ivka22
19.11.08,08:50
dufam ze som v spravnej skii. chcela by som sa opytat ako je to zo stravnym? kedy ma nanzamestnanec narok a podla coho sa vyplacaju v hotovosti alebo listkami.dakujeeem
Martin Mocko
19.11.08,07:53
dufam ze som v spravnej skii. chcela by som sa opytat ako je to zo stravnym? kedy ma nanzamestnanec narok a podla coho sa vyplacaju v hotovosti alebo listkami.dakujeeem

Tuto kúsok vyššie je také okienko, že "hľadať" - skúšala si tam zadať "stravné lístky" a kliknúť na "hľadať"?

Je to množstvo tém na túto tému. Okrem toho je otázka nejednoznačne zadaná a nevieme čo presne chceš. Nečakaj, že ti tu niekto napíše 2stranový návod ako, kedy a kde sa sa vypláca stravné...
mysimis
19.11.08,07:53
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

(6) Zamestnávateľ poskytne finančný príspevok na stravovanie podľa odseku 5 aj zamestnancovi pri výkone domáckej práce alebo telepráce, ak mu nezabezpečí stravovanie podľa odseku 2 alebo ak by stravovanie podľa odseku 2 bolo v rozpore s povahou vykonávanej domáckej práce alebo telepráce.

(7) Zamestnávateľ môže po prerokovaní so zástupcami zamestnancov
a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
b) umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
c) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie podľa odseku 3.
Martin Mocko
19.11.08,07:56
Super Miška..ešte prihoď citáciu zákona o cestovných náhradách - veď požiadavka bola i vyplácanie v hotovosti :D
mysimis
19.11.08,07:58
Super Miška..ešte prihoď citáciu zákona o cestovných náhradách - veď požiadavka bola i vyplácanie v hotovosti :D

mimotemy dúfam, že ďalej už zadávateľ /ka/ použije "vyhľadávač".....:)
ivka22
19.11.08,08:02
Miska ma aspon neodpalkovala nazorom ze si neviem cosi dat do vyhladavania a myslim ze otazka nebola az tak nejednoznacna len som chcela vediet nieco o tejto teme lebo s tym nemam skusenosti ale aj tak dik
Martin Mocko
19.11.08,08:59
Miska ma aspon neodpalkovala nazorom ze si neviem cosi dat do vyhladavania a myslim ze otazka nebola az tak nejednoznacna len som chcela vediet nieco o tejto teme lebo s tym nemam skusenosti ale aj tak dik

V hlavnom menu je "obsluha" a pod ňou sa skrýva niečo, čo my tu nazývame ETIKETA. Odporúčam prečítať skôr, ako budeš odpovedať podobným spôsobom...

Prikladám jeden bod z etikety:

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.
ivka22
19.11.08,13:56
v poriadku velmi dobre som si to precitala ale nemyslim ze sa svet zruti ked sa opytam tu ok pokial mi niekto napise odpoved budem rada pokial nie v poriadku vzdy som tu nasla super ludi ktori mi poradili aj ked som obcas mimo temy staci upozornit to je cele
mysimis
19.11.08,15:15
v poriadku velmi dobre som si to precitala ale nemyslim ze sa svet zruti ked sa opytam tu ok pokial mi niekto napise odpoved budem rada pokial nie v poriadku vzdy som tu nasla super ludi ktori mi poradili aj ked som obcas mimo temy staci upozornit to je cele

Ivka22, skús pochopiť aj to, že na tú istú tému je tu založených už veľmi veľa tém a stačilo dopísať otázku do ktorejkoľvek. Teraz keď je už téma založená a ak ešte niečo potrebuješ tak sa pýtaj.
Martin Mocko
19.11.08,15:44
Ivka22, skús pochopiť aj to, že na tú istú tému je tu založených už veľmi veľa tém a stačilo dopísať otázku do ktorejkoľvek. Teraz keď je už téma založená a ak ešte niečo potrebuješ tak sa pýtaj.

