Mirkaska
23.05.05,20:17
Prosím súrne o radu ohľadom zaradenia do odpisových skupín, resp. či nasledujúce veci odpisovať samostatne alebo spolu s budovou:

1. čistička odpadových vôd
2. telefónna sieť + ústredňa + GSM brána (+ telefóny 20 ks)
3. vzduchotechnika
4. kamerový systém
5. digestor
6. bazénová technológia (protiprúd - zabudovaný, sauna - pec na kolieskach, vyhrievač)
7. čipový kartový elektronický systém (pevne namontovaný na dverách)
8. kotol na kúrenie + rozvody + SW program
9. nádrže na naftu, TÚV
10. pevne pripevnené výlevky v kuchyni
11. zariadenie kúpelne - umývadlo kúpené ako súčasť skrinky

Ďakujem veľmi pekne....
andrej_rv
23.05.05,18:29
Mirka, odpisovanie do istej miery závisí aj od toho, o akú budovu ide, či administratívnu, výrobnú, nejaký hotel alebo čo. Napr. klíma a vzduchotechnika (odsávanie) sa vo výrobných halách môže odpisovať samostatne, aj keď je pevne spojená so stavbou, ale v administratívnych budovách sa berie ako technické zhodnotenie budovy. Ináč 7,8,10,11 by podľa mňa malo byť technické zhodnotenie, na ostatné môže mať vplyv aj to, o akú budovu ide.
Mirkaska
24.05.05,07:42
Ide o hotelové zariadenie. Nie je to výrobné. Jedna daňová poradkyňa povedala, že to mam posudzovať podľa doby životnosti veci (t.j. kotol nevydrží 20 rokov ako sa odpisuje stavba , t.j. odpisovať ho ako samostatný majetok), druhá naopak, že to nie je pravda a posudzuje sa podľa toho, či je to pevne spojené so stavbou alebo nie. Keď sa kotol pokazí, napr. po 10 rokoch, a kúpi nový, je to oprava. Tak neviem.
Dakujem.
Aký je názor ostatných??? Neviete o nejakom článku niekde v poradcoch?
zora
24.05.05,08:50
Kotol je súčasťou budovy. Túto problematiku rieši Pokyn MF SR č.3400/1998-62, uverejnený vo Finančnom spravodaji č.3/1998. V súčasnosti bol síce už zrušený, ale bol kompletne prenesený do stavebného zákona č.237/2000.
Mirkaska
24.05.05,12:20
Zorka, a k ostatným veciam niečo nevieš?
Zita5
24.05.05,12:26
Prosím súrne o radu ohľadom zaradenia do odpisových skupín, resp. či nasledujúce veci odpisovať samostatne alebo spolu s budovou:

1. čistička odpadových vôd
2. telefónna sieť + ústredňa + GSM brána (+ telefóny 20 ks)
3. vzduchotechnika
4. kamerový systém
5. digestor
6. bazénová technológia (protiprúd - zabudovaný, sauna - pec na kolieskach, vyhrievač)
7. čipový kartový elektronický systém (pevne namontovaný na dverách)
8. kotol na kúrenie + rozvody + SW program
9. nádrže na naftu, TÚV
10. pevne pripevnené výlevky v kuchyni
11. zariadenie kúpelne - umývadlo kúpené ako súčasť skrinky

Ďakujem veľmi pekne....
Tento rozpis , ktorý si uviedla bol aj súčasťou kolaudácie ?
Mirkaska
24.05.05,16:44
Zavisi to od kolaudacie? Je rozdiel, ak to bolo posudzované v rámci kolaudácie alebo nie? Myslím, že kamerový systém určite nebol, ani telefónna sieť, na to sa stavebné povolenie nedáva. Naopak kotol a nádrže áno. Na čističku bolo osobitné stav. povolenie, kolaudácia. Bazén bol dokončený neskôr a teda aj neskôr kolaudovaný. A ich nezaujímalo, či je v bazéne nejaký protiprúd alebo nie. Taktiež ich nezaujímalo či na dverách je nejaký systém na otváranie čipovými kartami. Ale toto mi povedali na DR SR, že je to systém otvárania, bez ktorého sa do izby nedá dostať, akýsi moderný kľúč, a keďže dvere sú súčasťou stavby, z toho vyplýva, že aj tento systém je súčasťou stavby. Inak, rozprávala som sa s troma pracovníčkami na DRSR, nie je na to jednoznačný názor, ani z účtovného ani z daňového hľadiska. Daňoví poradcovia tiež nevedia... Tak čo má chudák človek robiť?
lenkak
24.05.05,17:06
Malý výcuc z Poradcu, možno pomôže:
Hmotným majetkom sú podľa § 22 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov aj stavby. Pojem stavby zákon o dani z príjmov nedefinuje. Preto je potrebné vychádzať zo stavebných predpisov. Za stavby sa podľa stavebných predpisov považujú stavby bez zreteľa na ich

a) stavebnotechnické vyhotovenie, napríklad budovy, veže, stožiare, silá, zásobníky, nádrže, studne, komunikácie, tunely, mosty a lávky, nástupištia a rampy, žeriavové dráhy, podzemné i nadzemné vedenia, tribúny, múry, oplotenia, pomníky,
b) účel, napríklad stavby na bývanie, stavby občianskeho vybavenia, stavby pre výrobu a na skladovanie, pre dopravu, rozvod energií, stavby pre vodné hospodárstvo, stavby a zariadenia pre civilnú obranu, stavby na rekreáciu,
c) čas trvania. Podľa času trvania stavby sa stavby delia na

– trvalé, pri ktorých sa stavebno-technickou dokumentáciou ani stavebným alebo užívacím povolením neobmedzuje čas ich trvania,
– dočasné, pri ktorých sa vopred obmedzí čas ich trvania, t.j. stavebné a užívacie povolenie sa vydá len na určitú dobu.

