uctulienka
20.11.08,22:24
Pravdepodobne mám velky problem!
Pracovnik si vybavuje uver, pravdepodobne spotrebny, agent financnej organizacie mu da pre zamestnavatela tlacivo, kde vyzaduje rozne informacie, niekedy naozaj hraničia s porusovanim horeuvedenehozakona. Nakoniec si agent overuje niektore udaje telefonicky. Pri telefonickom overovani som na otázku ci má pracovnik exekuciu povedala, ze má. Pracovnik podal na mna staznost na porusovanie tohoto zakona. Na zaklade tohoto sme rozhodli, ze organizacia bude poskytovat taketo udaje iba sudu a prokurature a nie dilerom s pozickami. Podla ZP zamestnavatel nema povinnost poskytovat taketo informacie ostatnym subjektom. Mam pravdu, alebo problem?
Chobot
21.11.08,07:58
Pravdepodobne mám velky problem!
Pracovnik si vybavuje uver, pravdepodobne spotrebny, agent financnej organizacie mu da pre zamestnavatela tlacivo, kde vyzaduje rozne informacie, niekedy naozaj hraničia s porusovanim horeuvedenehozakona. Nakoniec si agent overuje niektore udaje telefonicky. Pri telefonickom overovani som na otázku ci má pracovnik exekuciu povedala, ze má. Pracovnik podal na mna staznost na porusovanie tohoto zakona. Na zaklade tohoto sme rozhodli, ze organizacia bude poskytovat taketo udaje iba sudu a prokurature a nie dilerom s pozickami. Podla ZP zamestnavatel nema povinnost poskytovat taketo informacie ostatnym subjektom. Mam pravdu, alebo problem?

V prvom rade si treba uvedomiť, že nie firma dáva osobné údaje, ale zamestnanec ich poskytuje. Ty ich síce potvrdzuješ zamestnancovi na tlačive, ale on ich poskytne tej spoločnosti. Nie ty.

Pokiaľ informácia o exekúcii bola aj na tlačive, tak sa tam mala vyznačiť, bola by si mimo obliga. Pokiaľ údaje na tlačive uvedieš, tak ak ti zavolajú a overia si tie údaje, tak neporušuješ zákon o OOÚ, lebo ty len poskytuješ už zverejnené osobné údaje. Ak si ale poskytla túto informáciu navyše, alebo niečo iné, než bolo uvedené na tlačive, tak už ide o poskytovanie os. údajov.

Čo sa týka poskytovania, tak pokiaľ by vás oslovila tá spoločnosť, tak skutočne nie ste povinní im poskytnúť údaje o zamestnancovi. Ak o to ale požiada zamestnanec, tak jemu môžete na akomkoľvek tlačive uviesť jeho údaje, čo si on s nimi spraví, je už jeho vec. On dáva potom súhlas na spracovanie OÚ.

Iné je to v prípade súdu, daňového úradu, polície... tam musíte poskytnúť súčinnosť aj bez súhlasu zamestnanca, pokiaľ vás oslovia.
Denda
21.11.08,08:49
Pravdepodobne mám velky problem!
Pracovnik si vybavuje uver, pravdepodobne spotrebny, agent financnej organizacie mu da pre zamestnavatela tlacivo, kde vyzaduje rozne informacie, niekedy naozaj hraničia s porusovanim horeuvedenehozakona. Nakoniec si agent overuje niektore udaje telefonicky. Pri telefonickom overovani som na otázku ci má pracovnik exekuciu povedala, ze má. Pracovnik podal na mna staznost na porusovanie tohoto zakona. Na zaklade tohoto sme rozhodli, ze organizacia bude poskytovat taketo udaje iba sudu a prokurature a nie dilerom s pozickami. Podla ZP zamestnavatel nema povinnost poskytovat taketo informacie ostatnym subjektom. Mam pravdu, alebo problem?
Zrážky zo mzdy vykonávané zamestnancovi sa nepovažujú za údaj osobného charakteru. Údaje, ktoré sa týkajú výlučne mzdových vecí je zamestnávateľ na tlačive, ktoré vydáva banka alebo iná inštitúcia pre zamestnávateľa povinný vyplniť správne a pravdivo. Iné údaje o zamestnancovi v priloženom tlačive si nemá všímať, tie si vypĺňa žiadateľ(zamestnanec) sám. Ak uvedie nepravdivé údaje, ktoré nekorešpondujú s Vašimi poskytnutými údajmi, za to na Vás nemôže podať sťažnosť.
uctulienka
21.11.08,09:28
Ďakujem pekne za radu.