A potom príde niekto, kto taktiež potrebuje poradiť ohľadom stravných lístkov, dá vyhľadať témy v ktorých sa nachádza toto slovné spojenie a systém vyhľadá 15 nezmyselných tém v ktorých musí užívateľ preklikávať. Preto sa mnohí snažíme dbať na prehľadnosť tém v porade.
ivka22
21.11.08,07:52
ja to chapem... len som nevedela podla coho sa urcuje suma ktorá pracovníkovi patrí. napr. niekto dostane stravne listky v hodnote 70,- a niekto 80
KvetkaK
21.11.08,07:55
ja to chapem... len som nevedela podla coho sa urcuje suma ktorá pracovníkovi patrí. napr. niekto dostane stravne listky v hodnote 70,- a niekto 80
Výšku stravného lístka si určuje zamestnávateľ sám, ale zákonom je stanovená minimálna výška pre stravovaciu poukážku a to je teraz vo výške 74,- Sk.
ivka22
21.11.08,07:55
dakujem velmi ste mi pomohli pekny den zaial
KvetkaK
21.11.08,07:57
Ešte doplním, že to je uvedené v §152 ods4. Zákonníka práce o stravovaní zamestnancov, ktorý nájdeš v príspevku č.3 od Mišky.
Maxinka
26.11.08,09:36
Prosím Vás môže zamestnanec odmietnuť SP?Proste nechcel by ich.Môže to byť na základe nejakého vyhlásenia?:o
Tweety
26.11.08,09:39
Prosím Vás môže zamestnanec odmietnuť SP?Proste nechcel by ich.Môže to byť na základe nejakého vyhlásenia?:o Podľa ZP sa nemôže zbaviť svojich práv. Ak by tak aj urobil,nemá to právny účinok. § 17 ZP
Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
Maxinka
26.11.08,09:43
Podľa ZP sa nemôže zbaviť svojich práv. Ak by tak aj urobil,nemá to právny účinok. § 17 ZP
Neplatnosť právneho úkonu
(1) Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.
A čo mám robiť, keď on tie SP nechce,lebo sa chodí najesť k mame.
Tweety
26.11.08,09:47
A čo mám robiť, keď on tie SP nechce,lebo sa chodí najesť k mame.
Nič, ak preukážete, že ste mu SP zabezpečili, pre vás je tým § 152 ZP dodržaný. Škodí si tým, len sám .
Maxinka
26.11.08,09:51
Nič, ak preukážete, že ste mu SP zabezpečili, pre vás je tým § 152 ZP dodržaný. Škodí si tým, len sám .
To znamená, že ostatným budem objednávať a jemu nemusím. Nemusím to nejako preukázať ( nieže potom ma bude niekdo obhaňať, že ja som mu lístky nedala):o
Tweety
26.11.08,09:52
To znamená, že ostatným budem objednávať a jemu nemusím. Nemusím to nejako preukázať ( nieže potom ma bude niekdo obhaňať, že ja som mu lístky nedala):o
Pozri prísp.č. 18.
Maxinka
26.11.08,09:57
Pozri prísp.č. 18.
OK- takže z mojej strany je to preukázané tak, že ja som ich objednávala?
Tweety
26.11.08,10:00
OK- takže z mojej strany je to preukázané tak, že ja som ich objednávala?
Áno, tak.
ivka22
03.08.09,10:50
dobry den poradaci uz som tu dlho nebola no potrebovala by som poradit nieco ohladom stravneho objednavali sme doteraz z jednej spolocnosti stravne listky no od tohto mesiaca objednavame od inej spolocnosti, co teda s listkami s tej 1.spoločnosti ktore mi zostali vratit ich alebo ich mozem normalne dat? vopred dakujem
Tweety
03.08.09,10:56
dobry den poradaci uz som tu dlho nebola no potrebovala by som poradit nieco ohladom stravneho objednavali sme doteraz z jednej spolocnosti stravne listky no od tohto mesiaca objednavame od inej spolocnosti, co teda s listkami s tej 1.spoločnosti ktore mi zostali vratit ich alebo ich mozem normalne dat? vopred dakujem
Je to na vašom rozhodnutí, ak sú rovnakej hodnoty, staré rozdeliť zamestnancom, ak sú inej ako nové, vrátiť spoločnosti a žiadať o dobropis.
ivka22
03.08.09,11:14
tweety dakujem velmi pekne
Polly404
05.08.09,12:24
Ahojte, ak zamestnanec nechodí na obed (nosí si z domu), lebo by to nestihol do pol hodiny sa najesť aj vrátiť a zamestnávateľ mu neobjednáva stravné poukážky (lebo vraj sa dohodli, čo je síce neplatné, ale niektorým sa to nedá vysvetliť), je možné dávať zamestnancovi z pokladne 55% zo sumy 2,70 € za každý odpracovaný deň?
Lianka
05.08.09,12:30
... je možné dávať zamestnancovi z pokladne 55% zo sumy 2,70 € za každý odpracovaný deň?

