piatok13teho
20.11.08,00:02
Dobry den prajem,

dnes sa mi podarila, taka vec, ze ma zastavili poliacajti asi 50 metrov od domu a pri kontrole som im predlozil namiesto originalu technickeho preukazu len notarom overenu kopiu.

Notarom overenu kopiu som si dal urobit kvoli tomu aby mohla zostat v aute, pretoze ked viaceri jazdime jednym autom, tak je niekedy problem si stale predavat technicak a v aute ho nechceme nechavat, pretoze v pripade kradeze auta, by poistovna nic nepreplatila ak by sme nemali original technickeho preukazu od auta. A navyse, pred dlhsou dobou, ma kontrolovali policajti, prsalo a ked policajt kontroloval technicky (este vtedy original) tak nan dost naprsalo a velka cast sa rozpila (asi to tlacia na atramentovej tlaciarni alebo co). Tak aj z tohoto dovodu som sa rozhodol nosit notarom overenu kopiu.

Od doby ked nosime v aute, nas kontrolovali policajti viac krat a vzdy bez problemov. Tentokrat ma takmer pred domom zastavili nasi policajti a chceli pokutu 2000 Sk. Chcel som im doniest original pre porovnanie (kedze sme boli len kusok od domu) ale povedali, ze ich to nezaujima.

Pokutu som im nebol ochotny zaplatit, tak sme isli na stanicu a spisali zapisnicu s tym , ze to bude postupene na spravne konanie.

Chcel som sa len opytat na vase nazory, ako vidite moju situaciu. Mam nejaku sancu uspiet s notarom overenou kopio technickeho preukazu? Podla vyjadrenia notara je noverena kopia rovnako platna ako original.
Avsak policajti to akosi nechapu.
Chobot
19.11.08,23:31
Dobry den prajem,

dnes sa mi podarila, taka vec, ze ma zastavili poliacajti asi 50 metrov od domu a pri kontrole som im predlozil namiesto originalu technickeho preukazu len notarom overenu kopiu.

Notarom overenu kopiu som si dal urobit kvoli tomu aby mohla zostat v aute, pretoze ked viaceri jazdime jednym autom, tak je niekedy problem si stale predavat technicak a v aute ho nechceme nechavat, pretoze v pripade kradeze auta, by poistovna nic nepreplatila ak by sme nemali original technickeho preukazu od auta. A navyse, pred dlhsou dobou, ma kontrolovali policajti, prsalo a ked policajt kontroloval technicky (este vtedy original) tak nan dost naprsalo a velka cast sa rozpila (asi to tlacia na atramentovej tlaciarni alebo co). Tak aj z tohoto dovodu som sa rozhodol nosit notarom overenu kopiu.

Od doby ked nosime v aute, nas kontrolovali policajti viac krat a vzdy bez problemov. Tentokrat ma takmer pred domom zastavili nasi policajti a chceli pokutu 2000 Sk. Chcel som im doniest original pre porovnanie (kedze sme boli len kusok od domu) ale povedali, ze ich to nezaujima.

Pokutu som im nebol ochotny zaplatit, tak sme isli na stanicu a spisali zapisnicu s tym , ze to bude postupene na spravne konanie.

Chcel som sa len opytat na vase nazory, ako vidite moju situaciu. Mam nejaku sancu uspiet s notarom overenou kopio technickeho preukazu? Podla vyjadrenia notara je noverena kopia rovnako platna ako original.
Avsak policajti to akosi nechapu.

Niečo pravdy majú aj policajti. Notár ti overuje pravosť kópie originálneho dokladu, tzn, že on len potvrdzuje, že uvedená kópia je doslovne zhodná s originálom dokumentu. Preto v takomto pohľade nemôžeme kópiu považovať za originál, aj keď na určité účely je možné použiť overenú kópiu dokumentu (napr. rodného listu alebo vysvedčenia).

