Zoltán Kovács
20.11.08,06:38
Ahojte poraďáci!
Po dlhšej dobe sa obracim na Vás, pre mňa trošku zložitejšou otázkou (moji klienti nemajú vo zvyku kupovať nehnuteľnosť, a nie takým spôsobom ako je tento prípad). Preto prosím o Vaše názory.
Situácia:
SZČO kupuje nehnuteľnosť (pozemok + budova). Vieme, že kataster nehnuteľnosť u fyz.osobách nezapisuje na IČO, ale na r.č. Dokonca nemajú rozdelené ani BSM, takže budú na LV figurovať obaja manželia. Pri kúpe sa podpisuje aj zmluva o budúcej zmluve s pôvodným majiteľom. Prečo? Lebo, nehnuteľnosť sa bude búrať, a postaví sa nová budova, v ktorej pôvodný majiteľ dostane 2 bytové jednotky. A z tohoto dôvodu nedojde ani k platbe pri kúpe.

A teraz moje otázky:
1. SZČO chce zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku. Na kúpnej zmluve je vyčíslená samostatne cena pozemu (neodpisuje sa) a cena budovy. Cena budovi by sa mala zaradiť, podľa mňa do obstarávacej ceny budúcej stavby. Totiž budova sa bude búrať. Kedy zaradiť pozemok do majetku?
2. Ako evidovať záväzok z titulu zmluvy o budúcej zmluve (tie 2 bytové jednotky, ktoré sa odovzdajú po koladácii pôvodnému majiteľovi)?
3. Potrebuje SZČO mať v živn.liste činnosť ohľadne tejto transakcie, alebo je to iba príležitostný predaj? Ide totiž o investovanie nepotrebných financii.
4. V novej budove budú aj nebytové priestory, ktoré chce neskôr prenajímať. Na to už asi bude potrebovať živnosť?
5. Pri odovzdaní bytových jednotiek, po kolaudácii pôvodnému majiteľovi, treba odviesť dph z hodnoty bytov? Podľa mňa áno.

Za postrehy ďakujem. Ak ma niečo ešte napadne pridám otázky. Chcem byť istý, nakoľko naposledy som účtoval obstaranie nehnuteľnosti asi pred 12 rokmi. Ďakujem.
7lienka
20.11.08,06:18
Situácia:
SZČO kupuje nehnuteľnosť (pozemok + budova). Vieme, že kataster nehnuteľnosť u fyz.osobách nezapisuje na IČO, ale na r.č. Dokonca nemajú rozdelené ani BSM, takže budú na LV figurovať obaja manželia.


Iba môj postreh:
Manžel kupoval nehnuteľnosť - dielňu ako živnostník. Zapísaná do katastra 6.11.2008. Na LV je zapísaný sám, s tým, že je ženatý. V zmluve s predávajúcim je všetko (náležitosti) ohladne živnosti, v návrhu na vklad je on podľa zmluvy s RČ. Podľa toho čo som zisťovala u daňových poradcov tak to má byť. Na LV má byť sám.
Len toľko k vlastníctvu....
7lienka
20.11.08,06:25
1. Ja by som zaradila pozemok aj budovu k dátumu na LV. Ak sa bude - niekdy, hneď to nebude už len kým vybavia povolenie - búrať, zostatkovú hodnotu budovy by som pripočítala k obstarávacej cene. Pozri je november ak sa to nepohne použiješ pre tento rok odpis.

2. Oni nezaplatia za tie byty? Alebo je to cena budovu?

4. Na prenájom 100% musí byť živnosť.
Zoltán Kovács
20.11.08,07:22
2. Oni nezaplatia za tie byty? Alebo je to cena budovu?



Živnostník neplatí za pozemok + budovu. A za odplatu dá bytové jednotky po kolaudácii pôvodnému majiteľovi.
Zoltán Kovács
20.11.08,13:26
posúvam
7lienka
20.11.08,14:11
Živnostník neplatí za pozemok + budovu. A za odplatu dá bytové jednotky po kolaudácii pôvodnému majiteľovi.

Podla mňa ak tam máš odplatu tak je v zmluve o budúcej zmluve napísané číslo. Čiže by som zaevidovala záväzok v tejto výške. No a pri zaplatení Ti vypadne.

K tej DPH by asi pomohlo kedy sa ozval niekto zo stavebnej firmy.