janfo
23.05.05,17:54
Neviete niekto poradit ako je to s DPH pri dovoze ojazdeneho uzikoveho auta v kategorii N1. JA som platcom DPH, mozem v zahranici dosta fa bez dph alebo na fa musi byt vycislena dph ako je to pri osobnych autach.
ondrejvla
23.05.05,18:14
Neviete niekto poradit ako je to s DPH pri dovoze ojazdeneho uzikoveho auta v kategorii N1. JA som platcom DPH, mozem v zahranici dosta fa bez dph alebo na fa musi byt vycislena dph ako je to pri osobnych autach.
Zo zahraničia si prinesieš faktúru bez DPH, musí tam byť uvedené tvoje IČ DPH, úžitkové vozidlo - máš nárok na odpočet, čiže prevedieš samozdanenie a zaúčtuješ DPH na vstupe aj na výstupe. Mimochodom, keby si si bol dal vyhľadať dovoz ojazdeného ... bol by si k tejto téme určite našiel viac príspevkov.
janfo
24.05.05,05:11
Dik za vysvetlenie, vetky prispevky som si precital ale nenasiel som tam nic o dovoze pouziteho uzitkoveho vozidla, v zakone sa tiez o tom nehovori resp. hovori sa len o dovoze osobneho auta kde dph sa plati v krajine odkial sa dovaza. Samozrejme ze je narok na odpocet dph pri uz. autach ale stale na 100% neviem ako je to z dovozom. Ak by niekto mal konkretnu skusenost nech sa ozve.
Jana Acsová
24.05.05,07:05
Aký dovoz? Z EÚ alebo nie?

Dovoz z tretích krajím - preclievaš a DPH uvedie colnica v JCD.
Premiestnenie tovaru z EÚ - samozdanenie - ale záleží na doklade, ktorý obdržíš, t.j. faktúra so všetkými náležitosťami a dodávateľ osoba registrovaná na DPH v inom členskom štáte a nadobúdateľ osoba registrovaná na DPH v SR.
luebchenko
07.10.05,10:06
Kúpa, predaj úžitkového ojazdeného motorového vozidla z iného členského štátu


platiteľom dane a odpočítanie dane .





Ak platiteľ dane kupuje úžitkové ojazdené motorové vozidlo od :





-osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň z iného členského štátu - nadobudnutie ojazdeného úžitkového motorového vozidla, nie je predmetom dane,


- osoby z iného členského štátu, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66), nadobudnutie tohoto vozidla sa nepovažuje za nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH ,


-osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorá nepoužila osobitnú úpravu podľa zákona platného v inom členskom štáte, potom môže ísť o dodanie, ktoré je oslobodené od dane v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania tohto úžitkového ojazdeného motorového vozidla, kupujúci - platiteľ dane zdaňuje nadobudnutie tohoto vozidla v tuzemsku a uplatňuje si právo na odpočítanie dane, ak spĺňa podmienky v § 49 a § 51 zákona o DPH.