V tomto prípade sa ale overená kópia nemôže použiť miesto originálu na účely preukazovania dokladov auta, lebo len originál má preukazovaciu hodnotu. Mohlo by sa napr. stať, že by ti kvôli zlému tech. stavu auta zadržali originálny TP, ale teba by to vôbec netrápilo, lebo by si mal ďalších 5 overených kópií TP. Možno tí predošlí policajti boli benevolentnejší a stačila im overená kópia, ale podľa správnosti mali aj oni žiadať originál.

Taktiež by si napr. na základe overenej kópie nedosiahol prepis auta. Mohli by ti tú kópiu overiť aj 3 notári, k prepisu auta potrebuješ originálny TP. Overenú kópiu si môžeš nechať doma, keby si napr. stratil originál, aby si mohol ľahšie na DI požiadať o vystavenie duplikátu TP (aby si ľahsie prukázal vlastníctvo auta).

Takže ten policajt mal pravdu, keď ti dal pokutu za to, že nemáš doklady od auta.

Na záver pre porovanie - ani s overenou kópiou pasu by si sa asi do zahraničia (myslím mimo EU) nedostal, neakceptovali by to ako cestovný doklad.
piatok13teho
19.11.08,23:47
Pri pase, obcianskom, vodicaku to beriem, pretoze to je karticka alebo doklad s urcitym formatom.

Technicky je obycajny list, ktory je amatersky potlaceny farbou, ktora sa este naviac rozpija.

Ak aj budem musiet zaplatit pokutu a dalsie poplatky, tak aj tak to povazujem za cistu buzeraciu. Auta sa kradnu vo velkom, aj pocas toho ako som bol u nich na stanici im nahlasili ukradnute auto ale oni riesia to, ze ci ja mam kopiu dokladu (na pockanie mozem doniest original). Radsej si mohli vsimat ci neuvidia niekoho ist na kradnutom aute podla popisu .. ale nie, oni radsej budu buzerovat.
Chobot
20.11.08,00:00
Technicky je obycajny list, ktory je amatersky potlaceny farbou, ktora sa este naviac rozpija.



Nie je to obyčajný list, je to vytlačené na zvláštnom papieri, ktorý má bezpečnostné prvky. Aj napr. cenné papiere v listinnej forme sú vytlačené na špeciálnom papieri a pre výplatu dividend ti nestačí len overená kópia, treba predložiť originál akcie (u nás je to skôr rarita, pretože skoro všetky cenné papiere sú len zaknihované, nie sú v listinnej forme. Ale v západných krajinách je to bežné).
hanelie
20.11.08,09:01
ošetruje toto tvrdenie niektorý § / povinnosť nosiť pri sebe originál TP - / ?
Niuška
20.11.08,09:33
a nedá sa napr. vybaviť TP aj dva?! nahlásiť,že som jeden stratil, vybaviť druhý?! jeden dáš do auta a máš vybavené. mne sa stalo, že mi pri kontrole policajti nevrátili technický preukaz, zistila som to až 50 km po kontrole. samozrejme nikto by aj tak nič nepriznal a teda som si musela vybaviť druhý....
Excise Duty
20.11.08,09:35
Dobry den prajem,

dnes sa mi podarila, taka vec, ze ma zastavili poliacajti asi 50 metrov od domu a pri kontrole som im predlozil namiesto originalu technickeho preukazu len notarom overenu kopiu.

Notarom overenu kopiu som si dal urobit kvoli tomu aby mohla zostat v aute, pretoze ked viaceri jazdime jednym autom, tak je niekedy problem si stale predavat technicak a v aute ho nechceme nechavat, pretoze v pripade kradeze auta, by poistovna nic nepreplatila ak by sme nemali original technickeho preukazu od auta. A navyse, pred dlhsou dobou, ma kontrolovali policajti, prsalo a ked policajt kontroloval technicky (este vtedy original) tak nan dost naprsalo a velka cast sa rozpila (asi to tlacia na atramentovej tlaciarni alebo co). Tak aj z tohoto dovodu som sa rozhodol nosit notarom overenu kopiu.

