stasy
20.11.08,22:01
Dobrý deň Poraďáci,
chcela by som poprosiť o radu. 22.11.2008 mi končí rodičovská dovolenka. Požiadala som zamestnávateľa o pracovné ponuky po ukončení tejto dovolenky. Vzhľadom na to, že počas mojej rodičovskej dovolenky bolo moje pracovisko zrušené (na pôvodnej adrese už firma neexistuje), ponúkli mi prácu v susednom meste, kde je pobočka. Dochádzať do susedného mesta si kvôli deťom nemôžem dovoliť, preto som to odmietla. Ponúkli mi teda domácu prácu. Ani túto ponuku nemôžem prijať, keďže na prácu doma nemám pracovné pomienky. Rozmýšľam o ukončení pracovného pomeru, ale oni mi navrhujú rozviazanie PPV podľa § 60 ZP - Dohodou. Problém je ten, že v dodatku k pracovnej zmluve mám uvedené výkon práce na pravidelnom pracovisku Košice, a keďže bývam v Košiciach tak vraj preradením na domáce pracovisko v Košiciach nedochádza k zmene miesta výkonu práce a nie je možné rozviazať pracovný pomer z organizačných dôvodov s nárokom na ostupné.
Vopred ďakujem.:)
brčko
20.11.08,22:00
aj ked máš v prac.zmluve miesto výkonu práce KOšice, je ešte dôležité aký druh práce máš v zmluve.

POdla mna, ak nemajú pre teba miesto podla prac.zmluvy, to znamená aj zodpovedajúcu "presne" druhu práce a špecifikácii v PZ, tak ti musia ponúknuť iné miesto. Ak ho odmietneš (samozrejme nemusíš súhlasiť a predpokladám, budú to chcieť aj písomne potvrdiť, že nie si ochotná prejsť na inú prácu, aby naplnili znenie zákonník práce § 63 ods.2), tak sa môžu pokúsiť ukončiť PP dohodou, inak ti musia (a môžu) dať výpoved z organizačných dôvodov, nakolko sa tvoje miesto zrušilo, samozrejme s odstupným.

Môžu sa s tebou pokúsiť ukončiť PP dohodou podla § 60, no samozrejme by som trvala na uvedení organizačného dôvodu ukončenia PP, aby si mala nárok na odstupné. Mohla by si dokonca žiadať aj viac ako dvoj alebo trojmesačné odstupné, lebo ak by ti plynula výpovedná lehota, tak by ti museli platiť aj za tieto dni + by ti vznikal nárok na novú dovolenku + nárok na stravné lístky. No o tom je už popísané na porade dosť.
stasy
21.11.08,19:21
Srdečna vďaka za odpoveď. Môj zamestnávateľ to poriešil ináč. Dnes mi ponúkol prácu v Košiciach na nejakom pracovisku, ktoré vraj existuje. Neviem, či to len na mňa skúšajú, alebo je to tak, pretože na začiatku na moju otázku, či je nejaká možnosť pracovať v Košiciach mi odpovedali, že tu pre mňa pracovisko nemajú. Vraj je tu len nejaké pracovisko pre programátorov. Takže mi neostáva nič iné, len si ísť nové pracovisko pozrieť a ak mi to nevyhovuje tak rozviazať PPV dohodou. :mad:
A to nehovorím o nároku na dovolenku, ktorý mi vypočítali vo výške 23 dní. Ja som bola na materskej nepretržite od decembra 1998 až doteraz a štyrikrát som poberala materskú dovolenku.
Ešte raz ďakujem.;)
brčko
21.11.08,19:44
treba sa brániť a im to ukázať v zákone. Mne tiež mzdárka s ekonomkou zle vyrátali nárok na dovolenku a pritom si rozumieme dobre a považujem ich za zbehlé v zákonoch. Som sa vtedy na nich aj naštvala. Ale ked som im napísala paragrafy, tak uznali, že mám pravdu.

