zupo
21.11.08,10:11
Ahojte poraďáci,
potrebujem sa poradiť v nasledovnom :
náš zamestnanec nastúpil aj do inej firmy na prac. pomer, a u nich si bude uplatňovať § 11, aj § 33, máme to zapísať do tabuľky ako zmenu a to v bode III. a zároveň aj v bode IV. a V. ?
Zmenu zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňujem nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus nastala ku ....
Podľa mňa by sa to tam malo vypísať, ale naša účtovníčka hovorí že len v prípade ak by sme s uvedeným zamestnancom ukončili pracovný pomer.
ďakujem pekne
zupo
evina
21.11.08,09:20
Ahojte poraďáci,
potrebujem sa poradiť v nasledovnom :
náš zamestnanec nastúpil aj do inej firmy na prac. pomer, a u nich si bude uplatňovať § 11, aj § 33, máme to zapísať do tabuľky ako zmenu a to v bode III. a zároveň aj v bode IV. a V. ?
Zmenu zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňujem nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a na daňový bonus nastala ku ....
Podľa mňa by sa to tam malo vypísať, ale naša účtovníčka hovorí že len v prípade ak by sme s uvedeným zamestnancom ukončili pracovný pomer.
ďakujem pekne
zupo

Vyhlásenie.... je vyhlásením daňovníka a on je za neho zodpovedný. Na str. 2 v poučení je uvedená veta:
Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zmene zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, u ktorého si uplatňujem NZDČ a DB potvrdím zmenu svojím podpisom vo Vyhlásení ku dňu keď táto zmena nastala .


Na str. 3 bod IV. V.;)
zupo
21.11.08,12:06
takže vyplní a podpíše aj IV. aj V, aj ked sa pracovný pomer nekončí ale prestáva si uplatňovať § 11 a 33, ?
evina
21.11.08,12:18
takže vyplní a podpíše aj IV. aj V, aj ked sa pracovný pomer nekončí ale prestáva si uplatňovať § 11 a 33, ?

Vyhlásenie nehovorí o začatí alebo skončení pracovného pomeru, ale o práve uplatňovať si príslušné daňové zvýhodnenia...

§39 zákona o DzP:
6/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, prihliadne na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a na daňový bonus, ak zamestnanec podá do konca mesiaca, v ktorom nastúpil do zamestnania, a každoročne najneskôr do konca januára alebo v priebehu zdaňovacieho obdobia písomné vyhlásenie o tom, a) že uplatňuje daňový bonus a že spĺňa podmienky na jeho priznanie, prípadne kedy a ako sa zmenili,
b) že súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)] a daňový bonus u iného zamestnávateľa a že právo na daňový bonus na tie isté osoby súčasne za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje iný daňovník,


Ak by to nepodpísal v čase zmeny a zároveň podpíše Vyhlásenie u druhého zamestnávateľa poruší zákon....

Zober si napríklad fakt, táto zmena nastala 1.9.2008. On túto zmenu nevypíše vo Vyhlásení. Vo firme nastúpi k 1.9.2008 nová mzdová účtovníčka a samozrejme mu uplatní aj DB, aj NČZD a možno ďalších päť rokov, lebo neukončí v tejto organizácii pracovný pomer. Na základe Vyhlásenia u nového zamestnávateľa budú tieto zvýhodnenia uplatnené tiež ....

Znovu upozorňujem, že Vyhlásenie ... je osobným vyhlásením zamestnanca a má povinnosť ku dňu kedy táto zmena nastala ju uviesť a svojím podpisom túto zmenu potvrdiť...

Takže odpoveď znie - áno, aj keď neskončil pracovný pomer, nakoľko by mal platné dve Vyhlásenia...
zupo
24.11.08,09:05
Ahoj evina,
mne je to jasné, ale pre istotu a pre moju kolegyňu, to ešte upresním,
to čo ona tvrdí je že pri zmene, konkrétne že zamestnanec si už u nás nebude uplatňovať § 11 a § 33, zapíše a podpíše túto zmenu v tabuľke v časti III.
ale že potom už netreba vyplniť a podpísať časť IV a V.,
podľa toho čo píšeš a mojej logiky:), IV a V. treba tiež podpísať, lebo tam ešte aj účtovník potvrdí, že kedy bol naposledy § 11 a § 33 aj uplatnený,
evina
24.11.08,09:09
Ahoj evina,
mne je to jasné, ale pre istotu a pre moju kolegyňu, to ešte upresním,
to čo ona tvrdí je že pri zmene, konkrétne že zamestnanec si už u nás nebude uplatňovať § 11 a § 33, zapíše a podpíše túto zmenu v tabuľke v časti III.
ale že potom už netreba vyplniť a podpísať časť IV a V.,
podľa toho čo píšeš a mojej logiky:), IV a V. treba tiež podpísať, lebo tam ešte aj účtovník potvrdí, že kedy bol naposledy § 11 a § 33 aj uplatnený,

