,16:26
Poznáte www.kukaj.sk (http://www.kukaj.sk)? TANAP má kameru pri krmítku a naživo možno sledovať vtáčatká ako si zobkajú.
marleau
08.02.12,16:38
Poznáte www.kukaj.sk (http://www.kukaj.sk)? TANAP má kameru pri krmítku a naživo možno sledovať vtáčatká ako si zobkajú.
Už asi štvrtý rok k nám chodí párik drozdov,ktorý sa nás nebojí,ja stojím od nich 1,2 m a oni sa v pohode kŕmia.Krásne čosi.
erzet
08.02.12,20:11
Pred časom, dvomi týždňami, mali takú tubu, aj s orieškami pre vtáčikov v Lídli. Kúpil som, je dobrá. Možno by sa tam ešte našla.
marleau
09.02.12,06:11
Pred časom, dvomi týždňami, mali takú tubu, aj s orieškami pre vtáčikov v Lídli. Kúpil som, je dobrá. Možno by sa tam ešte našla.
:)Hm,ostalo aj vtáčikom?:D
erzet
09.02.12,08:05
...ej aj som si urobil bac, bac, po prstoch, ale nezobral som im ani jeden oriešok.
erzet
09.02.12,08:06
Najradšej majú, u mňa, slnečnicu.
arizona
05.12.12,16:48
Prikladam navod a foto jednoducheho a lacneho krmitka pre vtaky.
Ako material boli pouzite 2 misky pod kvetinace ,kusok plast. trubky, kusok snury na spojenie. Vrchna miska je iba navlecena cez snuru,aby sa dala podvihnut a lahko nasypat dnu krmivo.
Spodny otvor medzi miskou a trubkou staci max.0,5 cm, ked je vacsi,krmivo sa sype dost rychlo,co je skor na skodu,lebo vtaci nesacia zjest a je dost odpadu na zemi.
arizona
05.12.12,16:56
Zopar hladosov :)

/Fotky su dost nekvalitne,lebo su fotene cez sietku a z dialky.Neda sa ist blizsie k oknu,lebo vtaciky sa zlaknu a hned odlitia:rolleyes: /

Neviet ako sa vola ten cierno-bielo-cerveny vtak na 1. fotke?
kukučka
05.12.12,17:15
ďateľ, si myslím
marleau
05.12.12,17:23
Skromné,ale pekné.
Valcake
05.12.12,17:31
Valcake
05.12.12,17:34
.. je to ďateľ veľký, je prekrásny..
erzet
07.12.12,09:21
U mňa na okne, v práci
wagner
07.12.12,18:40
Ja som dala do kŕmidla slnečnicu, sýkorky v počte dva kusy :eek: sa objavili dnes t.j. na tretí deň. Trochu pozobali a odleteli. Akurát vrabci sa tam kŕmia, ale tým slnečnica veľmi nešmakuje, keď môžu chodiť ku sliepkam na zrno. Neviem či je tak málo sýkoriek, lebo inokedy priletel celý kŕdeľ. Že by mali inde niečo lepšie? :confused:
arizona
07.12.12,18:48
Ja som dala do kŕmidla slnečnicu, sýkorky v počte dva kusy :eek: sa objavili dnes t.j. na tretí deň. Trochu pozobali a odleteli. Akurát vrabci sa tam kŕmia, ale tým slnečnica veľmi nešmakuje, keď môžu chodiť ku sliepkam na zrno. Neviem či je tak málo sýkoriek, lebo inokedy priletel celý kŕdeľ. Že by mali inde niečo lepšie? :confused:
My mame tohto roku sykoriek cele krdle,aj v zahrade,aj na balkone. Nesmieme ani blakon otvarat,lebo nalietavaju dnu ;)
wagner
07.12.12,19:04
My mame tohto roku sykoriek cele krdle,aj v zahrade,aj na balkone. Nesmieme ani blakon otvarat,lebo nalietavaju dnu ;)
Vždy tu boli kŕdle sýkoriek a teraz nič. Vrabcov sú tu celé kŕdle a ťažko sa mi chápe, že sýkorky nie. Rozmýšlam v čom môže byť problém. Slnečnice som nakúpila pomaly na celú zimu a sýkoriek nikde. Snáď ešte prídu.
Mila123
07.12.12,19:37
Vždy tu boli kŕdle sýkoriek a teraz nič. Vrabcov sú tu celé kŕdle a ťažko sa mi chápe, že sýkorky nie. Rozmýšlam v čom môže byť problém. Slnečnice som nakúpila pomaly na celú zimu a sýkoriek nikde. Snáď ešte prídu.
u nás je ich neúrekom.....kŕmime ich tiež slnečnicou a našich kocúriskov ide o jedu rozpučiť (mačky máme v byte, sledujú ich cez okno, balkón).....:D
220870
07.12.12,19:50
Vždy tu boli kŕdle sýkoriek a teraz nič. Vrabcov sú tu celé kŕdle a ťažko sa mi chápe, že sýkorky nie. Rozmýšlam v čom môže byť problém. Slnečnice som nakúpila pomaly na celú zimu a sýkoriek nikde. Snáď ešte prídu.
Sýkorky sa živia rôznymi semenami z burín a pod.Pokiaľ budú mať čo vyzobať po chotári tak zbytočne nebudú riskovať pri obydliach ľudí.Vtáčiky by sa mali prikrmovať ,až po niekoľkých dňoch trvalej snehovej prikrývky.Nemajú sa rozmaznávať.Ja mám pre ne tiež nachystyné neúrekom ,ale dostanú až keď bude súvislý sneh.
wagner
07.12.12,20:20
Sýkorky sa živia rôznymi semenami z burín a pod.Pokiaľ budú mať čo vyzobať po chotári tak zbytočne nebudú riskovať pri obydliach ľudí.Vtáčiky by sa mali prikrmovať ,až po niekoľkých dňoch trvalej snehovej prikrývky.Nemajú sa rozmaznávať.Ja mám pre ne tiež nachystyné neúrekom ,ale dostanú až keď bude súvislý sneh.
U nás je už sneh,/cca 15 cm) nemajú si čo nájsť na chotári. Preto som im až teraz dala krmidlo. Inokedy mávali krmidlo skôr.
Gapo
08.12.12,13:51
Ja zase takto.
Gapo
08.12.12,13:52
Ktovie, je to Stehlík zelený?
lujza.j
08.12.12,13:54
ela77
08.12.12,14:35
Je to Ďateľ, ale mňa by zaujímalo pri čo je odfotený, vyzerá to ako by sa tam chcel udomácniť
ela77
08.12.12,14:43
my už sme načali 30 kg vrece so slnečnicou, kúpili sme na družstve. Vrabčekovia dostanú zvyšky z kuchyne(ryža, vločky ovsenné), drozdíkom (tí su u nás stále celý rok) sekáme jablká a vrany za záhradou tiež všetko čo sa doma nezje tak už nejde susede pre sliepky, ale vrankám, niekedy si vypýtam aj zvyšky odkrojkov v hypermarkete pri krájacom stroji, lebo ako prišla zima v tú ranu ich máme každé ráno pri záhrade a myslím si že počas jara, leta a jesene určite vyhubia hlovace a myši koľko môžu, tak si tiež zaslúžia.
luja5
18.12.12,11:24
kŕmidielko na sídlisku:)
arizona
18.12.12,15:20
je to vtacie krmidlo v tvare domceka na drevenej nohe
misoft
18.12.12,15:26
http://kukaj.sk/
On-line vtáčie kŕmidlo. Cez deň - paráda! V noci však nechodia.
Valcake
18.12.12,15:30
..to je milé..
Iconka
19.12.12,11:33
Pridu vtaci do kazdej budky? Pytam sa, lebo sme im cez vikend zmajstrovali konecne jednu a dali sme ju na balkon. Som vsak na prizemi, tak som ju uviazala hore, kde byvaju v lete kvety, aby neboli tak nizko. Zatial (dnes neviem, nie som este doma) som tam ziadneho vtaka nevidela. Myslite si, ze tam nejake vtaky priletia? Budka ma cca 20x20x15cm a otvor do nej je tusim cca 4cm (najmensi vykruzovak aky sme mali doma). Samozrejme, ze som im tam nasypala aj vtaci zob.
Excise Duty
19.12.12,12:59
Toto je naša vtáčia reštaurácia. Chodia hlavne sýkorky a vrabce.
arizona
19.12.12,15:37
krmitko a budka je asi rozdiel...do krmitka by mal byt volny pristup. Nie kazde vtaca vleti do uzatvorenej budky-tam skor chodia zahniezdovat.
lavanda
19.12.12,17:24
Čo je na tej tyči?
Gapo
19.12.12,18:27
Šak predsa spia, no nééé. :D
janaver
10.01.13,19:32
chodia vtáčiky ku Vám aj v novom roku???? Lebo ja ich nejak menej vidím, možno je to tým, že chodím do roboty.
Ale slnečnica je zjedená, mojím vtákom chutia aj hrozienka...
wagner
10.01.13,19:36
chodia vtáčiky ku Vám aj v novom roku???? Lebo ja ich nejak menej vidím, možno je to tým, že chodím do roboty.
Ale slnečnica je zjedená, mojím vtákom chutia aj hrozienka...
Sýkorky chodia vo veľmi malom počte, vrabcov je tu strašne veľa. Vrabci majú radšej zrno, sýkorky zase slnečnicu.
janaver
10.01.13,20:03
Mám silné podozrenie, že moje vrabce zobú radi slnečnicu. Dávam ešte ovsené vločky a prikrmujem lojom. Na vločky vysypané z malého krmítka chodia straky, tých je tu neúrekom. Ale tiež si myslím, že aj u nás tu v počte vedú vrabce, potom sú tie straky.
lavanda
20.01.13,08:08
Ja tiež dávam vtáčkom do kŕmidiel slnečnicu a vločky, na sudy, ktoré máme v záhrade, kladiem aj jabĺčka, proso, pšenicu a ľan. Všetko sa zje. Máme tu sýkorky, vrabce, škorce, glezgy a hrdličky - tí sa všetci hostia aj na kŕmidlách, aj na zemi, lebo vrabce narobia veľa neporiadku a áno, aj tie naše sa naučili jesť aj slnečnicu. A včera som tu dokonca videla vtáčika, čo vyzeral ako dudok, mal korunku na hlave, ale dudky predsa odlietajú na zimu, tak neviem... Okrem vykrojených plastových fliaš, ktoré máme rozvešané po celej záhrade, a klasického dreveného kŕmidla so strieškou sypem vtákom potravu aj na staré sudy a pred mesiacom sme sa nechali inšpirovať Arizonou a manžel urobil dve kŕmidlá so zásobníkom, zmestí sa tam 2,5 litra semiačok. Trochu sme ich pozmenili, pridali sme na ne aj obrátený plastový kvetináč, aby do nich čo najmenej napršalo a nasnežilo. Ujali sa a sú večne obsypané hladošmi:).
hubatá
20.01.13,08:17
ale nevidela som ho, nedá sa mi to otvoriť........
hubatá
20.01.13,08:20
zavesiť na dlhší pevný špagát, po ňom mačka nezíde ako po konári .......
hubatá
20.01.13,08:21
hihi .....
hubatá
20.01.13,08:25
Krásna je aj táto "haraburda", lebo je funkčná a svoj účel splní.
hubatá
20.01.13,08:27
Skvelé!
hubatá
20.01.13,08:35
ukradli im kameru ....... hajzli
hubatá
20.01.13,08:37
Krásne, určite sa ti odmenia
hubatá
20.01.13,08:40
mimotemy
Ja chodím ráno kŕmiť jedno slepé mača a stáva sa mi že zbytky vyzobávajú drozdy. Môžu vtáky mačacie granule?
Gapo
20.01.13,10:02
Keby nemohli nejedli by ich :)
lujza.j
26.01.13,10:26
vtáčiky konečne chodia aj ku mne....síce po balkone a na parapetách bordel, ale nevadí....majú slaninku a zostalo mi po morčati kadečo ...majú toho dosť :)
buchač
26.01.13,10:43
Zver ( čiže aj vtáctvo ) má viac rozumu ako človek ... Aj ten vôl pije a vie , kedy má dosť ...
arizona
26.01.13,11:04
K nam prlietavaju cele krdle sykoriek ,vrabcov a na zahradu drozd, rada ich zdialky pozorujem. Ale ked ich chcem odfotit a priblizim sa k oknu,vzdy uletia...:mee:
Najviac im chuti slnecnica a nasekane orechy , menej uz proso. Skusala som aj nasekane ovocie,ale ani sa toho nedotknu.
lujza.j
26.01.13,11:20
ja som v lidli kúpila takú "fľašu" na zavesenie dole je taký akože zobák a tade vypadáva slnečnica, ale nemám to ako zavesiť nemám nič navrtané na balkone...tak som to nejak upevnila...ale dlho nechodili....tak som vysypala na dcérinu parapetu zrno a slaninkové košky...tak zablúdia aj na balkon....ale u mňa drozdy...
lujza.j
26.01.13,11:20
bože teraz kukám tvoj obrázok...totok isté mám aj ja...
asedma
26.01.13,12:04
minuly tyzden som cvakla na balkone, ako si pochutnavali na babovke a slaninovych koziach
arizona
26.01.13,12:04
Lujza,nemas tam ani snury na vesanie pradla? Skus spagatom cez to ocko hore
lujza.j
26.01.13,12:15
Lujza,nemas tam ani snury na vesanie pradla? Skus spagatom cez to ocko hore
veru nemám...po zateplení som už nevŕtala....aj ked som si tak háky nechala...roboši to nepochopili....
janaver
26.01.13,18:52
arizona
26.01.13,19:00
Excise Duty
26.01.13,19:19
giovannka
04.02.13,14:41
Skvelé kŕmidlá pre vtáčiky môžete vyrobiť aj z kokosového orecha alebo tekvice - veľmi jednoduché a originálne:) Fotky pre inšpiráciu nájdete na: http://ekoblog.hoteldalia.sk/vyrobte-si-ekologicke-budky-pre-krmenie-vtacikov-v-zime/
arizona
25.01.14,20:10
U nas je tento rok akoby zacarovana krajina. Ani vtacika letacika nemame na zahrade.