"Dni čerpania materskej dovolenky sú rovnako považované za "výkon práce" t.j. za odpracované dni, ako dni čerpania riadnej dovolenky". Samozrejme čerpanie rodič.dovolenky sa za odpracované obdobie nepovažuje.
vid zákonník práce § 144 ods.4 (mat.dovol) porovnaním s ods.3 písm. b) (dovolenka)
Takto som ich presvedčila ja.
stasy
22.11.08,09:53
Takto to všetko počítam aj ja. Čo však s cyklickou materskou dovolenkou? Teraz po nástupe mám nárok na dovolenku len z poslednej materskej dovolenky? Ostatné mi prepadli, keďže som si ich po skončení predchádzajúcej rodičovskej dovolenky nevyčerpala? Ja sa totižto vraciam z rodičovskej dovolenky po 11 rokoch a bola som 4-krát na materskej dovolenke. :o
brčko
22.11.08,15:41
Takto to všetko počítam aj ja. Čo však s cyklickou materskou dovolenkou? Teraz po nástupe mám nárok na dovolenku len z poslednej materskej dovolenky? Ostatné mi prepadli, keďže som si ich po skončení predchádzajúcej rodičovskej dovolenky nevyčerpala? Ja sa totižto vraciam z rodičovskej dovolenky po 11 rokoch a bola som 4-krát na materskej dovolenke. :o

záleží od konkrétnych dátumov.
Pozerala som teraz v zbierke zákonov, ako sa menil zákonník prkáce, hlavne tieto § týkajúce sa dovolenky, možnosi jej čerpania a posudzovanie MD ako odpracovaných dní. Ako to bolo podla zákonníka práce č.451/1992 v znení nes.predp. účinného do 31.3.02 neviem jednoznačne posúdiť ( nie je to tak presne vyjadrené ako v nasledujúcom ZP) no v zákonníku práce č. 311/91 účinnom od 1.4.02 už je to ako v terajšom ZP (aj ked niekedy trochu inak formulované)

No od 1.4.02 platí, čo aj teraz, že ak si žena nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie MD a RD, tak jej dovolenku zamestnávatel poskytne po ukončení RD. Ak si teda súvisle bez odpracovania čo i len jediného dna prechádzala od účinnosti tohto zákona z RD vždy na MD, tak ti nárok na dovolenku neprepadol.
tu je znenie ZP účinného od 1.4.02 a zaujímavé napr. § 144 ods.4 + § 113 ods.2 + § 109
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=15893&FileName=01-z311&Rocnik=2001&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=320&Flags=160&IndexFile=zz01&Text=zákonník+práce
stasy
22.11.08,21:18
Presne tieto paragrafy som si preštudovala. Od účinnosti ZP 311/2001, teda od 1.4.2002 som bola na dvoch materských dovolenkách: od 28.10.2002 do 11.05.2003 a od 04.10.2005 do 17.04.2006. Striedala som materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku bez prerušenia, neodpracovala som ani jeden deň. Zamestnávateľ mi teraz vypočítal nárok 23 dní. Ako počítam, tak počítam stále mi vychádza vyšší nárok, a to aj keby som brala do úvahy len nárok z poslednej materskej. V roku 2005 som dovŕšila 33 rokov a keďže ide o moje prvé zamestnanie po vysokej škole, tak som splnila nárok na 25 dní dovolenky, teda pri výpočte mali vychádzať z tohto nároku. Chcem ich požiadať o presný popis výpočtu, nerada by som sa dala ukrátiť o nejaké dni. Aj tak so mnou vybabrali, pretože mi dali nástupný plat taký, aký som mala v roku 1998 keď som odchádzala na materskú dovolenku.
Ďakujem veľmi pekne za super rady.
brčko
22.11.08,22:11
Presne tieto paragrafy som si preštudovala. Od účinnosti ZP 311/2001, teda od 1.4.2002 som bola na dvoch materských dovolenkách: od 28.10.2002 do 11.05.2003 a od 04.10.2005 do 17.04.2006. Striedala som materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku bez prerušenia, neodpracovala som ani jeden deň. Zamestnávateľ mi teraz vypočítal nárok 23 dní. Ako počítam, tak počítam stále mi vychádza vyšší nárok, a to aj keby som brala do úvahy len nárok z poslednej materskej. V roku 2005 som dovŕšila 33 rokov a keďže ide o moje prvé zamestnanie po vysokej škole, tak som splnila nárok na 25 dní dovolenky, teda pri výpočte mali vychádzať z tohto nároku. Chcem ich požiadať o presný popis výpočtu, nerada by som sa dala ukrátiť o nejaké dni. Aj tak so mnou vybabrali, pretože mi dali nástupný plat taký, aký som mala v roku 1998 keď som odchádzala na materskú dovolenku.
Ďakujem veľmi pekne za super rady.

