kvietok
23.05.05,13:37
môže mi niekto poradiť, ako sa počíta mzda? viem, že nie sme v škole, ale potrebujem jedinému zamestnancovi vypočítať mzdu a neviem ako. v nejakej knihe som sa dočítala, že potrebujem od zamestnanca vyhlásenie o dani, ktorým si zamestnanec uplatňuje odpočítateľnú položku na daňovníka???????? To môže každý jeden zamestnanec, alebo to iba vyvolení ...

základná mzda zamestnanca je 7 000,-- Sk + dostáva odmenu za sprostredkovanie obchodu cca 9 000,00 Sk. Ďalej dostáva stravné lístky v hodnote 60,00 Sk (musím mu prispievať aj zo sociálneho fondu?) Aké tlačivá musím vyplniť po odovzdaní mzdy???? Pomóóóóóóóóóc.........
janaGT
23.05.05,11:49
otázka na trošku dlhšiu odpoveď, ale vyskúšaj aspoň tento link:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=7354&highlight=mzda
kvietok
23.05.05,12:03
ďakujem. no a čo tá odpočítateľná položka. existuje (na porade)na to nejaké tlačivo?
Tweety
23.05.05,12:22
na stránke drsr.sk sú tlačivá k tomu potrebné toto kontrétne sa volá Vyhlásenie na zdanenie príjmov zo závislej činnosti
všetky tlačivá sa tam dajú aj pekne vytlačiť.
bea
23.05.05,12:54
ďakujem. no a čo tá odpočítateľná položka. existuje (na porade)na to nejaké tlačivo?
Pripájam Ti to tlačivo.
lenkak
23.05.05,13:58
Tu si vieš vypočítať priamo mzdu a takisto aj odvody
http://www.financnik.sk/financie.php?did=vypocet-mzdy
MMiro
23.05.05,15:27
Tu si vieš vypočítať priamo mzdu a takisto aj odvody
http://www.financnik.sk/financie.php?did=vypocet-mzdy Ja, ja Lenka, na www.Financnik.sk ja naozaj dobry vypocet cistej mzdy, aj ked zovseobecneny, ale je velmi dobry :-)

vrelo odporucam.
kvietok
24.05.05,05:36
No dobre. tam som už bola aj predtým. ja len neviem, či odpočítateľnú položku na daňovníka si môže uplatňovať každý. možno si teraz poviete, že mi asi š..e, že takúto vec neviem, ale vážne nemám ani tušenia. takže to tlačivko mi môže vyplniť každý zamestnanec a tým sa mu znižuje základ dane???
janaGT
24.05.05,05:47
No dobre. tam som už bola aj predtým. ja len neviem, či odpočítateľnú položku na daňovníka si môže uplatňovať každý. možno si teraz poviete, že mi asi š..e, že takúto vec neviem, ale vážne nemám ani tušenia. takže to tlačivko mi môže vyplniť každý zamestnanec a tým sa mu znižuje základ dane???áno, nárok na odpoč. položku má každý zamestnanec, len ti musí podpísať vyhlásenie. Ak by mal uzatvorený PP u viacerých zamestnávateľov, uplatňuje si ju len u jedného.
janaGT
24.05.05,05:51
a ak má dieťa, tak má nárok aj na daňový bonus 400,- Sk
zuzka01
24.05.05,06:09
Ahoj prosim ta ty si mzdárka alebo sekretárka???

hrubá mzda - poistné - nezdaniteľná čiastka 7328.-Sk a z toho zostatku 19% daň.

co sa tyka nezdanitelnej čiastky má na nu nárok kazdý zamestnance okrem výsluhového dôchodcu, a starobného dôchodcu....Ale može si ju uplatnovať iba u jedného zamestnávateľa..takže najprv si over či nemá uz náíhodou niekde inde podpísané daň výhlásenie...
nehnevaj sa na mna,ale ma to velmi zaskocilo:o)pekný deň prajem a vela stastia:o)
janaGT
24.05.05,06:12
Ahoj prosim ta ty si mzdárka alebo sekretárka???

hrubá mzda - poistné - nezdaniteľná čiastka 7328.-Sk a z toho zostatku 19% daň.