Hmotným majetkom nie sú drobné stavby, ktoré tiež definujú stavebné predpisy.
Súčasťou stavby je všetko, čo k nej podľa jej charakteru a projektovej dokumentácie patrí. Súčasťou stavby podľa § 29 zákona o dani z príjmov a podľa § 120 Občianskeho zákonníka je aj vykonané technické zhodnotenie (nadstavby, prístavby, stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie). Pre názornosť uvádzame niektoré príklady vybavenia stavby, ktoré sú súčasťou a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine:

– zdravotnotechnické inštalácie a zariadenia,
– vnútorný vodovod (potrubia a zariadenia na zvyšovanie alebo znižovanie tlaku vody, na akumuláciu vody, úpravu a filtráciu vody, poistné zabezpečovacie zariadenia),
– požiarny vodovod, potrubia, protipožiarne zariadenia, elektrická požiarna signalizácia (hydranty s výzbrojou, stabilné hasiace zariadenia, strojové vybavenie požiarnych čerpacích staníc),
– zariadenia na ohrev, akumuláciu a úpravu pitnej vody (zásobníky, ohrievače, zásobné nádrže, výmenníky, cirkulačné čerpadlá, úpravne vody, poistné a zabezpečovacie zariadenia), okrem zariadení vodovodných čerpacích staníc, úpravní vody a čistiarní odpadových vôd,
– plynové odberné zariadenia do 50 kW (domový a priemyselný plynovod, ktorý neslúži pre výrobné prevádzky), okrem zariadení na výrobu, transformáciu a dopravu tepelnej energie v priemysle,
– zostavy zdravotnotechnických zariaďovacích predmetov (výtokové batérie, zariaďovacie predmety s príslušenstvom),
– vnútorná kanalizácia (potrubia a príslušenstvo, zariadenia proti spätnému prúdeniu odpadovej vody, prečerpávacie zariadenia),
– vykurovanie: rozvody ústredného vykurovania a vykurovacie telesá s príslušenstvom,
– zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc (kotly, výmenníky, zásobníky, vyrovnávače tlaku, čerpadlá, kompresory, expanzné nádoby, rozdeľovače a zberače, filtre, poistné a zabezpečovacie zariadenia),
– vzduchotechnika: potrubia, distribučné prvky vzduchu, zariadenia pre teplovzdušné vykurovanie, teplovzdušné vetranie, klimatizáciu a odsávanie vzduchu a nevýrobných objektov (ventilátory, ohrievače a chladiče vzduchu, zariadenia na tlmenie hluku),
– elektrické silové zariadenia a rozvody nízkeho napätia, umelé osvetlenie a bleskozvody, okrem spojov, telekomunikácií a rádiokomunikácií,
– elektrické oznamovacie zariadenia a rozvody (bežné rozvody a príslušenstvo pre telefón, rozhlas po drôte, časové zariadenia, spoločné televízne antény a elektrický vrátnik, zabudované rozvody počítačových sietí), okrem spojov, telekomunikácií a rádiokomunikácií,
– zariadenia na vertikálnu a horizontálnu dopravu osôb a nákladu v nevýrobných objektoch,
– rozvody technických a medicinálnych plynov, stlačeného vzduchu a technologických vôd v nevýrobných objektoch (napr. rozvod chladiacej vody pre klimatizáciu),
– plynové odberné zariadenia nad 50 kW pre zdroje tepla v nevýrobných objektoch (rozvod plynu a regulačné zariadenia pre plynové kotolne),
– potrubia a zariadenia na príjem, dopravu, zhromažďovanie a spracovanie tuhého domového odpadu,
– izolácie stavebných konštrukcií, potrubí a technických zariadení všetkého druhu (tepelné, hlukové, hydroizolácie),
– zabudované interiéry vrátane šatňových, špajzových, predsieňových skríň a kuchynských liniek,
– konštrukcie na upevnenie reklamných, informačných a propagačných zariadení a podobných zariadení,
– zabudované umelecké diela v budovách,
– obklady stien a stropov, stavebnicové inštalačné systémy,
– okenice, mreže, rolety, žalúzie, markízy, automatické dvere a vráta.

Uvedené súčasti stavby majú veľký význam pri určení vstupnej ceny stavby použitej na odpisovanie a často v praxi dochádza k nesprávnemu zaradeniu vymenovaných vecí priamo do daňových výdavkov.
andrej_rv
24.05.05,17:36
Mirka, podľa môjho názoru takmer všetko, čo si vo svojej otázke uviedla, je súčasťou budovy a je buď súčasťou jej obstarávacej ceny alebo jej technickým zhodnotením. Kotol, nádrže na vykurovaciu naftu a TÚV sú súčasťou stavby určite. Stavba ČOV by mohla odpisovať samostatne, ale má rovnakú dobu odpisovania ako budovy - 20 rokov. Samostatne ako súbor sa môže odpisovať aj technologické zariadenie čističky. Z ďalších položiek by sa mohla samostatne odpisovať pec na kolieskach v saune (ak je to niečo úplne samostatné, čo sa šnúrou pripája do zástrčky). Tak isto ústredňa (ak nejde o zabudovanú ústredňu do steny ale len takú krabicu na stole s telefónom, ktorá sa ručne obsluhuje - proste samostatnú hnuteľnú vec). A 20 telefónov by asi mohlo ísť do nákladov priamo, ak to nechcete odpisovať ako súbor. A ostatné všetko odpisovať v 4. skupine ako súčasť stavby.
ondrejvla
24.05.05,17:55
Súhlasím s Andrejom!
Mirkaska
25.05.05,08:05
Ďakujem Vám všetkým za rady. Chceli sme postupovať podľa Pokynu MF ohľadom obstarávacej ceny nehnuteľnosti, ale jedna dobrá daňová poradkyňa mi povedala, že sa toho úplne nemôžem držať, ale že mám viac poterať na dobu životnosti toho ktorého zariadenia. Ona bola toho názoru, že aj kotol mám dať samostatne... To ma dosť pomotalo! Čističku som našla v stavebných predpisoch, že je to inžinierska stavba, t.j. 4 OS. Je vybudovaná v rohu hlavnej budovy s oddeleným vchodom, nebudem oddeľovať, že 2% stavby je čistička. Len jej zariadenie a práce s tým súviace dám na osobitnú IK.
S ústredňou je to všelijako - rozvody sú zabudované v budove, okrem toho je samostatné zariadenie - ústredňa, k tomu v jednotlivých miestnostiach telefóny. Nechceme ich hned dávať do nákladov. Firma sa rozhodla teraz pri vzniku odpisovať aj drobný majetok - 2 alebo 4 roky. Aby nebola tak nákladovo zaťažená v prvom roku. Len je ťažko na faktúre odčleniť, ktoré rozvody sú v stenách a ktoré nie. Dala by som rozvody v stenách do stavby a ústredňu s telefónmi osobitne + k tomu GSM bránu (takú malú skrinku). môžem to potom odpisovať v OS 1? Digestor a skrinky na toalete aj keď sú s umývadlom dám tiež samostatne. Nie sú pevne spojené s budovou. Ohľadom kamerového systému mi na DR SR povedali, že s budovou. No volala som esťe jednému kamarátovi, ktorý robil na oddelení majetku v jednej banke a tam to mali samostatne.

