kvak19
20.11.08,12:08
Rad by som Vás poprosil o radu v nasledovnej situacii.
Mam zalozenu zivnost. Ako sidlo podnikania vyuzivam vlastny rodinny dom(ktory je napisany na mna a manzelku, samostatne po rozvode). Mozem si dako v zivnosti uplatnit vydavky na to ze vyuzivam cast domu na podnikanie(1 miestnost)?
Keby si urobim sam medzi sebou(sukromna osoba + ja ako zivnostnik) zmluvu o prenajme pozmoze mi to znizit celkovo naklady?
Cital som ze dakych 25 tisic z prenajmu nehnutelnosti dani nepodlieha a ze sa daju odpocitat aj dakych 40percent ako energie.
Neviem ci som to spravne cele pochopil: keby si dam rocny prenajom 40 tis, o tolko si znizim danovy zaklad v zivnosti, a ako sukromna osoba si odpocitam pausalne 16 tis ako naklady a zvysnych 24tis je nezdanitelnych?

Dakujem za odpoved
veronikasad
20.11.08,11:16
kvak19
20.11.08,11:18
sluzby - revizie technickych zariadeni,praca je vykonavana u klientov, doma v kancelarii len spracovavm podklady a robim uctovnictvona PC.
veronikasad
20.11.08,11:26
sluzby - revizie technickych zariadeni,praca je vykonavana u klientov, doma v kancelarii len spracovavm podklady a robim uctovnictvona PC.
Odpoveď máš v priloženom pokyne DR alebo si zadaj do vyhladávania kancelária v byte. Je tu na PORADe dosť príspevkov
kvak19
20.11.08,11:46
Odpoveď máš v priloženom pokyne DR alebo si zadaj do vyhladávania kancelária v byte. Je tu na PORADe dosť príspevkov
No ani ked som zadal to heslo na vyhladavanie , ani ked som sa pozrel na ten prispevok som sa k ziadnej odpovedi, konkretne na moju otazku nedostal.
Akurat som nasiel len vela ludi ktory tiez nevedia vyriesit tento problem...
Johanka
20.11.08,11:54
Tak som ti to okopírovala:
Príklad
Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v mieste trvalého bydliska, pričom má k výkonu činnosti vyčlenenú jednu izbu v byte (dome). O časti nehnuteľnosti účtuje ako o majetku využívanom na podnikanie, tzn., že ju vedie na karte dlhodobého hmotného majetku. Napriek skutočnosti, že uvedenú časť nehnuteľnosti využívanú v súvislosti s podnikaním, nevyňal z bytového fondu a nevedie ju ako nebytovú časť v súlade s osobitnými predpismi, z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov, čo znamená, že všetky výdavky spojené s touto časťou nehnuteľnosti sú daňovými výdavkami spĺňajúcimi podmienky uvedené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov (opravy, technické zhodnotenie a pod).
Aj v prípade, ak by o tejto časti nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na podnikanie ale v súvislosti s podnikaním si túto časť nehnuteľnosti vybavil zariadením (sedačka, počítač, regále na spisy a pod.) a o týchto by účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie, tieto sú rovnako obchodným majetkom a ich obstaranie je daňovým výdavkom v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, t.j. zaradenie alebo nezaradenie časti nehnuteľnosti na podnikanie sa pre uplatňovanie daňových výdavkov posudzuje oddelene od vybavenia takejto časti nehnuteľnosti iným hnuteľným majetkom využívaným na podnikanie.[/size]
Johanka
20.11.08,11:57
Rad by som Vás poprosil o radu v nasledovnej situacii.
Mam zalozenu zivnost. Ako sidlo podnikania vyuzivam vlastny rodinny dom(ktory je napisany na mna a manzelku, samostatne po rozvode). Mozem si dako v zivnosti uplatnit vydavky na to ze vyuzivam cast domu na podnikanie(1 miestnost)?
Keby si urobim sam medzi sebou(sukromna osoba + ja ako zivnostnik) zmluvu o prenajme pozmoze mi to znizit celkovo naklady?
Cital som ze dakych 25 tisic z prenajmu nehnutelnosti dani nepodlieha a ze sa daju odpocitat aj dakych 40percent ako energie.
Neviem ci som to spravne cele pochopil: keby si dam rocny prenajom 40 tis, o tolko si znizim danovy zaklad v zivnosti, a ako sukromna osoba si odpocitam pausalne 16 tis ako naklady a zvysnych 24tis je nezdanitelnych?

Dakujem za odpoved
Zmluvu nemôžeš urobiť sám zo sebou ... takže ďalej uvedené po podčiarknutom je bezpredmetné.
veronikasad
20.11.08,11:58
No ani ked som zadal to heslo na vyhladavanie , ani ked som sa pozrel na ten prispevok som sa k ziadnej odpovedi, konkretne na moju otazku nedostal.
Akurat som nasiel len vela ludi ktory tiez nevedia vyriesit tento problem...
Odpoveď máš v Pkyne DR. Aby si si mohol uplatňovať daňové výdavky na prevádzku časti rod.domu v účtovníctve, musíš ho zaradiť do obchodného majetku. Nie je možné uzatvoriť nájomnú zmluvu živnostníka "sám so sebou".