predpokladám, v zamestnaní si preukázala odpracovanie aspon 15rokov do dosiahnutia 33r., to je podmienka na nárok na zvýšenú výmeru dovolenky (ja som predložila tuším Vš diplom a maturitné vysvedčenie)

skúsim vyrátať tvoj nárok na dovolenku za roky 2002-2006 (trochu matematiky pred spanim :) ):

http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2002
2002 (celoročný nárok 20dní)
28.10.-31.12. odpracovaných 47dní (4+21+22),
t.j. nárok na 2/12-tiny celoročného nároku (za každých 22dní na 1/12-tinu z 20dní)

http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2003
2003
1.1.-11.5. odpracovaných 93 dni (I.Q 64+apríl 22 + máj 7) t.j. odpracovaných viac ako 60dní, t.j. nárok na celoročnú dovolenku 20dní, ktorá bude krátená za 168neodpracovaných dní o 4/12-tiny (t.j. za 100+22+22+22 vždy o 1/12-tinu)

http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2005
2005 (celoročný nárok už 25dní)
4.10.-31.12. odpracovaných 64dní (65-1), 196 neodprac.dní (260-64) t.j. celoročná dovolenka 25dní krátená o 5/12-tin (za 100+22+22+22+22+..)

http://www.calendar.sk/worktime-sksk.php?hy=2006
2006
1.1.-17.4. odpracovaných 76 dní (65+11), neodpracovaných 184dní
t.j. nárok na celoročnú dovolenku 25dní krátenú o 4/12-tiny

SPOLU bez zaokrúhlovania
rok 2002 3,33dna
rok 2003 20 - 6,67dna
rok 2005 25 - 10,42dna
rok 2006 25 - 8,33dna

skúsim zaokrúhliť na poldna (ak do 0,25 nadol, ...), no záleží na inter.predpise (môže byť napr. aj na celé dni)
3,5 + 13,5 + 14,5 + 16,5 = 48dní dovolenky
stasy
23.11.08,20:56
No super. Mne vyšlo 49 dní, ale to som sa kopla pri zaokrúhľovaní a ešte za rok 2002 som rátala 5 dní, pretože som vychádzala z ustanovenia § 109 ods. 3 ZP, kde je uvedené, že ak krátime dovolenku podľa ods. 1 u zamestnanca, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval celý kalendárny rok, tak mu musí poskytnúť dovolenku v trvaní aspoň 5 dní.
Neistá som len v tom, či som doložila pri nástupe diplom z vysokej školy. 13 rokov dozadu si to vôbec nepamätám. Aj keby, tak by to bolo menej o nejakých 6,5 dňa, teda 41,5 dňa, čo je určite viac ako 23 dní. Potrebovala som sa len uistiť, že si môžem nárokovať na dovolenku aj z predchádzajúcej materskej, nielen z poslednej. Takže idem ich o prepočet nároku a uvidím, čo mi na to povedia.
Myslím si, že to bude ako s tým pracovným miestom. Mysleli si, že pri prvom postrašení ma prinútia na dohodu bez nároku na odstupné. Nárok na dovolenku mi narýchlo vypočítali a ja sa s tým uspokojím. Keďže tento nárok začnem čerpať od 24.11., tak podľa ich výpočtu končím dovolenku 29.12. a na 30.12. a 31.12. mám vraj požiadať o neplatené voľno:---.
Ďakujem za rady a prajem pekný pracovný týždeň
brčko
23.11.08,21:08
No super. Mne vyšlo 49 dní, ale to som sa kopla pri zaokrúhľovaní a ešte za rok 2002 som rátala 5 dní, pretože som vychádzala z ustanovenia § 109 ods. 3 ZP, kde je uvedené, že ak krátime dovolenku podľa ods. 1 u zamestnanca, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval celý kalendárny rok, tak mu musí poskytnúť dovolenku v trvaní aspoň 5 dní.

Neistá som len v tom, či som doložila pri nástupe diplom z vysokej školy. 13 rokov dozadu si to vôbec nepamätám. Aj keby, tak by to bolo menej o nejakých 6,5 dňa, teda 41,5 dňa, čo je určite viac ako 23 dní. Potrebovala som sa len uistiť, že si môžem nárokovať na dovolenku aj z predchádzajúcej materskej, nielen z poslednej. Takže idem ich o prepočet nároku a uvidím, čo mi na to povedia.

