Šebestová Jana
20.11.08,18:31
kamarátka pracovala v Dopravnom podniku ako administratívna pracovníčka
bola práceneschopná už 7 rokov,
1 rok jej platila soc. poisťovňa nemocenské dávky, ostatné roky má PN-ku, ale nedostáva žiadne peniaze
5 krát si požiadala o Invalidný dôchodok, soc.posťovňa jej ho konečne tento rok priznala
vždy v januári priniesla od obvodného lekára potvrdenie, že je PN

každý rok dostane zamestnaneckú električenku zadarmo

k 30.09.2008 jej lekár ukončil PNku a automaticky dostala v Dopravnom podniku výpoveď

zo sociálnej poisťovne dostala list, že za ňu tých 6 rokov v Dopravnom podniku neplatili za ňu odvody do sociálnej poisťovne, iba štát za ňu platil zdravotné odvody
kto vlastne mal za ňu platiť sociálne odvody
štát, alebo zamestnávateľ, alebo nikto?

pretože mi povedala, že zamestnávateľ za ňu všetko platí a započítava sa jej to do odpracovaných rokov a do dôchodku, lenže keď nezarábala, tak jej nemali z čoho platiť odvody
či ako to vlastne je?

občan má nárok na invalidný dôchodok ak prispieval do soc. poisťovne najmenej päť rokov, ak má občan nad 28 rokov, pričom týchto 5 „poistených rokov“ muselo byť za posledných 10 kalendárnych rokov
ďakujem za odpovede :)
Jozef Mihál
20.11.08,18:27
Náš zákon 461/2003 o sociálnom poistení je tak ľudomilný, že pri PN trvajúcej dlhšie ako 52 týždňov sa povinné nemocenské a dôchodkové poistenie zamestnanca prerušuje = zamestnanec na PN trvajúcej dlhšie ako jeden rok nie je po uplynutí jedného roka trvania PN poistený na nemocenské a dôchodkové poistenie.

V uvedenom prípade teda 6 rokov nebola poistená. Zamestnávateľ za ňu odvody do SP v súlade so zákonom neplatil.

Nárok na invalidný dôchodok osobe staršej ako 28 rokov pritom vzniká len vtedy, ak za posledných 10 rokov bola aspoň 5 rokov dôchodkovo poistená.

Túto podmienku teda nesplnila = invalidný dôchodok jej nepriznali.

Akou takou záchranou je to, že od 1.1.2009 platí novela zákona, podľa ktorej sa invalidný dôchodok prizná vtedy, ak za celý predošlý život je invalid aspoň 15 rokov dôchodkovo poistený. Túto novú podmienku zrejme splní.

Pozor, takto po novom sa bude invalidný dôchodok priznávať až od 1.1.2010, takže bude musieť určite počkať vyše roka na invalidný dôchodok.
Jana Motyčková
20.11.08,18:41
Asi takto. Občan má nárok na ID ak bol dôchodkovo poistený aspoň 5 rokov v posledných 10 rokoch, nie je podstatné, či za neho niekto platil alebo neplatil poistné.
Momentálny stav zákonov je taký, že počas práceneschopnosti po uplynutí 52 týždňov sa dôchodkové poistenie prerušuje. V tomto čase za ňu nikto dôchodkové (v tom invalidné) poistenie neplatí a nebeží jej ani doba poistenia. Pre priznanie ID potrebuje mať (ak nemá pod 28 rokov) 5 rokov poistenia v posledných 10 rokoch. Ale toto platí, neviem momentálne presne, cca od r.2006 (presne od 1.8.2006). Do 31.7.2006 sa poistenie prerušovalo, ak zamestnanec čerpal pracovné voľno bez náhrady mzdy, prerušenie po 52 týždňoch PN v zákone nebolo. Zároveň v tejto dobe bola vylúčená povinnosť platiť poistné zamestnávateľom. Tiež pred 1.1.2004 platil iný zákon, teda iné pravidlá pre to, kto je zúčastnený na nemocenskom a dôchodkovom poistení - ale to si už presne nepamätám.
Záver - odvolala by som sa voči tomu listu (rozhodnutiu) s tým, že v období do 31.7.2006 nečerpala voľno bez náhrady mzdy ale bola práceneschopná (zdokladovať), t.j. jej poistenie v tomto období trvalo, napriek tomu, že zamestávateľ nemal podľa §140 ods.2 a 6 povinnosť platiť za ňu poistné na dôchodkové poistenie.
Treba ale počítať s tým, že za tú dobu kedy poistenie trvalo ale sa neplatilo, sa jej zníži osobný mzdový bod, teda bude mať nižší dôchodok.
Darina1234
22.11.08,11:36
Prosim o info pre priatelku, ktora začala poberat invalidny dochodok 70 percent a viac , či može ešte aj pracovat na vratnici denne 4 hodiny.
Anja111
22.11.08,12:01
Prosim o info pre priatelku, ktora začala poberat invalidny dochodok 70 percent a viac , či može ešte aj pracovat na vratnici denne 4 hodiny.
Áno, môže pracovať koľko vládze.
Lubica3
22.11.08,13:12
Rada by som sa takisto informovala v rámci tejto témy - dosť mladá SZČO s preukazom ZŤP si nechcela dlhšiu dobu pripustiť invaliditu, psychicky sa ťažko s tým vyrovnávala a myslela si, že keď nepožiada o invalidný dôchodok, snáď ho v budúcnosti bude mať vyšší....No neviem, aký je princíp pri výpočte invalidného dôchodku, ale myslím, že tie roky, čo o ňho nepožiadala a teda ho nepoberá, v podstate ho necháva štátu...Môžete mi niekto ozrejmiť, nakoľko ona si klasicky platí minimálne odvody už roky, či to malo význam, prípadne či sa dá požiadať o tento dôchodok aj spätne? Vopred všetkým ďakujem za cenné rady.
alencek
22.11.08,16:38
...môžte mi, prosím, povedať, z čoho tých 6-7 rokov žila?
Jana Motyčková
22.11.08,19:58
Požiadať o ID spätne sa nedá. Neskoršie priznanie ID samo o sebe nemá žiaden vplyv na výšku dôchodku, iba ak by si medzitým platila výrazne vyššie odvody. Keďže si platila z minima, pravdepodobne bude mať skôr nižší ID.
Lubica3
23.11.08,12:31
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Takže by si ho mohla vylepšiť zvýšenými odvodmi - a z koľkých posledných rokov sa ID vypočítava, resp. pomohlo by aj zamestnať sa s lepším príjmom, ale aspoň na ako dlho? Vopred ďakujem.
Jozef Mihál
23.11.08,12:50
Samotný invalidný dôchodok sa počíta z vymeriavacích základov od roku 1984. Podobne ako pri výpočte starobného dôchodku sa vypočítajú z vymeriavacích základov za jednotlivé roky osobné mzdové body a ich spriemerovaním sa vypočíta priemerný osobný mzdový bod.

