stefbel
20.11.08,15:38
Dobrý deň chcel by som sa spýtať, aké su minimálne odvody do zdravotnej poisťovne. Som začínajúci živnostník popri zamestnaní a ešte nemám žiaden zisk. Viem, že na to je nejaký vzorec opierajúci sa o zisk ale ak nebude žiadny alebo mínusový?....
Martin Mocko
20.11.08,14:43
Dobrý deň chcel by som sa spýtať, aké su minimálne odvody do zdravotnej poisťovne. Som začínajúci živnostník popri zamestnaní a ešte nemám žiaden zisk. Viem, že na to je nejaký vzorec opierajúci sa o zisk ale ak nebude žiadny alebo mínusový?....

Ako začínajúci živnostník by si mal (alebo odporúčam) platiť preddavky na zdravotne poistenie, čo je momentálne 14% z min. mzdy 8100SKK = 1134 SKK/mesačne. Keďže sa robí tzv. ročné zúčtovanie zdrav. poistenia - vtedy sa vyrovnajú tvoje preddavky so skutočnou povinnosťou, ktorú si mal uhradiť - povinnosť už vychádza zo zisku. Taktiež si neuviedol, či nemáš náhodou popri živnosti ešte i pracovný pomer...
Margaréta35
20.11.08,14:52
ako náhle si živnostník,či si zamestnaný alebo nie,platíš do ZP minimum,teraz je to 1134sk
stefbel
20.11.08,15:00
Ďakujem, áno som zamestnaný, takže som to správne pochopil? Minimálny poplatok je 1134 sk bez ohľadu na to, že sa može stať, že nezarobím nič...
BXLmiami
20.11.08,15:08
:) ano správne.mimotemyČo sa tak čuduješ?To je ten lahký život podnikatelov na Slovensku.Vitaj medzi zlými kapitalistami:)
Katija
20.11.08,19:33
Dobrý deň chcel by som sa spýtať, aké su minimálne odvody do zdravotnej poisťovne. Som začínajúci živnostník popri zamestnaní a ešte nemám žiaden zisk. Viem, že na to je nejaký vzorec opierajúci sa o zisk ale ak nebude žiadny alebo mínusový?....


Ako začínajúci živnostník by si mal (alebo odporúčam) platiť preddavky na zdravotne poistenie, čo je momentálne 14% z min. mzdy 8100SKK = 1134 SKK/mesačne. Keďže sa robí tzv. ročné zúčtovanie zdrav. poistenia - vtedy sa vyrovnajú tvoje preddavky so skutočnou povinnosťou, ktorú si mal uhradiť - povinnosť už vychádza zo zisku. Taktiež si neuviedol, či nemáš náhodou popri živnosti ešte i pracovný pomer...
Veď to uviedol.:)

ako náhle si živnostník,či si zamestnaný alebo nie,platíš do ZP minimum,teraz je to 1134sk
S týmto tvrdením nesúhlasím. Nie je to tak. Platilo by to len vtedy, ak by nebol zároveň zamestnaný.

Ďakujem, áno som zamestnaný, takže som to správne pochopil? Minimálny poplatok je 1134 sk bez ohľadu na to, že sa može stať, že nezarobím nič...
Keď si začínajúci živnostník, tak si do 30.6.2009 určuješ výšku preddavkov sám. Preddavky môžu byť aj nižšie ako minimálne, alebo aj nulové, ak si zároveň zamestnancom.
Od 1.7.2009 budeš platiť preddavky podľa RZZP 2009. Ak budeš nadaľej zamestnancom a v RZZP 2009 budú preddavky nižšie ako 100,- Sk, tak ich nebudeš musieť platiť.
__________________
Katija:):cool:
stefbel
21.11.08,09:24
Ešte by som mal otázku, vopred ďakujem za odpoveď. Mám internetový obchod a sídlo firmy je zhodné s mojím trvalým bydliskom - robím doma :D.
Neviete mi povedať či mám nejakú ohlasovaciu povinnosť na miestnom úrade? Počul som, že niekedy sa to ohlasovať malo a potom sa platila nejaká iná daň z ten priestor na to vyčlenený. Ten dotyčný čo mi to vravel však nevedel či to platí aj dnes ešte.
camozzi
03.01.09,13:36
Nemusis na ziadnom urade nic oznamovat. Ja mam tiez e-shop so sidlom a prevadzkou doma. Akurat som potreboval pre urad prace (kvoli dotacii) potvrdenie od majitelky priestorov pisomny suhlas s prevadzkou. Nemusela byt potvrdena notarom.
yanei
05.01.09,15:18
Prosim Vas, chcela by som sa opytat ako kedy a co s odvodmi do zdravotnej poistovne, ked mam zivnost prvy rok a 31.12. 08 ten rok skoncil cize zacal uz druhy. dakujem
susana28
27.01.09,17:11
Dobrý večer, taktiež mám otázočku. Ak švagriná je v pracovnom pomere, t.j. z jej príjmu zo ZČ zráža odvody do ZP zamestnávateľ. Súčasne začala vykonávať aj živnosť, teda v priebehu roka 2008. Predpokladám, že zo zákona je povinná prihlásiť sa do zdr.poisťovne ako živnostík. Ale je hneď povinná platiť aj poistné?
veronikasad
27.01.09,17:17
Dobrý večer, taktiež mám otázočku. Ak švagriná je v pracovnom pomere, t.j. z jej príjmu zo ZČ zráža odvody do ZP zamestnávateľ. Súčasne začala vykonávať aj živnosť, teda v priebehu roka 2008. Predpokladám, že zo zákona je povinná prihlásiť sa do zdr.poisťovne ako živnostík. Ale je hneď povinná platiť aj poistné?
Do 8 kal. dní od začiatku podnikania sa mala v zdr.poisťovni prihlásiť ako SZČO. Ak je živnosť súbežne s prac. pomerom, môže si určiť vymeriavací základ 0 a preddavky do podania RZZP /30.6.09/ nemusí platiť. Rozdiel doplatí po podaní RZZP. Ake jej vyjdu s RZZP preddavky vyššie ako 100sk/prepoč.na €/, od 1.7.09 bude platiť preddavky v tejto výške, aj keď je súčasne zamestnaná.
susana28
27.01.09,19:20
Do 8 kal. dní od začiatku podnikania sa mala v zdr.poisťovni prihlásiť ako SZČO. Ak je živnosť súbežne s prac. pomerom, môže si určiť vymeriavací základ 0 a preddavky do podania RZZP /30.6.09/ nemusí platiť. Rozdiel doplatí po podaní RZZP. Ake jej vyjdu s RZZP preddavky vyššie ako 100sk/prepoč.na €/, od 1.7.09 bude platiť preddavky v tejto výške, aj keď je súčasne zamestnaná.


A RZZP si bude podávať sama alebo jej ho môže urobiť zamestnávateľ?
jamis
27.01.09,19:26
A RZZP si bude podávať sama alebo jej ho môže urobiť zamestnávateľ?

RZZP si podá sama.