Elinor
21.11.08,10:06
Blíži sa čas vypisovania Žiadostí o vykonanie výpočtu dane spríjmov FO zo závislej činnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň....

Zaujímalo by ma čo je to to "účelové sporenie" v bode 5. tohto tlačiva.
(§ 11 ods. 4 písm. b zákona o dani z príjmov o tom bližšie nehovorí.)

Za odpovede vopred ďakujem, Elinor
Chobot
21.11.08,09:47
Blíži sa čas vypisovania Žiadostí o vykonanie výpočtu dane spríjmov FO zo závislej činnosti a o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň....

Zaujímalo by ma čo je to to "účelové sporenie" v bode 5. tohto tlačiva.
(§ 11 ods. 4 písm. b zákona o dani z príjmov o tom bližšie nehovorí.)

Za odpovede vopred ďakujem, Elinor

Účelové sporenie je sporenie na dôchodok, ktoré spĺňa podmienky, ustanovené zákon o DzP. - t.j. minimálnu dobu sporenia 10 rokov a výplata po 55. veku života.

Je to v odseku 10 toho paragrafu:


(10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.
Elinor
22.11.08,17:26
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Ešte by ma zaujímalo či si to "účelové sporenie" môže uplatňovať zamestnanec hneď, alebo až po 10 rokoch sporenia na dôchodok ?

Mimochodom sporenie na dôchodok tým sa myslí III. pilier ?
Anja111
22.11.08,18:21
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Ešte by ma zaujímalo či si to "účelové sporenie" môže uplatňovať zamestnanec hneď, alebo až po 10 rokoch sporenia na dôchodok ?

Mimochodom sporenie na dôchodok tým sa myslí III. pilier ?
Ak zamestnanec spĺňa horeuvedené podmienky, tak si môže každý rok pri RZD (http:///), alebo v DP, ak z nejakého dôvodu podáva DP, uplatniť zaplatené DDP, alebo životné poistenie, avšak max. do výšky 12000 Sk.
Chobot
22.11.08,18:25
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Ešte by ma zaujímalo či si to "účelové sporenie" môže uplatňovať zamestnanec hneď, alebo až po 10 rokoch sporenia na dôchodok ?

Môžu počas roka, ale musí to byť produkt, ktorý od začiatku spĺňa tieto podmienky (teda nie je možnosť predčasného výberu).



Mimochodom sporenie na dôchodok tým sa myslí III. pilier ?

Dá sa to chápať aj tak, ale nemusí. Podľa mňa je to až IV. pilier. Dôchodok môže pozostávať z týchto pilierov:
I. pilier - soc. poisťovňa
II. pilier - dôchodkové správcovské spoločnosti (tie, čo sa teraz otvárali na pol roka)
III. pilier -doplnkové dôchodkéové sporenie
IV. pilier -individuálne sporenie na dôchodok finančnými produktami, ktoré spĺňajú podmienky dané zákonom o DzP, napr. životné poistenie, účelové sporenie,...
FMihi
25.01.09,14:31
Dobrý den!
chcem sa spítať, či medzi účelové sporenie nepatrí aj stavebné sporenie?

Ďakujem
mzdarka renca
25.01.09,15:25
nie, nepatrí
durisovad
25.01.09,15:40
Stavebne sporenie je sice sporenim ucelovym - sluzi k ucelu ziskania bytu alebo domu, ale nie je to odpocitatelna polozka z dane.