ivusho
23.05.05,23:59
Ahoj Poradaci
Uz som to tu spominal-chcem si zalozit zivnost ale neviem ako na to, co potrebujem, co potom musim platit...

Neviete o nejakej dobrej knihe alebo este lepsie o internetovej stranke kde by to bolo vysvetlene jasne a zrozumitelne aj pre uplneho amatera??? :o

Vdaka i.
misa2
24.05.05,05:19
skus www.obcan.sk/Default.aspx?catId=13&eventID=309 ;)
veronica
24.05.05,06:00
Ahoj ak by si čokoľvek potreboval, kľudne sa pýtaj, ak budem vedieť veľmi rada ti poradím :)
ivusho
24.05.05,20:10
Ahoj ak by si čokoľvek potreboval, kľudne sa pýtaj, ak budem vedieť veľmi rada ti poradím :)
no dufam ze ma niekto nesprdne ze uz to tu niekde je a ze necitam :(
no ale nevadi :)
Chceme proste s kamaratom ponukat kamerovanie a fotenie oslav. Zistil som (vdaka porade), ze na zaciatok bude najlepsie mat ZL.
Ale neviem co vsetko budem musiet platit a ci sa mi to vobec oplati...
teda ak napr. zarobim 20000 mesacne kolko mi z toho zostane po odratani vsetkeho co je nutne???
S21
25.05.05,03:11
Ahojte, aj ja by som mala otázku. V ZL je uvedený predmet činnosti: výroba malých predmetov z dreva a kovu., VO, MO. Na ZU sa pýtali, či bude dielňa, tak sme im pritkali, že áno. Dali nám niečo ako inšpekčnú knihu. Nezamestnávame žiadnych zamestnancov, živnostník je vlasne samozamestnávateľ. Je potrebné povolenie od hygienikov?
Manual
25.05.05,03:25
no dufam ze ma niekto nesprdne ze uz to tu niekde je a ze necitam :(
no ale nevadi :)
Chceme proste s kamaratom ponukat kamerovanie a fotenie oslav. Zistil som (vdaka porade), ze na zaciatok bude najlepsie mat ZL.
Ale neviem co vsetko budem musiet platit a ci sa mi to vobec oplati...
teda ak napr. zarobim 20000 mesacne kolko mi z toho zostane po odratani vsetkeho co je nutne???Musíš zaplatiť do zrav.poisťovne 910,- a do soc. poisťovne 2155,- toto Ťa neminie!!! A ďalšie náklady to musíš vedieť sám napr:
- kolko porecestujete za klientom
- nákup materialu na fotenie, kamerovanie
- vyvovávanie fotiek atď.
- nejaké náklady na inzerciu aby o Tebe vedeli
- atď ... Ty vieš naljepšie, čo k tomu potrebuješ.
A keď to od 20.000 odpočítaš, tak máš zisk pre Teba ale šanuj si aj na prípadné zaplatenie dane v marci 2006 za r. 2005.
Pekné ráno želám...
misa2
25.05.05,05:41
Musíš zaplatiť do zrav.poisťovne 910,- a do soc. poisťovne 2155,- toto Ťa neminie!!! A ďalšie náklady to musíš vedieť sám napr:
- kolko porecestujete za klientom
- nákup materialu na fotenie, kamerovanie
- vyvovávanie fotiek atď.
- nejaké náklady na inzerciu aby o Tebe vedeli
- atď ... Ty vieš naljepšie, čo k tomu potrebuješ.
A keď to od 20.000 odpočítaš, tak máš zisk pre Teba ale šanuj si aj na prípadné zaplatenie dane v marci 2006 za r. 2005.
Pekné ráno želám...
Platby do socialnej poistovne (tych 2155) nie su povinne ihned po zalozeni ZL.zivnostnik sa moze rozhodnut ci bude platit alebo nie (ale v pripade ked nebude platit nema narok napr. na nemocenske davky v pripade PN).povinnost vznika az po podani prveho danoveho priznania, z ktoreho sa vypocita vyska platieb do jednotlivych fondov.
evae
25.05.05,08:13
no ale k tomu plateniu socialnych, ved ked nebude platit socialke nema narok na nemocenske, ani sa to nezaratava do dochodku? cize ak by mal len zivnost a nemal by nijaky iny pracovny pomer popri zivnosti, je lepsie platit aj socialke, nie?
misa2
25.05.05,09:13
no ale k tomu plateniu socialnych, ved ked nebude platit socialke nema narok na nemocenske, ani sa to nezaratava do dochodku? cize ak by mal len zivnost a nemal by nijaky iny pracovny pomer popri zivnosti, je lepsie platit aj socialke, nie?
Ano, nezaratava sa to ani do dochodku.Ale to si musi zvazit kazdy zivnostnik sam, ci sa mu oplati viac napchat statu cca 2000 sk mesacne (ked nemusi), alebo ich investovat inak.ak ma este do dochodku daleko, tak si na ten dochodok stihne este nasporit. ten jeden rok, ked platit nemusi mu ten dochodok az tak velmi neovplyvni.takze platit ci neplatit socialke si musi zvazit kazdy sam.
ivusho
25.05.05,12:49
Musíš zaplatiť do zrav.poisťovne 910,- a do soc. poisťovne 2155,- toto Ťa neminie!!! A ďalšie náklady to musíš vedieť sám napr:
- kolko porecestujete za klientom
- nákup materialu na fotenie, kamerovanie
- vyvovávanie fotiek atď.
- nejaké náklady na inzerciu aby o Tebe vedeli
- atď ... Ty vieš naljepšie, čo k tomu potrebuješ.
A keď to od 20.000 odpočítaš, tak máš zisk pre Teba ale šanuj si aj na prípadné zaplatenie dane v marci 2006 za r. 2005.
Pekné ráno želám...

