mao251
20.11.08,19:18
Zdravím všetkých.

Chcem sa spýtat jednu vec.:confused:

Ked chcem prevadzakovat podla - Vyhláška MH SR č. 277/2008 Z. z. , ktorou sa ustanovujú klasifikačné znaky na ubytovacie zariadenia pri ich zaraďovaní do kategórií a tried - a v tejto vyhlaske podla § 4, odskek 18 - Ubytovanie v sukromi - citujem:
(18) Ubytovanie v súkromí predstavuje ubytovanie hostí v izbách rodinných domov alebo je na tento účel poskytovaný celý objekt, najmä rodinný dom, prázdninový dom, rodinná chalupa alebo rodinná chata. Podľa toho je ubytovanie v súkromí poskytované v izbách alebo v objektoch.

Stačí teda na to aby som mohol poskytovat ubytovanie v podla horeuvedeneho - Ubytovanie v súkromí - to, že bude tento objekt charakterizovany podla zakona c. 50/1976 (o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)) ako rodinny dom podla § 43b, odsek 1, pismeno b) stavebneho zakona teda ako klasicky rodinny dom

alebo?

treba cely objekt charakterizovat podla § 43c - Nebytové budovy, odsek 1 a pismeno a) ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty. Pretoze pre tento pripad - teda nebytovej budovy plati v odseku (1) § 43c, že:

Nebytové budovy sú stavby, v ktorých je viac ako polovica ich využiteľnej podlahovej plochy určená na nebytové účely.

Čiže mi nie je jasné že ked ja chcem cely objekt prevadzkovat ako - Ubytovanie v sukromi - objekt (z coho vyplyva ze cely objekt je urceny na nebytové účely) tak prečo píšu vyslovene v spominanej Vyhláške MH SR č. 277/2008 Z. z. , ktorou sa ustanovujú klasifikačné znaky na ubytovacie zariadenia atd v § 4, odskek 18 - Ubytovanie v sukromi, ze
(18) Ubytovanie v súkromí predstavuje ubytovanie hostí v izbách rodinných domov alebo je na tento účel poskytovaný celý objekt, najmä rodinný dom, prázdninový dom, rodinná chalupa alebo rodinná chata. Podľa toho je ubytovanie v súkromí poskytované v izbách alebo v objektoch.????

Ma to teda byt podla stavebneho zakona - bytova budova a teda rodinny dom alebo to ma byt nebytova budova a teda ostatne ubytovacie zariadenia na kratkodobe pobyty????

Velmi pekne Vam ludia dakujem za konstruktivnu odpoved, skusenosti atd. Velmi mi tym pomozete. Naozaj vopred dakujem.

Martin z Martina :)
mao251
21.11.08,08:06
vie niekto pomoct? nepoznate nikoho kto poskytuje ubytovanie na sukromi atd? diki za hadam buducu pomoc
chandler
21.11.08,12:22
ak mas v rodinnom dome 3 byty este stale je to rodinny dom, takze predpokladam ze z hladiska stavebneho zakona je uplne jedno naco byty pouzivas... ak by ich tam malo byt viacej tak uz je to penzion alebo hotel. a podla toho postupujes.
korela
25.11.08,12:55
Možno Ti poradia ...
http://www.limba.com/sk/slovensko/informacie.htm#faq_answer2
.
Typy ubytovania
chaty, chalupy a byty
samostatné objekty (byty) určené pre rodiny a skupiny, ktoré chcú byť v prenajatom objekte (byte) sami - na prípravu stravy im slúži vlastná kuchyňa so základným kuchynským vybavením,
posteľná bielizeň je k dispozícii, ak v texte o ubytovaní nie je uvedené inak (uteráky si prosím vezmite so sebou).
priváty a apartmánové domy
ubytovanie v oddelenej časti domu, v ktorom môže bývať majiteľ a ďalší hostia - ubytovanie sa obvykle nachádza na samostatnom poschodí, k prenajímaným izbám patrí kompletné sociálne zariadenie a kuchyňa so základným kuchynským vybavením,
posteľná bielizeň je k dispozícii, ak v texte o ubytovaní nie je uvedené inak (uteráky si prosím vezmite so sebou).
hotely, penzióny, bungalovy a kúpeľné zariadenia
v tejto sekcii nájdete ubytovania, v ktorých je zabezpečená strava; bungalovy pripomínajú chaty, býva ich však v areáli viac pri sebe, a v blízkosti býva stravovacie zariadenie).
wagner
25.11.08,17:22
Ja osobne nevidím problém v stavebnom zákone, ale v zákone o dani z nehnuteľnosti. Bolo by potrebné spýtať sa na MsÚ v Martine ako si máš uvedený rodinný dom priznať do daňového priznania k dani z nehnuteľnosti. Či ako ubytovacie zariadenie, alebo rodinný dom určený na podnikanie, alebo budeš platiť mestu poplatok za obsadené lôžko v zmysle zákona o dani z nehnuteľnosti.