eripot
19.11.08,13:17
Daňová kontrola nám nepriznala DPH z jednej faktúry za júl 08 za materiál a ponížila nám nadmerný odpočet. Neviem, čo teraz s tým... kde preúčtovať neuznanú DPH z faktúry a čo z daňovým základom? Mám zaúčtovať celú faktúru ako nedaňový náklad? Poraďte mi :). Ďakujem.
babi2
19.11.08,12:38
predpokladám, že ak neuznali DPH z faktúry
tak je to len preto že neuznali ani ten tovar ako daňový náklad, čiže všetko by som,
ak je to tak, dala ako náklad neovplyvňujúci základ dane
Mária.K.
19.11.08,13:53
Daňová kontrola nám nepriznala DPH z jednej faktúry za júl 08 za materiál a ponížila nám nadmerný odpočet. Neviem, čo teraz s tým... kde preúčtovať neuznanú DPH z faktúry a čo z daňovým základom? Mám zaúčtovať celú faktúru ako nedaňový náklad? Poraďte mi :). Ďakujem.
A z akého dôvodu?
eripot
19.11.08,14:24
Neuznali to z toho dôvodu, že konateľ bol polroka v zahraničí, pri dcérskej firme a nevykazoval žiadnu činnosť za to obdobie, v účtovníctve mal len faktúry za telefón, energie a platby za leasing auta. Mesiac pred návratom telefonicky objednal súčiastky na výrobu, ktoré prevzala jeho manželka, ktorá bola v tom čase na Slovensku. Faktúra bola normálne zaúčtovaná do účtovníctva, bola aj zaplatená.., no a teraz mi ju DÚ vyhodil vonku, že.. nie, nevykazoval žiadnu činnosť, že nemôžu uznať. Takže tak... Konateľ sa s nimi nehádal, podpísal zápisnicu, že súhlasí. Takže, tak asi...:). Som zvedavá, či mi uznajú napr. odpisy za to obdobie... ale DPH z úhrady leasingu mi nechala tam.
ekopo
19.11.08,14:34
podľa uvedeného si myslím, že záver kontrolorov z DU nebol správny, alebo potrebovali niečo "vyhodiť"?
čo je presne v protokole?
eripot
19.11.08,14:54
Keď som si ešte raz prečítala tú zápisnicu, tak tam bolo napísané, že daňový subjekt nevykázal v tomto zdaňovacom období žiadnu činnosť.
Ale to bolo myslené asi na firmu, ktorá vystavila danú faktúru. Dodavateľská firma neodviedla z tej faktúry daň.. hm, to sa musím asi opýtať priamo na DÚ, ako to mysleli.
Ja som žila v tom, že naša s.r.o. nevykázala v danom mesiaci žiadnu činnosť... čo vlastne, aj nevykazovala.
Prepáčte, tak som to asi zle prečítala a zle pochopila. Ale keby to bolo takto myslené, že dodavateľská firma z faktúry daň neodviedla, tak potom by som ju musela dať celú vystornovať, nie? Mal by mi dodavateľ poslať storno faktúry.
JankaO
19.11.08,14:57
Keď som si ešte raz prečítala tú zápisnicu, tak tam bolo napísané, že daňový subjekt nevykázal v tomto zdaňovacom období žiadnu činnosť.
Ale to bolo myslené asi na firmu, ktorá vystavila danú faktúru. Dodavateľská firma neodviedla z tej faktúry daň.. hm, to sa musím asi opýtať priamo na DÚ, ako to mysleli.
Ja som žila v tom, že naša s.r.o. nevykázala v danom mesiaci žiadnu činnosť... čo vlastne, aj nevykazovala.
Prepáčte, tak som to asi zle prečítala a zle pochopila. Ale keby to bolo takto myslené, že dodavateľská firma z faktúry daň neodviedla, tak potom by som ju musela dať celú vystornovať, nie? Mal by mi dodavateľ poslať storno faktúry.nie, ak Vám tovar bol dodaný
Podľa mňa to, že nevykázal žiadnu činnosť, patrilo daňovému subjektu, ktorého kontrolovali. Ak by to bolo na dodávateľa, tak by tam asi bolo uvedené, že subjekt daň neodviedol.
eripot
19.11.08,15:10
aha.. už som to našla... platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služie, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Platiteľ si uplatnil odpočet dane z tovaru, ktorý nepoužil na účely svojho podnikania, platiteľ nevedel preukázať na aké účely uvedený tovar použil.