Od novembra mam zaplnene krmidla slnecnicou,po stromoch povesane lojove gule,ale nic nie je doteraz ani dotknute. Po minule roky som nestacila dosypat semiacka,lojovych gul mam este asi 50 v sacku ale pri prechadzke zahradou nevidim jedineho vtacka....
Ako je to u vas?
kopretinka
25.01.14,20:14
U nas je tento rok akoby zacarovana krajina. Ani vtacika letacika nemame na zahrade.

Od novembra mam zaplnene krmidla slnecnicou,po stromoch povesane lojove gule,ale nic nie je doteraz ani dotknute. Po minule roky som nestacila dosypat semiacka,lojovych gul mam este asi 50 v sacku ale pri prechadzke zahradou nevidim jedineho vtacka....
Ako je to u vas?
doteraz bolo veľmi teplo,nemali núdzu o potravu.....ku mne nechodia ani keď je ozaj zima,viac vtáčikov je v priľahlom lese,stále tam majú kríky a stromy plné rôznych bobúľ.....v parčíkoch v meste sa objavuje viac ďatlov a žĺn,ale tie nechodia do kŕmidiel...
arizona
25.01.14,21:03
U nas je tento rok akoby zacarovana krajina. Ani vtacika letacika nemame na zahrade.

Od novembra mam zaplnene krmidla slnecnicou,po stromoch povesane lojove gule,ale nic nie je doteraz ani dotknute. Po minule roky som nestacila dosypat semiacka,lojovych gul mam este asi 50 v sacku ale pri prechadzke zahradou nevidim jedineho vtacka....
Ako je to u vas?
doteraz bolo veľmi teplo,nemali núdzu o potravu.....ku mne nechodia ani keď je ozaj zima,viac vtáčikov je v priľahlom lese,stále tam majú kríky a stromy plné rôznych bobúľ.....v parčíkoch v meste sa objavuje viac ďatlov a žĺn,ale tie nechodia do kŕmidiel...
No, dufam, ze to bude iba tou teplou zimou.
Lebo uz som mala strach, ze ci nahodou nepomreli.

Ale aj tak mi je to divne, nevidiet ziadneho :-(
kopretinka
26.01.14,08:53
vraj bola ráno na okne hrdlička.........mám tam proso a slnečnicu.......snáď si vyberie.
lavanda
26.01.14,19:12
Ja som doteraz nekŕmila, lebo bolo teplo. Ale vtáčiky zatiaľ mali aj tak čo jesť - bobule na hlohyniach a vtáčom zobe, na jabloniach som nechala neobraté tie najmenšie jabĺčka a mám plnú záhradu kríkov a suchých trvaliek so semiačkami, tie strihám až na jar. Ale na budúci víkend už určite rozvešiam všetky kŕmidlá, kúpili sme 250 kíl slnečnice, tak nech sa to do jari poje, lebo sa nám už do skladu pri letnej kuchyni prehrýzli myši z otvorenej povaly (asi šli za vôňou, alebo čo, hnusoby...) a museli sme tú slnečnicu z nahryzených vriec popresýpať do kovových sudov, kde v lete držím vodu na polievanie kvetov:rolleyes:.
kopretinka
26.01.14,19:20
250 kilo? :eek:
Jurino
27.01.14,23:08
Ja som vtáčikov prikrmoval prvý rok pomocou tanierika umiestnenom na parapete z vonka okna. To však nebolo praktické, tak som dokúpil drevený domček pre škrečkov, v ktorom sa už cítili lepšie. Domček však často navštevovali okrem drobného vtáctva aj holuby, ktorých mi je v týchto nízkych teplotách taktiež ľúto, ale všetko ihneď vyzobali malým sýkorkám, ktoré sú najčastejšie návštevníčky. Tak som zosnoval plán a zostrojil z plastových dosiek opevnenie, v ktorom majú drevený domček a svoj malý svet, príbytok počas zimy, kde sa občerstvia, ale aj zabavia nás sledujúcich spoza okna. Raz v podvečer som šiel doplniť zásoby slnečníc a zimnú zmes. Pri manipulácií som vyrušil v domčeku spiaceho vtáčika, ktorý uletel do tmy. Počas dňa sa tu zdržujú hlavne sýkorky belasé, to sú tie malinkaté, úžasne milé stvorenia s belasou hlavou, potom sem zlietajú sýkorky veľké, brhlík lesný, drozd, vrabec obyčajný, občas priletí na lojovú guľu aj ďateľ, dlask a sem-tam stehlík. Dokonca minulý víkend priletel na moje veľké prekvapenie aj nejaký dravec, neviem ale naisto, či to bol sokol, alebo myšiak lesný. Len som na neho vypúčal oči. Ako som pohol hlavou, ihneď odletel. Opevnenie je bezpečné, je uchytené pomocou magnetov k parapetnej doske, tak zvláda aj prudký vietor, je nenáročné na umývanie, keďže sa veľmi dobre čistí prúdom vody. Dúfam, že som inšpiroval aj Vás ostatných a čosi vtáčikom vyrobíte, veď za to krásne divadlo to stojí a nakoniec im aj pomôžeme prezimovať.
kopretinka
28.01.14,13:23
perfektný domček :)
a ten dravec neprišiel na semienka,ale uloviť nejakého vtáčika........
lavanda
28.01.14,20:13
250 kilo? :eek:
Vlani sme mali 200 a minuli sa, tak sme sa zásobili:).
erzet
16.02.14,20:27
250 kilo? :eek:
Vlani sme mali 200 a minuli sa, tak sme sa zásobili:).

Ku mne sýkorky ani žiadne vtáčiky nechodia, najprv, minulý rok, som dal kŕmidlo na strom, ani ťuk, tenko rok k oknu, na šnúry, na prádlo a zasa nič. Asi šetria dôchodcov.
Lubikos
16.02.14,22:46
Ja som vtáčikov prikrmoval prvý rok pomocou tanierika umiestnenom na parapete z vonka okna. To však nebolo praktické, tak som dokúpil drevený domček pre škrečkov, v ktorom sa už cítili lepšie. Domček však často navštevovali okrem drobného vtáctva aj holuby, ktorých mi je v týchto nízkych teplotách taktiež ľúto, ale všetko ihneď vyzobali malým sýkorkám, ktoré sú najčastejšie návštevníčky. Tak som zosnoval plán a zostrojil z plastových dosiek opevnenie, v ktorom majú drevený domček a svoj malý svet, príbytok počas zimy, kde sa občerstvia, ale aj zabavia nás sledujúcich spoza okna. Raz v podvečer som šiel doplniť zásoby slnečníc a zimnú zmes. Pri manipulácií som vyrušil v domčeku spiaceho vtáčika, ktorý uletel do tmy. Počas dňa sa tu zdržujú hlavne sýkorky belasé, to sú tie malinkaté, úžasne milé stvorenia s belasou hlavou, potom sem zlietajú sýkorky veľké, brhlík lesný, drozd, vrabec obyčajný, občas priletí na lojovú guľu aj ďateľ, dlask a sem-tam stehlík. Dokonca minulý víkend priletel na moje veľké prekvapenie aj nejaký dravec, neviem ale naisto, či to bol sokol, alebo myšiak lesný. Len som na neho vypúčal oči. Ako som pohol hlavou, ihneď odletel. Opevnenie je bezpečné, je uchytené pomocou magnetov k parapetnej doske, tak zvláda aj prudký vietor, je nenáročné na umývanie, keďže sa veľmi dobre čistí prúdom vody. Dúfam, že som inšpiroval aj Vás ostatných a čosi vtáčikom vyrobíte, veď za to krásne divadlo to stojí a nakoniec im aj pomôžeme prezimovať.
pekne si sa s tym vyhral
lavanda
17.02.14,16:31
U nas je tento rok akoby zacarovana krajina. Ani vtacika letacika nemame na zahrade.

