Monika C.
20.11.08,06:10
Pekné ráno poradáci : potrebovala by som od Vás pomoc alebo dobrú radu : mám zamestnankyňu, ktorá je u nás v pracovnom pomere ale momentálne rok na materskej , po roku nastúpila do práce ale má ísť na operáciu a bude PN. Potrebovala by som vedieť aký vplyv má na pracovníčku keď bude PN, aký VZ bude SP počítať / ten HP, ktorý má teraz /a hlavne, keď nedopadne dobre operácia tak sa chce vrátiť na materskú dovolenku. Viete mi poradiť - pomôcť , za každú vetu budem vďačná. Lúskala som tu príspevky ohľadom týchto vecí ale podobný prípad som tu nenašla. Prosím pomôžete mi aby som jej vedela povedať čo ďalej.
Monika C.
20.11.08,06:32
Poradáci neviete pomôcť?
brčko
20.11.08,07:06
predpokladám, že je (bola) už na rodič.dovolenke, nie materskej a že bude pracovať, aha, resp. už pracuje, na ten istý prac.pomer.
Ak pred nástupom na PN ukončí čerpanie RD (mzdárka ukončí prerušenie poistenia v SP) a bude zamestnaná (t.j. bude mať aktívne nem.poistenie), tak sa jej nemocenské bude rátať z DVZ v r.2007, v prípade ak začne PN v r.2008. Ak začne PN v r.2009, tak DVZ z r. 2008.
Ak v danom roku nemá ani jeden jediný den platené nem.poistenie, tak sa jej bude rátať nemocenské z pravdepodobného vym.základu v mesiaci nástupu na PN.

predpokladala som, že pracovať len začne, až potom som si to lepšie prečitala, že už pracuje :)

potom vlastne môže čerpať PN-ku až 52týždnov, ak nemala predtým nejakú dlhodobú PN alebo "myslím" PN ukončiť a začať čerpať rodič.dovolenku. Nový zákon ukáže, či bude môcť počas poberania nemocenského poberať aj rodič.príspevok. Myslím však, že v pôvodnom návrhu také niečo nie je možné, RP by jej bol krátený.
Monika C.
20.11.08,08:01
Ďakujem Brčko za odpoveď bola na rod. dovolenke a v SP nahlásenú už zmenu čiže bude zamestnávateľ odvádzať NP v roku 2008. Chcela by vedieť či je lepšie ísť na operáciu teraz pred Vianocami alebo až v januári nakoľko teraz má VZ 30000,- a minulý rok bol VZ malý. Pravdepodobne preňu bude lepšie až v roku 2009 ísť na PN keď som ťa správne pochopila. Predpokladám, že keby chcela sa vrátiť na rod. dovolenku nič jej v tom brániť nebude. Potvrdíte mi to prosím.
brčko
20.11.08,08:07
Ďakujem Brčko za odpoveď bola na rod. dovolenke a v SP nahlásenú už zmenu čiže bude zamestnávateľ odvádzať NP v roku 2008. Chcela by vedieť či je lepšie ísť na operáciu teraz pred Vianocami alebo až v januári nakoľko teraz má VZ 30000,- a minulý rok bol VZ malý. Pravdepodobne preňu bude lepšie až v roku 2009 ísť na PN keď som ťa správne pochopila. Predpokladám, že keby chcela sa vrátiť na rod. dovolenku nič jej v tom brániť nebude. Potvrdíte mi to prosím.

áno, ak má v r.2008 vyšší VZ, tak je lepšie začať PN až v r.2009.
Ak požiada zamestnávatela o poskytnutie rodič.dovolenky, tak jej je povinný zamestnávatel vyhovieť. čerpať ju má právo až do 3-roku dieťaťa- presne vid. zákonník práce § 166 ods.2.
Monika C.
20.11.08,08:27
Ďakujem pekne brčko bude aj bodík len musím dať najprv niekomu inému sorry. V príspevku 3 som Ti dala bod ale mne to neukazuje tebe áno či nie ? Ešte raz ďakujem a prajem príjemný deň.