Myslím si, že to bude ako s tým pracovným miestom. Mysleli si, že pri prvom postrašení ma prinútia na dohodu bez nároku na odstupné. Nárok na dovolenku mi narýchlo vypočítali a ja sa s tým uspokojím. Keďže tento nárok začnem čerpať od 24.11., tak podľa ich výpočtu končím dovolenku 29.12. a na 30.12. a 31.12. mám vraj požiadať o neplatené voľno.

Ďakujem za rady a prajem pekný pracovný týždeň


Aha, tak ten § 109 ods.3 ZP som si veru nevšimla, t.j. nečítala som to celé. Myslím, že máš pravdu s tými 5dnami.
V r.2002 ti vznikla len dovolenka za odpracované dni podla § 105 ZP, ktorá nemôže byť krátená podla § 109, t.j. nevzťahuje sa na nu ani § 109 ods.3 ZP. Krátiť sa môže iba dovol.za kalend.rok podla § 101 ZP alebo pomerná časť dov. za kalend.rok § 102 ZP - ale na ich vznik je potrebné odpracovať aspon 60dní, čo u teba nebolo v r.2002 splnené.

No ako som písala, ako to zaokrúhli mzdárka, záleží od interných predpisov firmy.

Ak patrilo želanie o prac.týždni aj mne, tak dakujem :)
ťahám aj nočnú :) resp. nonstop ... v kojení cca každé 3hodiny :D :D
stasy
24.11.08,14:23
K tomu kojeniu mám pochopenie. Ja mám štyri deti a odkojila som tri, každé minimálne 14 mesiacov. Ani jedno dieťa nespalo v noci vkuse od večerného kojenia až po nejaké skoré ranné kojenie.
Takže prajem veľa síl.
Dnes som požiadala zamestnávateľa o prepočet dovolenky. Dám vedieť čo som dosiahla.
Pekný deň
kalinka
13.01.09,23:01
Prajem dobrý večer!

So zamestnávetľom som dohodnutá / nie písomne / o nástupe po materkej po 2 rokoch. Takže som si ani neplatila dobrovoľne urad práce. Medzičasom sa udiali isté skutočnosti a zamestnávateľ obsadil "moje" miesto inou novou pracovníčkou na TPP. Musí ma zamestnávateľ zobrať na to isté miesto ak nebolo zrušené?
Môže mi povedať, že materká je 3 roky, kedže dohodu o nástupe nemám na papiery?
ĎAkujem
brčko
14.01.09,01:20
Prajem dobrý večer!

So zamestnávetľom som dohodnutá / nie písomne / o nástupe po materkej po 2 rokoch. Takže som si ani neplatila dobrovoľne urad práce. Medzičasom sa udiali isté skutočnosti a zamestnávateľ obsadil "moje" miesto inou novou pracovníčkou na TPP. Musí ma zamestnávateľ zobrať na to isté miesto ak nebolo zrušené?
Môže mi povedať, že materká je 3 roky, kedže dohodu o nástupe nemám na papiery?
ĎAkujem

na to isté miesto ta zobrať nemusí. To by musel, ak by si nastúpila do práce hned po ukončení obvykle 28týždnov trvajúcej MD.
Ak by ste mali písomne dohodnuté (píšomne môžeš požiadať aj teraz), že žiadaš o poskytnutie RD napr. na dva roky, tak ti môže dať iné vhodné miesto podla PZ, no ale tiež ti môže dať v čase "prerušenia čerpania rodič.dovolenky" výpoved, ak by si bola nadbytočná. :o
kalinka
16.01.09,18:27
Brčko ďakujem za odpoveď, ktorá ma ani trochu nepotešila. Iné vhodné miesto pre mna nebude mať, takže ma čaká výpoveď.
marcelaStanakova
19.01.09,10:35
Naša zamestnankyňa nastupuje po materskej dovolenke do práce. Keď nastupovala na materskú dovolenku bolo vystavené potvrdenie o príjme pre SP predpokladaný príjem 15.000,- Je možné dať teraz nástupný plat minimálny 8.900? Nakoľko s tým zamestnankyňa súhlasí.
brčko
19.01.09,10:51
ak to máš potvrdené na papieri ( napr. mzdový dekrét), prečo nie, môže mať aj 295,5eur
marcelaStanakova
19.01.09,11:05
Ďakujem myslela som či nebude robiť problémy SP kvôli odvodom