Od novembra mam zaplnene krmidla slnecnicou,po stromoch povesane lojove gule,ale nic nie je doteraz ani dotknute. Po minule roky som nestacila dosypat semiacka,lojovych gul mam este asi 50 v sacku ale pri prechadzke zahradou nevidim jedineho vtacka....
Ako je to u vas?

Aj u nás bolo dosť dlho čudné ticho, ale to boli vtáčiky asi len kade-tade poschovávané pred zimou. Pred dvoma týždňami som konečne naplnila a poroznášala po záhrade kŕmidlá - máme tam tri sudy, na ktoré sypem slnečnicu na vrchnáky a pridávam aj vločky a jablká, jeden klasický domček, dve kvetináčové kŕmidlá, do každého sa zmestí okolo 2,5 litra, no a asi 15 plastových fliaš - viem, sú neestetické, ale účel plnia, nestíhame ich plniť. Za dva týždne sa minulo 70 litrov slnečnice zo škopka - a to ešte máme dva plné 200-litrové sudy a asi 50 lojových gúľ. Keď sme prišli tento víkend na chalupu, vítal nás taký džavot a čvirikanie, až ma pri srdci pošteklilo od radosti - na kŕmidlách aj okolitých stromoch boli fúry sýkoriek, stehlíkov, glezgy aj obyčajné vrabce, no a čo popadalo na zem (lebo to naše vtáctvo nemá veľmi vyberané stolovacie maniere...), to si zobkali škorce a hrdličky. Mala som pocit, že sa k nám zlietli všetky operence z chotára:). A obďaleč si sedela naša spokojná sprivatizovaná dedinská mačka Agátka, ktorá už zrejme odhadovala hmotnostné prírastky svojej budúcej stravy:D.
lavanda
17.02.14,16:40
Ja som vtáčikov prikrmoval prvý rok pomocou tanierika umiestnenom na parapete z vonka okna. To však nebolo praktické, tak som dokúpil drevený domček pre škrečkov, v ktorom sa už cítili lepšie. Domček však často navštevovali okrem drobného vtáctva aj holuby, ktorých mi je v týchto nízkych teplotách taktiež ľúto, ale všetko ihneď vyzobali malým sýkorkám, ktoré sú najčastejšie návštevníčky. Tak som zosnoval plán a zostrojil z plastových dosiek opevnenie, v ktorom majú drevený domček a svoj malý svet, príbytok počas zimy, kde sa občerstvia, ale aj zabavia nás sledujúcich spoza okna. Raz v podvečer som šiel doplniť zásoby slnečníc a zimnú zmes. Pri manipulácií som vyrušil v domčeku spiaceho vtáčika, ktorý uletel do tmy. Počas dňa sa tu zdržujú hlavne sýkorky belasé, to sú tie malinkaté, úžasne milé stvorenia s belasou hlavou, potom sem zlietajú sýkorky veľké, brhlík lesný, drozd, vrabec obyčajný, občas priletí na lojovú guľu aj ďateľ, dlask a sem-tam stehlík. Dokonca minulý víkend priletel na moje veľké prekvapenie aj nejaký dravec, neviem ale naisto, či to bol sokol, alebo myšiak lesný. Len som na neho vypúčal oči. Ako som pohol hlavou, ihneď odletel. Opevnenie je bezpečné, je uchytené pomocou magnetov k parapetnej doske, tak zvláda aj prudký vietor, je nenáročné na umývanie, keďže sa veľmi dobre čistí prúdom vody. Dúfam, že som inšpiroval aj Vás ostatných a čosi vtáčikom vyrobíte, veď za to krásne divadlo to stojí a nakoniec im aj pomôžeme prezimovať.

Obdivujem tvoje pekné zábery, ja keď sa priblížim k oknu, aby som si vyfotila vtáčiky na kŕmidle, hneď uletia, sú veľmi plaché. Možno nie sú na nás naučené, chodíme tam len na víkend, tak asi preto.
Jurino
26.02.14,14:51
U nas je tento rok akoby zacarovana krajina. Ani vtacika letacika nemame na zahrade.

Od novembra mam zaplnene krmidla slnecnicou,po stromoch povesane lojove gule,ale nic nie je doteraz ani dotknute. Po minule roky som nestacila dosypat semiacka,lojovych gul mam este asi 50 v sacku ale pri prechadzke zahradou nevidim jedineho vtacka....
Ako je to u vas?

Aj u nás bolo dosť dlho čudné ticho, ale to boli vtáčiky asi len kade-tade poschovávané pred zimou. Pred dvoma týždňami som konečne naplnila a poroznášala po záhrade kŕmidlá - máme tam tri sudy, na ktoré sypem slnečnicu na vrchnáky a pridávam aj vločky a jablká, jeden klasický domček, dve kvetináčové kŕmidlá, do každého sa zmestí okolo 2,5 litra, no a asi 15 plastových fliaš - viem, sú neestetické, ale účel plnia, nestíhame ich plniť. Za dva týždne sa minulo 70 litrov slnečnice zo škopka - a to ešte máme dva plné 200-litrové sudy a asi 50 lojových gúľ. Keď sme prišli tento víkend na chalupu, vítal nás taký džavot a čvirikanie, až ma pri srdci pošteklilo od radosti - na kŕmidlách aj okolitých stromoch boli fúry sýkoriek, stehlíkov, glezgy aj obyčajné vrabce, no a čo popadalo na zem (lebo to naše vtáctvo nemá veľmi vyberané stolovacie maniere...), to si zobkali škorce a hrdličky. Mala som pocit, že sa k nám zlietli všetky operence z chotára:). A obďaleč si sedela naša spokojná sprivatizovaná dedinská mačka Agátka, ktorá už zrejme odhadovala hmotnostné prírastky svojej budúcej stravy:D.

Paráda, to musí byť úžasný pocit, vidieť toľko malých spokojných anjelikov pokope :) Inak musím sa aj ja poobzerať, či sa dá kupovať slnečnica aj kdesi poblíž mesta vo veľkom na družstvách a pod.? Ja väčšinou nakupujem v hypermarkete, alebo v obchode s chovateľskými potravinami. Najviac ide na úžitok slnečnica. Lojové gule idú tento rok menej, asi preto, že je teplejšia zima. Vrabcov som ani nevidel, takže zmesky s vločkami nejdú vôbec. Ale chodia každý deň do svojho domca. Večer, keď prídem z práce, tak im povysávam, upracem nábytok a doplním zásoby ;)
Jurino
26.02.14,14:52
perfektný domček :)
a ten dravec neprišiel na semienka,ale uloviť nejakého vtáčika........

Vidíš, to ma nenapadlo, musím byť ostražitejší a návštevníka nabudúce odprevadím s tým, že nemá platnú vstupenku.:---
Jurino
26.02.14,15:10
Ja som vtáčikov prikrmoval prvý rok pomocou tanierika umiestnenom na parapete z vonka okna. To však nebolo praktické, tak som dokúpil drevený domček pre škrečkov, v ktorom sa už cítili lepšie. Domček však často navštevovali okrem drobného vtáctva aj holuby, ktorých mi je v týchto nízkych teplotách taktiež ľúto, ale všetko ihneď vyzobali malým sýkorkám, ktoré sú najčastejšie návštevníčky. Tak som zosnoval plán a zostrojil z plastových dosiek opevnenie, v ktorom majú drevený domček a svoj malý svet, príbytok počas zimy, kde sa občerstvia, ale aj zabavia nás sledujúcich spoza okna. Raz v podvečer som šiel doplniť zásoby slnečníc a zimnú zmes. Pri manipulácií som vyrušil v domčeku spiaceho vtáčika, ktorý uletel do tmy. Počas dňa sa tu zdržujú hlavne sýkorky belasé, to sú tie malinkaté, úžasne milé stvorenia s belasou hlavou, potom sem zlietajú sýkorky veľké, brhlík lesný, drozd, vrabec obyčajný, občas priletí na lojovú guľu aj ďateľ, dlask a sem-tam stehlík. Dokonca minulý víkend priletel na moje veľké prekvapenie aj nejaký dravec, neviem ale naisto, či to bol sokol, alebo myšiak lesný. Len som na neho vypúčal oči. Ako som pohol hlavou, ihneď odletel. Opevnenie je bezpečné, je uchytené pomocou magnetov k parapetnej doske, tak zvláda aj prudký vietor, je nenáročné na umývanie, keďže sa veľmi dobre čistí prúdom vody. Dúfam, že som inšpiroval aj Vás ostatných a čosi vtáčikom vyrobíte, veď za to krásne divadlo to stojí a nakoniec im aj pomôžeme prezimovať.

Obdivujem tvoje pekné zábery, ja keď sa priblížim k oknu, aby som si vyfotila vtáčiky na kŕmidle, hneď uletia, sú veľmi plaché. Možno nie sú na nás naučené, chodíme tam len na víkend, tak asi preto.

Tieto zábery som robil minulý rok koncom marca, schyľovalo sa už ku koncu zimy, bol dosť chladný marec, takže si už po pár mesiacoch kŕmenia zvykli pózovať aj pri otvorených žalúziách :) Sýkorky belasé sú najmenej plaché, tie pózujú radi, vôbec si asi najviac zvykli na ľudí. Sýkorky veľké sú plaché, tie pri menšom pohybe za oknom preletia kolom dokola a opäť sa vrátia, potom už pohyb ignorujú a papajú. Ostatné vtáctvo je problém nafotiť. Drozd je veľmi plachý a hlavne ďateľ je bojazlivý, ten sa vyslovene zakráda po centimetroch, kým si čosi zobne. Tento rok by som asi zachytil len sýkorky, vrabce nelietajú vôbec, neviem, kde sa podeli, takisto drozdy nám nechodia papať. Ale som rád aj tým malým sýkorkám, aspoň tie si zahodujú a potešia svojimi akrobatickými výkomni :D
kopretinka
26.02.14,21:13
vrabce nejako vymizli........vymreli :(
lavanda
27.02.14,18:10
vrabce nejako vymizli........vymreli :(