Dakujem ;)

A tie cisla 910 a 2155 to si na ne ako dosla? teda- je to pausal, alebo to zalezi od prijmu?
a co sa tyka tej dane v marci- preco "PRIPADNE" zaplatenie?
dakujem dakujem moc :)
i.
Manual
25.05.05,13:28
Dakujem ;)

A tie cisla 910 a 2155 to si na ne ako dosla? teda- je to pausal, alebo to zalezi od prijmu?
a co sa tyka tej dane v marci- preco "PRIPADNE" zaplatenie?
dakujem dakujem moc :)
i.Ivušo, to sú čísla, ktoré stanovuje zákon to sú vypočítané povinné odvody z minimálnej mzdy zo 6500,- Sk. Ja osobne by som to platil všetko, pretože sa ti to bude započítavať do odpracovaných rokov. Teraz keď si "mladý a pekný" Ti to možno je jedno, ale za 40 rokov keď budeš už len "pekný" tie roky Ti môžu chýbať. Sám sa musíš rozhodnúť.
Pekný deň...
ivusho
27.05.05,07:23
no co nikto nic??? :(
Zita5
27.05.05,07:30
Dakujem ;)

A tie cisla 910 a 2155 to si na ne ako dosla? teda- je to pausal, alebo to zalezi od prijmu?
a co sa tyka tej dane v marci- preco "PRIPADNE" zaplatenie?
dakujem dakujem moc :)
i.
To sú minimálne platby z minimálnej mzdy , ktorá je toho času 6 500,.- Sk,, do uvedených poisťovní . Potom sa to určuje podľa VZ z Tvojho DP za rok 2005/pokiaľ budeš podnikať / .

Daňové priznanie za každý predchádzajúci rok sa musí podať vždy do 31.marca príslušného roka a prípadnú vzniklú daň aj zaplatiť . Treba si preštudovať Zákon o dani z príjmu , pretože každá SZČO by aspoň s časti mala ovládať hlavné §§§ z menovaného zákona .

T.j. za rok 2005 podávaš DP od 1.1.2006 najneskôr do 31.3.2006
2006 od 1.1.2007 do 31.3.2007
Pokiaľ to naši zákonodarcovia nezmenia .

Aspoň takto .