tkt
24.05.05,07:30
Zamestnanec začne používať služobné auto aj na súkromné účely. Poradíte mi ako to mám všetko riešiť? Má niekto vzor zmluvy, ktorú by som s ním mala podpísať ohľadom toho? Ako vysporiadať v mzde? No proste neviem o tom skoro nič. Ďakujem Vám všetkým
Jara
24.05.05,06:25
:D Príjmom zamestnanca, ktorému poskytuje zamestnávateľ motorové vozidlo na používanie na služ. a súkr. účely, je suma vo výške 1% za vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia na takéto účely. Tento príjem mu riadne započítaš ku príjmu zo závislej činnosti a zdaniš.Ďalej sa dočítaš v Zákone o dani z príjmu č. 595/2003 a nov. 659/2004 Z.z. , § 5 Príjmy zo závislej činnosti, odst.3 :D :D :D
Katty
24.05.05,06:55
tkt prikladám vzor zmluvy
tkt
24.05.05,07:49
Ďakujem Vám veľmi ste mi pomohli
bendži
27.05.05,10:54
Ahojte,

chcem sa poradit, zamestnanec pouzival sluzobne auto aj na sukromne ucely. Mali sme na to spisanu samozrejme zmluvu a robili sme vsetko potrebne. Tento mesiac konci s nim pracovny pomer. Ako by som mohla zrusit tu zmluvu o bezplatnom poskytnuti sluzobneho vozidla? Nema na to niekto tiez nahodou nejaky vzor? Prosiiiiim, moc by ste mi s tym pomohli...

Dakujem.
Chobot
27.05.05,11:07
Predpokladám, ze v tej zmluve asi nemáte zakomponovaný clánok o dobe platnosti zmluvy (pozri, ci je tam nieco také). Ak nie, tak bud by som spravil dodatok, ze zmluva je na dobu neurcitú a zaniká ukoncením pracovného pomeru. A nech to podpíse aj zamestnanec. Ak by sa zdráhal, tak by aj tak musel vrátit auto a zmluvu si môze zarámovat.