co sa tyka nezdanitelnej čiastky má na nu nárok kazdý zamestnance okrem výsluhového dôchodcu, a starobného dôchodcu....Ale može si ju uplatnovať iba u jedného zamestnávateľa..takže najprv si over či nemá uz náíhodou niekde inde podpísané daň výhlásenie...
nehnevaj sa na mna,ale ma to velmi zaskocilo:o)pekný deň prajem a vela stastia:o)
Zuzi a teraz si reagovala na koho?
kvietok
24.05.05,07:06
ja uz vlastne ani neviem, co som. to je tak, ked ta hodia do vody a povedia - plavaj. tak nejako zacinam aj ja a uz mam z toho gulas. doteraz som pracovala ako fakturantka - to ti bola pohoda. ale zrazu, ze vraj uctovnicka a k tomu este aj mzdarka. potom to tak vyzera. no a ked som uz zo seba urobila totalneho blbca, tak to dorazim. ked uz krvopotne vypocitam mzdu, vyplatim ju - potom co? viem, ze musim podat mesacny vykaz na socialnu poistovnu a vykaz na zdravotnu poistovnu. a co danovy urad?
janaGT
24.05.05,07:08
ja uz vlastne ani neviem, co som. to je tak, ked ta hodia do vody a povedia - plavaj. tak nejako zacinam aj ja a uz mam z toho gulas. doteraz som pracovala ako fakturantka - to ti bola pohoda. ale zrazu, ze vraj uctovnicka a k tomu este aj mzdarka. potom to tak vyzera. no a ked som uz zo seba urobila totalneho blbca, tak to dorazim. ked uz krvopotne vypocitam mzdu, vyplatim ju - potom co? viem, ze musim podat mesacny vykaz na socialnu poistovnu a vykaz na zdravotnu poistovnu. a co danovy urad?na daňový úrad posielaš štvrťročne Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov ....
Darana
24.05.05,09:09
Aby sme to celé zhrnuli, tak po vypočítaní mzdy posielaš výkazy do Sociálnej poisťovne - mesačný výkaz, do Zdravotnej poisťovne - výkaz o preddavkoch za ZP, na Daň. úrad štvrťročný prehľad, ale pozor, ak má dieťa a uplatňuje si daň. bonus, ktorý je po vypočítaní väčší ako daňová povinnosť zamestnancov, doplatíš ho z vlastných prostriedkov zamestnávateľa a tlačivom si požiadaš daň. úrad o vrátenie rozdielu! Všetky tlačivá si nájdeš na internetových stránkach príslušných inštitúcií. Veľa šťastia
Olgica
24.05.05,09:51
Ešte k tým mzdám.
Nie je to jednoduché. Treba sledovať zákony, zmeny ohľadne odvodov (ktoré sa menia rok, čo rok), ohľadom nezdaniteľného minima, ktoré sa odvíja od násobku životného minima (mimochodom živ.minimum je 4.580,- x 19,2 násobok = 87.936 : 12 = 7.328,-Sk čo je nezdanit.minimum), prihlasovanie a odhlasovanie do zdravotiek a sociálky - do 2dní, výkazy aj na DÚ atď. Mala by si ísť na školenie. Zamestnávateľ nemôže od teba chcieť aby si ako účtovníčka zrazu robila mzdy.
lenkak
24.05.05,09:54
Poradca vydal jednu skvelú knihu pre začiatočníkov na mzdy. Výpočet, odovody. Bolo to síce v minulom roku kniha Dane a účtovníctvo 2/04 (tuším, pozriem sa,ak nie tak názov opravím), treba si ju skúsiť zohnať. Je to dobrý pomocník, takisto aj v Poradcovi podnikateľovi v najnovšom čísle je dobre táto tematika rozoberaná.
ajula1
24.05.05,10:00
ahojte. chcem sa teda opýtať my sme tiež malá firma a teraz chcú prvýkrát zobrať zamestnanca. chcú aby som to robila ale sledujem že to neni vôbec také jednoduché.
kde nájdem nejaký zoznam školení na akej stránke?
a ešte sa chcem spýtať nemá niekto tú príručku od krosu volá sa príručka pre začínajúcich mzdárov? je dobrá nepomohla by mi?
lenkak
24.05.05,10:03
Kvietok aj Ajula, ja sa večer troška posnažím a prilepím Vám tu teda ten základ z toho Poradcu. Možno Vám to pomôže.
Jana Motyčková
24.05.05,10:05
Kvietok, tak ako píše Olgica, nie je to jednoduché. Ak máš len 1 pracovníka, daj si spracovávať mzdovú agendu externe. Inak treba sledovať množstvo predpisov, ktoré sa stále menia, absolvovať školenia.
kvietok
24.05.05,10:35
ja som si tú knihu od krosu kúpila, ale veľmi mi nepomohla. sú tam zákony mzdovej legislatívy, ktoré nájdeš aj na internete, ďalšie zákony ako napr. zákon o sociálnom fonde, o štátnych sviatkoch, ... je to napísané veľmi všeobecne. Je znázornený aj výpočet mzdy, ale takým spôsobom, že: ja viem rátať mzdy, mám program olymp a ty si môžeš ísť pískať ...
lenkak
24.05.05,10:37
Tak napíš čo konkrétne potrebuješ. Viem, že tam boli všetky tlačivá zobrazené,aj vyhláxsenie, bonusy, sociálna poisťovňa, prehľady, hlásenie, mzdový list, PN - počítanie, ELDP.....
kvietok
24.05.05,10:47
potrebujem to vysvetlit polopate. jednoduche to je pre niekoho, kto vie, co od neho chcu. mne napriklad robilo problem dozvediet sa, ci si odpocitatelnu polozku moze uplatnit kazdy. odkial to mam vediet? a v knihe mi to nepovedali - su tam priklady, v kazdom je uplatnena odpocitatelna polozka, ale nie je vysvetlene, preco ...
lenkak
24.05.05,10:58
Na odpočitateľnú položku má právo každý daňovník (okrem výnimiek) ale to si nájdeš v zákone o dani z príjmov.
IvaRV
22.08.05,13:58
Môže mi niekto poradiť vypočítať mzdu, ked je základ 7500, odpracované dni 5, dovolenka 15 dní, sviatok 1, a stravne bolo stiahnute 155,-Sk a čo v prípade ked zamestnavatel nechce preplatiť dovolenku.
Maňaska
22.08.05,14:37
Málo informácii pre správny výpočet:- predpokladám, že ide o výpočet za júl