Postupne to ale všetko vyriešim. Aj vďaka porade. :-))

Ešte jednu otázku. Táto stavba je hotel. Nemôžem povedať ktorý, lebo je zakázaná reklama. V jednotlivých strediskách - reštaurácia, pizzeria,... je kúpené zariadenie, napr. 10 ks stolov, 40 stoličiek..., 5 druhov tanierov (po 100 ks z každého). Mám toto posudzovať z hľadiska dlhodobého majetku a odpisovania ako 1 ks stoličky, stola pre ocenenie, toto bude samozrejme do 30 000,-, alebo ako súbor hnuteľných vecí, ktorý presiahne cenu 30000,-?

Dakujem velmi pekne za všetky rady a ochotu.

Mirka
Mirkaska
25.05.05,13:34
neda sa mi odoslat odpoved. Toto je len pokus:..
andrej_rv
26.05.05,18:43
V jednotlivých strediskách - reštaurácia, pizzeria,... je kúpené zariadenie, napr. 10 ks stolov, 40 stoličiek..., 5 druhov tanierov (po 100 ks z každého). Mám toto posudzovať z hľadiska dlhodobého majetku a odpisovania ako 1 ks stoličky, stola pre ocenenie, toto bude samozrejme do 30 000,-, alebo ako súbor hnuteľných vecí, ktorý presiahne cenu 30000,-?
MirkaPodľa môjho názoru popísané vysporiadanie sa s čističkou, tel. rozvodmi a ústredňou ja O.K. Telefónne ústredne a telefóny sú zaradené do kódu produkcie 32.20.20, podľa prílohy k zákonu o dani z príjmov (položka 1-20) sú zaradené do 1. odpisovej skupiny. Ten kamerový systém by som radšej prihodil k budove - najmä ak chcete rozvrhnúť náklady na dlhšie obdobie. K digestoru sa neviem vyjadriť, lebo ja som sa stretol len so zabudovanými digestormi.
Zo stolov a stoličiek môžeš urobiť 1 alebo viac odpisovaných súborov (napr. podľa miestností). Taniere nie - vieš, v súbore by "..mali byť zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru...a o všetkých zmenách súboru, napr. o prírastkoch a úbytkoch vrátane údajov o dátume vykonanej zmeny.." (§ 22 ods.4 ZDP). To by si musela pracne evidovať každy rozbitý, ukradnutý i dokúpený tanier do súboru.
Ak tie súbory stolov nebudú nad 30 tis. Sk, môžeš ich zaradiť ako drobný hmotný majetok na 022A a odpisovať podľa internej smernice napr. 3 roky, účtovné odpisy sú v tomto prípade v súlade s § 17 ods. 1 ZDP aj daňovými odpismi.
Mirkaska
27.05.05,06:23
Radsej by sme boli bez súborov, len neviem, či sa ja môžem rozhodnúť, či to bude súbor napr. stoliciek v reštaurácii (resp. nábytku v reštaurácii) alebo či môžem posudzovať nábytok (stoličky) po jednotlivých kusoch. V tom prípade drobný hmotný majetok a odpisovali by sme napr. 4 roky (nie 6 - 2. OS nábytok) ? Vďaka
fličo
27.05.05,06:37
Myslím si, že v prvom rade by ste mali mať vypracovanú internú smernicu na majetok v súlade s daňovými a účtovnými predpismi, ale šitú na vaše podmienky. To znamená, že pokiaľ sa v internej smernici rozhodnete posudzovať nábytok po jednotlivých kusoch, tak ho môžete buď cez zásoby dať jednorazovo do spotreby (tu by som ale sledovala v operatívnej evidencii - neúčtovnej - pohyb nábytku a ku koncu roku inventarizovala), alebo odpisovať podľa životnosti a podmienok organizácie.
Jana Acsová
27.05.05,07:07
Radsej by sme boli bez súborov, len neviem, či sa ja môžem rozhodnúť, či to bude súbor napr. stoliciek v reštaurácii (resp. nábytku v reštaurácii) alebo či môžem posudzovať nábytok (stoličky) po jednotlivých kusoch. V tom prípade drobný hmotný majetok a odpisovali by sme napr. 4 roky (nie 6 - 2. OS nábytok) ? VďakaPodľa môjho názoru (obvyklá terminológia) môžeš pokojne zaradiť stoličky a stoly samostatne. Dôležité je na faktúre uviesť, pri overovaní vecnej správnosti, že sa jedná o nákup materiálu a postupovať podľa toho, či používaš A alebo B spôsob účtovania zásob. Smernica to nemusí riešiť konkrétne, ale všeobecne je vhodné v nej uvádzať, čo považuješ za "drobný majetok" (dlhodobý majetok má iný postup).
Súborom možno z nábytku nazvať najmä zmontované nábytkové zostavy. Stoličky majú samostatné určenie a dokonca niekedy sú aj "krátkodobej" spotreby (zo skúsenosti). Teda keď si určíš v smernici, že stoličky považuješ za drobný majetok, prípadne krátkodobý postupovať môžeš tak, ako som uviedla.
daniela1109
20.06.05,08:21
Neviete mi prosím vás poradit do ktorej odpisovej skupiny zaradím stavebné lesenie? Zaradim to do DHIM? Ci môžem to dat ako tovar na 504 ked ho chceme potom predat. Hodnota bude asi 1 000 000 Sk.
Prosím poradte potrebujem to súrne.
Vopred velmi pekne dakujem.
Jara
20.06.05,08:55
Danielka, ja som Ti odpovedala, ale vypadol systém, tak už len v skratke. Nie 504, ani DHIM, je to HIM. Pozor, ak budeš predávať tak nie pod ZC a nezbudni že platiš aj daň z príjmu. Ahojček...
daniela1109
20.06.05,09:14
Danielka, ja som Ti odpovedala, ale vypadol systém, tak už len v skratke. Nie 504, ani DHIM, je to HIM. Pozor, ak budeš predávať tak nie pod ZC a nezbudni že platiš aj daň z príjmu. Ahojček...
Dakujem ti a do ktorej odpisovej skupiny ho zaradím?
Jana Acsová
20.06.05,10:19
Lešenie:
Ak nie je možné zaradiť hmotný majetok do odpisových skupín podľa prílohy k ZDP a ktorého doba použiteľnosti nevyplýva z iných predpisov, zaradí sa do odpisovej skupiny 2 (§ 26 ods. 2 ZDP).
daniela1109
20.06.05,10:25
Lešenie:
Ak nie je možné zaradiť hmotný majetok do odpisových skupín podľa prílohy k ZDP a ktorého doba použiteľnosti nevyplýva z iných predpisov, zaradí sa do odpisovej skupiny 2 (§ 26 ods. 2 ZDP).
Môžes mi poradit kde nájdem rozobrate odpisové skupiny? paragraf 26 akého zákona?
bea
20.06.05,10:28
Zákon o dani z príjmov.
Jana Acsová
20.06.05,10:48
Majetok podľa odpisových skupín je prílohou č. 1 k Zákonu o dani z príjmov (ZDP).