Robí s tým problémy ten zamestnanec?
bendži
27.05.05,12:04
mam v zmluve bod "dohoda sa konci vzdy pri ukonceni pracovneho pomeru medzi zamestnancom a zamestnavatelom". Zamestnancovi je to v podstate zrejme jedno, nema dovod robit problemy. Nejaky dalsi papier o zruseni povodnej zmluvy chce po mne sef...
durisovad
27.05.05,14:18
Ja by som povedala, ze pri skoncni pracovneho pomeru sa so zamestnancom spise protokol o odovzdani auta, zamestnanec odovzda doklady a kluce, sef si auto preberie, zamestnancovi da uhradit pripadne skody, ktore na aute urobil a vec by mala byt vyriesena.
ondrejvla
27.05.05,15:42
Navrhujem napísať dodatok o ukončení zmluvy k určitému dátumu, podpísať obomi zmluvnými stranami a problém je vyriešený!
Sylvia K
27.05.05,19:31
Mala by som ešte jednu otázku pri používaní služobného vozidla na súkromné účely : Musí evidovať súkromné jazdy? Alebo len rozpíše, že súkromne prejazdil napr.200km?" Veľmi pekne ďakujem.
evae
24.07.05,07:13
chcela by som sa spytat ohladom tohto, aj ked tu toho bola popisane dost. ked vstupna cena auta bola 100.000 a zamestnanec najazdi za mesiac PHM za cca 2000 sk... tak mu do prijmu dam 1000+2000 a toto mu zdanim. Platia sa z toho aj odvody? do knihy jazd si tento zamestnanec rozpise udane kilometre ako sukromna cesta. blociky si dam do vydavkov?
durisovad
24.07.05,07:20
Predpokladam, ze sa jedna o sukromne pouzitie sluzobneho auta. V tom pripade sa mu do zdanovaneho prijmu da tych 1000 Sk, ale blocky za PHM si bude hradit sam a teda ani narok na odpocet DPH z nich nebude. V knihe jazd by sa malo zaevidovat, kolko km bolo prejazdenych na sukromne ucely.
Paula
24.07.05,07:24
Mám dopňujúcu otázku k tejto téme: Ak sa auto používa aj na súkromné účely a ešte nie je odpísané.......má to vplyv aj na výšku odpisov? Platí to ešte v súčasnosti?
durisovad
24.07.05,07:28
Myslim, ze ak by sa pouzivalo prevazne na sukromne ucely, malo by to vplyv. Ale ak sa pouzije raz za cas, nemalo by mat.
Paula
24.07.05,07:42
Našla som teraz....Pri odpisovaní hmotného majetku, ktorý sa sa iba sčasti používa na zabezpečenie príjmu, sa v zmysle §24 ods.4 ZDP do daňových výdavkov zahŕňa iba pomerná časť odpisov.
KEJKA
24.07.05,08:05
chcela by som sa spytat ohladom tohto, aj ked tu toho bola popisane dost. ked vstupna cena auta bola 100.000 a zamestnanec najazdi za mesiac PHM za cca 2000 sk... tak mu do prijmu dam 1000+2000 a toto mu zdanim. Platia sa z toho aj odvody? do knihy jazd si tento zamestnanec rozpise udane kilometre ako sukromna cesta. blociky si dam do vydavkov?ak si zamestnanec nezaplatí ani PHM, tak tieto si zaúčtuješ do nákladov, ale jemu zdaníš tak ako píšeš 1000+2000 Sk. Jemu na súkromné účely sa PHM počítajú spolu s daňou.
Ale ak sa urči, že PHM si zamestnanec platí sám a požičovné je napr. 200 Sk+DPH, tak potom mu nezdaňuješ nič.
Treba vypočítať, čo je výhodnejšie a pre koho.
durisovad
24.07.05,08:11
Z hladiska uctovania je iste najvyhodnejsie zauctovat prenajom. Odpadnu minimalne otazky o percente odpisov.
Manual
24.07.05,09:52
Myslim, ze ak by sa pouzivalo prevazne na sukromne ucely, malo by to vplyv. Ale ak sa pouzije raz za cas, nemalo by mat.A čo sa myslí tým občasné používanie ? Jedna cesta 500 km alebo 100 ciest po 5 km ? Tak či tak by sa mal % vypočítať podiel súkromných ciest, vyjde to napr. za rok 3% to znamená o 3% znížiť odpisy a aj iné výdavky čo súvisia s prevádzkou auta. Ale načo si takto komplikovať život, keď šikovný účtovník to môže v KJ dať všetko ako služobné cesty ? Máme vari málo iných účtovných problémov ? Ja osobne by som si ich nevyrábal.
Pekný nedelný deň želám...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
durisovad
24.07.05,10:02
Svata pravda, tiez som za to, aby sa auta pouzivali len akoze na sluzobne cesty. Naklady na PHM sa daju od pouzivatela vyziskat aj inym sposobom.
Manual
24.07.05,10:04
Svata pravda, tiez som za to, aby sa auta pouzivali len akoze na sluzobne cesty. Naklady na PHM sa daju od pouzivatela vyziskat aj inym sposobom.Presne tak...http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
KEJKA
24.07.05,14:28
A čo sa myslí tým občasné používanie ? Jedna cesta 500 km alebo 100 ciest po 5 km ? Tak či tak by sa mal % vypočítať podiel súkromných ciest, vyjde to napr. za rok 3% to znamená o 3% znížiť odpisy a aj iné výdavky čo súvisia s prevádzkou auta. Ale načo si takto komplikovať život, keď šikovný účtovník to môže v KJ dať všetko ako služobné cesty ? Máme vari málo iných účtovných problémov ? Ja osobne by som si ich nevyrábal.
Pekný nedelný deň želám...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifsúhlasím aj ja. Ale na počudovanie sú firmy a nie je ich málo, chcú riešiť súkromné jazdy. Nejde vždy o majiteľov, konateľov, vedenie, ale radových zamestnancov. A tí si nemôžu svojvoľne rozhodnúť, že si nechajú preplácať aj súkromné cesty.
Vtedy naozaj odporúčam prenájom-požičovné, lebo sa mi to zda menej pracné. Ale ani pracnosť šéfov vo firme nezaujíma.
durisovad
24.07.05,14:38
Suhlasim vsetkymi desiatimi....
evae
24.07.05,16:42
no a ako by sa dalo najlepsie riesit to, ze ako motivaciu nas stavbyveduci dostal moznost mesacne najazdit cca 1000km za firemne peniaze na sukromne ucely. ved nejako to vykazat musim. ako to riesite vy? (alebo mu nedam ziadne? :D )
KEJKA
24.07.05,16:55
je to zrejme forma odmeny, pričom firma chce ušetriť na odvodoch. Ak má pridelené služobné vozidlo, tak je to divné, možno je to len horná hranica. Lebo za 1000 Sk musí vykázať bločky na PHM a je to pol nádrže, tak neviem, to predsa prejazdí. Ale vykázať by sa to malo ako služobné cesty, lebo potom to stráca zmysel.
Twiister
05.03.09,09:35
Dobrý den prajem, tak na zaciatok sa chcem ospravedlnit,som novy.. ale citam to tu uz par dni a mam s toho taku hlavu ze neviem ako sa volam, moj problem je nasledovny..:

Vlastnim 2 vozidla, jedno osobne a druhe je dodavka, jazdim na nich iba ja, ziadnych zamestnancov nemam, som FO podnikatel (stavebnictvo ) a chcel by som "polopatiscticke" vysvetlenie ako uplnemu lajikovy.. Chcem sa spytat ze ci sa mi oplati vozdilo (alebo vozidla ? ) dat do odpisov a ako ? Jazdim kazdy den ine trasi, nekonecne vela zastavok vybavovaciek a atd, ale taktiez sa mi to dost krizi aj so sukromnymy jazdami, da sa ze by som sam sebe prenajal vozidlo (alebo obydve vozidla? ) a narokoval si vlastne tych 5,5 sk / km ? a ako by som to zapisal do deniku jazd? Proste keby sa tu nasla nejaka dobra dusa co by mi s tym pomohla, tak by som bol moc vdacny :(

Ospravedlnujem sa za amaterske vysvetlenie, lepsie to neviem :confused:
Dakujem Vam !
Chobot
05.03.09,10:14
Dobrý den prajem, tak na zaciatok sa chcem ospravedlnit,som novy.. ale citam to tu uz par dni a mam s toho taku hlavu ze neviem ako sa volam, moj problem je nasledovny..:

Vlastnim 2 vozidla, jedno osobne a druhe je dodavka, jazdim na nich iba ja, ziadnych zamestnancov nemam, som FO podnikatel (stavebnictvo ) a chcel by som "polopatiscticke" vysvetlenie ako uplnemu lajikovy.. Chcem sa spytat ze ci sa mi oplati vozdilo (alebo vozidla ? ) dat do odpisov a ako ? Jazdim kazdy den ine trasi, nekonecne vela zastavok vybavovaciek a atd, ale taktiez sa mi to dost krizi aj so sukromnymy jazdami, da sa ze by som sam sebe prenajal vozidlo (alebo obydve vozidla? ) a narokoval si vlastne tych 5,5 sk / km ? a ako by som to zapisal do deniku jazd? Proste keby sa tu nasla nejaka dobra dusa co by mi s tym pomohla, tak by som bol moc vdacny :(

Ospravedlnujem sa za amaterske vysvetlenie, lepsie to neviem :confused:
Dakujem Vam !

Stručné odpovede:

Sám sebe nemôžeš prenajať vozidlo.

