Niuška
20.11.08,17:18
Ahoj múdre hlavičky.... dostala som sankčný úrok za omeškanie platby DPH za zd. obdobie júl 2006! Omeškala som sa s platbou o 17 dní a sankcia je 2.243,68 Sk.
V poučení je, že sa proti tomuto rozhodnutiu možno podľa §35b ods.3 zákona 511/1992 ZB. odvolať písomne alebo ústne na DÚ. Chcem sa odvolať písomne. Viete mi poradiť,čo by som mala uviesť v texte, ako najlpešie odôvodniť?!
Za námety ďakujem
Tweety
20.11.08,16:37
Ahoj múdre hlavičky.... dostala som sankčný úrok za omeškanie platby DPH za zd. obdobie júl 2006! Omeškala som sa s platbou o 17 dní a sankcia je 2.243,68 Sk.
V poučení je, že sa proti tomuto rozhodnutiu možno podľa §35b ods.3 zákona 511/1992 ZB. odvolať písomne alebo ústne na DÚ. Chcem sa odvolať písomne. Viete mi poradiť,čo by som mala uviesť v texte, ako najlpešie odôvodniť?!
Za námety ďakujem
Tak to najlepšie asi zdôvodníš sama, Ty vieš, prečo si meškala s platbou nie?
Johanka
20.11.08,16:38
Aká bola suma ? Myslím, že dosť vysoká, sankčný úrok na tak málo dní omeškania pomerne slušná čiastka....
Johanka
20.11.08,16:57
§ 46 Zákona o správe daní a poplatkov(511/1992)
...
(4) Odvolanie musí obsahovať

a) presné označenie prvostupňového orgánu,
b) presné označenie odvolávajúceho sa,
c) číslo konania, prípadne číslo rozhodnutia, proti ktorému odvolanie smeruje,
d) uvedenie rozporu s právnymi predpismi, skutkovým stavom alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia,
e) dôkazy k tvrdeniam uvedeným v odvolaní, ak sa v odvolaní nenamieta len rozpor s právnymi predpismi,
f) navrhované zmeny alebo zrušenie napadnutého rozhodnutia.
Niuška
21.11.08,06:25
...asi ťažko. neviem,kto z Vás si pamätá čo bolo v júli pred dvoma rokmi... .-o ... vždy t.j. každý mesiac platíme vysoké DPH. aj keď to nie je je predmetom mojej otázky,odpoviem Vám, lebo ste sa pýtali..bolo to cez 200 tis... Chcela som vedieť len to,či niekto niečo takéto písal ak áno ako a či mu to DÚ uznal.
Niuška
21.11.08,06:27
Johanka, ďakujem ti za konkrétny námet a pomoc. Krásny piatkový deň ti želám...
skaspa
21.11.08,13:52
odvolať má zmysel len vtedy ak by ti výšku sankcie zle vypočítali, prípadne ak by sa pomýlili a ty si DPH uhradila včas; dôvody typu: odberateľ nám uhradil neskoro a nemali sme na účte dosť penazí na zaplatenie DPH; konateľ/účtovníčka bola chorá.... neobstoja;
vypočítaj si tú sankciu, lebo mne sa zdá vysoká (rátal som to pri daňovej povinnosti 250 000 Sk a pri najvyššej základnej úrokovej sadzbe NBS - v roku 2006 sa 4 krát menila a neviem ktorého zdaňovacieho obdobia sa týka tvoj nedoplatok) a za 17 dní mi to vyšlo 2 212,3 Sk; ak by sa aj zistilo, že to zle vyrátali, neznamená to, že tú sankciu nezaplatíš; rozhodnutie na sankciu 2 243,68 Sk by zrušili a vydali by nové - správne; a nezabudni na povinné náležitosti odvolania
zuzana.š.
21.11.08,14:51
vypočítaj si ju: na stránke www.drsr.sk je kalkulačka, tam výpočet sankčných úrokov a tam ti to samo preráta.
Mne sa zdá, že je to správne
Niuška
21.11.08,14:52
suma bola 267 629 vypočítaná pri zákl. úrokovej sadzbe NBS 4,50... takže asi mi nič iné nezostane,len to uhradiť...
Niuška
21.11.08,14:54
ďakujem Zuzka...prepočítalo mi to tam správne.
Zita5
21.11.08,15:57
suma bola 267 629 vypočítaná pri zákl. úrokovej sadzbe NBS 4,50... takže asi mi nič iné nezostane,len to uhradiť...

Môj osobný názor .

Tak vysoká suma a tak nízke penále za 17 dní ...... podľa môjho názoru, s tým sa ani netreba zaoberať a uhradiť to .
milagros208
03.12.08,06:45
Ahojte. Už som to síce v jednej téme rozoberala, ale tu sa to hodí viac. Prišlo mi rozhodnutie z Daňového úradu, kde nám vyrubili sankčný úrok za 2 roky meškania úhrady DPH (rok 2003-2004).
V tom období som tu nepracovala, takže som sa pozrela do starých rokoch a nenašla som žiaden problém. Tak som volala na DÚ, či mi nepovie niečo bližšie. Čakala som na to dva dni. Spoločnými silami sme sa dopracovali k tomuto. Za 1., 2., a 3. Q vznikol nadmerný odpočet, ktorý sa v 4. Q kompenzoval. Za 1. Q však bolo potrebné podať žiadosť o vrátenie nadmerného odpočtu, príp. požiadať o jeho kompenzáciu. Za 2. a 3. Q to už však problém nebol. Teda nadmerný odpočet za 1. Q nám stále visí ako nedoplatok a teda od roku 2003 až doteraz to urobí celkom peknú sumičku. Pani na DÚ mi povedala, že by sa to mohlo riešiť len odvolaním a možno uspejeme. A teda tu je jadro problému. ako by malo takéto odvolanie vyzerať? Ďakujem.
Robina
03.12.08,09:34
Neviem, či som dobre pochopila, ale prečo ho potom preúčtovali, keď tam nebola žiadosť? Tak to je chyba pracovníčky, tam stačí doložiť žiadosť. Alebo sa mýlim?