Od doby ked nosime v aute, nas kontrolovali policajti viac krat a vzdy bez problemov. Tentokrat ma takmer pred domom zastavili nasi policajti a chceli pokutu 2000 Sk. Chcel som im doniest original pre porovnanie (kedze sme boli len kusok od domu) ale povedali, ze ich to nezaujima.
Tak tomuto nerozumiem, prečo a za koľko si predávate techničák?

Pokutu som im nebol ochotny zaplatit, tak sme isli na stanicu a spisali zapisnicu s tym , ze to bude postupene na spravne konanie.

Chcel som sa len opytat na vase nazory, ako vidite moju situaciu. Mam nejaku sancu uspiet s notarom overenou kopio technickeho preukazu? Podla vyjadrenia notara je noverena kopia rovnako platna ako original.
Avsak policajti to akosi nechapu.
Tak tomuto nerozumiem, prečo a z akého dôvodu si predávate techničák.?
piatok13teho
20.11.08,11:16
Tak tomuto nerozumiem, prečo a z akého dôvodu si predávate techničák.?

No jednoducho ked pouziva jedno auto viacej ludi a nechcete nechavat technicky v aute, tak si ho musite odovzdat.

To nie ako predat za peniaze :eek:
Odovzdat je spravne slovo.
piatok13teho
20.11.08,11:18
Tiez by ma zaujimalo, ci to osetruje nejaky §.
abel
20.11.08,11:30
Neviem v tomto momente, či je to ošetrené §, ale logiku to má, že nemôžeš používať kópiu, a to ani overenú. Ty si dáš u notára overiť aj 30 x technický preukaz, a v prípade, ak ti ho policajti zadržia, bez problémov môžeš jazdiť, pretože ty máš v zálohe ešte 29 ďalších. To by bola ľahká matematika.
Denda
20.11.08,11:36
Otázka:
Ak by Vám policajt chcel zadržať technický preukaz pre zlý stav vozidla tak čo Vám zadrží keď ďalší TP máte doma?
Aj notár by mal vedieť aké listiny notársky overuje a čo sa vlastne preukazuje takto overenou listinou. Potom má platiť ako originál;)
mpca
20.11.08,11:52
Tieto všetky doklady môže kontrolovať policajt:

V zmysle § 4 ods. 2 písm. b) zákona NR SR č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov je vodič povinný mať pri sebe doklady na vedenie a premávku vozidla predpísané týmto zákonom alebo osobitnými predpismi:

Dokladmi predpísanými pre vedenie a premávku vozidla na území Slovenskej republiky sú:

* vodičský preukaz ( § 77 ods. 3 zákona č. 315/1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov ),
* osvedčenie o evidencii ( § 23 ods. 7 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
* doklad o zaplatení povinného zmluvného poistenia ( § 18 zákona č. 381/2001 Z. z. o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
* doklad o lekárskej prehliadke a psychologickom vyšetrení, ak takejto povinnosti vodič vozidla podlieha ( § 6 vyhlášky MZ SR č. 164/1997 Z. z. o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla ),
* doklad o zaplatení úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a označenie vozidla platnou nálepkou / § 6 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov /,
* doklad o emisnej kontrole, ak takejto kontrole vozidlo podlieha ( § 70 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
* doklad o kontrole technického stavu vozidla, ak takejto kontrole vozidlo podlieha ( § 52 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ),
* povolenie na zvláštne užívanie pozemných komunikácií, ak sú tieto užívané iným, než zvyčajným spôsobom / § 8 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov,
* iné doklady ustanovené osobitným predpisom.
piatok13teho
20.11.08,12:04
Nechcem ist nejak moc do podrobnosti ale myslim, ze spolu s technickym vzdy zoberu aj SPZ, takze tych 29 kopii by mi bolo aj tak nanic. Hmm?
dad111
20.11.08,12:54
Tie tabulky s EC Ti nemusia zobrat vzdy, ked Ti zadrzia OEV, dokonca Ti ani to OEV nemusia zadrzat. Maju pravo zakazat alebo obmedzit Ti dalsiu jazdu a podobne a pritom Ti mozu nechat vsetky doklady. Ta kopia je Ti uplne nanic. Notar by ani takuto listinu nemal overit, aj ked on sa teraz moze vyhovorit, ze jednoducho on Ti overil len to co si mu Ty predlozil, to mohla byt aj kopia. On len potvrdil, ze tato kopia suhlasi s predlozenym dokladom.
Neries to teda. Ak sa da najdi tych policjtov, ak to este ide ihned teraz, nasyp si popol na hlavu a skromne im povedz, ze si si to rozmyslel a s chladnou hlavou radsej teraz zaplatis normalnu pokutu. Takto sa Ti to len predrazi. Nic nenabojujes.
Chobot
20.11.08,12:58
Otázka:

Aj notár by mal vedieť aké listiny notársky overuje a čo sa vlastne preukazuje takto overenou listinou. Potom má platiť ako originál;)

Notár ti overí akúkoľvek listinu, jemu je jedno, čo s tým občan bude preukazovať. On len overuje zhodu kópie s originálom, nie to, e kópia bude slúžiť na nejaké účely.

A prečo by nemohol overiť aj ten TP? Na iné účely si viem predstaviť, že by bolo možné použiť overenú kópiu, napr. na uzatvorenie havarijnej poistky, alebo zamestnávateľovi preukázať spotrebu pri použití súkromného auta na služobné účely (tam to dokonca zákon predpisuje - predložiť kópiu). Takže nevylučujem možnosť vyhotovenia overenej kópie TP, ale nie na všetko sa dá tá kópia použiť - určite nie na prepis auta.
KvetkaK
20.11.08,13:00
Ahojte. Môj kolega v práci tiež začal nosiť v aute overenú kópiu technického preukazu. A to mi povedal, že to v televízii (neviem presne kde ani v akej relácii) odporúčal niekto z policajného zboru, že je lepšie nosiť v aute kópiu z dôvodu, keby bol náhodou automobil odcudzený. Tak teraz tomu nerozumiem, že prečo policajti takúto kópiu neuznávajú, keď to bolo z ich strany ešte aj odporúčané. Ale ako píše zadávateľ témy, doteraz s tým problém nebol až na tento posledný krát.
Denda
20.11.08,13:13
Notár ti overí akúkoľvek listinu, jemu je jedno, čo s tým občan bude preukazovať. On len overuje zhodu kópie s originálom, nie to, e kópia bude slúžiť na nejaké účely.

A prečo by nemohol overiť aj ten TP? Na iné účely si viem predstaviť, že by bolo možné použiť overenú kópiu, napr. na uzatvorenie havarijnej poistky, alebo zamestnávateľovi preukázať spotrebu pri použití súkromného auta na služobné účely (tam to dokonca zákon predpisuje - predložiť kópiu). Takže nevylučujem možnosť vyhotovenia overenej kópie TP, ale nie na všetko sa dá tá kópia použiť - určite nie na prepis auta.
Môj príspevok treba brať ako šetrenie peňazí za notárske poplatky listín, ktoré sú potom na dve veci.
A čo sa týka zákona o cestovných náhradách a predpise predložiť kópiu- dúfam, že sa nemyslí overenú notárom. Tak isto to berte ako šetrenie za poplatky u notára.:rolleyes:
Chobot
20.11.08,13:16
Môj príspevok treba brať ako šetrenie peňazí za notárske poplatky listín, ktoré sú potom na dve veci.
A čo sa týka zákona o cestovných náhradách a predpise predložiť kópiu- dúfam, že sa nemyslí overenú notárom. Tak isto to berte ako šetrenie za poplatky u notára.:rolleyes:

Nemusí byť overená, ale keď sa nájde nedôverčivý zamestnávateľ, tak môže požadovať overenú kópiu.:D
dad111
20.11.08,13:24
Kde su tie stare zlate casy, ked este neboli kopirky. Stacilo predlozit original k nahliadnutiu. Vynalez kopirky a mobilneho telefonu je to najhorsie co ludstvo vymyslelo.
piatok13teho
20.11.08,13:44
Kedysi boli dva technicke, maly technicky sa dal nechat v aute a velky mohol ostat doma.

V mojom pripade ani neslo policajtom o podstatu veci. Auto nema ani 3 roky, cize technicky stav je OK, ten ani neoverovali. Islo len o arogantne vyzadovanie formality(original technickeho som mohol na pockanie doniest).
Pozeral som tie zakony, nie je tam jednoznacne napisane, ze to musi byt original. Notarom overena kopia sa vo velkom mnozstve pripadov poklada za rovnocennu s originalom. Tak nerozumiem preco by to nemohlo platit aj pri technickom preukaze. Ci je auto kradnute si vedia bez problemov overit cez vysielacku, technicky stav vozidla mozu skontrolovat. Kopia technickeho im v tom predsa nemoze prekazat.
dad111
20.11.08,14:00
Ak si das rano o 8 hodine overit original OEV, o hodinu auto prepises na noveho majitela, ktory doklad podla teba plati. Nakoniec citaj hore ak je napisane, ze pri cestnej kontrole musis predlozit
osvedčenie o evidencii ( § 23 ods. 7 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov ), tak ten papier co spominas Ty je len overena kopia.
Mas pravdu, vsetko mozu skontrolovat, ale mal si smolu oni sa rozhodli skontrolovat OEV a to si nemal.
Niekedy ich aj nieco nastve, su prisni a maju na to pravo. Ak si ich prehovaral o svojej pravde tak ako diskutujes tu mohla to byt jedna z pricin.
abel
20.11.08,14:59
Ahojte. Môj kolega v práci tiež začal nosiť v aute overenú kópiu technického preukazu. A to mi povedal, že to v televízii (neviem presne kde ani v akej relácii) odporúčal niekto z policajného zboru, že je lepšie nosiť v aute kópiu z dôvodu, keby bol náhodou automobil odcudzený. Tak teraz tomu nerozumiem, že prečo policajti takúto kópiu neuznávajú, keď to bolo z ich strany ešte aj odporúčané. Ale ako píše zadávateľ témy, doteraz s tým problém nebol až na tento posledný krát.
Tak keď to bolo v televízii, tak je to na 100 %. A ešte keby to tak bolo v Novom čase, tak aj zákon by sa mohol prepisovať :confused:
Chobot
20.11.08,20:42
Kedysi boli dva technicke, maly technicky sa dal nechat v aute a velky mohol ostat doma.

V mojom pripade ani neslo policajtom o podstatu veci. Auto nema ani 3 roky, cize technicky stav je OK, ten ani neoverovali. Islo len o arogantne vyzadovanie formality(original technickeho som mohol na pockanie doniest).
Pozeral som tie zakony, nie je tam jednoznacne napisane, ze to musi byt original. Notarom overena kopia sa vo velkom mnozstve pripadov poklada za rovnocennu s originalom. Tak nerozumiem preco by to nemohlo platit aj pri technickom preukaze. Ci je auto kradnute si vedia bez problemov overit cez vysielacku, technicky stav vozidla mozu skontrolovat. Kopia technickeho im v tom predsa nemoze prekazat.

Skúšal si už cikať proti vetru...? Neviem, prečo sa chceš s policajtami hádať o takej banalite. Nevyhádaš nič.