Dať vozidlo do odpisov - musel by si ho zaradiť do majetku. (Naozaj si sa chcel na to spýtať? Nechcel si tou otázkou zistiť niečo iné?)

Ak sú to tvoje vlastné vozidlá, ty si môžeš dať do nákladov základnú náhradu za použitie vlastného auta (5,50/km - po novom 0,183 €) + spotrebu PHM, pričom auto nemusí byť zaradené do majetku. Musíš ale potom robiť vyúčtovania pracovných ciest.
Twiister
05.03.09,10:18
Aha, takze sam sebe nemozem..v poriadku, a s tie denne vykazy by som ako pisal? kedze ako som uz spominal nie vsetka jazda je "pracovna" ako by som to mal po spravnosti rozpisat ? "Zaciatok 6:00 BA1 a koniec 19:00 BA1 " stacit nebude si myslim urcite :) neviem si to vobec predstavit ako by som rozpisoval moje jazdy pri mojom dennom nestalom rezime
ludeko
05.03.09,10:26
Stručné odpovede:

Sám sebe nemôžeš prenajať vozidlo.

Dať vozidlo do odpisov - musel by si ho zaradiť do majetku. (Naozaj si sa chcel na to spýtať? Nechcel si tou otázkou zistiť niečo iné?)

Ak sú to tvoje vlastné vozidlá, ty si môžeš dať do nákladov základnú náhradu za použitie vlastného auta (5,50/km - po novom 0,0183 €) + spotrebu PHM, pričom auto nemusí byť zaradené do majetku. Musíš ale potom robiť vyúčtovania pracovných ciest.

oprava: 5,50/km je 0,183 €
Chobot
05.03.09,10:28
Aha, takze sam sebe nemozem..v poriadku, a s tie denne vykazy by som ako pisal? kedze ako som uz spominal nie vsetka jazda je "pracovna" ako by som to mal po spravnosti rozpisat ? "Zaciatok 6:00 BA1 a koniec 19:00 BA1 " stacit nebude si myslim urcite :) neviem si to vobec predstavit ako by som rozpisoval moje jazdy pri mojom dennom nestalom rezime

Ak nemáš auto v majetku, tak náklady si môžeš uplatniť vtedy, ak ho použiješ na pracovnú cestu. A dokladom o vykonanej pracovnej ceste je vyúčtovanie pracovnej cesty. Štandardne sa ku každej PC robí osobitné vyúčtovanie, ale dá sa urobiť aj vyúčtovanie hromadné, napr. za celý mesiac, kde uvedieš za každý deň, kedy si bol na prac. ceste odkedy dokedy si vykonal cestu, koľko km si prejazdil a aký máš nárok na náhrady.

Je to dosť prácne, ale ak si chceš uplatniť náklady, tak to musí byť.
Twiister
05.03.09,19:59
aha, dobre a ked za osobny automobil je 5,5 /km ? tak za dodavku je kolko ? konkretne mam Fiat Ducato 2,8idTD (ak na tom zalezi ) alebo sa to zaraduje medzi osobne MV ?
Chobot
05.03.09,20:47
aha, dobre a ked za osobny automobil je 5,5 /km ? tak za dodavku je kolko ? konkretne mam Fiat Ducato 2,8idTD (ak na tom zalezi ) alebo sa to zaraduje medzi osobne MV ?

Treba vychádzať z ustanovení zákona o cest. náhradách § 7:


(1)...

(2) Sumu základnej náhrady pre jednostopové vozidlá a trojkolky a pre osobné cestné motorové vozidlá podľa odseku 1 ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo; opatrenie sa vyhlási uverejnením jeho úplného znenia.6) Pri použití prívesu k osobnému cestnému motorovému vozidlu sa základná náhrada zvýši o 15 %.

(3) Sumu základnej náhrady pre nákladné automobily, autobusy a traktory dohodne zamestnávateľ so zamestnancom.


Ak je to tvoje auto v kategórii do 3,5 tony (teda osobné, nie nákladné) tak môžeš uplatniť náhradu pre osobné autá.