PS: Ďakujem Bea.
daniela1109
20.06.05,11:00
Dakujem vám vsetkým tak idem studovať tú "povinnú literatúru znova" dúfam, že sa z nej vysomárim. :-0
daniela1109
23.06.05,06:57
Dakujem vám vsetkým tak idem studovať tú "povinnú literatúru znova" dúfam, že sa z nej vysomárim. :-0
Studovala som, ale nic.
Neviete mi niekto prosííííííííím poradiť do ktorej odp.skupiny to lešenie môže patriť??????????????????????????????????????????? ???????????????????????????
Jara
23.06.05,07:16
Ja by som ho dala do 2. odpis. skupiny
daniela1109
06.07.05,06:26
Studovala som, ale nic.
Neviete mi niekto prosííííííííím poradiť do ktorej odp.skupiny to lešenie môže patriť??????????????????????????????????????????? ???????????????????????????
naozaj to neviem nikde zistiť.
lenkak
06.07.05,08:43
Všetko čo nenájdem v prílohe dám do odpisovej skupiny 2, tak ako Jara a Avo.
Zuzka
06.07.05,09:36
Stavebné trubkové lešenie - kód klasifikácie: 28.11.23.
Tak ako písala AVO, Jara a Lenka, 2. odpisová skupina - § 26 ods. 2 Zákona o dani z príjmu.
daniela1109
07.07.05,05:41
Dakujem velmi pekneeeeeeeeeeeeeeeeeee !
Potrebovala som to vedieť na isto, takže o jeden problém menej, este raz dakujem.:);):p