No, ako kde... Doma, čiže na sídlisku, ich už ani niet, pamätám sa, ako nás voľakedy privádzali do šialenstva, lebo hniezdili v škáre v spojovacom rohu dvoch panelákov a keďže my sme rohový byt, počuli sme ich v noci mechriť sa v ich hniezdisku a každé ráno okolo štvrtej si sadli na náš spálňový parapet a nadrapovali sa tam a budili nás, ale keď nám zateplili dom, škáry zmizli a vrabce s nimi. Ale na chalupe je ich našťastie dosť a keďže tam máme veľa stromov a kríkov, majú sa kde realizovať a nepotrebujú sadať na parapety. A napokon, to ich hlasné ranné čvirikanie mi už vlastne ani neprekáža, a to teda je naozaj riadny huriavk! Aspoň viem, že húsenice majú po chlebe:D.
Excise Duty
06.03.14,13:03
Drzí vtáci,
človek vám nachystal a ani raz ste si neprišli ďobnúť. Hádam si nemyslíte, že vám dáme krevety a kaviár? Trt.
http://www.mojevideo.sk/video/15af3/lenivy_vtak.html
erik555
06.03.14,13:09
Drzí vtáci,
človek vám nachystal a ani raz ste si neprišli ďobnúť. Hádam si nemyslíte, že vám dáme krevety a kaviár? Trt.
http://www.mojevideo.sk/video/15af3/lenivy_vtak.html
V tejto teplej zime si vedia potravu zadovazit...netreba prikrmovat ;)
Excise Duty
06.03.14,13:13
Drzí vtáci,
človek vám nachystal a ani raz ste si neprišli ďobnúť. Hádam si nemyslíte, že vám dáme krevety a kaviár? Trt.
http://www.mojevideo.sk/video/15af3/lenivy_vtak.html
V tejto teplej zime si vedia potravu zadovazit...netreba prikrmovat ;)
Keď sme na jeseň chystali ako vždy, nik nevedel, že zima bude teplá. Pochopiteľne som predchádzajúci príspevok myslel ironicky. Na jeseň opäť nachystáme.
kopretinka
06.03.14,21:53
Drzí vtáci,
človek vám nachystal a ani raz ste si neprišli ďobnúť. Hádam si nemyslíte, že vám dáme krevety a kaviár? Trt.
http://www.mojevideo.sk/video/15af3/lenivy_vtak.html
:D:D
janaver
15.10.14,12:44
a znovu sa začínajú objavovať na balkone vtáčiky. Chodia nazerať, či začínam sypať slnečnicu. Samozrejme, zatiaľ nekŕmim, ale teším sa z pohľadu na každú jednu sýkorečku
vicktor
16.10.14,11:50
Minula zima bola taka tepla, ze som cerstvo vyrobene PET krmitko ani nezavesil.
Lojove gule z Lidla ostali nepouzite v original baleni. Asi ich musim vyhodit, nech sa spevavci neotravia...?
arizona
16.10.14,16:19
Minula zima bola taka tepla, ze som cerstvo vyrobene PET krmitko ani nezavesil.
Lojove gule z Lidla ostali nepouzite v original baleni. Asi ich musim vyhodit, nech sa spevavci neotravia...?
Mne tiez zostalo par kilov lojovych guli z minuleho roku. Mam ich zabalene a v chlade,ale tiez neviem, ci ich mozem pouzit. Vonu nemaju zmenenu,myslim, ze keby boli zle,asi by to bolo citit,ale neviem, nerada by som im ublizila....
buchač
26.10.14,06:17
Zabite ma, ALE nie som zástancom krmenia, hlavne čo sa týka na tých balkónoch a či oknách v podmienkach panelákov.
Prečo ?
Nuž odpoveď je jednoduchá.
Vtáky si nájdu dosť potravy aj v okolí odpadových kontajneroch.
Čo je však dôležitejšie (teda pre mňa), ide o to, že tie vtáky nalietávajú v celých skupinách a berú útokom tie krmítka. Stačí, že na jednom balkóne (niekde v strede výšky) paneláku je jedno krmítko a okolité balkóny sú špinavé (čítaj osraté) po tých vtákoch.
Zároveň ďobú do omietok, narúšajú ju a to tiež nie je pravé orechové, ak sa vrazili solídne prachy do tej rekonštrukcie paneláku.

Rodinné domy sú o niečom inom, tam sú inakšie podmienky.
lujza.j
26.10.14,07:59
ja som sa jednu zimu vytešovala s krmenia na balkone....na jar ma to prešlo všetko osraté skrz-naskrz....nikdy
lujza.j
01.01.15,20:07
lavanda
25.10.15,18:26
Päť nových kŕmidiel domácej výroby (firma "manžel a syn" ) je rozvešaných (zatiaľ, samozrejme, prázdnych), dve veľkokapacitné samodopĺňacie (tiež domácej výroby) a spústa jednorazových (PET fľaše s vyrezaným otvorom) nachystaných, 181 kg (=400 l) slnečnice uskladnených - vtáčiky na chalupe ani túto zimu hladovať nebudú :).
bjuty smis
28.10.15,12:38
tá slnečnica ti pritiahne všetky myši z okruhu 3 km....zakry si ju
duves
28.10.15,15:03
Zabite ma, ALE nie som zástancom krmenia, hlavne čo sa týka na tých balkónoch a či oknách v podmienkach panelákov.
Prečo ?
Nuž odpoveď je jednoduchá.
Vtáky si nájdu dosť potravy aj v okolí odpadových kontajneroch.
Čo je však dôležitejšie (teda pre mňa), ide o to, že tie vtáky nalietávajú v celých skupinách a berú útokom tie krmítka. Stačí, že na jednom balkóne (niekde v strede výšky) paneláku je jedno krmítko a okolité balkóny sú špinavé (čítaj osraté) po tých vtákoch.
Zároveň ďobú do omietok, narúšajú ju a to tiež nie je pravé orechové, ak sa vrazili solídne prachy do tej rekonštrukcie paneláku.

Rodinné domy sú o niečom inom, tam sú inakšie podmienky.
No balkony je problem. Ja byvam na 1.poschodí a strom mam na dosah z ruky. Krmiť vraj treba, ak napada sneh, alebo mrzne. Ak mrzne a nie je sneh, vtačiky neprežiju, lebo potrebuju olejnate semena na metabolizmus.
Vo februari t.r. som tam navštevu tohoto červeno čiapkoviteho datla
lavanda
04.11.15,18:05
Starý sud, ktorý fungoval ako kŕmidlo pre vtáčiky, už doslúžil, tak sme ho rozobrali a vtáčikom sme ponúkli novú reštauráciu zo siete Manžel&syn. Do jesennej záhrady celkom dobre zapadla a tešíme sa na hojnú zimnú návštevnosť - zásoby sú nachystané :)!
lavanda
04.11.15,18:11
tá slnečnica ti pritiahne všetky myši z okruhu 3 km....zakry si ju
Samozrejme, že ju mám zakrytú, kovovým vrchnákom :) ! Vlani sme ju mali v letnej kuchyni vo vreciach a z povaly sa nám do dielne prehrýzli myši, tak včuľ sme už poučení a múdri :)!
korela
24.01.16,08:28
Ja dávam potravu iba na balkón, aby som nemusela vychádzať počas snehu až k stromom, majú zavesené aj na zábradlí v originál obale, a nádobky z vonkajšieho parapetu presúvam na noc dovnútra kvôli myšiam.
Je to skvelý pocit ich sledovať a počuť, najmä vrabce. Je tu živo cez deň. Susedia majú vedľa vysokú sosnu, tak majú kde pristávať.
Na jar upracem, zato to stojí.
korela
24.01.16,08:31
Toto je zatiaľ monitorované miesto s najväčším druhom vtákov, aké som mala možnosť vidieť, ešte aj bociany. V Makove pri Písku.
http://hobby.idnes.cz/krmitko-slow-t...y-mazlicci_bma

Ptačí druhy, které můžete vidět na přenosu z Makova

Bažant obecný, brhlík lesní, červenka obecná, řečetka zimní, čížek lesní, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, hrdlička zahradní, hýl obecný, kachna divoká, káně lesní, kos černý, krahujec obecný, krkavec velký, morčák velký, pěnkava jíkavec, pěnkava obecná, pěvuška modrá, poštolka obecná, puštík obecný, sojka obecná, stehlík obecný, straka obecná, strakapoud malý, strakapoud prostřední, strakapoud velký, strnad obecný, střízlík obecný, sýkora babka, sýkora koňadra, sýkora lužní, sýkora modřinka, sýkora uhelníček, šoupálek dlouhoprstý, špaček obecný, volavka popelavá, volavka bílá, veverka obecná, vrabec domácí, vrabec polní, zvonek zelený,zvonohlík zahradní, žluna šedá, žluna zelená.
Mimo to ke krmítkům chodí i vydra velká.

Stálí obyvatelé Makova:
Čáp bílý, čáp černý, husa velká, labuť velká, srnec obecný.
duves
24.01.16,10:01
Pod oknami na strome kde bývam mam krmitko pre sýkorky. Každy den to však musím doplňať. Tak som mu urobil nástavec so zasobnikom z inštalačnej plastovej ruky 75 mm. Hore zaslepka a tade to naplnam. No musím urobiť dalšiu upravu, plny strom ich je, a čo pada dolu, dojedia holuby a hrdličky. Myslel som, že s takou upravou to vydrží 2-3 dni. Rano to bolo plné, vmestí sa tam asi 400 gramov slnečnice a o 15 hod. to bol prazdne.
pepsikova
24.01.16,11:44
Pod oknami na strome kde bývam mam krmitko pre sýkorky. Každy den to však musím doplňať. Tak som mu urobil nástavec so zasobnikom z inštalačnej plastovej ruky 75 mm. Hore zaslepka a tade to naplnam. No musím urobiť dalšiu upravu, plny strom ich je, a čo pada dolu, dojedia holuby a hrdličky. Myslel som, že s takou upravou to vydrží 2-3 dni. Rano to bolo plné, vmestí sa tam asi 400 gramov slnečnice a o 15 hod. to bol prazdne.
..
..super nápad..u mňa pol kila denne z parapiet na troch oknách vyďobú štebotáky a furt majú málo,aj desať naraz ich je tam vteperených!..:)
duves
24.01.16,12:10
..
..super nápad..u mňa pol kila denne z parapiet na troch oknách vyďobú štebotáky a furt majú málo,aj desať naraz ich je tam vteperených!..:)
To plechove krmitko som kupil v Bauhause v BA a plastovu odpadovu ruru s tou objímkou tiež. Už viem ako urobím tu upravu, aby každe "vypadnute" semiačku nepadlo dolu na zem k holubom.
korela
24.01.16,12:33
[QUOTE="pepsikova"]
To plechove krmitko som kupil v Bauhause v BA a plastovu odpadovu ruru s tou objímkou tiež. Už viem ako urobím tu upravu, aby každe "vypadnute" semiačku nepadlo dolu na zem k holubom.
Možno ti prekážajú holuby, ale drozdy a hrdličky zobú zo zeme, drozdom zhoď občas polovičky jabĺk, majú ich veľmi radi. U mňa iba jeden pár drozdov 1 jablko za deň. Už som ich videla s tou polovičkou aj odletieť, kde im to vyhovuje.
Dcérina kolegyňa, že za zimu minú 30 kg semien, a hore lavanda píše, že má pripravených na zimu 181 kg!!!
Kvaka
24.01.16,12:48
Míňa sa to rýchlo, vždy keď prídeme kŕmiť mačky, dávame aj vtáčikom. Niekedy ich tam nalietava aj 15 - 20. Máme kŕmidlo z Lidla, upravené tak, aby na zem nepadalo, ak by zobali niečo zo zeme, mačky skočia. :)
Krmivo pre voľne žijúce vtáky kupujeme v zoohite, cca 1€/kg, aj lojové gule, možno niekde je lacnejšie?
duves
24.01.16,13:45
Míňa sa to rýchlo, vždy keď prídeme kŕmiť mačky, dávame aj vtáčikom. Niekedy ich tam nalietava aj 15 - 20. Máme kŕmidlo z Lidla, upravené tak, aby na zem nepadalo, ak by zobali niečo zo zeme, mačky skočia. :)
Krmivo pre voľne žijúce vtáky kupujeme v zoohite, cca 1€/kg, aj lojové gule, možno niekde je lacnejšie?
No pozeral som inzeraty na slnečnicu a od pestovatelov sa da kupiť 1 kg za asi 0,50€. Co je daleko lepšie ako 1,50 € v hornbachu. Teraz som objavil Bauhaus a tam som videl 10 kg balenie za 8€. Aj to je lepšie, lebo je to cca 50% ako mal Lidl. Tuto zimu to už dotiahnem dajako, mam ešte dve vrecka po 3 kila a jedno otvorene, ale dalšiu sezonu už nakupim inak.
duves
24.01.16,13:51
Tak, a vyriešene. Dobre na tom krmitku je to, že ten spodok, spodny plech je upevneny skrutkou. Šlo to dolu a miesto toho som tam dal plastovy zberač pod kvetinač s malou upravou. Z foto je jasne, že akou. Napokon povodny plech som tam späť a dotiahol skrutkou. Dam vedieť, či zasoby slnečnice vydržia dlhšie.
korela
24.01.16,18:03
Duves, aj tieto malé povyhadzujú z misky, ale keď príde ten pár drozdov vždy po jednom, tak oni vždy prehádžu obsah ako seno, a vyhadzujú, zvyknutí zo zeme, aspoň naši čo tu hniezdia v lete roky, tak večné hrabú medzi halúzkami pod stromami, hľadajú červíkov.
Inak kvôli mačkám to mám pre nich na balkóne, nie na stromoch, aby som sa nešmykla na snehu cestou k stromom, je druhoradé.
korela
24.01.16,18:08
Míňa sa to rýchlo, vždy keď prídeme kŕmiť mačky, dávame aj vtáčikom. Niekedy ich tam nalietava aj 15 - 20. Máme kŕmidlo z Lidla, upravené tak, aby na zem nepadalo, ak by zobali niečo zo zeme, mačky skočia. :)
Krmivo pre voľne žijúce vtáky kupujeme v zoohite, cca 1€/kg, aj lojové gule, možno niekde je lacnejšie?
No pozeral som inzeraty na slnečnicu a od pestovatelov sa da kupiť 1 kg za asi 0,50€. Co je daleko lepšie ako 1,50 € v hornbachu. Teraz som objavil Bauhaus a tam som videl 10 kg balenie za 8€. Aj to je lepšie, lebo je to cca 50% ako mal Lidl. Tuto zimu to už dotiahnem dajako, mam ešte dve vrecka po 3 kila a jedno otvorene, ale dalšiu sezonu už nakupim inak.