Preto Vás chcem upozorniť, že ak daná osoba mala v minulosti nadpriemerné príjmy, je nezmysel si pokaziť priemerný osobný mzdový bod platením dobrovoľného poistenia z minimálneho základu.
mysimis
23.11.08,12:56
Ja by som sa rada opýtala, či je určená výška minimálneho invalidného dôchodku.
mysimis
23.11.08,13:45
Áno, je určená. Je to presne 0,- (slovom nula) Sk (0,- €; konverzný kurz je 30,1260 Sk/€).

Áno aj to je síce pravda, ale ja som to myslela v prípade ak niekto vždy zarábal minimum a v prípade SZČO si tiež platil vždy len z minima.
Elena Navrátilová
23.11.08,13:59
Miška, tak z toho minima x výška % priznaného ID. ;)
mysimis
23.11.08,14:02
Ďakujem Elenka, jedná sa o môjho kolegu, ktorý je po ťažkej autohavárii s trvalými následkami a jeho rodina nevie ako na tom bude.
veronikasad
23.11.08,14:03
Ja by som sa rada opýtala, či je určená výška minimálneho invalidného dôchodku.
Minimálna výška invalidného ani starobného dôchodku už nie je stanovená.
Ak príjem jednotlivca alebo spoločne posudzovaných členov domácnosti nedosiahne životné minimum, rozdiel dopláca UPSVaR. Pri starobnom dôchodku sa "príjem" dôchodcu "kráti" podľa počtu odpracovaných rokov. Informáciu poskytne UPSvaR
Jana Motyčková
23.11.08,14:05
Priemerný OMB x (počet rokov poistenia doteraz + koľko má rokov do starobného dôchodku) x % invalidity. Pri plnej invalidite - nad 70%, sa počíta vždy so 100%.
Lubica3
09.12.08,13:52
Prepáčte, ešte raz sa k tomu vraciam - pri výpočte tohto dôchodku sa nepočíta s aktuálnou dôchodkovou hodnotou, alebo tá sa týka len starobných dôchodkov? A ak by mi vedel ešte niekto poradiť, práve dávame dokopy žiadosť o invalidný dôchodok a v období rokov 1987 - 92 menovaná dialkovo študovala VŠ a pracovala len brigádnicky na dohody - netušíte ako sa to obdobie bude posudzovať, má šancu ho mať dôchodkovo započítané? Vopred ďakujem za pomoc.
Lubica
Jozef Mihál
09.12.08,21:01
Veru, vo vzorci Janky Motyčkovej ešte chýba .... x dôchodková hodnota.
Katy a R
09.12.08,21:17
Prepáčte, ešte raz sa k tomu vraciam - pri výpočte tohto dôchodku sa nepočíta s aktuálnou dôchodkovou hodnotou, alebo tá sa týka len starobných dôchodkov? A ak by mi vedel ešte niekto poradiť, práve dávame dokopy žiadosť o invalidný dôchodok a v období rokov 1987 - 92 menovaná dialkovo študovala VŠ a pracovala len brigádnicky na dohody - netušíte ako sa to obdobie bude posudzovať, má šancu ho mať dôchodkovo započítané? Vopred ďakujem za pomoc.
Lubica

... určite dostala výpis so SP - Informácia o účte poistenca (myslím, že už ho majú všetci)... tam by to malo byť.
... alebo v tom výpise sú nezrovnalosti?
Lubica3
10.12.08,06:34
Áno, výpis zo SP má a obdobie vysokej školy chýba. Neviem už nájsť staršie predpisy, ako sa posudzoval človek, čo dialkovo študoval a brigádoval na dohody, ktoré sa vtedy neohlasovali do sociálky - to obdobie bolo roky 1987-92....? Pracovníčka v SP sa s nami moc nebavila, tak by som si to rada pozisťovala sama. Vopred ďakujem.