Este jedna vec nemate niekto prílohu č 1 k ZDP?
Velmi by som ju potrebovala. Vopred dakujem.
Jara
07.07.05,06:36
Úplne znenia č. 4/2005, str. 85
daniela1109
07.07.05,06:44
Úplne znenia č. 4/2005, str. 85
Nerozumiem co máš na mysli.
bea
07.07.05,06:56
Este jedna vec nemate niekto prílohu č 1 k ZDP?
Velmi by som ju potrebovala. Vopred dakujem.Tu na Porade v DOKUMENTY v časti Zákony je komplet Zákon o dani z príjmov aj s prílohami.
Link: http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=15
daniela1109
07.07.05,07:12
Aha, ja este asi spím. Dakujem
Jara
07.07.05,07:19
Nerozumiem co máš na mysli.
Danka, Úplne znenia, alebo UZ je skratka pravidelne vychadzajúcich zákonov podobne ako Poradca podnikateľa, al. Mzdový a personálny poradca ap. Neodoberáš?:D
daniela1109
07.07.05,07:35
Danka, Úplne znenia, alebo UZ je skratka pravidelne vychadzajúcich zákonov podobne ako Poradca podnikateľa, al. Mzdový a personálny poradca ap. Neodoberáš?:D
Zatial nie. Nemam na nič cas, vsetko sa len účim a zisťujem, lebo som na vsetko sama.
Takže tak.
Jara
07.07.05,07:45
Ale ak si na Porade, tak ideš správnym smerom...
daniela1109
07.07.05,07:52
Ale ak si na Porade, tak ideš správnym smerom... Dakujem to znie povzbudivo. Ak chceš o mne vedieť viac a poradiť mi tak si prečítaj "Prosím pomôžte začinajúcej účtovníčke (showthread.php?t=9846)".
Všetkým vám chcem velmi pekne este raz podakovať, ste super!;)
anka1
09.08.05,09:22
Neviete poradiť do akej odpisovej skupiny zaradiť zvukovo-svetelné výstražné zariadenie do motorového vozidla? Skaldá sa to so sirény a majáku. Ďakujem za radu.
Zita5
09.08.05,09:40
Neviete poradiť do akej odpisovej skupiny zaradiť zvukovo-svetelné výstražné zariadenie do motorového vozidla? Skaldá sa to so sirény a majáku. Ďakujem za radu.
Já by som možno uvažovala ak je to vmontované v automobile tak zvýšiť OC , alebo by som to zaradila do 1 odpisovej skupiny 1-24 33.2 meracie,kontrolné,testovacie, navigačné a iné prístroje a zariadenia .
anka1
09.08.05,09:47
Já by som možno uvažovala ak je to vmontované v automobile tak zvýšiť OC , alebo by som to zaradila do 1 odpisovej skupiny 1-24 33.2 meracie,kontrolné,testovacie, navigačné a iné prístroje a zariadenia .
Ďakujem :)
Zita5
09.08.05,10:27
Anka ešte to neuzatváraj a počkaj ,možno sa pridajú aj ostatní .:eek:
apsgroup
11.08.05,12:48
Vie mi niekto poradit ohladom odpisov docasnej stavby? Jedna sa o stavbu vybudovanu z unimobuniek, pevne spojenie zo zemou nie je, stavebne aj kolaudacne povolenie bude.
Zatial to len zaciname nadobudat, ale zamyslam sa,ako to budem odpisovat,ked to ma byt len docasna stavba.
press
11.12.06,08:53
Potrebovala by som poradit.

Firma ktoru uctujem ma prenajate priestory v novopostavenej budove.
Firma uzavrela s inou firmou zmluvu o dielo - dodavka nabytku.
V rozpise je polozka OBKLAD STENY, pricom na recepcii tento obklad je v sume 38 000,-, a v inych kancelariach je okolo 5-10.000,-

Potrebovala by som vediet ako zaradit tieto obklady stien.
matýsek
07.02.07,14:20
ja by som vas chcela poprosit ako zaradit, či jednotlivo alebo technické zhodnotenie budovy?:
1. dodávka a montáž plynových ohrievačov
2. kamerový systém
3. ekvitermický regulátor do kotolne
4. kotol
5. merač tepla a studenej vody /ako tech. zhodnotenie by sa odpisovalo 20 rokov ale baterka vydrží cca 8 rokov a tým skončí životnosť merača, prípadne aj digitálneho, nehľadiac 20 rokov na morálne opotrebenie. Je merač príslušenstvom vykurovania podľa pokynu MF 15/1998,ktorý zahrna vykurovanie ako súčasť stavby, čo je vlastne príslušenstvo vykurovacích telies???/.Dík
Pepa
19.02.07,19:06
Poprosím niekoho šikovného o zaradenie:
l. multikára - malé zelené s motorom a štyrmi kolesami
2. čelná snehová radlica - také bezmotorové namontovacie k mechanizmom
3. traktorová kosačka /také čudo na štyroch kolesách, ktoré kosí a vozí sa v ňom ujko, vzadu to zberný kôš na trávu/
Zita5
19.02.07,19:21
[quote=Pepa;394915]Poprosím niekoho šikovného o zaradenie:
l. multikára - malé zelené s motorom a štyrmi kolesam
1-27 34.10 2 Ostatné automobily /vrátane dodávkových do užitočného zaťaženia 1,5 t./ 1.odpisová skupina
2. čelná snehová radlica - také bezmotorové namontovacie k mechanizmom
2-54 34.30 20
Ostatné samostatné predmety pre motorové vozidlá
2.odpisová skupina
3. traktorová kosačka /také čudo na štyroch kolesách, ktoré kosí a vozí sa v ňom ujko, vzadu to zberný kôš na trávu/

1-16 29.32.65 Stroje a prístroje pre poľnohospodárstvo, záhradníctvo a lesníctvo ,hydinárstvo a včelárstvo inde nezaradené.
1.Odpisová skupina


Na faktúre je vyslovene traktorová kosačka ???? Že by sa to posudzovalo ako traktor ?
Opravte ma prosím .Podľa správnej odpovede potom môj príspevok zruším .