Davat za co? Preplatit mu stravu, ktoru si nosi z domu? Nie.
Tweety
05.08.09,12:35
Ahojte, ak zamestnanec nechodí na obed (nosí si z domu), lebo by to nestihol do pol hodiny sa najesť aj vrátiť a zamestnávateľ mu neobjednáva stravné poukážky (lebo vraj sa dohodli, čo je síce neplatné, ale niektorým sa to nedá vysvetliť), je možné dávať zamestnancovi z pokladne 55% zo sumy 2,70 € za každý odpracovaný deň?
Teoreticky môže dostať finančný príspevok,( ale len v tom prípade, ak nie je možnosť zabezpečiť stravovanie) ale ten sa zamestnancovi zdaňuje. To, že sa nestíha najesť, nie je dôvod aby nedostal stravenku( mal zabezpečené stravovanie).
Zuzy
28.03.10,11:59
Dobrý deň prajem, môže zamestnávateľ argumentovať tým, že je hospodárska kríza a nemá finančné prostriedky na kúpu stravných lístkov pre zamestnancov ale aj pre seba? za odpovede ďakujem
Xanti
28.03.10,12:02
Dobrý deň prajem, môže zamestnávateľ argumentovať tým, že je hospodárska kríza a nemá finančné prostriedky na kúpu stravných lístkov pre zamestnancov ale aj pre seba? za odpovede ďakujem
Nie,
lebo porušuje zákon a sankcia z IP a súdny spor zo zamestnancami by ho vyšli oveľa drahšie ako 55% z ceny lístkov pre zamestnancov.
Laguna13
07.04.10,12:13
Je mi jasné, že SZČO nemôže spätne dostať stravné poukážky, iba od dátumu dodania. Ale nepodarilo sa mi na porade nájsť, ako je to so zamestnancami?! Zamestnávateľ otáľal so zaplatením faktúry za stravné poukážky, čo sa pretiahlo na 2 týždne. A tak sa mi nezdá, že by kvôli tomu zamestnanci mali prísť o stravné lístky za prvé dva týždne - kým šeky došli. Vo februári mali riešené obedy donáškou do firmy. Poradí mi niekto?
Anja111
07.04.10,12:38
Je mi jasné, že SZČO nemôže spätne dostať stravné poukážky, iba od dátumu dodania. Ale nepodarilo sa mi na porade nájsť, ako je to so zamestnancami?! Zamestnávateľ otáľal so zaplatením faktúry za stravné poukážky, čo sa pretiahlo na 2 týždne. A tak sa mi nezdá, že by kvôli tomu zamestnanci mali prísť o stravné lístky za prvé dva týždne - kým šeky došli. Vo februári mali riešené obedy donáškou do firmy. Poradí mi niekto?

DR SR – stravné poukážky
DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica


S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.
595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani
z príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravné
za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške
ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č.
283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovanie
v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje
stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom
z reštauračného zariadenia).

K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie
dopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky
v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanovenia
Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre
účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené
stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ
dane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok
až v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani
z príjmov.

K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynulé
časové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienku
preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na
skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za
obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem
uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.

Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňové
výdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za
podmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).

Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníka
práce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnom
splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätné
zakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom možno uplatniť ako uznaný daňový
výdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zo
Zákonníka práce.



Banská Bystrica, 5. 2. 2007