juraj16
23.05.05,18:00
Zaujima ma vas nazor, ako je to v pripade postupenia lizingu. Povodna lizingova zmluva bola uzatvorena v roku 2003 avsak v priebehu roka 2004 sa spolocnost pretransformovala /nova s.r.o/ a previedla na seba aj lizingy bez akeho kolvek poplatku, ba dokonca ani lizingova zmluva sa nemenila, len sa zmenilo IČO, IČ DPH. Ako postupovat v uctovani? Po novom alebo po starom. Ja som ostal pri starej verzii, nakolko som toho nazoru, ze lizingovu zmluvu treba posudzovat ako celok /kedy bola uzatvorena, odkupna cena a pod./? Co vy na to?!
ondrejvla
23.05.05,16:15
Zaujima ma vas nazor, ako je to v pripade postupenia lizingu. Povodna lizingova zmluva bola uzatvorena v roku 2003 avsak v priebehu roka 2004 sa spolocnost pretransformovala /nova s.r.o/ a previedla na seba aj lizingy bez akeho kolvek poplatku, ba dokonca ani lizingova zmluva sa nemenila, len sa zmenilo IČO, IČ DPH. Ako postupovat v uctovani? Po novom alebo po starom. Ja som ostal pri starej verzii, nakolko som toho nazoru, ze lizingovu zmluvu treba posudzovat ako celok /kedy bola uzatvorena, odkupna cena a pod./? Co vy na to?!
Zažila som už transformáciu a to tým spôsobom, že sa jedna firma rozdelila na dve, čiže predala sa ako časť podniku. A tým sa predali aj záväzky a pohľadávky, zamestnanci mali nové prac.zmluvy, s tým, že nová firma preberá zamestnancov so všetkou zodpovednosťou voči nim (dovolenky, zrážky,plat.dekréty...) Takže mal by si mať nejakú zmluvu a predaji majetku, postúpení záväzkov a pohľadávok a všetko, tak ako som písala, v starej firme urobiť na konci roku závierku len z toho, čo v nej zostalo. Ak sa pretransformovala kompletne s celým majetkom i záväzkami, tak v starej firme musíš urobiť závierku, a ukončiť činnosť pod starým IĆO.
juraj16
23.05.05,16:40
Nejde o transformáciu, ide cisto o 2 nezavisle s.r.očky, kde jedna osoba vlastni obidve, avsak su nezavisle. Konatel sa rozhodol ze leasingy prevedie na druhu s.r.o. a druhu postupne utlmi. Takze je len zmluva o postupeni medzi leasingovkou a novou s.r.o. so súhlasom druhej s.r.o.
ondrejvla
23.05.05,16:58
Nejde o transformáciu, ide cisto o 2 nezavisle s.r.očky, kde jedna osoba vlastni obidve, avsak su nezavisle. Konatel sa rozhodol ze leasingy prevedie na druhu s.r.o. a druhu postupne utlmi. Takze je len zmluva o postupeni medzi leasingovkou a novou s.r.o. so súhlasom druhej s.r.o.
Ale ty to musíš predsa tej druhej predať na základe nejakej zmluvy! Alebo ver konateľovi, ale nech je potom aj on zodpovedný za ten guľáš, čo si takto narobí!
A utlmovanie-to je ukončenie zadĺženej... ale veď to všetci poznáme, jedno prádlo sa vyperie a druhé vyhodí...
Však mám pravdu?
Jana Acsová
27.05.05,08:10
Zaujima ma vas nazor, ako je to v pripade postupenia lizingu. Povodna lizingova zmluva bola uzatvorena v roku 2003 avsak v priebehu roka 2004 sa spolocnost pretransformovala /nova s.r.o/ a previedla na seba aj lizingy bez akeho kolvek poplatku, ba dokonca ani lizingova zmluva sa nemenila, len sa zmenilo IČO, IČ DPH. Ako postupovat v uctovani? Po novom alebo po starom. Ja som ostal pri starej verzii, nakolko som toho nazoru, ze lizingovu zmluvu treba posudzovat ako celok /kedy bola uzatvorena, odkupna cena a pod./? Co vy na to?!Pre účely účtovania (t.j. spôsob) považujem za podstatný dátum uzatvorenia "pôvodnej" leasingovej zmluvy - ja by som aspoň postupovala tak. Platí to aj pre zdaňovanie.