Aby bola 100% istota na žiadosť a poplatok požiadať ŠÚ o zaradenie .
Zita5
19.02.07,20:22
posúvam......................
andrej_rv
19.02.07,21:05
Poprosím niekoho šikovného o zaradenie:
l. multikára - malé zelené s motorom a štyrmi kolesami
2. čelná snehová radlica - také bezmotorové namontovacie k mechanizmom
3. traktorová kosačka /také čudo na štyroch kolesách, ktoré kosí a vozí sa v ňom ujko, vzadu to zberný kôš na trávu/
Multikára je viacúčelový stroj buď na prevoz nákladov na menšie vzdialenosti alebo ako nosič rôznych prídavných viacúčelových zariadení (cisterna, kontajner, čistenie komunikácií atď.) Podľa mňa patrí do KP 34.10.54 - Motorové vozidlá na špeciálne účely i.n.
Snehová radlica - buď KP 19.52.30 - Ostatné stroje na povrchovú ťažbu (zavádzajúci názov, ale patria tam aj snehové pluhy, frézy a zariadenia na údržbu komunikácií bez vlastného pohonu) alebo KP 29.52.28 - radlice stavebných strojov. Z hľadiska OS spadajú obe zatriedenia do 2.OS
Motorová kosačka - podľa mňa KP 29.32.20 - Kosačky na trávu, úpravu trávnikov, parkov a športových plôch
Ale kvalifikované zatriedenie závisí naozaj od konštrukčného riešenia, vybavenia a účelu použitia. Jednoznačné zaradenie pri pochybnostiach vie poskytnúť len SŠÚ.
Fany
19.09.07,12:02
Kam zaradiť Nákladný automobil s hydraulickou rukou a potom ešte príves k tomuto nákladnému automobilu?
1-29, alebo 2-20, alebo 2-51 ?
Kde nájdem presnú špecifikáciu - klasifikáciu produkcie?
Olice
19.09.07,15:10
Kam zaradiť Nákladný automobil s hydraulickou rukou a potom ešte príves k tomuto nákladnému automobilu?
1-29, alebo 2-20, alebo 2-51 ?
Kde nájdem presnú špecifikáciu - klasifikáciu produkcie?
Pozri tu:
http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Klasifikacie/kp_vysv.rtf
Iwett
05.01.08,13:09
Pozri tu:
http://portal.statistics.sk/files/Sekcie/sek_200/Klasifikacie/kp_vysv.rtf
Olice podarilo sa Vám nájsť ten nákladný automobil s hydraulickou rukou? Pomohlo by mi to. Dííííík
Olice
05.01.08,19:51
Olice podarilo sa Vám nájsť ten nákladný automobil s hydraulickou rukou? Pomohlo by mi to. Dííííík

Keďže je to nákladný automobil a predpokladám, že s úžitkovým zaťažením nad 1,5 tony tak by to mala byť odpisová skupina 1 (29) - 34.10.4 - motorové vozidlá na nákladnú dopravu s úžitkovým zaťažením nad 1,5 t

Nepasuje mi to ani do 34.10.54 motorové vozidlá na špeciálne účely, ani do 29.22.18 ostatné zdvíhacie, manipulačné, nakladacie alebo vykladacie zariadenia.
Iwett
05.01.08,21:04
jááá neviem, mne by sa to skôr pozdávalo k tým motorovým vozidlám na špeciálne účely, a blízko sú žeriavové vozidlá....nieje to bližšie k tomu? ja som prehľadala všetko a stále to neviem zaradiť.
Olice
05.01.08,21:13
jááá neviem, mne by sa to skôr pozdávalo k tým motorovým vozidlám na špeciálne účely, a blízko sú žeriavové vozidlá....nieje to bližšie k tomu? ja som prehľadala všetko a stále to neviem zaradiť.
Motorové vozidlá na špeciálne účely sú tam vymenované, toto podľa mňa nie je ono a k žeriavom..? Počkaj ešte do pondelka, ak môžeš, či sa niekto vyjadrí. Ešte sa prípadne pozriem v pondelok v práci ja do nejakých pomocných materiálov čo mám.
Iwett
06.01.08,10:33
Motorové vozidlá na špeciálne účely sú tam vymenované, toto podľa mňa nie je ono a k žeriavom..? Počkaj ešte do pondelka, ak môžeš, či sa niekto vyjadrí. Ešte sa prípadne pozriem v pondelok v práci ja do nejakých pomocných materiálov čo mám.
počkám,veď máme čas do marca... len som si nebola istá ani minulý rok, ale našťastie sme boli na tom tak, že som odpisy neulatňovala, ale tento rok sa nevyhnem tomu. Ak niečo nájdeš, budem rada. A ak nie dám to asi do tej dvojky, veď tam sa dáva také neurčité. Aj tak je to čudné že sa má zadeliť do nejakej skupiny a v obidvoch nájde človek dá sa povedať že to isté.
zuhl
06.01.08,12:31
Píšem už do tretej témy, prosím neviete kam zaradím pojazdné lešenie?
Danila
06.01.08,12:34
Píšem už do tretej témy, prosím neviete kam zaradím pojazdné lešenie?Skús viac hľadať a nájdeš:)

http://www.porada.sk/t12029-aka-odpisova-skupina.html
zuhl
06.01.08,12:39
Takže asi do druhej, dík.
Olice
06.01.08,12:58
Píšem už do tretej témy, prosím neviete kam zaradím pojazdné lešenie?
28.11.23 Ostatné konštrukcie a časti konštrukcií, dosky, tyče, prúty, uholníky, tvarovky, profily a pod., zo železa, ocele alebo hliníka

Z: Konštrukcie pecí, krakovacích veží, mostových žeriavov, prístavných mostíkov, násypov atď., kovové konštrukcie poľnohospodárskych budov (hangáre, skleníky), priemyselných budov, síl, garáží, kancelárskych budov alebo obytných domov; diaľničné zvodidlá, vráta plavebnej komory (stavidlá), pristávacie plošiny, kovové bilboardy, svetelnú reklamu kovovej konštrukcie
TZ: Kovové časti lešení a vzpery kovovej štruktúry z hliníka
V: Ťažbové plošiny (35.11.40), drevené bilboardy (20.51.14)

Keďže číslo KP na lešenie nie je priamo uvedené v prílohe o DzP, tak odp.sk. 2
zuhl
06.01.08,13:01
Ďakujem Olice. A v tej dvojke môžem konkrétne napísať to číslo 28.11.23?
Olice
06.01.08,13:08
misurka
25.02.08,07:01
Prosím Vás, neviete mi poradiť ako odpisovať vstupnú bránu, je možné ju účtovať ako TZ budovy?

A aké máte skúseností s alarmom, v tejto téme dosť ľudí píše, že by sa to malo odpisovať ako TZ budovy, avšak auditor hovorí, že nie, do akej odpis. skupiny ho potom ale zaradiť?

