Mishicka
20.11.08,10:32
Prosím o radu,

pred 4 rokmi som kúpila byt a nanešťastie som si tam neprihlásila trvalý pobyt. Aktuálne kupujem nový byt a starý potrebujem predať. Kvôli chybe v minulosti by som mala platiť 19% daň. Viem, že sa daň platí z rozdielu kúpnej a predajnej ceny + je možné si odrátať nejaké ďalšie položky. Vedeli by ste mi poradiť, o čo presne je možné ponížiť základ, z ktorého sa vypočíta daň?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
20.11.08,09:35
Prosím o radu,

pred 4 rokmi som kúpila byt a nanešťastie som si tam neprihlásila trvalý pobyt. Aktuálne kupujem nový byt a starý potrebujem predať. Kvôli chybe v minulosti by som mala platiť 19% daň. Viem, že sa daň platí z rozdielu kúpnej a predajnej ceny + je možné si odrátať nejaké ďalšie položky. Vedeli by ste mi poradiť, o čo presne je možné ponížiť základ, z ktorého sa vypočíta daň?
Ďakujem.

Napríklad o výdavky vynaložené na rekonštrukciu (treba vedieť vydokladovať bločkami).
Johanka
20.11.08,09:46
Máš príjem podľa § 8 ods.1 písm. b/ Zákona o dani z príjmov.

§8
(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
Mishicka
20.11.08,11:20
ĎAKUJEM