Ak je to auto nákladné, tak ako podnikateľ si nemôžeš uplatniť náhradu, lebo zákon vyslovene uvádza, že náhradu za nákladné auto si dohodne zamestnávateľ so zamestnancom. A v tvojom prípade nejde o zamestnanca a zamestnávateľa, ale ty si podnikateľ.

Je nelogické, aby podnikateľ mal v súkromnom vlastníctve Tatrovku a túto používal ako podnikateľ na pracovné cesty. Také auto (nákladné) sa predpokladá, že bude zaradené do OM.
Zuzy
16.09.10,03:49
Dobré ráno prajem, prvýkrát robím s touto témou, a neviem či som to pochopila správne, takže: zamestnancovi je pridelené služobné auto na služobné aj na súkromné účely. Keď auto má obstarávaciu cenu napr. 10000, Eur, tak zamestnancovi pripočítam k mzde 1 % , čiže 100 EUR - mínus spotreba pohonných látok podľa najazdených súkromných kilometrov a túto zvyšnú sumu potom zdaním 19 %? Keď sa mýlim prosím Vás opravte ma, ďakujem

Alebo najprv zdaním 100 eur až potom zrazím spotrebu za poh. hmoty?
Zuzy
16.09.10,07:04
Dobré ráno prajem, prvýkrát robím s touto témou, a neviem či som to pochopila správne, takže: zamestnancovi je pridelené služobné auto na služobné aj na súkromné účely. Keď auto má obstarávaciu cenu napr. 10000, Eur, tak zamestnancovi pripočítam k mzde 1 % , čiže 100 EUR - mínus spotreba pohonných látok podľa najazdených súkromných kilometrov a túto zvyšnú sumu potom zdaním 19 %? Keď sa mýlim prosím Vás opravte ma, ďakujem

Alebo najprv zdaním 100 eur až potom zrazím spotrebu za poh. hmoty?


Prosím Vás poraďáci, môže sa niekto vyjadriť k otázke? Vopred ďakujem
Tweety
16.09.10,07:10
Dobré ráno prajem, prvýkrát robím s touto témou, a neviem či som to pochopila správne, takže: zamestnancovi je pridelené služobné auto na služobné aj na súkromné účely. Keď auto má obstarávaciu cenu napr. 10000, Eur, tak zamestnancovi pripočítam k mzde 1 % , čiže 100 EUR - mínus spotreba pohonných látok podľa najazdených súkromných kilometrov a túto zvyšnú sumu potom zdaním 19 %? Keď sa mýlim prosím Vás opravte ma, ďakujem

Alebo najprv zdaním 100 eur až potom zrazím spotrebu za poh. hmoty?
§5 Zákon o dani z príjmu
(3) Príjmom zamestnanca je aj
a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, 6) na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši,

Takže túto sumu pripočítaš k ZD.
KEJKA
16.09.10,07:11
Dobré ráno prajem, prvýkrát robím s touto témou, a neviem či som to pochopila správne, takže: zamestnancovi je pridelené služobné auto na služobné aj na súkromné účely. Keď auto má obstarávaciu cenu napr. 10000, Eur, tak zamestnancovi pripočítam k mzde 1 % , čiže 100 EUR - mínus spotreba pohonných látok podľa najazdených súkromných kilometrov a túto zvyšnú sumu potom zdaním 19 %? Keď sa mýlim prosím Vás opravte ma, ďakujem