Ak si náhodou niekto nájde chvíľočku, budem vďačná.
Olice
25.02.08,07:51
Prosím Vás, neviete mi poradiť ako odpisovať vstupnú bránu, je možné ju účtovať ako TZ budovy?

A aké máte skúseností s alarmom, v tejto téme dosť ľudí píše, že by sa to malo odpisovať ako TZ budovy, avšak auditor hovorí, že nie, do akej odpis. skupiny ho potom ale zaradiť?

Ak si náhodou niekto nájde chvíľočku, budem vďačná.
Čo sa týka vstupnej brány, odpoveď nájdeš v priloženom linku, od príspevku č. 4
http://www.porada.sk/t44841-garazova-brana.html
Tinika
28.02.08,19:27
Dobrý večer, prosím o radu. Mám pred sebou inventárnu kartu - softwér v hodnote 93 495,90, dátum zaradenia do užívania 23.12.2004 ale v knihe HaNIM je dátum 23.12.2005. To by som ešte neriešila, lebo sa asi chybička vloudila - karta je písana ručne a kniha v PC. Ide o to, že je tento softwer zaradený do 5 odpisovej skupin s dobou odpisovania 5 rokov. Bolo to v roku 2004 takto? Lebo ja mám len 4 odpisové skupiny a v žiadnej nie je doba odpisovania 5 rokov. Čo s tým? Mám to doodpisovať tak, ako to začala bývala ekonómka? ďakujem za rady.

PS: tento príspevok som zadala aj do témy ktorá odpisová skupina, ale neviem ako ho vymazať alebo ho tu premiestniť, tak som ho tu skopírovala. Ospravedlňujem sa za zdupľovanie príspevku.
andrej_rv
28.02.08,20:07
Ide o to, že je tento softwer zaradený do 5 odpisovej skupin s dobou odpisovania 5 rokov. Bolo to v roku 2004 takto? Lebo ja mám len 4 odpisové skupiny a v žiadnej nie je doba odpisovania 5 rokov. Čo s tým? Mám to doodpisovať tak, ako to začala bývala ekonómka? ďakujem za rady.

Dlhodobý nehmotný majetok sa daňovo odpisuje v zmysle § 22 ods. 8 ZoDP v súlade s účtovnými predpismi, teda so zákonom o účtovníctve.
V zmysle § 28 ods. 4 ZÚ platného do 1.1.2005 sa všetok dlhodobý nehmotný majetok musel odpísať do 5 rokov (v softvéri asi na takéto odpisy chlievik nebol, tak tam bývalá ekonomka dplnila 5. odpisovú skupinu ;)).
V súčasnosti platné znenie § 28 ods. 4 ZÚ ukladá povinnosť odpísať do 5 rokov len godwill, zriaďovacie náklady a aktivované náklady na vývoj. Ostatný dlhodobý nemotný majetok odpíše účtovná jednotka podľa odpisového plánu, stanoveného na predpokladanej dobe používania.
Ty teda softvér môžeš doodpisovať "po starom" 5 rokov, alebo podľa očakávanej doby používania prehodnotiť (skrátiť, predĺžiť) odpisový plán. Úštovné odpisy budú zároveň daňovými odpismi.
andrej_rv
28.02.08,20:55
A aké máte skúseností s alarmom, v tejto téme dosť ľudí píše, že by sa to malo odpisovať ako TZ budovy, avšak auditor hovorí, že nie, do akej odpis. skupiny ho potom ale zaradiť?