Tak teraz ste ma zahanbili.
Ja kupujem od týchto, ešteže ste to otvorili. Ďakujem.

http://potravinydomov.itesco.sk/sk-SK/ProductDetail/ProductDetail/2002016668166

Výrobky pre malé zvieratá Vtáky
Happy Food Slnečnica žíhaná 500 g
1,51 €(3,02 €/Kg) !!!
arizona
24.01.16,18:29
My mame 4 velke orechove stromy. Vzdy nam zostane po cisteni orechov aj plna velka igelitka nacistenych orechov,alebo takych,co sa nam nechcelo vyberat zo skrupinky. Tie davam do plochej plastovej misky na balkon. Vtaci sa v nich radi mrvia,dokonca pojedia skor ako slnecnicu,ci lojove gule.
Balkon je vzdy ako po vybuchu,ale skrupinky vycistene bezo zbytku,oriesky pojedene vsetky.
duves
24.01.16,18:29
Duves, aj tieto malé povyhadzujú z misky, ale keď príde ten pár drozdov vždy po jednom, tak oni vždy prehádžu obsah ako seno, a vyhadzujú, zvyknutí zo zeme, aspoň naši čo tu hniezdia v lete roky, tak večné hrabú medzi halúzkami pod stromami, hľadajú červíkov.
Inak kvôli mačkám to mám pre nich na balkóne, nie na stromoch, aby som sa nešmykla na snehu cestou k stromom, je druhoradé.
Ja to nechcem na balkone, mame len maličky, zaskleny, ale sušíme tam často pradlo a pod.
arizona
24.01.16,18:31
Duves, aj tieto malé povyhadzujú z misky, ale keď príde ten pár drozdov vždy po jednom, tak oni vždy prehádžu obsah ako seno, a vyhadzujú, zvyknutí zo zeme, aspoň naši čo tu hniezdia v lete roky, tak večné hrabú medzi halúzkami pod stromami, hľadajú červíkov.
Inak kvôli mačkám to mám pre nich na balkóne, nie na stromoch, aby som sa nešmykla na snehu cestou k stromom, je druhoradé.
Ja to nechcem na balkone, mame len maličky, zaskleny, ale sušíme tam často pradlo a pod.
Mozes pouzit aj parapetu,ja im tam len tak rozsypavam slnecnicu
duves
24.01.16,18:32
Tak teraz ste ma zahanbili.
Ja kupujem od týchto, ešteže ste to otvorili. Ďakujem.

http://potravinydomov.itesco.sk/sk-SK/ProductDetail/ProductDetail/2002016668166

Výrobky pre malé zvieratá Vtáky
Happy Food Slnečnica žíhaná 500 g
1,51 €(3,02 €/Kg) !!!
3€ je fakt vela
http://zvierata.bazos.sk/inzerat/57588924/slnecnica-2015-bez-chemie.php
http://dom.bazos.sk/inzerat/56804714/Predam-slnecnicu-ciernu.php
http://zvierata.bazos.sk/inzerat/56876174/slnecnica-pre-sykorky.php
atd
pepsikova
25.01.16,07:12
..u mojej predajkyne je slnečnica zatial za 1€ kilo, ,nezruinuje ma to..loj v guli teraz nekupujem, nemám to kam zavesiť, zateplovači mi zrušili všetky "vešiaky"..ale aj na to príde..nemusia byť pažrane rozmaznané..:)..kolko mi za ne vynadajú susedky, pomaly chodím výťahovou šachtou, šupky im vraj špinia parapetle..:)
pepsikova
26.01.16,07:57
..dnes od rána ani jedna sýkorka!..idem mať čierne myšlienky...)
duves
26.01.16,10:38
..dnes od rána ani jedna sýkorka!..idem mať čierne myšlienky...)
Oteplilo sa, ved v BA je +7 st. Uvidiš, až pride jar, ak bude cez den nad 10 st. už nepriletia vobec.
korela
26.01.16,11:12
Never, máme pred oknom brečtan, práve vtedy vidíme úplne iných vtákov ako v zime, aj 60 naraz, rátali sme ich, spočítali tretinu, vynásobili, lebo pohyb, chodia na bobule, kvôli nim ho nestriháme hore, je to de facto ako pergola. Ale to je podívaná, doslova.
Ale je fakt, že už na semená nechodia.
Pepsi, to sa mi stalo tiež pred pár dňami. Asi nejaký sused pridal do záhrady krmivo.
duves
26.01.16,11:33
až bude cez den +10, sykorky si najdu hmyz, už nepriletia za slnečnicou
duves
27.01.16,06:29
Včera som kontroloval krmitko. Je tam slnečnice ešte dosť. Vtedy, čo tak cez den mrzlo, tak som nestihal doplňat. Myslim, že vo vlhkom počasí velmi nelietaju. Zvlašť ak aj prší.
duves
28.01.16,12:19
Pekne fotografie, nejakeho pana (71 ročneho), no krasa: http://flog.pravda.sk/tarcan-70.flog
duves
30.01.16,07:39
Takže tanierik pomaha, nič nerozsypajú.
arizona
01.02.16,20:04
duves
08.02.16,15:23
sedi vec
lujza.j
13.02.16,11:39
lavanda
14.02.16,11:42
[QUOTE="pepsikova"]
To plechove krmitko som kupil v Bauhause v BA a plastovu odpadovu ruru s tou objímkou tiež. Už viem ako urobím tu upravu, aby každe "vypadnute" semiačku nepadlo dolu na zem k holubom.
Možno ti prekážajú holuby, ale drozdy a hrdličky zobú zo zeme, drozdom zhoď občas polovičky jabĺk, majú ich veľmi radi. U mňa iba jeden pár drozdov 1 jablko za deň. Už som ich videla s tou polovičkou aj odletieť, kde im to vyhovuje.
Dcérina kolegyňa, že za zimu minú 30 kg semien, a hore lavanda píše, že má pripravených na zimu 181 kg!!!

Jeden sud je už prázdny, už čapujem z druhého. Chutí im a majú riadny apetít. A dávam popri slnečnici aj jablká a tukové semiačkové gule. To, čo spadne na zem, pojedia vrabce, hrdličky a škorce.
duves
14.02.16,15:18
Dnes som kupil 15 kilove vrece čiernej slnečnice.
duves
02.03.16,12:10
Včera bola víchrica v BA a na krmitko nalietavali vrabce a sykorky nepustili. Čo s tym mam robiť? Vrabec sa može najesť pri kontajneroch pečiva, ale sykorka nesmie nič z kysnuteho cesta.
pepsikova
02.03.16,14:12
Včera bola víchrica v BA a na krmitko nalietavali vrabce a sykorky nepustili. Čo s tym mam robiť? Vrabec sa može najesť pri kontajneroch pečiva, ale sykorka nesmie nič z kysnuteho cesta...

..duv, ved nebud lakomec, aj vrabec je fták a nevie, kde je jeho miska,nasyp viacej kus od miesta, kde lietajú sýkorky,oni si nájdu..tiež sú hladné...
..moje sýkoriatka už lietajú pomenej,dávala som 3-4 x denne a vydzobali a teraz nechajú od rána a ž po poobedia..
korela
02.03.16,16:02
Včera bola víchrica v BA a na krmitko nalietavali vrabce a sykorky nepustili. Čo s tym mam robiť? Vrabec sa može najesť pri kontajneroch pečiva, ale sykorka nesmie nič z kysnuteho cesta...

..duv, ved nebud lakomec, aj vrabec je fták a nevie, kde je jeho miska,nasyp viacej kus od miesta, kde lietajú sýkorky,oni si nájdu..tiež sú hladné...
..moje sýkoriatka už lietajú pomenej,dávala som 3-4 x denne a vydzobali a teraz nechajú od rána a ž po poobedia..
Vidíš, a u mňa sa im práve v tomto týždni zvýšil apetít a dokonca začalo chodiť aj viac vtákov. Možno niekto prestal sypať inde v okolí.