- treba ešte doplniť druh mzdy - mesačná? /pre istotu/ a druh PPV
- priemer pre pracovno-právne účely
- poberateľ/nepoberateľ dôchodku
- zdravý, alebo so zmeneným zdravotným stavom
- podpísané vyhlásenie?
- nárok na daňový bonus?
- čo znamená - nechce preplatiť dovolenku? Podľa popisu by išlo o riadné čerpanie , nie?
RenataK
22.08.05,19:24
Tiež som pred nedávnom začínala so mzdami. Kúpila som si Dane a účtovníctvo - príručka mzdovej účtovníčky č. 3-4/2005. Je celkom dobre spracovaná. Povinnosti som si našla tu na porade. Skúsim pripojiť link. Dúfam, že sa mi to podarí. http://www.porada.sk/showthread.php?t=10755&page=3&pp=10&highlight=nov%FD+zamestnanec Pre istotu pridávam, že sa jedná o príspevok 21. Ale aj celá téma je zaujímavá. Dúfam, že aspoňtrošku som Ti pomohla. Ale aj v tejto porade je kopec zaujímavých tém a príspevkov.
Olgica
23.08.05,03:52
Môže mi niekto poradiť vypočítať mzdu, ked je základ 7500, odpracované dni 5, dovolenka 15 dní, sviatok 1, a stravne bolo stiahnute 155,-Sk a čo v prípade ked zamestnavatel nechce preplatiť dovolenku.
základ (pri odprac.celom mesiaci ?). 7500,- : 20 (prac.dní v júli) x 5 odprac.dní = 1.875,-
neviem aký má priemer na dov.a sviatok - napríklad 100,-/ hod x 8 hod.prac.čas
= 800,-/ deň dovolenky x 15 dní = 12000,-
800,-/deň sviatku x 1 deň = 800,-
SPOLU: 14675,- hrubá mzda
odvody zamestnanec: ZP 4% = 587,-, SP 4% = 587,-, NP 1,4% = 206,-, IP 3% = 441,-, PvN 1% = 147,- SPOLU poistenie 1968,- .
Poistné (1968,-) + nezdaniteľná časť na daňovníka (7328,-) = 9296,-.
Hrubá mzda (14675) - 9296 = 5379. Z tejto sumy sa vypočíta daň zo mzdy 19% = 1022,-.
čistá mzda= hrubá mzda (14675) - poistné (1968) - daň (1022).
Čistá mzda je 11685,- - stravné 155 = 11530,-Sk.
Janca
23.08.05,04:35
Neviem, či to nie je reklama, ale dávam do pozornosti PMPP 2-3/2005: Povinnosti mzdovej účtovníčky od A po Z. Veľmi dobré.
renocka99
08.03.06,12:32
Nejak čudne mi vypočítalo poistné.
Pozrie sa niekto na to?
Hr.mzda 15.000,- za 10 odpr.dní (koniec PP k 14.02.2006)
Náhr.za nevyč.dov. 37.385,-
tieto 2 údaje sú O.K. a teraz: hrubá mzda je 52.385,-

Poistné: zdrav. 1.899,- to je O.K.
ale nemocenské 167,- prečo? nemá byť 333,-
starobné 950,- prečo? nemá byť 1.899,-
invalidné 713,- prečo? nemá byť 1.425,-
v nezam. 238,- prečo? nemá byť 475,-
Celkom: 3.967,- nemá byť 6.031,-?