No, tak to je teda riadne nedorozumenie. Predpokladám, že vystrašený konateľ sa nevedel správne k tej faktúre vyjadriť. Však to nevadí, že fakturácia bola až teraz v októbri a tovar dodaný v júli bol použitý až v októbri. Na sklade ho predsa mohol mať.
Tak neviem teraz. Mám z toho pocit, že DÚ to neposúdil správne. Ale keď konateľ nenamietal, tak to samozrejme "vyhodili" vonku. Dokonca už podpísal vzdanie sa práva na vyjadrenie sa k protokolu. Tak myslím, že už nič s tým neurobí. Budem to musieť odúčtovať ako nedaňový náklad.
Johanka
19.11.08,15:14
aha.. už som to našla... platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služie, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ. Platiteľ si uplatnil odpočet dane z tovaru, ktorý nepoužil na účely svojho podnikania, platiteľ nevedel preukázať na aké účely uvedený tovar použil.
No, tak to je teda riadne nedorozumenie. Predpokladám, že vystrašený konateľ sa nevedel správne k tej faktúre vyjadriť. Však to nevadí, že fakturácia bola až teraz v októbri a tovar dodaný v júli bol použitý až v októbri. Na sklade ho predsa mohol mať.
Tak neviem teraz. Mám z toho pocit, že DÚ to neposúdil správne. Ale keď konateľ nenamietal, tak to samozrejme "vyhodili" vonku. Dokonca už podpísal vzdanie sa práva na vyjadrenie sa k protokolu. Tak myslím, že už nič s tým neurobí. Budem to musieť odúčtovať ako nedaňový náklad.
Všimni si - teda to mal asi vedieť konateľ - zvýraznené. Nie je v zákone uvedené, kedy použije .... Reakcia konateľa pri protokole je normálna, v postate bol rád, že to dopadlo ako to dopadlo, a že pracovníci DÚ ukončili svoju prácu a vrhli sa na niekoho iného :).
ekopo
19.11.08,15:26
K protokolu sa už nevyjadrí, ale čo k rozhodnutiu?
eripot
19.11.08,15:36
uviedol, že s výsledkom daňovej kontroly súhlasí... takže už nič. škoda, že sa neporadil predtým. on sa do týchto vecí vôbec nevyzná. je viac ako na 100% isté, že im ani nerozumel, čo vlastne od neho chcú a prečo tá faktúra nie. Bol rád, že to bude bez pokuty, tak podpísal a súhlasil so všetkým... ale dakujem všetkým za diskusiu. pekný večer prajem.
ekopo
19.11.08,15:48
Aj ked napísal na konci protokola že súhlasí, myslím si , že ak ešte nebolo vydané rozhodnutie, je možné napísať list na DU s opisom prípadu. Napr. v znení " po konzultácii so zodpovednými pracovníkmi a účtovníkom zaújmam k uvedenému prípadu nasledovné stanovisko:.....predmetný materiál bol nakúpený za účelom podnikania....ako dôkaz je skladová karta, resp. vyrobená súčiastka....atd...."

"z dôvodu mojej neprítomnosti som nebol oboznámený dopodrobna s uvedeným....."
Johanka
19.11.08,16:01
Lenže to by musel konateľ chcieť. Pre nich je jednoduchšie súhlasiť, len aby si "vrchnosť" nepohnevali. Klient mal kontrolu a pracovníčky nemali ozrejmený rozdiel medzi účtovaním leasingov do a po roku 2004. Napísali, že bolo nesprávne účtované atď. Z toho dôvodu mu znížili náklady, ale mal stratu , takže to nemalo žiadny dopad .... ja som hneď vyštartovala, že nech zo mňa nerobia hlupaňu, lenže konateľ ma pribrzdil, že si to neželá. Súhlasil s protokolom :rolleyes:.
Paula
19.11.08,16:06
Možno niektorí tiežpodnikatelia majú svoje "tajomstvá", o ktorých účtovník netuší...a tie by koťuhy nebodaj vyplávali na povrch, keby.....tak radšej podpíšu čo sa im strčí pod nos:cool:
eripot
19.11.08,19:57
aj ja si myslím, že daňovníkov nechce zbytočne "dráždiť", najlepšie je s nimi byť zadobre a zniesť nejaký malý ústupok.
ale čo teraz z tou DPH? a čo s nákladom vôbec? dať to ako nedaňový náklad?