kvietok
23.05.05,14:09
ahoj. môže konateľ, ktorý je registrovaný na úrade práce ako nezamestnaný uzatvoriť vo svojej spoločnosti dohodu o vykonaní práce a môže byť z tejto dohody vyplatený?
Jana Motyčková
23.05.05,12:48
Môže, ale nie na prácu konateľa. Môže mať hrubý príjem do 3200 Sk mesačne a nesmie prekročiť 64 hodín mesačne. Ak je tam aj spoločníkom, z dohody sa budú musieť platiť odvody.
jana123
24.05.05,12:45
Nie som si ista, ci konatel moze byt evidovany na urade prace. Poznam cloveka, ktory bol evidovany na UP a zalozil si s.r.o., kde je konatelom aj spolocnikom zatial bez naroku na odmenu a urad prace ho vyradil z evidencie nezamestnanych dnom menovania do funkcie konatela.
korduľa
28.01.08,08:54
Nie som si ista, ci konatel moze byt evidovany na urade prace. Poznam cloveka, ktory bol evidovany na UP a zalozil si s.r.o., kde je konatelom aj spolocnikom zatial bez naroku na odmenu a urad prace ho vyradil z evidencie nezamestnanych dnom menovania do funkcie konatela.
tiez mam podobny problem. mam konatelku, ktora mi dnes oznamila, ze pobera socialnu podporu, je to mozne?? ked je niekto konatel mal by byt logicky vyradeny z evidencie nezamestnanych, nie? mohli by ste mi prosim potvrdit, ci dostava nepravom tu podporu, alebo ci je mozne, aby bola sucasne konatel a poberala socialnu podporu.dik
vanea
02.02.09,10:12
táto odpoved na tento problém by zaujímal i mna !!
vanea
02.02.09,14:30
Pokiaľ som "len" konateľ spoločnosti, môžem sa na ÚP zaevidovať ako nezamestnany, ale ak som zároveň aj spoločník, tak nespĺňam podmienku zákona § 6 ods. 2b) zák. č. 5/2004 v znení neskorších predpisov. Takže pokiaľ som spoločník v spoločnosti - nezaevidujú ma ako uchádzača o podporu v nezamestnanosti.
Opravte ma prosím ak sa mýlim !!
Aljok
02.02.09,15:43
Pokiaľ som "len" konateľ spoločnosti, môžem sa na ÚP zaevidovať ako nezamestnany, ale ak som zároveň aj spoločník, tak nespĺňam podmienku zákona § 6 ods. 2b) zák. č. 5/2004 v znení neskorších predpisov. Takže pokiaľ som spoločník v spoločnosti - nezaevidujú ma ako uchádzača o podporu v nezamestnanosti.
Opravte ma prosím ak sa mýlim !!

Máš pravdu. Ak si spoločník, si podľa Zákona o službách zamestnanosti považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu a preto Ťa nezaevidujú ako uchádzača o zamestnanie.

Viď :

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.

§ 6
Uchádzač o zamestnanie

Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
gogina
02.02.09,16:25
tiez mam podobny problem. mam konatelku, ktora mi dnes oznamila, ze pobera socialnu podporu, je to mozne?? ked je niekto konatel mal by byt logicky vyradeny z evidencie nezamestnanych, nie? mohli by ste mi prosim potvrdit, ci dostava nepravom tu podporu, alebo ci je mozne, aby bola sucasne konatel a poberala socialnu podporu.dik
A čo ten čo je konateľ aj spoločník, v jednoosobovej s.r.o.? Aj taký by mohol byť len teoreticky, evidovaný na UP ako nezamestnaný , a poberal soc.dávku ?akosi nechápem...
Vychádzami to tak, že spoločník može poberať odmenu alebo na konci roka dostane zisk , teoreticky by mu toto vyplácala s.r.o.
A ako konateľ môže byť na UP a poberať soc. dávku.? Je to tak možné? Možno že je to blbosť ale ma to napadlo , či môže byť taká to situácia. A prečo je konateľ evidovaný na úrade práce, ked s.r.o. existuje.Alebo je to vtedy, kým nepríde výmaz z OR Chcela by som vedieť postupnosť, ako sa konateľ dopracuje na UP .
Lianka
02.02.09,16:30
Precitaj si prispevok Aljok. Tam najdes odpovede na svoje otazky.