Alebo najprv zdaním 100 eur až potom zrazím spotrebu za poh. hmoty?
OC s DPH - z toho 1% a to aj vtedy ak auto je zaradené bez DPH!
takže pripočítaš k ZD 100 EUR, vypočítaná suma dane bude vyššia o 19EUR.
samozrejme tých 100 EUR zamestnancovi nejde do čistej mzdy.
Ak treba zraziť náhradu za PHM, ktoré platila firma a boli spotrebované na súkromné účely (tiež táto náhrada už musí byť dopočítaná aj s DPH), tak tieto sa robia formou zrážky z čistej mzdy (podobne ako úhrada za stravné lístky).
Musí byť spísaná Dohoda o zrážkach zo mzdy.
Zuzy
16.09.10,07:20
Takže tých 100 EUr zamestnanec nedostane, len tá suma je zdanená a o 19 eur dostane menej, a ešte spotreba PH. ďakujem pekne, už to chápem
brendova
05.03.11,19:46
Ak zamestnanec používa auto, ktoré je prenajaté z požičovne a používa ho aj na súkromné účely, ako mám stanoviť 1%, ktoré mám zahrnúť zo ZD.
V zmluve o prenájme sa OC neuvádza.
Zlata
14.03.11,08:06
[QUOTE=KEJKA;1507419]OC s DPH - z toho 1% a to aj vtedy ak auto je zaradené bez DPH!
takže pripočítaš k ZD 100 EUR, vypočítaná suma dane bude vyššia o 19EUR.
samozrejme tých 100 EUR zamestnancovi nejde do čistej mzdy.
Ak treba zraziť náhradu za PHM, ktoré platila firma a boli spotrebované na súkromné účely (tiež táto náhrada už musí byť dopočítaná aj s DPH), tak tieto sa robia formou zrážky z čistej mzdy (podobne ako úhrada za stravné lístky).
Musí byť spísaná Dohoda o zrážkach zo mzdy.[/QU

No a ako ďalej to správne zaúčtovať? Prepočítala som spotrtebu PHM aj DPH ,
1. zápis do odhľadávok : 335/......... ?????
2. zamestnanec to zaplatí cez pokladňu: 211/335

PHM pri nákupe je zaúčtované celé do nákladov, DPH na celá na odpočet.
Zlata
17.03.11,07:36
[QUOTE=KEJKA;1507419]OC s DPH - z toho 1% a to aj vtedy ak auto je zaradené bez DPH!
takže pripočítaš k ZD 100 EUR, vypočítaná suma dane bude vyššia o 19EUR.
samozrejme tých 100 EUR zamestnancovi nejde do čistej mzdy.
Ak treba zraziť náhradu za PHM, ktoré platila firma a boli spotrebované na súkromné účely (tiež táto náhrada už musí byť dopočítaná aj s DPH), tak tieto sa robia formou zrážky z čistej mzdy (podobne ako úhrada za stravné lístky).
Musí byť spísaná Dohoda o zrážkach zo mzdy.[/QU

No a ako ďalej to správne zaúčtovať? Prepočítala som spotrtebu PHM aj DPH ,
1. zápis do odhľadávok : 335/......... ?????
2. zamestnanec to zaplatí cez pokladňu: 211/335

PHM pri nákupe je zaúčtované celé do nákladov, DPH na celá na odpočet.

Pomôžte prosím, nikto neúčtuje?
mirhu
01.08.11,09:33
:D Príjmom zamestnanca, ktorému poskytuje zamestnávateľ motorové vozidlo na používanie na služ. a súkr. účely, je suma vo výške 1% za vstupnej ceny vozidla za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia na takéto účely. Tento príjem mu riadne započítaš ku príjmu zo závislej činnosti a zdaniš.Ďalej sa dočítaš v Zákone o dani z príjmu č. 595/2003 a nov. 659/2004 Z.z. , § 5 Príjmy zo závislej činnosti, odst.3 :D :D :D

Musí byť zamestnanec v HPP, alebo môže byť zamestnaný na dohodu?
Tweety
01.08.11,10:15
Musí byť zamestnanec v HPP, alebo môže byť zamestnaný na dohodu?
Nie, môže byť aj dohodár.
mirhu
02.08.11,15:47
Nie, môže byť aj dohodár.