Ďakujem za pomoc.
Jana Motyčková
11.03.06,17:43
Nejak čudne mi vypočítalo poistné.
Pozrie sa niekto na to?
Hr.mzda 15.000,- za 10 odpr.dní (koniec PP k 14.02.2006)
Náhr.za nevyč.dov. 37.385,-
tieto 2 údaje sú O.K. a teraz: hrubá mzda je 52.385,-

Poistné: zdrav. 1.899,- to je O.K.
ale nemocenské 167,- prečo? nemá byť 333,-
starobné 950,- prečo? nemá byť 1.899,-
invalidné 713,- prečo? nemá byť 1.425,-
v nezam. 238,- prečo? nemá byť 475,-
Celkom: 3.967,- nemá byť 6.031,-?

Ďakujem za pomoc.
Vyšlo mi to tak isto, t.j. ZP 1899, NP 167, Stp 950, IP 713, PN 238.
... lebo maximálny základ pre SP sa kráti za dobu, kedy nebol zamestnancom podľa kalendárnych dní. T.j. napr pre StP je maximálny VZ za mesiac 43475, za 14 dní vo februári 23738, z toho 4% je 950.
sara-ke
04.04.06,08:14
Dobry den,
mohli by ste miniekto povedat ako

1 . vypocitam priemer na dov.a sviatok? to napr. z mesac. mzdy alebo podla .coho? mam 3 zamest.
jeden ma mesacnu mzdu 11 500,-
druhy ma min. mzdu 6900,-
treti ma hodin. mzdu 57,-/hod.
ako si vypocitam priemer (alebo tarifu?) z coho platit dovolenku

2. este by som sa chcela opytat ako sa pocita ako ma zames-nec 1 den osetrovanie clena rodiny? podla coho?

velmi vam dakujem, dufam, ze mi pomozete :confused: :cool:
DanielaSL
04.04.06,08:42
Dobry den,
mohli by ste miniekto povedat ako

1 . vypocitam priemer na dov.a sviatok? to napr. z mesac. mzdy alebo podla .coho? mam 3 zamest.
jeden ma mesacnu mzdu 11 500,-
druhy ma min. mzdu 6900,-
treti ma hodin. mzdu 57,-/hod.
ako si vypocitam priemer (alebo tarifu?) z coho platit dovolenku

2. este by som sa chcela opytat ako sa pocita ako ma zames-nec 1 den osetrovanie clena rodiny? podla coho?

velmi vam dakujem, dufam, ze mi pomozete :confused: :cool:

1.K vypočítaniu priemeru na dovolenku ti tu uvediem link , je tam podrobné vysvetlenie.
http://www.porada.sk/t21958-priemerny-zarobok-na-pracovnopravne-ueely-134-zakonnika-prace.html

2.Ošetrovanie člena rodiny platí SP, nie ty ako zamestnávateľ.
Vlasta
04.04.06,09:24
Možno to niekomu pomôže. Robila som mzdy ručne a tak som si v exceli vytvorila súbor.
baninka
04.04.06,09:38
Mily Kvietok,
stiahni si demoverziu programu napr. Proluc, Olymp a tam sa velmi lahko da nastavit co potrebujes.
Odpocitatelna polozka je 7568.-
aktualne vysky odvodov najdes tu, na porade. pripadne ked sa dopracuejs k vysledku posli email a spolu to skontrolujeme.:D
sara-ke
04.04.06,10:03
2.Ošetrovanie člena rodiny platí SP, nie ty ako zamestnávateľ.[/QUOTE]

takze to trebalo nahlasit na soc. poistovnu, alebo ako sa to robi. Ja robim mzdy v Olympe tam si dam kod ??? este neviem aky ma byt (je tam len sprevadzanie rodinn. príslušnika-neviete aky kod tam ma byt?) a pyta tam samozr. odo mna tarifu, ale kedze to nepreplaca zam-l tak kde mam ten 1 den uviest? a aky je postup s tou socialkou???


