haneska
21.11.08,09:40
Prosím, poraďte mi. Chystám sa na kúpu bytu od súkromnej osoby. Ako treba postupovať, ak to nejde cez realitku, aby som mala istotu aj ja aj predávajúci? Ide cez notára, alebo matriku? Alebo ako. Akú zmluvu treba spísať, ako zaplatit, ako prepísať. Prosím, prosím, je to súrne...
chandler
21.11.08,12:19
potrebujes kupnu zmluvu (od pravnika), plati sa najlepsie tak ze ty das peniaze do banky a vybrat ich bude moct predavajuci az ked bude mat list vlastnictva na tvoje meno (povedia ti presne v banke) a prepisat tak ze napises navrh na vklad a spolu s kolkom a zmluvou (3ks sa mi zda) odnesies na kataster
haneska
21.11.08,18:11
dakujem za odpoved, a napíš mi prosím ťa, ako mám napísať ten návrh. Je to typu "dolepodpísaná ... podávam návrh ... Alebo ako? A mám to podať ja alebo ten čo predáva.
bendži
21.11.08,18:44
Ja som teraz kupovala byt, a my sme mali v zmluve s predavajucim dohodnute, ze navrh na vklad do katastra podava predavajuci.. ale uz som videla aj tak, ze navrh podaval kupujuci, tiez to bolo tak uvedene v zmluve.. takze je to na vasej dohode..
vieroslava
21.11.08,18:44
Návrh na vklad spolu s kúpnou zmluvou ti napíše odborník. Zmluvy na prevod bytu sú trochu iné, ako zmluvy na prevod pozemku, preto odporúčam odborníka. Zmluvy sa dávajú na kataster v počte 2 plus toľko, koľko je účastníkov. Poplatky za vklad 2000.- Sk v kolkoch. Ale toto všetko by ti poradil ten., kto bude písať zmluvu o prevode a návrh na vklad. Návrh na vklad do katastra môže podať hocikto z účastníkov zmluvy. Odniesť fyzicky to tam môže hocikto, aj sprostredkovateľ, dokonca to môžete poslať aj poštou.
Vyhľadaj si podobné témy, je ich tu, na porade, o tomto probléme veľa.
Lianka
21.11.08,20:18
Len doplnim, ze v pripade zaujmu o zrychleny prevod je poplatok v kolkoch v hodnote 8 000 Sk.

Alternativou prevodu penazi prostrednictvom banky je notarska uschova. Kupujuci zlozi peniaze u notara (posle na jeho ucet, je o tom spisany uradny zaznam) a notar prevedie tieto prostriedky po predlozeni noveho listu vlastnictva (po prevode vlastnictva) bezodkladne predavajucemu. Nieco to stoji, ale aspon sa nemusis obavat o svoje peniaze v pripade, ze by sa udiali nepredvidane okolnosti a prevod vlastnictva by sa neuskutocnil.
chandler
24.11.08,08:31