Pre duves: Tento problém som mala s vrabcami aj ja. Prilitetavali v skupinách a potom spoločne frnkli preč. Tiež mi to prekážalo. Tento rok mi padli oči na jednu podlhovastú krabicu asi okolo 40 cm, a nečakala som, že to tak pomôže. Už neprilietavali spolu, ale jednotlivo a zniesli sa pri sebe navzájom, sýkorky aj vrabce. Mám ju na parapete zaťaženú carrarským mramorom de luxe :-), neodfúkne ju, je to príjemné počúvať ako vyzobávajú. Inak aj o vrabca domáceho sa treba starať, sú na ústupe.
duves
06.03.16,15:00
Včera som zbalil krmitko. Slnečno, teploty cez deň okolo 10 st. znamenaju, že sa už postarajú o seba same. Hmyz sa začína hmýriť.
A ak ste z BA, mam tip, kde kupiť naozaj lacno slnečnicu: http://www.pdvajnory.sk/sk/%C4%8Dl%C3%A1nky/slne%C4%8Dnica-%C4%8Dierna
lavanda
06.03.16,18:08
Včera som zbalil krmitko. Slnečno, teploty cez deň okolo 10 st. znamenaju, že sa už postarajú o seba same. Hmyz sa začína hmýriť.
A ak ste z BA, mam tip, kde kupiť naozaj lacno slnečnicu: http://www.pdvajnory.sk/sk/%C4%8Dl%C3%A1nky/slne%C4%8Dnica-%C4%8Dierna
Platí stále cena z roku 2014?
duves
07.03.16,05:27
Včera som zbalil krmitko. Slnečno, teploty cez deň okolo 10 st. znamenaju, že sa už postarajú o seba same. Hmyz sa začína hmýriť.
A ak ste z BA, mam tip, kde kupiť naozaj lacno slnečnicu: http://www.pdvajnory.sk/sk/%C4%8Dl%C3%A1nky/slne%C4%8Dnica-%C4%8Dierna
Platí stále cena z roku 2014?
No dostal som tip, že to ma byť do 50 centov za kilo. Možno platí, neviem. Pojdem tam až na jesen, Dam potom vedieť.
duves
24.10.16,16:41
Platí stále cena z roku 2014?
40 kíl za 20€, je to to biele vrece vpravo. Toto je moja zimna vystroj, plastove vedierka plne slnečnice a dolu je male vedierko lojovych guličiek.
korela
24.10.16,17:49
Už to začína. :-)
Ja som našla tento týždeň zabudnuté balenia z min. roka.
Raz som videla videjko so starým pánom s oknom na rieku pri moste Ponte Vecchio, na okne mal v nižšej drevenej debničke nasypaných aspoň 5 kg semien naraz. To bola podívaná. Neviem ho nájsť.
duves
25.10.16,05:28
Už to začína. :-)
Ja som našla tento týždeň zabudnuté balenia z min. roka.
Raz som videla videjko so starým pánom s oknom na rieku pri moste Ponte Vecchio, na okne mal v nižšej drevenej debničke nasypaných aspoň 5 kg semien naraz. To bola podívaná. Neviem ho nájsť.


Ved si zadaj do youtube "how feeding birds" a hned to vypluje kopec videí, napr.


https://youtu.be/jH0425VzERs
duves
10.11.16,06:07
V Bratislave pada sneh. Už dlho takto skoro tu na dolniakoch nesnežilo.
arizona
10.11.16,07:47
Aj u nas /NR kraj/ uz sniezik poletuje. Vcera som akurat plnila krmidla a vesala lojove gule po zahrade. Vtaciky sa uz zlietaju, co ma tesi :-)
bettylou
10.11.16,13:19
a tu dážď, idem prepichnúť lojovú ugľu a zavesiť, lebo keď u vás už sneh, tak to aj ku nám dozajtra príde
duves
11.11.16,05:57
a tu dážď, idem prepichnúť lojovú ugľu a zavesiť, lebo keď u vás už sneh, tak to aj ku nám dozajtra príde
asi až v sobotu, dnes na dolniakoch bude do 6 st.
Valcake
11.11.16,14:15
U nás ešte snehu niet, ale všetko pripravené pre vtáčiky...už zobkajú;)
duves
11.11.16,20:30
Na mojom strome, kde im davam krmitko, su stale listy, neskoro sa zalistuje na jar a neskoro na jesen padaju. Takže ešte 2 tyždne. Aj tak je to skoro, ešte maju dost potravy v prírode. Sneh nie je a nemrzne.
duves
12.11.16,09:17
teraz je síce chladnejšie ako pozname za posledných 10-15 rokov. ale ono sa oteplí. NA PK Babe sneží: http://www.holidayinfo.sk/sk/Kamera/PezinskaBaba/48174/1478944782
duves
24.11.16,12:53
Takže po víkende začnem s prikrmovaním, aj listy zo stromu sú dolu.
http://zpravy.idnes.cz/predpoved-pocasi-0eg-/domaci.aspx?c=A161124_060613_domaci_fka
duves
09.12.16,16:56
Takže už doplnam obdeň tuto raketu plnu slnečnice
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=146139&d=1453633294
teraz je rano tma, večer tma, takže iba cez víkend uvidim, kolko tam toho nalietava. Ale čo bol posledny víkend, tak vrabce mi tam lietaju.
afrikánka
09.12.16,20:37
Mne tiež zopár vrabčiakov, sýkoriek zopár, ale začala mi chodiť i sýkorka uhliarka:), na ostatné vtáčatká budem musieť počkať, snáď začnú chodiť až v januári:)
duves
10.12.16,05:52
u mna prevažuju sykorke velke a vrabce
afrikánka
10.12.16,10:31
U mňa veľa sýkoriek belasých:o, tie sú rozkošné, na záhrade každý rok hniezdia v búdke, zrejme sa u mňa držia celý rok. Potom chodia sýkorky veľké, drozd čierny aj plavý-krásne spieva, sýkorka uhliarik, sýkorka hôrna, glesk, stehlík, ďateľ, žlna, zelienky, hrdličky, veverička, také všeličo-čo neviem identifikovať a občas zazriem i sojku. Na komposte som zazrela i vranu a straku. Zablúdil i poľný zajac, bažanta sme naháňali po záhrade, ale uletel. V lete večer pochodujú ježkovia. Pravidelne niekoľkokrát do roka hniezdi drozd, zopár krát i hrdlička na borovici, v krovinách veľa iných vtáčikov.
Toto nádherné divadielko 2-3 metre od okna.:) Domček mám skoro pod horou.

Samozrejme sa všeličo i udeje...zvady, bitky, strkance. Jednu zimu chodil i malý vtáčik, neviem čo to bolo.....vzrastom skutočne najmenší, ale bojovník obrovský, keď doletel, všetko zahnal. Taký malý a nebojácny, krmítko si vydupal iba pre seba, ostatné vtáčatá museli obďaleč úctivo čakať, až sa tento malý drobček dosýta nenakŕmi. Dokázal zahnať i drozdov...
duves
10.12.16,21:33
Jednu zimu chodil i malý vtáčik, neviem čo to bolo.....vzrastom skutočne najmenší, ale bojovník obrovský, keď doletel, všetko zahnal. Taký malý a nebojácny, krmítko si vydupal iba pre seba, ostatné vtáčatá museli obďaleč úctivo čakať, až sa tento malý drobček dosýta nenakŕmi. Dokázal zahnať i drozdov...
Niektore maju len 4 gramy a počas mrazivej noci stratia 2 gramy. Ak nenajdu potravu, zahynú.
Skus popozerat, či tam nebol u teba nejaky zo zoznamu: http://www.johny.hucul.sk/vtaky_spevavce.htm
afrikánka
11.12.16,20:45
Našla som ešte brhlíka, sýkorku chochoľnatú, žltochvosta a určite aj niečo z tých citrónovožltých. Ďakujem, pomohlo:), ale toho malého bojovníka už neviem, netušíš, čo to mohlo byť? Bol drobnejší, ako sýkorka belasá, sfarbenie bežné, do hneda.
duves
12.12.16,05:20
možno oriešok obyčajný?
duves
12.12.16,15:27
čvarga vrabcov obsadi krmidlo tak, že sa tam nedostanu spevavce, som z nich na nervy
afrikánka
12.12.16,17:14
Ale.....veď aj vrabčiaci sú milé vtáčatká :) a okrem toho ich počet neustále klesá :mad:.
A neboj, keď budú spevavce v núdzi, svoje si vybojujú :o. Aspoň bude zaujímavá podívaná na šarvátky ;).
2009
18.12.16,13:32
duves
27.12.16,05:06
bjuty smis
30.12.16,14:48
čvarga vrabcov obsadi krmidlo tak, že sa tam nedostanu spevavce, som z nich na nervy

prečo ti vadia ?

však ich už takmer nevidno....
afrikánka
30.12.16,15:28
duves
31.12.16,04:58
http://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/76727/zena-umistila-fotopast-do-krmitka-a-cekala-fotografie-operencu-jsou-kouzelne.html
Nedáš si aj ty také dačo :);) ?
Strom, kde mam krmitko je súčasťou sídliska. Ak by som mal RD, tak neváham.
duves
31.12.16,05:00
čvarga vrabcov obsadi krmidlo tak, že sa tam nedostanu spevavce, som z nich na nervy

prečo ti vadia ?

však ich už takmer nevidno....
Lebo mi pripomínaju jedno tmave etnikum tu na slovensku. Kam prídu, tak sa hašteria o obsadia všetky miesta pri krmitku. Okrem toho vrabec sa naje aj pohodeneho chleba. Sykorky nič z kysnuteho cesta nesmú jest.
bjuty smis
31.12.16,09:24
rasista :)))
ja ich mám rád....a plnú záhradu.,.
ked som bol malý, dedko ma učil ich strielať, lebo kradli sliepkam....teraz mi to je normálne lúto...
duves
01.01.17,13:23
Dnes tam mam riadne nálety
afrikánka
01.01.17,15:52
V začiatkoch sezóny chodilo do nášho kŕmitka dosť vtáčikov.....:) dnes so zazrela 2 sýkorky. To isté bolo i minulú zimu:eek:.
Neodlákal si tie moje vtáčatká :D;)
duves
01.01.17,17:02
No mam dojem, že celu horu krmim :D
korela
01.01.17,18:20
Neviem, kde sa stratilo vtáctvo z minulých rokov, chodí k nám zatiaľ taký drobný druh sýkoriek, žiadne vrabce, sýkorky ani drozdy. A je ich iba pár. Žiadne veľké nálety ako predtým.
afrikánka
01.01.17,18:42
Neviem, kde sa stratilo vtáctvo z minulých rokov, chodí k nám zatiaľ taký drobný druh sýkoriek, žiadne vrabce, sýkorky ani drozdy. A je ich iba pár. Žiadne veľké nálety ako predtým.
Táto situácia "znepokojuje" i mňa:mee:. Kde sa podeli? Duves ich má neúrekom:o
Ako vysvetlenie sa mi núka príhoda spred pár rokov.....moja známa sa sťažovala, že jej do krmítka vôbec nechodia žiadne vtáčence. Iná naša známa, ktorá nemala núdzu o stravníkov všetkého druhu, bývajúca vzdušnou čiarou cca 200 metrov ponúkla riešenie - prestala dávať do svojho krmítka 2 dni potravu a výsledok sa dostavil....nešťastná sťažovateľka mala ihneď svoje krmítko plné vtáčeniec.
Teda asi tak. Proste sa im páčia iné krmítka viac, ako tie naše;)
duves
04.01.17,07:41
Pred rokom som riešil akože velkokapacitne krmitko s tym, že doplnanie bude tak raz za 3 dni. Figu borovú! oni to vyzobú za 1 deň. Po sezone skusim niečo vymysliet so zasobnikom aspon na 5 kil slnečnice. Inak, aj na ebay sa daju objaviť zaujimave produkty/riešenia, napr. takato 3 kombinácia: http://www.ebay.com/itm/NEW-WOODSTREAM-329-2-IN-1-TRIPLE-TUBE-LARGE-11LB-9-STATION-BIRD-FEEDER-1061878-/131559627847?hash=item1ea1909c47:g:gh4AAOSwLVZVqpq B
duves
07.01.17,04:15
dnešna karikatura na Pravde
duves
27.01.17,11:04
No čo nove? Ja mam polku 40 kiloveho vreca slnečenice skonzumovanu. Dufam, že sa trochu oteplí (tak to je očakavane) a vydží mi ten zvyšok do príchodu jari.
http://meteoinfo.sk/clanok/51956-februar-prinesie-jarne-pocasie-az-do-15c-januar-skonci-najchladnejsi-od-roku-1987
vicktor
23.02.17,11:51
Riadne sa oteplilo. Este prikrmujete, ci nech sa uz postaraju samy?
afrikánka
23.02.17,14:20
Ja prikrmujem a ešte budem........:)