Iwett
30.11.09,18:11
Dobrý večer, skúsila som svoju otázku zaradiť do možno výstižnejšej témy, lebo si neviem rady:
Manžel-nie živnostník má prenajatý pozemok od Mesta a manželka-živnostníčka má na tomto pozemku stánok na predaj kvetov. Ako môže manželka dostať do svojich nákladov výdavky za prenájom pozemku? Ďakujem
Iwett
01.12.09,07:24
Dobrý večer, skúsila som svoju otázku zaradiť do možno výstižnejšej témy, lebo si neviem rady:
Manžel-nie živnostník má prenajatý pozemok od Mesta a manželka-živnostníčka má na tomto pozemku stánok na predaj kvetov. Ako môže manželka dostať do svojich nákladov výdavky za prenájom pozemku? Ďakujem
Prosím, nikto mi neporadí???
veronikasad
01.12.09,16:29
Dobrý večer, skúsila som svoju otázku zaradiť do možno výstižnejšej témy, lebo si neviem rady:
Manžel-nie živnostník má prenajatý pozemok od Mesta a manželka-živnostníčka má na tomto pozemku stánok na predaj kvetov. Ako môže manželka dostať do svojich nákladov výdavky za prenájom pozemku? Ďakujem
Nedá sa prerobiť nájomné zmluva s mestom na manželku ? To by bolo najjednoduchšie riešenie
JankaO
01.12.09,16:35
Dobrý večer, skúsila som svoju otázku zaradiť do možno výstižnejšej témy, lebo si neviem rady:
Manžel-nie živnostník má prenajatý pozemok od Mesta a manželka-živnostníčka má na tomto pozemku stánok na predaj kvetov. Ako môže manželka dostať do svojich nákladov výdavky za prenájom pozemku? Ďakujem
Ak má manžel v zmluve o nájme dohodnutú možnosť dať to ďalej do nájmu tretej osobe, tak stačí spraviť zmluvu o podnájme(nájme) medzi ním a manželkou, zaplatiť manželovi nájom a tak to dostane do VOZD. Ak nie, dohdodúť sa s mestom na Dodatku, kde by to bolo umožnené
Iwett
01.12.09,16:46
Ak má manžel v zmluve o nájme dohodnutú možnosť dať to ďalej do nájmu tretej osobe, tak stačí spraviť zmluvu o podnájme(nájme) medzi ním a manželkou, zaplatiť manželovi nájom a tak to dostane do VOZD. Ak nie, dohdodúť sa s mestom na Dodatku, kde by to bolo umožnené
Ďakujem Vám baby. Zistím, či by sa nedala zmluva prerobiť. A môže sa medzi manželmi spísať nájomná zmluva?
JankaO
01.12.09,16:48
V tomto prípade áno. Než začnete nájomnú zmluvu medzi manželom a MÚ prerábať, prečítajte si ju.
Iwett
01.12.09,16:53
V tomto prípade áno. Než začnete nájomnú zmluvu medzi manželom a MÚ prerábať, prečítajte si ju.
To je samozrejme, že ju aj čítať budeme.:D;)to som odpovedala na obe odpovede....že zistím, či sa dá zmluva prerobiť na manželku, aj na možnosť nájomnej zmluvy medzi manželmi. Lebo myslím, že medzi manželmi sa nemôže uzatvárať ani nájomná zmluva, tak ako pri používaní automobilu druhého z manželom.
JankaO
01.12.09,16:55
To je samozrejme, že ju aj čítať budeme.:D;)to som odpovedala na obe odpovede....že zistím, či sa dá zmluva prerobiť na manželku, aj na možnosť nájomnej zmluvy medzi manželmi. Lebo myslím, že medzi manželmi sa nemôže uzatvárať ani nájomná zmluva, tak ako pri používaní automobilu druhého z manželom.
To je ale niečo iné. Pretože auto vlastní aj manželka, ak nemajú rozdelené BSM, takže načo nájom, keď je to aj jej vlastníctvo. Ale ak by mali BSM rozdelené a auto by patrilo manželovi - tak nájomná zmluva áno.
Mária.K.
01.12.09,17:00
To je samozrejme, že ju aj čítať budeme.:D;)to som odpovedala na obe odpovede....že zistím, či sa dá zmluva prerobiť na manželku, aj na možnosť nájomnej zmluvy medzi manželmi. Lebo myslím, že medzi manželmi sa nemôže uzatvárať ani nájomná zmluva, tak ako pri používaní automobilu druhého z manželom.
V tomto prípade by sa medzi manželmi dala urobiť zmluva o nájme (podnájme), lebo predmetom nájmu by nebol majetok patriaci do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Podmienkou je, že tento zmluvný vzťah nemôže odporovať nájomnej zmluve, ktorú má manžel uzavretú s mestom. Ináč povedané: mesto musí v nájomnej zmluve manžela oprávniť, že môže pozemok prenajať ďalšej osobe.
Iwett
01.12.09,17:36
Ďakujem, už chápem. Pekný večer.