KP 31.62.11 Elektrické akustické alebo vizuálne signalizačné prístroje, (okrem prístrojov určených pre bicykle a motorové vozidlá)
Z: Elektrické signalizačné zariadenia na zabezpečenie bezpečnej cestnej, riečnej, železničnej prevádzky, prevádzky prístavov alebo letísk (trojfarebné svetlá, plavebná signalizácia atď.), elektrické poplašné zariadenia (sirény, zvony a pod.) a rôzne elektrické informačné tabule (vrátane tabúľ s tekutými kryštálmi)
Položka 2-42 prílohy ZoDP - 2.OS
Zuzana Boháčová
29.02.08,07:10
ahojte
len si radšej chcem overiť
obstaranie PC-notebook cca 80 tis. Sk
1 odpis. skupina 1.18 30.00 Kancelárske stroje a počítače
môže byť?
ďakujem
Iwett
29.02.08,07:17
ahojte
len si radšej chcem overiť
obstaranie PC-notebook cca 80 tis. Sk
1 odpis. skupina 1.18 30.00 Kancelárske stroje a počítače
môže byť?
ďakujem
ano:)
Zuzana Boháčová
29.02.08,07:31
ano:)
dik;)
Tinika
29.02.08,11:40
Dlhodobý nehmotný majetok sa daňovo odpisuje v zmysle § 22 ods. 8 ZoDP v súlade s účtovnými predpismi, teda so zákonom o účtovníctve.
V zmysle § 28 ods. 4 ZÚ platného do 1.1.2005 sa všetok dlhodobý nehmotný majetok musel odpísať do 5 rokov (v softvéri asi na takéto odpisy chlievik nebol, tak tam bývalá ekonomka dplnila 5. odpisovú skupinu ;)).
V súčasnosti platné znenie § 28 ods. 4 ZÚ ukladá povinnosť odpísať do 5 rokov len godwill, zriaďovacie náklady a aktivované náklady na vývoj. Ostatný dlhodobý nemotný majetok odpíše účtovná jednotka podľa odpisového plánu, stanoveného na predpokladanej dobe používania.
Ty teda softvér môžeš doodpisovať "po starom" 5 rokov, alebo podľa očakávanej doby používania prehodnotiť (skrátiť, predĺžiť) odpisový plán. Úštovné odpisy budú zároveň daňovými odpismi.
Ďakujem
Ildigo
29.02.08,13:17
Prosím vás, ako mám zaradiť dochádzkový systém cez čipové karty. Na fa je rozpis podľa položiek:
ST-X komplet
ST-XG čít.jednotka
Riadiaca jednotka
TMX adaptér pre online prenos
Garant basic-softwér
Garant enterprice /export+smeny/
LIC-rozšírenie kapacity
čipove karty
Celková hodnota cca 100 tis.
Neviem, či to zaradiť ako hmotný majetok, alebo ako dochádzkový softwér?
andrej_rv
29.02.08,16:31
Prosím vás, ako mám zaradiť dochádzkový systém cez čipové karty. Na fa je rozpis podľa položiek:
ST-X komplet
ST-XG čít.jednotka
Riadiaca jednotka
TMX adaptér pre online prenos
Garant basic-softwér
Garant enterprice /export+smeny/
LIC-rozšírenie kapacity
čipove karty
Celková hodnota cca 100 tis.
Neviem, či to zaradiť ako hmotný majetok, alebo ako dochádzkový softwér?
Elektronické systémy evidencie dochádzky sa podľa technického popisu (napr. tu http://www.tinnoc.sk/Dochadzka/Dochadzka-Evidencia-dochadzky-Tinnoc_Dochadzkomer_2003.htm ) skladajú z troch hlavných častí - riadiacej jednotky, čítacieho terminálu - vstupnej jednotky a softvéru. Keďže sa systém skladá aj z hmotných častí, ako softvér (nehmotný majetok) sa odpisovať podľa mňa nemôže. (Naopak - softvér môže byť súčasťou dodávky a vstupnej ceny hardvéru - napr. operačný systém u PC). Celý súbor je v podstate systémom na automatizovaný zber a spracovanie údajov. Zodpovedajúci KP je podľa mňa
KP 30.02.15 Ostatné digitálne zariadenia na automatizované spracovanie údajov obsahujúce jednu alebo dve z nasledujúcich jednotiek: pamäťové, vstupné a výstupné jednotky
Položka 1-18 prílohy ZoDP - 1.OS
Ildigo
01.03.08,07:46
Mohol by sa k tomu ešte niekto vyjadriť, kto to už prípadne aj má zaradené?
misurka
03.03.08,05:53
Môžem sa spýtať, odkiaľ čerpáš taký presný popis jednotlivých kódov?

KP 31.62.11 Elektrické akustické alebo vizuálne signalizačné prístroje, (okrem prístrojov určených pre bicykle a motorové vozidlá)
Z: Elektrické signalizačné zariadenia na zabezpečenie bezpečnej cestnej, riečnej, železničnej prevádzky, prevádzky prístavov alebo letísk (trojfarebné svetlá, plavebná signalizácia atď.), elektrické poplašné zariadenia (sirény, zvony a pod.) a rôzne elektrické informačné tabule (vrátane tabúľ s tekutými kryštálmi)
Položka 2-42 prílohy ZoDP - 2.OS
Olice
03.03.08,06:10
Môžem sa spýtať, odkiaľ čerpáš taký presný popis jednotlivých kódov?
Môžem Ti odpovedať aj ja, pozri priložený link:

http://www.porada.sk/547973-post4.html
erika_H
06.03.08,08:50
Ahojte,mám prosím Vás správne zaradené
nákladný automobil DAF užitk.hmotnosť 15500 kg
1 odpis.sk 1-29 34.10 MV pre nákladnú dopravu s užitk.hmotn.nad 1,5 t?
ďakujem
Olice
06.03.08,11:07
Ahojte,mám prosím Vás správne zaradené
nákladný automobil DAF užitk.hmotnosť 15500 kg
1 odpis.sk 1-29 34.10 MV pre nákladnú dopravu s užitk.hmotn.nad 1,5 t?
ďakujem
Ten nákladný automobil DAF, to je ťahač?

Ak je to tak, tak je zaradenie tak ako píšeš.

Ak by ste k tomu ťahaču kupovali aj náves, tak ten je už odpisová skupina 2 KP: 34.20.2

A keď si klikneš v príspevku č. 76 na priložený link, nájdeš si tam aj podrobnejšie členenie KP.
erika_H
06.03.08,15:07
Ten nákladný automobil DAF, to je ťahač?

Ak je to tak, tak je zaradenie tak ako píšeš.

Ak by ste k tomu ťahaču kupovali aj náves, tak ten je už odpisová skupina 2 KP: 34.20.2

A keď si klikneš v príspevku č. 76 na priložený link, nájdeš si tam aj podrobnejšie členenie KP.

Myslím že to je iba ťahač, k návesu technický preukaz nemám-to by mal byť ešte samostatný TP?
nakoniec je to leasing,takže to odpisujem podľa mesiacov..
ďalkujem Olice
Vladimír Ozimý
04.09.08,12:29
elektrická signalizácia na nádrže: je to technické zhodnotenie alebo samostatne odpisovať? Stretli ste sa s tým niekto...lámem sa nad tým ťahá ma to aj k samostatnému aj k zhodnoteniu :)
Olice
12.09.08,09:13
Vedel by mi prosím niekto poradiť do ktorej odpisovej skupiny a KP zatriediť laminárny box.
Používa sa pri miešaní cytostík a vyzerá asi takto:

http://www.fisherww.sk/components/com_virtuemart/shop_image/product/cb352792c994fc63f7870399e53cf705.jpg
Tweety
12.09.08,09:18
Nemôže to byť ?

2 45 33.10 Zdravotnícke a chirurgické
zariadenia,
Olice
12.09.08,09:27
Nemôže to byť ?

2 45 33.10 Zdravotnícke a chirurgické
zariadenia,

Len to 33.10 je ešte ďalej triedené podľa ŠÚ, a nikde mi to nepasuje.