Na záhrade máme búdky na hniezdenie, tak ich podplácame, aby sa rozhodli u nás odchovávať potomstvo ;).
duves
27.02.17,16:41
Davka na 2 dni a stale tam maju slnečnicu. Menej chodia sykorky,, resp.vobec. Zato chodia asi glezgy a take zelene vtačiky.
Už je takmer jar. No ochladiť sa može aj v polovici mesiaca marec.
Oni už nebudu tak lietať, lebo maju dosť chrobače naokolí.
http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/zivotne-prostredie/na-strkovci-sa-objavili-sykorky-belase-podla-miestnych-to-znaci-prichod-jari.html?page_id=343550
afrikánka
27.02.17,17:13
Nám zase chodia sýkorky, aj belasé a uhliarky, ešte 6 stehlíkov na slnečnicu......okrem toho nič. Tento rok som glezgy a zelienky ani nevidela. Drozdov kŕmime jablkami, tých máme každý rok, čoskoro začnú hniezdiť, vždy sú prvý, čo vyvádzajú mladé :)
duves
01.03.17,08:47
Včera som doplnal po 4 dnoch. V mrazoch by im to vydržalo maximálne 2 dni. Lojove gulky som stiahol.
Dajako im ani nechutia. Na jesen som kupil vedierko a neviem, nemožu byť po zaruke? Ak nie, dalšiu jesen ich povyväzujem u nas vo viniciach, hadam to vyzobú.
afrikánka
01.03.17,10:55
Aj ja som si všimla, že niekedy im lojové guľky nechutia :mad:, ale v čase kŕmenia mladých skonzumujú všetko, tak im ich nechávame ;).
duves
03.03.17,10:21
Myslim, že je dokrmene. Zo 40 kiloveho vreca mi zostala tak 1/4 a v januari to vyzeralo, že to nebude postačovať do konca zimy.
duves
06.03.17,16:07
Takže si ten další tyžden odtrpíme návrat zimy Predjarie malo takmer jarne teploty a to teda neveští nič dobré. Krmitka nechavam.
afrikánka
27.03.17,10:33
Stále prikrmujem.....vtáčiky chodia viac, ako keď boli mrazy :)
Dnes ma odmenili...slniečko svieti na moje mini jazierko, je v ňom voda. Celé predpoludnie je obsadené vtáčikmi...slušne čakajú a pekne zaradom, bez obvyklej zvady, sa kúpu :).
Drozdy, vrabčiaci, sýkorky, zelienky....dohromady zo dvadsať. Po okúpaní sa sušia po stromoch a na zábradlí :o.
Nádherná podívaná, ktorú som ešte nikdy nezažila :) :o :)
korela
22.04.17,10:17
V zime tento rok nechodili, že nás objavili v marci si vysvetľujem tak, že niekomu možno došli zásoby. Drozdy, vrabce a podľa všetkého zelienky, ak sú to také drobnejšie vtáčatká. Sýkorky nevidím. Ako sa teraz ochladilo, tak hotové nájazdy.
Brečtan obsadený hlavne drozdmi ako každú jar, nálety, jeho bobule milujú.
Hrdlička začala vysedávať medzi nimi, svojou veľkosťou pôsobí popri nich ako kolos. :-)
Tie sa zdržujú na streche každý rok.
ZahradnikAmater
15.06.17,20:50
V našej permakultúrnej záhrade v kopci je plno rôznych vtákov. Najviac drozdy, sýkorky, škorce. V zime prikrmujeme slnečnicou, krmítko máme na jabloni, ale len raz týždenne. Trvalé kŕmenie vtákov hrozí rizikom, že sa odnaučia hľadať si na stromoch alebo trávach a keď skončí kŕmenie, zrazu môžu uhynúť. Takže u nás len prilepšenie, ale žiadne zlenivenie netrpíme ;)
A samozrejme foťák s dlhým sklom mám vždy po ruke a fotím ich ;) Fotky mám tiež na webe.
duves
09.09.17,15:52
Vyrábam velkokapacitne krmitko
afrikánka
09.09.17,16:59
V našej permakultúrnej záhrade v kopci je plno rôznych vtákov. Najviac drozdy, sýkorky, škorce. V zime prikrmujeme slnečnicou, krmítko máme na jabloni, ale len raz týždenne. Trvalé kŕmenie vtákov hrozí rizikom, že sa odnaučia hľadať si na stromoch alebo trávach a keď skončí kŕmenie, zrazu môžu uhynúť. Takže u nás len prilepšenie, ale žiadne zlenivenie netrpíme ;)
A samozrejme foťák s dlhým sklom mám vždy po ruke a fotím ich ;) Fotky mám tiež na webe.
Vieš, že nehrozí? Mám to odskúšané, overené. Vysedia mladé, odchovajú a už nechodia na slnečnicu. Chytajú iba hmyz, dobre vedia, čo majú a nemajú. Zrejme na jar ešte nemajú dostatok hmyzu, je to pre ne pohodlnejšie. Krmítko majú 4 metre od odchovu mladých. Za tie roky som nepostrehla zmeny, že by sa mi premnožil hmyz. A ťažko ich "prevychovám", vedia, čo je ich úloha v prírode;)
afrikánka
09.09.17,17:08
Vyrábam velkokapacitne krmitko
Potom nám ukáž, čo si vyrobil:)
ZahradnikAmater
09.09.17,20:04
Vieš, že nehrozí? Mám to odskúšané, overené. Vysedia mladé, odchovajú a už nechodia na slnečnicu. Chytajú iba hmyz, dobre vedia, čo majú a nemajú. Zrejme na jar ešte nemajú dostatok hmyzu, je to pre ne pohodlnejšie. Krmítko majú 4 metre od odchovu mladých. Za tie roky som nepostrehla zmeny, že by sa mi premnožil hmyz. A ťažko ich "prevychovám", vedia, čo je ich úloha v prírode;)

Čo robia na jar a v lete, je mi jedno. Písal som o zime.
afrikánka
09.09.17,20:35
ZahradnikAmater
Si sa urazil? To nebol môj zámer, hádam sa tu nebudeme kvôli vtáčikom hnevať...:);)
ZahradnikAmater
10.09.17,19:14
ZahradnikAmater
Si sa urazil? To nebol môj zámer, hádam sa tu nebudeme kvôli vtáčikom hnevať...:);)
Prečo by som sa mal urážať? Len som podotkol, že obaja píšeme o inom, to je všetko.
kukučka
10.09.17,21:56
.
duves
11.09.17,09:30
Potom nám ukáž, čo si vyrobil:)
Jasne. Potrebujem ešte nejake veci. Už len drobnosti a idem to farebne upraviť.

Ja som dokonca už zhanal slnečnicu v PD Vajnory, ale koncom augusta ju nemali ešte zožatú. Tak tam zbehnem koncom septembra. Maju otvorene až do 18 hod.
duves
15.09.17,13:15
Medzistav s komentárom

https://youtu.be/NaeDwV4SvVI
duves
15.09.17,13:28
a zopar fotografií
korela
15.09.17,14:13
Medzistav s komentárom

https://youtu.be/NaeDwV4SvVI
A máš do smrti pokoj. :-)
V zime prilož ďalšie, ako na ne chodia.
afrikánka
15.09.17,14:22
:eek:
duves,

tedááá, ty si ale šikovný chalanisko:):):).
ZahradnikAmater
15.09.17,19:14
A máš do smrti pokoj. :-)
V zime prilož ďalšie, ako na ne chodia.

V našej záhrade by to zožrali z ráno do večera.... ;)
duves
16.09.17,08:19
V zime prilož ďalšie, ako na ne chodia.

Jasne, vyskušam aj minikameru, taku na akčné športy. Len neviem ako to tam upevním. Nad tym som ešte nerozmyšlal. Možno to zaujme viac, než tato vyroba krmítka. Teda to spomalene video.


:eek:
duves,

tedááá, ty si ale šikovný chalanisko:):):).
Ale čoby, iba trochu majstrujem tak na kolene.