Maya1
25.02.06,20:36
vyriešte , prosím, so mnou tento rébus:
1. lízing postúpený - my sme druhý nájomca - 1/2005
2. začiatok lízingu 2001
3. doba 60 mesiacov - celá doba lízingu
4. zaplatili sme zálohu 581 tis v 1/2005 - účtujem po starom:confused:
predchádzajúci nájomca mal zálohu 0 (nula)
5. zaplatili sme kauciu 200 tis v 1/2005
6. zaplatili sme dlh za predchádzajúceho nájomcu 280 tis
7. lízingové splátky 16X účtujem na 518 po starom

Skúste niekto. Dík
KEJKA
25.02.06,20:55
vyriešte , prosím, so mnou tento rébus:
1. lízing postúpený - my sme druhý nájomca - 1/2005
2. začiatok lízingu 2001
3. doba 60 mesiacov - celá doba lízingu
4. zaplatili sme zálohu 581 tis v 1/2005 - účtujem po starom:confused:
predchádzajúci nájomca mal zálohu 0 (nula)
5. zaplatili sme kauciu 200 tis v 1/2005
6. zaplatili sme dlh za predchádzajúceho nájomcu 280 tis
7. lízingové splátky 16X účtujem na 518 po starom

Skúste niekto. Dík
áno, účtujete po starom, rozhodujúci je začiatok lísingu.
60 mesiacov - to bude ukončené v priebehu roka 2007 ?
4. tá záloha sa odpočítava od splátok? takže mesačne ide náklad vo výške pomernej časti hodnoty lízingu, ale platíte o pomernú časť zálohy menej.
5. kaucia - to som sa tiež stretla. Pred ukončením zmluvy vy už nebudete musieť zaplatiť obvyklú spltáku ale si to započítate, alebo sa to započíta s kúpnou cenou pri odkúpení PL.
Dlh za predchádzajúceho nájomcu - to bude problém. Závisí ako je to v zmluve označené. Kedy Vám dali dátum pokračovania - teda ten 1/2005 bude asi bez započítania toho dlhu. Toto neviem, žeby na 042?
Maya1
26.02.06,07:27
áno, účtujete po starom, rozhodujúci je začiatok lísingu.
60 mesiacov - to bude ukončené v 5/2006 priebehu roka 2007 ?
4. tá záloha sa odpočítava od splátok? takže mesačne ide náklad vo výške pomernej časti hodnoty lízingu, ale platíte o pomernú časť zálohy menej.To jest porozpúčťam zálohu, ale na fa ju neodrátam, lebo tam nie odčítanie zálohy.
5. kaucia - to som sa tiež stretla. Pred ukončením zmluvy vy už nebudete musieť zaplatiť obvyklú spltáku ale si to započítate, alebo sa to započíta s kúpnou cenou pri odkúpení PL. Poriešim pri ukončení lízingu.
Dlh za predchádzajúceho nájomcu - to bude problém. Závisí ako je to v zmluve označené v zmluve o tom nie je ani slovo. Kedy Vám dali dátum pokračovania - teda ten 1/2005 bude asi bez započítania toho dlhu. Toto neviem, žeby na 042?
Lida, ešte polúskam, ale určite vďaka.Moje poznámky hrubým..
KEJKA
26.02.06,07:42
ak sa záloha neodpočítava v splátkovom kalendári, tak si ho prerátaj, či sú tie splátky už znížené, inak reklamuj. Potom tú zálohu daj na 381 spočítaj s nákladovou časťou splátok, súčet vydelíš 16 (16 mesiacov si spomínala) a tak dostaneš mesačný náklad. Kedysi sa to robilo aj takto. Tá záloha sa označovala ako preddavok na nájomné.