dakujem
DanielaSL
04.04.06,10:12
2.Ošetrovanie člena rodiny platí SP, nie ty ako zamestnávateľ.

takze to trebalo nahlasit na soc. poistovnu, alebo ako sa to robi. Ja robim mzdy v Olympe tam si dam kod ??? este neviem aky ma byt (je tam len sprevadzanie rodinn. príslušnika-neviete aky kod tam ma byt?) a pyta tam samozr. odo mna tarifu, ale kedze to nepreplaca zam-l tak kde mam ten 1 den uviest? a aky je postup s tou socialkou???


dakujem[/quote]

Neviem ako sa robí v Olympe , ja mám MRP a tam pri zadávaní mzdy zadám aj dátumy OČR. Zamestnancovi na OČR vyplníš kolónku , ktorá je určená pre zamestnávateľa a spolu s tlačivom "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi....." odnesieš na SP. Tak potom prinesieš na SP aj ukončenie OČR. Pozor , ak by ju mal dlhšiu ako 10 dní , tak mu musíš nahlásiť prerušenie na "Registračnom liste".
sara-ke
04.04.06,10:18
takze to trebalo nahlasit na soc. poistovnu, alebo ako sa to robi. Ja robim mzdy v Olympe tam si dam kod ??? este neviem aky ma byt (je tam len sprevadzanie rodinn. príslušnika-neviete aky kod tam ma byt?) a pyta tam samozr. odo mna tarifu, ale kedze to nepreplaca zam-l tak kde mam ten 1 den uviest? a aky je postup s tou socialkou???


dakujem

Neviem ako sa robí v Olympe , ja mám MRP a tam pri zadávaní mzdy zadám aj dátumy OČR. Zamestnancovi na OČR vyplníš kolónku , ktorá je určená pre zamestnávateľa a spolu s tlačivom "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi....." odnesieš na SP.

aku kolonku na akom tlacive? to mam odniest s vykazmi? Neviete niekto ako sa to robi aj v Olympe?
sara-ke
04.04.06,10:18
inak Daniela dik
DanielaSL
04.04.06,10:29
inak Daniela dik

Zamestnanec ti predsa musí priniesť tlačivo od lekára , že niekoho ošetruje - Žiadosť o ošetrovné a potom po ukončení - Potvrdenie o skončení. Tam na ľavej strane je napísané , ktorú kolónku má kto vyplniť. Na spodnej strane je pre zamestnávateľa.Vyplníš tam v podstate len dátumy a dáš pečiatku.
sara-ke
04.04.06,10:47
Zamestnanec ti predsa musí priniesť tlačivo od lekára , že niekoho ošetruje - Žiadosť o ošetrovné a potom po ukončení - Potvrdenie o skončení. Tam na ľavej strane je napísané , ktorú kolónku má kto vyplniť. Na spodnej strane je pre zamestnávateľa.Vyplníš tam v podstate len dátumy a dáš pečiatku.

apotom ten papier dam na socialku, alebo co? mimoch. ja robim mzdu aj externe jednej pani,kt. som este ani nevidela a len sef mi priniesol dochadzku od nej takze teraz som sa dozvedela, ze mala 1 den osetrovne... takze si mam od nej pytat ten papier?
DanielaSL
04.04.06,11:05
apotom ten papier dam na socialku, alebo co? mimoch. ja robim mzdu aj externe jednej pani,kt. som este ani nevidela a len sef mi priniesol dochadzku od nej takze teraz som sa dozvedela, ze mala 1 den osetrovne... takze si mam od nej pytat ten papier?

Áno správne by ti mala priniesť papier o OČR , ak to ovšem bola OČR. A ten potom postúpiš na SP , ja si ale prefotím a kópiu si zakladám.
SilviaS
05.04.06,05:21
Milý poradáci.:) :) :)
Prosím Vás veľmi pekne o radu.
Ak má náš pracovník nadčas je to nadčasový príplatok a z čoho sa vypočítava????
Vďaka.
Silvia
matafe
05.04.06,05:32
Milý poradáci.:) :) :)
Prosím Vás veľmi pekne o radu.
Ak má náš pracovník nadčas je to nadčasový príplatok a z čoho sa vypočítava????
Vďaka.
Silvia

Odpoveď je v ZP §121 ods.1. V kolektívnej zmluve môže byť mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas upravené.

§ 121
Mzda za prácu nadčas
(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.