martin393
19.11.08,16:42
Dobry den,

Chcel by som sa opytat ako je to s listovymi zasielkami zo sudu urcenymi do vlastnych ruk. Pred par dnami mi nieco prislo (predpokladam, ze sa to tyka vyzivneho na dieta - v prvom rade podotykam, ze riadne platim - asi pojde o zvysenie). Dlhodobo pracujem v zahranici a mojej mamine list postarka samozrejme nedala. Bude to teraz 18 dni na poste a co bude dalej? Pokusia sa to poslat znova alebo predvolanie alebo co?

Vopred velmi pekne dakujem.
mysimis
19.11.08,15:51
Neviem čo sa bude diať s Tvojou zásielkou, ale aj môj syn je takmer celý rok v zahraničí a keď odchádza spíšeme plnú moc a ja potom môžem preberať jeho poštu.
bebuš
19.11.08,17:27
Doručovanie písomností do vlastných rúk upravuje § 47 OSP.

(1) Do vlastných rúk treba doručiť písomnosti, pri ktorých tak ustanovuje zákon, a iné písomnosti, ak to nariadi predseda senátu.

(2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na miestnom národnom výbore a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku do troch dní od uloženia nevyzdvihne, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, i keď sa adresát o uložení nedozvedel.
Lilu1
19.11.08,17:51
Mojmu byvalemu manzelovi sa uz treti krat pokusa sud dorucit list urceny do vlastnych ruk. Prvy krat postarka, druhy krat policia a treti krat mu poslali do zamestnania. Podotykam ze ani raz si zasielku neprevzal. A ja si chodim mesacne na pojednavania a nic sa nedeje... Nechapem tie nase zakony a ze v takomto pripade je vsetko v poriadku.
Ofélia
19.11.08,18:14
Aj keď ho neprevezmete bude sa to považovať za doručené a myslím že tu plná moc nestačí, pretože zásielka zo súdu je iné špecifikum ako doporučená zásielka.
martin393
19.11.08,18:24
Doručovanie písomností do vlastných rúk upravuje § 47 OSP.

(1) Do vlastných rúk treba doručiť písomnosti, pri ktorých tak ustanovuje zákon, a iné písomnosti, ak to nariadi predseda senátu.

(2) Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na miestnom národnom výbore a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku do troch dní od uloženia nevyzdvihne, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, i keď sa adresát o uložení nedozvedel.

Ale ja sa v mieste doručenia nezdržujem, domov chodim dva razy rocne.
Co v takom pripade?

Vopred dakujem
Mária27
19.11.08,20:24
V takom prípade by nemala platiť domnienka doručenia. Poštárka to ani nemala ukladať, ale vrátiť s poznámkou, že sa zdržiavaš v cudzine.

V súčasnosti už na zásielky do vlastných rúk platí splnomocnenie. Splnomocnenec sa stáva oprávneným prijímateľom.

Poštové podmienky
Článok 41
Dodávanie zásielok adresátom alebo oprávneným prijímateľom
(13) Zásielku so službou Do vlastných rúk pošta dodá:
a) adresátovi alebo osobe, ktorú adresát na prijímanie zásielok
splnomocnil podľa Čl. 42 týchto Poštových podmienok,
Mária27
19.11.08,20:29
Upresňujem ustanovenia o splnomocení z Poštových podmienok:

V splnomocnení musí byť osobitne uvedené, či sa splnomocnenie vzťahuje aj na preberanie zásielok so službou Do vlastných rúk.

Prostredníctvom preukazu splnomocnenca nie je možné preberať
zásielky so službou Do vlastných rúk, ktoré odosielateľ označil
dispozíciou „Splnomocnenie vylúčené“.
bebuš
20.11.08,07:19
Môj názor je, že nikto sa vždy doma zdržiava a ten niekto z rodiny oznámi poštárke adresu na ktorej sa v cudzine zdržiavaš. Zásielku dostane súd späť s označením miesta pobytu a súd vykoná doručovanie do cudziny a ty si to tam prevezmeš. Následne, po zistení obsahu zásielky, v prípade že budete musieť niečo v sudnej veci konať, odporúčam udeliť generálnu plnú moc advokátovi ktorý všetky potrebné úkony vykoná za Vás, okrem vysluchu- teda ak by ste mal vypovedať. Plnú moc v cudzine podpísanú pošlete poštou a nemáte starosti.
andreakk
11.08.11,08:47
Zdravím, chcela by som sa opýtať na situáciu s ktorou som sa ešte nestretla..
Správny orgán vydal rozhodnutie, ktoré je potrebné doručiť do cudziny, konkrétne do Írska. Účastník konania tam žije aa zdržuje sa na danej adrese. Avšak vraj Íri nepoznajú niečo také ako doporučená zásielka a poštu len dajú do schránky, návratku podpisovať nedávajú a už vôbec ju nezasielajú späť odosielateľovi. Aby sme mali doklad, že sme vôbec to rozhodnutie poslali, pošta nám na druhopis potvrdila, že zásielka bola odoslaná. Avšak prakticky nemáme ani vrátenú zásielku ani návratku.. Neviete mi poradiť akým spôsobom vyznačiť právoplatnosť daného rozhodnutia??Ono, možno by sa dala použiť domienka doručenia, ale na základe čoho, keď sa nám zásielka nevrátila???
Veľmi pekne vopred ďakujem za akúkoľvek reakciu..pretože nech si nad tým lámem hlavu..nenapadá na žiadne riešenie..
PS: občas sa nám podarí s účastníkom skontaktovať a návratku nám zašle on, ale tentoraz ide o uloženie povinnosti vrátiť preplatok, tak sa mierne obávam, že z ich strany pomoc očakávať bude zbytočné..
Mária27
11.08.11,12:25
Ak Írsko neposkytuje službu doporučene alebo doručenka, mala vás na to pošta upozorniť. Podajte reklamáciu, musí vám prísť vyrozumenie o doručení zásielky, kedy a kto ju prevzal.
Mária27
11.08.11,13:14
andreakk
12.08.11,07:03
ďakujem, Mária..
pozerala som na tú stránku..tak nerozumiem prečo sa nám odtiaľ ešte nikdy nič nevrátilo..veď do zahraničia vždy posielame zásielky s medzinárodnou doručenkou..v iných štátoch takéto problémy nemáme..každopádne, ešte raz srdečná vďaka..skúsime sa bližšie informovať na pošte..