adejka_79
20.11.08,10:46
čo všetko je daňový a nedaňový náklad pre firmu s.r.o.?
Zoltán Kovács
20.11.08,09:48
čo všetko je daňový a nedaňový náklad pre firmu s.r.o.?

Na takto položenú otázku neexistuje odpoveď. Nakoľko daňovo uznateľný náklad v jednej spoločnosti nemusí byť v inej spoločnosti daňovo uznateľným.
adejka_79
20.11.08,09:50
došlá faktura od dodavatela ktorý je neplatca DPH napr.?
Gabi03
20.11.08,09:52
došlá faktura od dodavatela ktorý je neplatca DPH napr.?

Došlá faktúra ešte nemusí obsahovať náklad pre druhú stranu. :D
Zoltán Kovács
20.11.08,09:53
došlá faktura od dodavatela ktorý je neplatca DPH napr.?

A ako zistím z uvedeného, že je to alebo nie je daňovo uznatelný náklad?
abel
20.11.08,09:55
To, či je dodávateľ platiteľ alebo neplatiteľ DPH, predsa vôbec nesúvisí s tým, či predmet fakturácie je daňovo uznateľný náklad alebo nie. Adejka, skús sa spýtať konkrétnejšie.
alebo ešte minirada: skús si vždy dať otázku, či uvedený náklad súvisí s dosiahnutím príjmu.
heja3
20.11.08,09:58
Pokiaľ sro-čka predáva tovar a dodávateľ - neplatca DPH predá sro-čke tovar, ktorý sro-čka ďalej predáva, je to daňový náklad - odpočítateľný od základu dane z príjmov. Ale takáto faktúra nejde do DPH - nie je tam čo odpočítať - DPH. Ale DPH sa napočítava do predajnej ceny s.r.o. - NAPR: cena od neplatcu DPH za jednotku + DPH 19% + marža (zisk) x ks. Túto DPH musíte priznať na výstupe a odviesť (zaplatiť).
Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.
adejka_79
20.11.08,10:01
ked je to faktúra za službu /bez DPH/ týkajúca sa tohto roku 2008, by mala byť ako daňovo uznaný náklad pre firmu? či nie? keby bola faktúra ktorá došla tento mesiac ale týka sa roku 2007, je daňovo neuznaný náklad či nie?
Zoltán Kovács
20.11.08,10:02
ked je to faktúra za službu /bez DPH/ týkajúca sa tohto roku 2008, by mala byť ako daňovo uznaný náklad pre firmu? či nie? keby bola faktúra ktorá došla tento mesiac ale týka sa roku 2007, je daňovo neuznaný náklad či nie?

Stále nevieme odpovedať či je daňovo uznateľný náklad, totiž nevieme o akú službu ide.
Lebo napr. služba za prepravu (rozvoz tovaru) je daňovo uznateľný náklad. Ale napr. služba - organizovanie banketu pre klientov už nie (prinajmenšom diskutabilné, a je na daňovníkovi ako by to vedel obhájiť).
adejka_79
20.11.08,10:03
abel: to som chcela vedieť, všetko čo súvisí s dosianutím prijmu firmy, je pre firmu daňovo uznaný náklad? je to jedno či su to faktúry s DPH alebo bez DPH od dodávatelov myslim /dodávateľské faktúry rôzneho typu:služby, tovar,.../
adejka_79
20.11.08,10:05
dodavateľska faktúra za výučbu cudzieho jazyka pre firmu. Dodavatel nie je platcom DPH.
Zoltán Kovács
20.11.08,10:06
dodavateľska faktúra za výučbu cudzieho jazyka pre firmu. Dodavatel nie je platcom DPH.

A tá vyučba jazyka je potrebná na dosahovanie zdaniteľných príjmov?
Gabi03
20.11.08,10:07
abel: to som chcela vedieť, všetko čo súvisí s dosianutím prijmu firmy, je pre firmu daňovo uznaný náklad? je to jedno či su to faktúry s DPH alebo bez DPH od dodávatelov myslim /dodávateľské faktúry rôzneho typu:služby, tovar,.../

Pojem DPH a pojem náklad sú dve rozdielne okruhy.
A aj čo súvisí s dosiahnutím príjmu, nie je všetko daňový náklad. Konkrétne obed konateľa firmy s odberateľom asi nikdy nebude daňový náklad. ;)

Adejka, bol by problém sem konkrétne napísať, čo je napísané na faktúre? A prípadne čím sa zaoberá firma? :o
Zoltán Kovács
20.11.08,10:08
Pojem DPH a pojem náklad sú dve rozdielne okruhy.
A aj čo súvisí s dosiahnutím príjmu, nie je všetko daňový náklad. Konkrétne obed konateľa firmy s odberateľom asi nikdy nebude daňový náklad. ;)

Adejka, bol by problém sem konkrétne napísať, čo je napísané na faktúre? A prípadne čím sa zaoberá firma? :o

Gabi viď vyššie. :);)
Gabi03
20.11.08,10:09
Gabi viď vyššie. :);)

No dnes nestíham jednoducho. :D
adejka_79
20.11.08,10:13
A tá vyučba jazyka je potrebná na dosahovanie zdaniteľných príjmov?to ja netušim som tu len pomocna sila...:((( a hlavne začiatočnik...vrámci toho ,že obchduju so zahraničim, potrebuju vedieť cudzí jazyk, tak asi ano...firma ma rôznorodu podnikateľsku činnosť, predava vyrobky, aj služby vykonáva
Zoltán Kovács
20.11.08,10:28
A tá vyučba jazyka je potrebná na dosahovanie zdaniteľných príjmov?to ja netušim som tu len pomocna sila...:((( a hlavne začiatočnik...vrámci toho ,že obchduju so zahraničim, potrebuju vedieť cudzí jazyk, tak asi ano...firma ma rôznorodu podnikateľsku činnosť, predava vyrobky, aj služby vykonáva

V tom prípade o tom musí rozhodnúť kompetentná osoba, či zahrnúť do daňových alebo do nedaňových nákladov. Tou kompetentnou osobou by mal byť konateľ, onec koncov on bude obhajovať pred kontrolou opodstatnenosť nákladu.