simona01
19.11.08,09:56
Ahojte,

prosim Vas o radu... spolocnost zaobstarala pozemok v tomto roku a zaradila ho do majetku, kedze povodny zamer bol stavat na tomto pozemku. Asi po 8 mesiacoch sa vsak konatel rozhodol pozemok predat a tym dosiahol obrat vyssi ako 1,5 mil. Neviem, ci je spolocnost povinna sa registrovat ako platitel DPH, kedze v zakone je takato veta:

"Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku."

Ked som volala prvy krat na DU, tak sa mi vyjadrili, ze kedze bol ten pozemok zaobstarany na stavebnu cinnost, z ktorej by bol neskor prijem, tak je spolocnost povinna sa prihlasit ako platitel DPH a ze to nie je prilezitostny predaj. Ked som volala druhy krat na DU, tak sa mi ina osoba vyjadrila, ze je to na zvazeni spolocnosti, ci to je alebo nie je prilezitostny predaj a ze si mam precitat metodicke pokyny... v ktorych som samozrejme nic nenasla. Pozemok nebol zaobstarany na jeho dalsi predaj a spolocnost nebude mat v buducnosti prijmy z predaja pozemkov a ani ine obraty. Prosim poradte mi , ako mam riesit tuto situaciu. Mimochodom... zajtra mam posledny den na podanie prihlasky...

Dakujem...
Dobroslava
19.11.08,09:26
Pekný deň, živnostník kúpil v roku 2007 nejaký nábytok od súkromnej osoby - samozrejme bez dokladov /kúpna zmluva/ a dal si to do účtovníctva roku 2007. Do akej sumy môže kúpiť hnuteľnú vec, aby súkromná osoba nemusela platiť žiadnu daň ani priznávať príjem /platí pre rok 2007/. Je to do výšky 30 000,-Sk, alebo sa to zmenilo? A ako je to u dôchodcov? Ďakujem za odpoveď.
Mária.K.
19.11.08,09:48
Pekný deň, živnostník kúpil v roku 2007 nejaký nábytok od súkromnej osoby - samozrejme bez dokladov /kúpna zmluva/ a dal si to do účtovníctva roku 2007. Do akej sumy môže kúpiť hnuteľnú vec, aby súkromná osoba nemusela platiť žiadnu daň ani priznávať príjem /platí pre rok 2007/. Je to do výšky 30 000,-Sk, alebo sa to zmenilo? A ako je to u dôchodcov? Ďakujem za odpoveď.
Ak hnuteľný majetok nebol v minulosti zahrnutý do obchodného majetku, príjem z jeho predaja je od dane z príjmu oslobodený podľa § 9 ods.1 písm. d) ZDP bez ohľadu na dosiahnutú výšku príjmu.
Dobroslava
22.11.08,10:06
Ak hnuteľný majetok nebol v minulosti zahrnutý do obchodného majetku, príjem z jeho predaja je od dane z príjmu oslobodený podľa § 9 ods.1 písm. d) ZDP bez ohľadu na dosiahnutú výšku príjmu.

Ďakujem za odpoveď, ale nie je mi jasné "bez ohľadu na dosiahnutú výšku príjmu". Čiže súkromná osoba môže predať živnostníkovi uvedený kanc. nábytok, ktorý si zahrnie do majetku aj vo výške 60 tis.SK? Neplatí tam tá hranica 30 tis.SK?
Platí to rovnako aj pri prenájme garáže živnostníkovi? To znamená, že súkr. osoba prenajala na 1 rok živnostníkovi garáž - musí zaplatiť daň z príjmu táto súkr. osoba? A ako je to u dôchodcov?
Ďakujem.