toto som našla na stránke DRSR - konkrétne ma zaujíma kúpa úžitkového ojazdeného mot.vozidla od osoby identif.pre daň v inom čl.štáte - nerozumiem tej osobitnej úprave tak celkom - u nás je to §66 - týka sa to teda len obchodníkov? Môže byť nejaký zádrhel v §§49 a 51 :eek: na čo mám dávať pozor (doklady budú vystavené tak ako poviem :D ). Ide o predaj ojazdených nákl.áut. Predáva ich živnostník z rakúska (tam ako podnikateľ je automaticky evid. pre DPH) živnostníkovi (príp.sro) na Slovensku, ktorého zaevidujem pre DPH dobrovoľne. Fa bude v Rakúsku bez DPH - tu samozdaním a odpočítam - aspoň dúfam. Je tu toho o autách toľko, že som z toho na mraky :eek:
Bunny
07.10.05,10:14
pokial sú obaja, ja Rakušak aj SR platitelia, tak ano. Pri nadobudnutí (nie dovoze) užitkového auta z rakúska na slovensku urobíš samozdanenie a ak je úžitkové auto a budeš ho používať na podnikateľské účely uplatníš odpočítanie dane.. :) samozrejme po splení podm. § 51
Jana Acsová
07.10.05,13:13
toto som našla na stránke DRSR - konkrétne ma zaujíma kúpa úžitkového ojazdeného mot.vozidla od osoby identif.pre daň v inom čl.štáte - nerozumiem tej osobitnej úprave tak celkom - u nás je to §66 - týka sa to teda len obchodníkov? Môže byť nejaký zádrhel v §§49 a 51 :eek: na čo mám dávať pozor (doklady budú vystavené tak ako poviem :D ). Ide o predaj ojazdených nákl.áut. Predáva ich živnostník z rakúska (tam ako podnikateľ je automaticky evid. pre DPH) živnostníkovi (príp.sro) na Slovensku, ktorého zaevidujem pre DPH dobrovoľne. Fa bude v Rakúsku bez DPH - tu samozdaním a odpočítam - aspoň dúfam. Je tu toho o autách toľko, že som z toho na mraky :eek:


Lubi ... už je toho tu na mraky ... Nájdi si tému "obstaranie auta v zahraničí"http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Skúsim aj linky.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=13106&page=1&pp=10&highlight=Obstaranie+auta+zahrani%E8%ED

http://www.porada.sk/showthread.php?t=10804&page=4&pp=10&highlight=Auto+zahrani%E8ia
Jana Acsová
07.10.05,13:20
Zo zahraničia si prinesieš faktúru bez DPH, musí tam byť uvedené tvoje IČ DPH, úžitkové vozidlo - máš nárok na odpočet, čiže prevedieš samozdanenie a zaúčtuješ DPH na vstupe aj na výstupe. Mimochodom, keby si si bol dal vyhľadať dovoz ojazdeného ... bol by si k tejto téme určite našiel viac príspevkov.Tak len aby to niekoho nepomýlilo, jedná sa o starší príspevok, vyššie uvedený postup neplatí pre všetky prípady dovozu ojazdeného úžitkového auta. Na podanie riešenia je málo informácií.
Jana Acsová
07.10.05,13:40
Ide o predaj ojazdených nákl.áut. Predáva ich živnostník z rakúska (tam ako podnikateľ je automaticky evid. pre DPH) živnostníkovi (príp.sro) na Slovensku, ktorého zaevidujem pre DPH dobrovoľne. Fa bude v Rakúsku bez DPH - tu samozdaním a odpočítam - aspoň dúfam. Je tu toho o autách toľko, že som z toho na mraky :eek:

Ak dôjde k predaju medzi osobami identifikovanými pre dan, môze sa jednat o intrakomunitárne nadobudnutie.
Jana Acsová
07.10.05,13:44
Aký dovoz? Z EÚ alebo nie?

Dovoz z tretích krajím - preclievaš a DPH uvedie colnica v JCD.
Premiestnenie tovaru z EÚ - samozdanenie - ale záleží na doklade, ktorý obdržíš, t.j. faktúra so všetkými náležitosťami a dodávateľ osoba registrovaná na DPH v inom členskom štáte a nadobúdateľ osoba registrovaná na DPH v SR.Vyznačené riešenie platí pre predaj ojazdených úzitkových automobilov medzi osobami identifikovanými pre dan, ktorí nepouzívajú osobitnú úpravu.
hanelie
29.03.08,11:26
prosím skúsenejších poraďákov o radu, / pre osobnú potrebu /
SZČO platiteľ DPH plánuje zaobstarať staršie auto N1 z nemecka / zaradenie do OM

prvá možnosť
1. kúpi u predajcu MV - FA bez DPH
2. v SR vykoná samozdanie / má nárok na odpočet
3. základ VNZD
4. zaradí do OM 1. odp. skupina

druhá možnosť

1. kúpi u súkromnej osoby - v zmluve nie je DPH
2. VNZD
3. zaradí do OM
je to správne?

čo to prosím znamená intrakomunitárne nadobudnutie tovaru