Inak už sú zase 2 TP - malý a veľký. Chybná informácia.
Kazu
20.11.08,21:20
A odkedy je to platné? My sme prihlasovali auto 12.11. a dostali sme len veľký TP.
Stanislav 1975
20.11.08,23:02
Skúšal si už cikať proti vetru...? Neviem, prečo sa chceš s policajtami hádať o takej banalite. Nevyhádaš nič.

Inak už sú zase 2 TP - malý a veľký.
Chobot, mýliš sa, stále je len ten jeden veľký a asi to ešte dlho aj bude tak...
Stanislav 1975
20.11.08,23:03
A odkedy je to platné? My sme prihlasovali auto 12.11. a dostali sme len veľký TP.
A iný ani nedostanete- stále je len ten jeden veľký...
Chobot sa si zmýlil...
Chobot
21.11.08,07:34
A odkedy je to platné? My sme prihlasovali auto 12.11. a dostali sme len veľký TP.

Môže byť. Len sa mi zdalo, že pred rokom čo vo firme prihlasovali autá, tak boli
k tomu aj veľký aj malý. Ale môže byť, že sa mýlim.
Stanislav 1975
21.11.08,07:41
Môže byť. Len sa mi zdalo, že pred rokom čo vo firme prihlasovali autá, tak boli
k tomu aj veľký aj malý. Ale môže byť, že sa mýlim.
veru, veru- tuším tvoje prvé pomýlenie za ten rok, čo to tu sledujem, ale však aj Beckham nedal už jedenástku...
Stanislav 1975
21.11.08,07:44
Inak, ja mám aj opačný poznatok- keď notár ODMIETOL OVERIŤ techničák a odovodnil to, že je to cenina a cenina sa nemože overovať.To mám od jedného klienta, ale druhý notár mu to overil-ale inak fakt- Pri jazde musí byť ORIGINAL techničák!!!
petmar
21.11.08,12:36
Pri jazde s MV musíme mať pri sebe zásadne originálny technický preukaz. Toľko odkaz od polície.
Zamyslite sa , ako by sa v opačnom prípade ľahko získavali tech. preukazy na kradnuté autá...
marjankaj
21.11.08,12:55
Odkaz od polície ma bude zaujímať, až keď napísu podľa akého zákona a akého paragrafu. Ak sme právny štát, tak by sme sa mali riadiť zákonmi a niečo ktorý policajt vymyslí. Ak chce dať pokutu, nech to zdôvodní paragrafmi ako napr. daňový úrad.
Chobot
21.11.08,13:12
Odkaz od polície ma bude zaujímať, až keď napísu podľa akého zákona a akého paragrafu. Ak sme právny štát, tak by sme sa mali riadiť zákonmi a niečo ktorý policajt vymyslí. Ak chce dať pokutu, nech to zdôvodní paragrafmi ako napr. daňový úrad.

Je to v zákone 725/2004 o podmienkach prevádzky vozidiel § 23 ods. 7:

(7) Vodič vozidla je povinný mať osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie vozidla pri vedení vozidla vždy pri sebe.

Je tam uvedené osvedčenie o evidencii, nie je tam alternatíva, že kópia, či overená kópia osvedčenia. Ak si niekto vypýta tvoj občiansky, tak tým myslí občiansky, nie kópiu. Ak niekto bude chcieť overené kópie maturitného vysvedčenia, tak mu dáš overenú kópiu. Ak ale policajt bude chcieť osvedčenie o evidencii, tak bude chcieť originál, nie kópiu.

A teraz ty dokáž, že aj overená kópia je rovnocenná s originálom. :rolleyes::D

Napr. na vykonanie STK postačuje aj tá overená kópia TP v prípade, že originál TP bol zadržaný. Tam je to vyslovene uvedené:

http://www.stkcadca.sk/cl/2/emisne-kontroly.html
marjankaj
21.11.08,13:24
Presne toto chcel počuť piatok 13teho.