V našej záhrade by to zožrali z ráno do večera.... ;)

To je kde? Lebo kamoš byva na dedine a nič mu tam nechodí. Ja som na kraji velkomesta (BA, Rača) a núdza o nich nie je.
Až to bude dokončene, urobim video č.2 -ako to vyzera, a hlavne ukažem, kolko slnečnice sa tam vmestí. Odvážim ju na kuchynskej váhe.
afrikánka
16.09.17,09:54
Ja bývam na okraji malého mesta, pod horou. O prítomnosť vtáčikov v krmítkach je doslova boj medzi susedmi. Každý sa snaží získať vtáčikov čo najlepšou ponukou krmiva.;)
Duves, teším sa na na tvoj nápad s kamerou:o:o:o


My kŕmime iba tak skromnejšie, v malom merítku:)
Jeseň 2016, v zime samozrejme pridáme lojové gule a vždy je plno slnečnice.
korela
16.09.17,19:53
Môžem vytiahnuť klietku po korele z garáže. :-) Dobrý nápad.
duves
17.09.17,07:50
Na dedine, za záhradou je hore, na západe, už voľná príroda. http://zahradavkopci.sk/krmili-sme-sykorky/ Zlietne sa ich tam celá kopa krátko po tom, ako naplním krmítko slnečnicou.
No krasa, to ich tam máš z celej hory.
Posielam foto, pohlad z vinic na naše sídlisko Krasňany-m.č. Bratislava-Rača
duves
17.09.17,08:06
V našej permakultúrnej záhrade v kopci je plno rôznych vtákov. Najviac drozdy, sýkorky, škorce. V zime prikrmujeme slnečnicou, krmítko máme na jabloni, ale len raz týždenne. Trvalé kŕmenie vtákov hrozí rizikom, že sa odnaučia hľadať si na stromoch alebo trávach a keď skončí kŕmenie, zrazu môžu uhynúť. Takže u nás len prilepšenie, ale žiadne zlenivenie netrpíme ;)
A samozrejme foťák s dlhým sklom mám vždy po ruke a fotím ich ;) Fotky mám tiež na webe.
Vieš, že nehrozí? Mám to odskúšané, overené. Vysedia mladé, odchovajú a už nechodia na slnečnicu. Chytajú iba hmyz, dobre vedia, čo majú a nemajú. Zrejme na jar ešte nemajú dostatok hmyzu, je to pre ne pohodlnejšie. Krmítko majú 4 metre od odchovu mladých. Za tie roky som nepostrehla zmeny, že by sa mi premnožil hmyz. A ťažko ich "prevychovám", vedia, čo je ich úloha v prírode;)

Toto čo píše afrikánka, tak tiež mam podobné postrehy. Hned ako na konci zimy, obvykle je to v Bratislave tak v prvej polovici marca vyskočia teploty na 10 st.C, tak sykorky už nelietaju ku krmitku. Myslím, že chytajú hmyz. Oni potrebuju aj bielkoviny. Slnečnica im už nie je vzácna.
A naopak, treba začať včas s prikrmovaním. Niekde som čítal, že treba im ukazať, že krmitko je plné už počas jesene. Kludne hned ako opadajú listy po dušičkách. Tento rok to tak určite urobím.
afrikánka
23.09.17,13:17
Lístie na stromoch, dušičky ďaleko. Ochladilo sa a prší. Vtáčatka už zo dva,tri posledné dni nalietavali na krmítko a nakúkali...dokonca sadli na okno zvonku a tak sa hlásili o papanicu. Dá sa odolať? Jasné, že nie. Tak manžel ráno nasypal slnečnicu. Krmítko je na necelý meter od okna. Nádherná podívaná, vtáčence sa neskutočne "jašia", zobkajú, nalietavajú, doslova sa hrajú, veď pod strieškou predsa neprší.
A tak sa teraz vytešujem pohľadom na štebotavú tlupu malých operencov...sýkorky veľké, belasé, stehlíci, párik brhlíkov, vrabčiaci, dokonca prileteli po jednom kuse sýkorka uhliarka a sýkorka hôrna. Ešte čakám na sýkorku chochoľnatú...iba nechápem, ako sa podozvedali, že u nás sa už nasypalo.:eek::---
Na názory odborníkov na prikrmovanie nedám...aj sa chcem občas potešiť:);), veď do toho aj niečo investujem, nie?:D


Ináč je pravda, že ak máme búdky na hniezdenie máme začať prikrmovať už na jeseň, alebo začiatkom zimy, aby sme tie stvorenia upozornili, že u nás majú príležitosť na odchov deťúreniec. A tak mávame na našej záhrade hniezdo drozdov, sýkoriek, hrdličiek a všakovakých malých speváčikov v jednom období. Hniezda majú od seba vzdialené skutočne iba zopár metrov a spoločné teritórium celkom v pohode zvládajú. Až nato, že mi niekto z tej malej "hávede" chodil na hrach a ja som si toto leto ani nedzobla.:mad: Kto bol vinníkom, sa nám nepodarilo zistiť:rolleyes::D
afrikánka
23.09.17,13:31
A tu je náš záhradný "údžbár", čo sa stará o bývanie sýkoriek.:)

Foto nekvalitné, lebo je to taký plachý beťár a mne sa ho nikdy nepodarí slušne nafotiť pri práci.;)
korela
23.09.17,17:21
Už chodia na okno, tá ich pamäť :-), nemám ešte pre nich prichystané doma nič. Budúci týždeň sa k tomu dostanem. Ale už potešili.
Len ma hnevá, ak vonku nájdem plno peria na tráve. V poslednej dobe veľmi často.
Terezia13
23.09.17,17:25
nám chodia do krmitka celé leto - sýkorky, stehlíky, brhlíky -tie si neďaleko urobili hniezdo
Mária27
23.09.17,17:27
Už chodia na okno, tá ich pamäť :-), nemám ešte pre nich prichystané doma nič. Budúci týždeň sa k tomu dostanem. Ale už potešili.
Len ma hnevá, ak vonku nájdem plno peria na tráve. V poslednej dobe veľmi často.
Moje hrdličky vedia nájsť okno miestnosti, v ktorej práve som. Včera prvýkrát dokonca zobla z ruky.
duves
23.09.17,17:45
Lístie na stromoch, dušičky ďaleko. Ochladilo sa a prší. Vtáčatka už zo dva,tri posledné dni nalietavali na krmítko a nakúkali...dokonca sadli na okno zvonku a tak sa hlásili o papanicu. Dá sa odolať? D
U nas do vinic sa aj vysoka zver nastahovala. Srnky, diviaky. Dajako skoro.
buchač
23.09.17,18:02
Keď už búdka, tak poriadna...štýlová. ;)
Mária27
23.09.17,18:15
duves
24.09.17,15:13
https://www.youtube.com/watch?v=3aM1Qs1LNZc


Plus foto, lebo na videu nevidno tu zelenu farbu
buchač
24.09.17,18:04
V našej záhrade by to zožrali z ráno do večera.... ;)

To je kde? Lebo kamoš byva na dedine a nič mu tam nechodí. Ja som na kraji velkomesta (BA, Rača) a núdza o nich nie je.


Na dedine, za záhradou je hore, na západe, už voľná príroda. http://zahradavkopci.sk/krmili-sme-sykorky/ Zlietne sa ich tam celá kopa krátko po tom, ako naplním krmítko slnečnicou.

Kuwa...ma sere ten Amatér...
Furt len dáva do popredia tú svoju stránku...a aj iné.
Kuwa, ma serú moderátori...
To nikomu nevadí táto prax, čo činí aj v iných témach ???
duves
27.09.17,14:47
No a teraz som aj ja netrpezlivý, lebo by som to chcel už vyskušať.
Ale aj tak som rád, že sa vyčasilo.:rolleyes:
afrikánka
07.10.17,14:19
Pooberali sme jablká, ale zopár sme nechali pre vtákov. Už dva dni pozorujem, ako na jablká chodí sojka-krásavica s modrými pierkami, veľkosť má, ako holub. Veľmi sa tomu teším, lebo za tie roky, čo máme záhradu, nás navštívila iba pár krát na jar. Zobkala jabloňové puky.
Aby som neuviedla do omylu, fotku som stiahla z netu. Odfotiť tú "moju sojku" na jabloni sa mi nepodarilo.;):)
Ináč v krmítku na balkóne je stále živo....pekne sa na to pozerá:)
duves
07.10.17,14:46
Kupene 2 vrecia po 40 kil slnečnice. A to mi niečo zostalo spred roka.
duves
07.10.17,15:17
duves
22.10.17,10:16
Už mi na strome zožltli listy, už to čoskoro opada.
duves
29.10.17,16:29
vyvesil som male krmitko, teda to spred roka. Už som včera videl dopoludnia plny strom sykoriek.
duves
04.11.17,09:40
Dnešný slávnostný deň
duves
05.11.17,17:51
Halo, severanky! Už prikrmujete?Jemine, ja musim vymysliet držiak na kamerku. Nech vam ukažem tie nálety. Plny strom ich mam.
P.S. trochu potešenia v tomto prepolitizovanom blázinci.;)
buchač
05.11.17,18:02
Jemine, ja musim vymysliet držiak na kamerku.
Na kieho frasa vymýšľať niečo, čo už existuje, ba dokonca sa dá kúpiť ?
https://www.amazon.com/1004553-Muddy-Micro-Camera-Holder/dp/B00TP7UQIA

-------------------------------------------------------

Na Trubke je toho habadej
https://www.youtube.com/watch?v=6YTEZZAx0aE
duves
05.11.17,18:29
ty barbar!
ZahradnikAmater
05.11.17,20:14
ty barbar!
Niektorí ľudia sú precitlivelí na prírodu. Príroda je silnejšia, ako si vieme predstaviť. A okrem, iného, takto v Rakúsku pripevňujú informačné tabule v lese. A to sú vydávaní za vzor ekológie. Prdlačky. A ešte fotky z lesa na Vysočine. Takto si príroda poradila s tabuľou starou 40 rokov.
duves
06.11.17,06:07
Našťastie nebudem do stromu vrtat. Kamera bude upevnena na krmitku, medzi tymi 2 taniermi, tesne nad otvormi. Je to širokuhla kamera, takže by mala mať v zornom poli hladošov.
buchač
06.11.17,07:58
Našťastie nebudem do stromu vrtat. Kamera bude upevnena na krmitku, medzi tymi 2 taniermi, tesne nad otvormi. Je to širokuhla kamera, takže by mala mať v zornom poli hladošov.
Hehe...Ty barbar...zavesené krmítko o určitej hmotnosti. Na krmítku ešte urvatá kamera.
Nemyslíš náhodou, že ten konárik bude fest trpieť pod tou váhou ? Dokonca vidím, že krmítko je zavesené na tenšom lanku, ktoré môže poškodiť dané miesto, bude sa pod poryvmi vetra kývať a drať kôru.
Ale šak nemusíš vŕtať...môžeš klincami 200 pribiť. ;)

...a mimochodom, trochu mi nie je jasné, prečo si sa chytil práve toho videa, keď na YT je dosť iných riešení. Stačí si prejsť viacero a už sa len prispôsobiť. Ja som predsa netvrdil, že máš vŕtať.
Raguješ barbarstvom, no špekuluješ o upevnení kamery v blízkosti krmitka...no nikde nešpecifikuješ o aké upevnenie ide.
Vidíš v tom ten rozdiel ? Leba ja teda fest veľký...povieš A, no nepovieš B.

Ak by som mal ísť do dôsledkov ?
Nuž pri takomto uvažovaní by jeden nemal ani len nožnice vziať do ruky a ostrihať strom...a ani ho ošetriť, nech sa príroda s nejakou chorobou vysporiada sama.
duves
06.11.17,08:42
Ved možeš držať krmitko ty, ak ťa irituje, že sa derie kôra.:---
buchač
06.11.17,08:47
Ved možeš držať krmitko ty, ak ťa irituje, že sa derie kôra.:---
Šak si štur kameru do riti, keď ťa irituje diera ... :D :D :D
duves
06.11.17,16:33
Tak za prve, kamerka ma cca 150 gramov, to nie je žiadne 15 kilove hebedo. A za druhe, vrtanie do živeho stromu sa mi nepači.
Kamerka sa fixuje asi takto: https://www.ebay.com/itm/360-Degree-Ball-Joint-Buckle-Mount-Adapter-For-All-Gopro-Hero-5-4-3-3-2-Camera-/252557121145
a telo upevnovaca nalepim na obruč epoxidom a vybavane. Kapišto?