Dana7
19.11.08,11:16
Dobry den,

uz pred casom som tu zadala otazku ohladom dobrovolnej drazby, ale zial nik sa neozval. Teraz riesim iny problem, ktory s drazbou suvisi. Princip dobrovolnej drazby spociva v tom, ze: Firma XY poveri firmu AB, aby pre nu zabezpecila vydrazenie nehnutelnosti. Firma AB na zaklade poverenia da urobit notarske posudky, nakupi kolky, zaplati znalcov a samozrejme aj oznam / inzerat / o konani drazby, postovne atd. Vsetky doklady o tychto ukonoch su vystavene na firmu AB a ta ich zo svojho uctu aj zaplati. Zaujemca o kupu nehnutelnosti da peniaze za nehnutelnost na ucet firmy AB. Tato firma si spravi vyuctovanie drazby, kde si uplatni svoj vynos napr. 10% z vydrazenej sumy a refakturuje vsetky naklady, ktore s drazbou suvisia. Kedze vacsina tychto poloziek je bez DPH / kolky, postovne, resp. boli prijate od neplatcu DPH / vystavila faktur nasledovne: Provizia + 19% DPH a ostatne hotove vydavky presne v tej vyske v akej ich uhradili, teda bez DPH.

Je to takto spravne, alebo musia prerobit faktúru?

Dakujem
babi2
19.11.08,10:31
Nie je to správne, musia vystaviť novú faktúru, musia všetko fakturovať s DPH
zuzana.š.
19.11.08,10:59
Ja robím tak, že všetky hotové výdaje dám navýšiť o DPH, okrem poštovného a kolkov,pretože podľa § 28 zákona o DPH oslobodené od dane sú univerzálne poštové služby. Oslobodené od dane je aj dodanie tovaru, ktorý súvisí s poskytovanou univerzálnou poštovou službou. Ak dražobná spoločnosť náklady na poštovné a kolkové známky zaplatila v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, výdavky sa nezahřnajú do základu dane pri dodaní služby /§22 ods. 3 zákona o DPH/
Čo sa týka ostatných hotových výdavkov, bez ohľadu na skutočnosť, či tovar alebo službu platiteľ DPH nakúpi od platiteľa alebo neplatiteľa DPH a za tento tovar alebo službu požaduje úhradu od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zahŕňa sa cena prijatého tovaru alebo služby do základu dane pri dodaní služby.
babi2
20.11.08,17:02
Ja robím tak, že všetky hotové výdaje dám navýšiť o DPH, okrem poštovného a kolkov,pretože podľa § 28 zákona o DPH oslobodené od dane sú univerzálne poštové služby. Oslobodené od dane je aj dodanie tovaru, ktorý súvisí s poskytovanou univerzálnou poštovou službou. Ak dražobná spoločnosť náklady na poštovné a kolkové známky zaplatila v mene a na účet kupujúceho alebo zákazníka, výdavky sa nezahřnajú do základu dane pri dodaní služby /§22 ods. 3 zákona o DPH/
Čo sa týka ostatných hotových výdavkov, bez ohľadu na skutočnosť, či tovar alebo službu platiteľ DPH nakúpi od platiteľa alebo neplatiteľa DPH a za tento tovar alebo službu požaduje úhradu od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie služby, zahŕňa sa cena prijatého tovaru alebo služby do základu dane pri dodaní služby.
Podľa zákona o DPH sú oslobodené poštové služby podľa zákona č.507/2001 Z.z. o poštových službách. A tento zákon hovorí, že poskytovať poštové služby na trhu môže podnik len na základe
všeobecného povolenia vydaného Poštovým úradom. Teda podľa zákona je od dane oslobodená len Pošta, ktorá má poštovú licenciu
Zoltán Kovács
20.11.08,17:17
zuzana.š.
20.11.08,18:27
Ja pri účtovaní dražobných spoločností postupujem ako pri účtovaní u súdnych exekútoroch, je to obdobné.

DR SR, odbor metodiky daní a odbor služieb pre verejnosť, máj 2007 vydalo Informácie k vybranej problematike DPH. /neviem to pricapnúť/

V predmetnom Usmernení je, že poplatky, ktoré sú zaplatené na základe faktúry bez dane z dôvodu, že poskytovateľ služby nie je platiteľom DPH, treba zahrnuť do základu dane. /telefony, znalecké posudoky, fax, internet, kopírovaniie, kan. potreby, atď.
Ivánuška
18.05.09,07:05
Je to možné že sa neviem orientovať v tomto našom zákone o DPH? Akou formou ho mam čítať a do kela vychádzať.
Poradte mi pls. Refakturujeme do Nemecka službu, ktorá bola vykonaná na Slovensku slovenskej firme. A taktiež fakturujeme tovar ktorý sme my nakupili a zamontovali Slovenskej firme.
Je to s DPH, dla ktorého paragrafu sa toto rieši?
Prosím poradte mi a ja si to následne aj ;):mee:vyčítam v paragrafe. Pfuu..
Jana Acsová
18.05.09,16:01
Je to možné že sa neviem orientovať v tomto našom zákone o DPH? Akou formou ho mam čítať a do kela vychádzať.
Poradte mi pls. Refakturujeme do Nemecka službu, ktorá bola vykonaná na Slovensku slovenskej firme. A taktiež fakturujeme tovar ktorý sme my nakupili a zamontovali Slovenskej firme.
Je to s DPH, dla ktorého paragrafu sa toto rieši?
Prosím poradte mi a ja si to následne aj ;):mee:vyčítam v paragrafe. Pfuu..
http://www.porada.sk/1043165-post3.html
Jana Acsová
18.05.09,16:03
J Refakturujeme do Nemecka službu, ktorá bola vykonaná na Slovensku slovenskej firme.Ak neuvediete bližší popis, správna odpoveď by bola iba náhodná. Uveďte, čo, komu, na základe čoho fakturujete (refakturujete).
Iwett
24.05.09,11:39
Dobrý deň, pýtam sa už v druhej téme, lebo som otázku nesprávne zaradila. Takže poradí mi niekto:
Keď používa s.r.o. telefon inej s.r.o., alebo FO, môžu sa náklady naň prefakturovať alebo napísať zmluvu o prenájme telefonu. Ktorá možnosť je správnejšia? Ďakujem.