Maya1
26.02.06,07:52
ak sa záloha neodpočítava v splátkovom kalendári, tak si ho prerátaj, či sú tie splátky už znížené, inak reklamuj. Potom tú zálohu daj na 381 spočítaj s nákladovou časťou splátok, súčet vydelíš 16 (16 mesiacov si spomínala) a tak dostaneš mesačný náklad. Kedysi sa to robilo aj takto. Tá záloha sa označovala ako preddavok na nájomné.
prepočítala som, to je to dobré. Len teraz sa musím popasovať s iným : predchádzajúca účtovníčka to v 1/2005 dala na 042/474, takže skôr ako uzavriem rok 2005 musím to opraviť. :) A dlh za prvého nájomcu šupla na 568 :eek: .S tým tiež nebudeme súhlasiť. Ja by som o túto sumu navýšila hodnotu lízingu na tých 16 mesiacov a tiež by som ju ruzpúšťala. Rozmýšľam dobre?
KEJKA
26.02.06,08:07
prepočítala som, to je to dobré. Len teraz sa musím popasovať s iným : predchádzajúca účtovníčka to v 1/2005 dala na 042/474, takže skôr ako uzavriem rok 2005 musím to opraviť. :) A dlh za prvého nájomcu šupla na 568 :eek: .S tým tiež nebudeme súhlasiť. Ja by som o túto sumu navýšila hodnotu lízingu na tých 16 mesiacov a tiež by som ju ruzpúšťala. Rozmýšľam dobre?
čo šupla na 042? akože ide o nový lízing? Tak určite to treba opraviť.
dlh za nového nájomcu treba riešiť podľa zmluvy, akje to len uhrada dlhu, to by nemalo navýšiť nájomné, pozor nato.
Ak je to úhrada záväzku za iného tak len na 378 a vymáhať to od neho. Ale stretla som sa s dohodou nový-starý nájomca sa dohodli o cene za odstúpenie lízingu, čo v niektorých prípadoch je opodstatnené. Ak by ste takú dohodu dosiahli, tak by to pre vás bol jednorazový náklad 548. V tomto smere by ten rok 2004 bol dobrý - len zlé účtovanie a bez dokladu.
Maya1
26.02.06,08:19
určite ide o starý lízing, preúčtujem. Ďakujem za pomoc.
juulyy
01.03.06,12:43
Ja mam podobny pripad, postupenie leasingu na novu spolocnost, ( transformacia) bez predaja, len sa pokracuje v leasing v novej spolocnosti
Zaujimalo by ma, co s nevysporiadanou ( nerozpustenou ) akontaciou, kt. mam na ucte 381 - naklady buducich vynosov v starej fime...co s tym zostatkom. Ako to nauctovat.. Tie peniaze fyzicky vydala stara spolocnost, mal by to byt teda jej naklad...len ci je aj danovo uznatelny????...dakujem za odpoved.
juulyy
01.03.06,12:44
Ja mam podobny pripad, postupenie leasingu na novu spolocnost, ( transformacia) bez predaja, len sa pokracuje v leasing v novej spolocnosti
Zaujimalo by ma, co s nevysporiadanou ( nerozpustenou ) akontaciou, kt. mam na ucte 381 - naklady buducich obdobi v starej fime...co s tym zostatkom. Ako to nauctovat.. Tie peniaze fyzicky vydala stara spolocnost, mal by to byt teda jej naklad...len ci je aj danovo uznatelny????...dakujem za odpoved.P:S. leasing je este uctovany po starom, nadobudnuty r. 2003
striebro1
06.12.06,11:55
prosim o radu.
leasingova zmluva uzatvorena v roku 3.11.2003 s prvym najomcom. 21.7.2006 bola uzatvorena zmluva o prevode prav a povinnosti z leasingovej zmluvy na noveho najomcu.
ako spravne zauctovat splatky?
striebro1
22.02.07,11:20
prosim o radu.
leasingova zmluva uzatvorena v roku 3.11.2003 s prvym najomcom. 21.7.2006 bola uzatvorena zmluva o prevode prav a povinnosti z leasingovej zmluvy na noveho najomcu.
ako spravne zauctovat splatky?

mám účtovať splátku do nákladov, ako sa účtoval leasing po starom??? alebo???? ide o poslednu splatku a teraz neviem, ako to mam účtovať???
striebro1
26.02.07,09:29
nevie mi niekto poradit ohladom leasingu po starom???