Vieš hľadala som kde-kade na nete poučenia-trochu som zneistila, najmä v časti V.
Ale moja logika súhlasí s Tvojou:) Vyhlásenie u Vás stráca toutou zmenou "platnosť" a ja by som ich vyplnila... Predpokladám o.i. , že i RZ bude žiadať napr. u toho druhého zamestnávateľa - ale to len na okraj.o
katka s.
24.11.08,09:49
Ahoj poraďáci. Mám takúto dilemu s tlačivom Vyhlásenia. Na prvej strane v identif.údajoch spoločnosti je treba uviesť adresu môjho pracoviska. Treba tam napísať sídlo spoločnosti, príp. prevádzku, alebo miesto pracoviska zamestnanca podľa pracov. zmluvy. Zamestnanci majú miesto výkonu práce svoje trvalé bydlisko aby si mohli uplatňovať cestovné, ubytovanie keďže pracujú po celom Slovensku.
zupo
10.12.08,11:29
My tam uvádzame miesto pracoviska podľa zmluvy, nie adresu zamestnávateľa, takže v tvojom prípade miesto bydliska zamestnancov, predpokladám nejakých obchodných zástupcov.
katka s.
11.12.08,11:04
Ďakujem za názor. Sú to bežní zamestnanci - robotníci, ktorí majú miesto bydliska v inom meste ako je sídlo spoločnosti a pracujú podľa zákaziek po celom Slovensku.
KatarínaL
20.01.09,08:37
Ja by som sa chcela spýtať ako postupovať v prípade, že na tlačive Vyhlásenia v bode III. už nemám voľný riadok na nové zdaňovacie obdobie 2009, kde má zamestnanec podpísať, že nenastali žiadne zmeny. Mám im dať vyplniť úplne nové tlačivo?
VERONIKA6
20.01.09,08:39
Ja by som sa chcela spýtať ako postupovať v prípade, že na tlačive Vyhlásenia v bode III. už nemám voľný riadok na nové zdaňovacie obdobie 2009, kde má zamestnanec podpísať, že nenastali žiadne zmeny. Mám im dať vyplniť úplne nové tlačivo?
Traba pre r. 2009 dať podpísať nové Vyhlásenie.
KatarínaL
20.01.09,09:46
Dátum vypísania bude dnešný? A v bode III. vyplním zdaňovacie obdobie 2009? Len sa uisťujem...Ďakujem.
drobeceva
20.01.09,09:50
Najneskorší dátum podpísania vyhlásení má byť 31.1.2009.
Áno, môže byť dnešný
michelle84
20.01.09,11:05
Ja by som sa chcela spýtať ako postupovať v prípade, že na tlačive Vyhlásenia v bode III. už nemám voľný riadok na nové zdaňovacie obdobie 2009, kde má zamestnanec podpísať, že nenastali žiadne zmeny. Mám im dať vyplniť úplne nové tlačivo?

Ja dávam nové tlačivá.
Janka12345
27.01.09,15:03
Vie mi niekto prosím poradiť, pri akej výške hrubej mzdy sa neoplatí podpísať daňové vyhlásenie?
Tweety
27.01.09,15:07
Vie mi niekto prosím poradiť, pri akej výške hrubej mzdy sa neoplatí podpísať daňové vyhlásenie?
Daňové vyhlásenie? také tlačivo nie je. Existuje len Vyhlásenie k zdaneniu príjmov.
Janka12345
27.01.09,15:31
Daňové vyhlásenie? také tlačivo nie je. Existuje len Vyhlásenie k zdaneniu príjmov.
mám na mysli VYHLÁSENIE na zdanenie príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti podľa § 36 ods. 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov :(
ladyrs
07.02.09,13:06
Chcem sa spýtať, či zamestnanec na základe pracovnej zmluvy môže podpísať vyhlásenie k zdaneniu mzdy ak je súčasne aj živnostník?
Ďakujem.
extras
07.02.09,13:12
Áno, vyhlásenie u zamestnávateľa môže podpísať. Tak či tak bude po ukončení roka podávať daňové priznanie typu B.
veronikasad
07.02.09,13:41
Chcem sa spýtať, či zamestnanec na základe pracovnej zmluvy môže podpísať vyhlásenie k zdaneniu mzdy ak je súčasne aj živnostník?
Ďakujem.
Ak nechce "úverovať" štát, môže podpísať Vyhlásenie ... u zamestnávateľa. Celkovú daňovú povinnosť si vysporiada v DP typu B.
ladyrs
07.02.09,13:55
Ak nechce "úverovať" štát, môže podpísať Vyhlásenie ... u zamestnávateľa. Celkovú daňovú povinnosť si vysporiada v DP typu B.
Ďakujem Vám obom. Pravda je, že v roku 2008 mal podpísané vyhlásenie, a tiež viem, že musí si podať DP B, len som sa odrazu zneistela. Ďakujem ešte raz. Perla