Vďaka :)
pochemi
29.09.11,15:09
Prosím poraďte v nasledovnej situácii. Konateľ s.r.o. ide prenášať.Komora mu zaplatí za prednášku na súkromný účet a na účet s.r.o. pošle sumu cestovnej náhrady. s.r.o. odvedie DPH na základe prijatej platby.Treba konateľovi dať ku mzde 1% OC vozidla v mesiaci kedy ide ako súkromná osoba prednášať firemným autom. Dúfam,že som to zrozumiteľne napísala.Ide o právnickú firmu.Ďakujem
Tweety
29.09.11,15:15
Prosím poraďte v nasledovnej situácii. Konateľ s.r.o. ide prenášať.Komora mu zaplatí za prednášku na súkromný účet a na účet s.r.o. pošle sumu cestovnej náhrady. s.r.o. odvedie DPH na základe prijatej platby.Treba konateľovi dať ku mzde 1% OC vozidla v mesiaci kedy ide ako súkromná osoba prednášať firemným autom. Dúfam,že som to zrozumiteľne napísala.Ide o právnickú firmu.Ďakujem
Uf, podnikateľ ide prenášať? koho, čo? :--- Ak MV používa aj na súkromné účely a má takto stanovenú zmluvu, tak áno.
KEJKA
29.09.11,16:22
Prosím poraďte v nasledovnej situácii. Konateľ s.r.o. ide prednášať.Komora mu zaplatí za prednášku na súkromný účet a na účet s.r.o. pošle sumu cestovnej náhrady. s.r.o. odvedie DPH na základe prijatej platby.Treba konateľovi dať ku mzde 1% OC vozidla v mesiaci kedy ide ako súkromná osoba prednášať firemným autom. Dúfam,že som to zrozumiteľne napísala.Ide o právnickú firmu.Ďakujem
Tá prednáška je súkromná aktivita konateľa? Tak mi to vyplýva zo zadania.
Cestovná náhrada sa berie ako úhrada za službu, preto odvediete DPH? - tiež mi to takto vyplýva.
nakoľko konateľ použil na svoju súkromnú aktivitu firemné auto, tak áno, za sro mu ho zdaníte 1% z OC /OC včítane DPH, občas sa na to zabúda./
pochemi
05.10.11,14:36
Ďakujem za odpovede.Keby som chcela byť ešte konkrétnejšia, tak právnik urobí pre komoru prednášku,ale ide firemným autom, kde je konateľom. Za prednášku mu pošlú na súkromný účet a cestovné na s.r.o.
Gong
05.12.11,07:51
Dobrý deň, prosím ak je firemné vozidlo, a spísaná zmluva o poskyt. MV so zamestnancom, parkovať firemné vozidlo môže zamestnanec i pred svojím bydliskom? Prosím v akom § sa to rieši? Dakujem
KEJKA
05.12.11,08:39
chceš § o parkovaní firemného vozidla pred bydliskom zam-ca? Taký § nie je.
Ak je umožnené používať firemné auto na súkromné účely, tak v zmluve sú uvedené podmienky.
V rozsahu použitia na súkromné účely sa kráti odpočet DPH, náklady na PHM, odpisy, opravy.......
plus sa zdaňuje 1% OC včítane DPH ako nepeňažný príjem /mesačne/.
Gong
05.12.11,11:35
chceš § o parkovaní firemného vozidla pred bydliskom zam-ca? Taký § nie je.
Ak je umožnené používať firemné auto na súkromné účely, tak v zmluve sú uvedené podmienky.
V rozsahu použitia na súkromné účely sa kráti odpočet DPH, náklady na PHM, odpisy, opravy.......
plus sa zdaňuje 1% OC včítane DPH ako nepeňažný príjem /mesačne/.

Teraz som sa od konateľa dozvedela, že firemné vozidlá, ktoré chce poskytovať zamestnancom, budú používané len na služobné účely, na súkromné nie, môže v takomto prípade, zamestnanec mať toto vozidlo parkované pred vlastným domom? podľa mňa nie. Čo mi poradíte prosím. Dakujem
KEJKA
05.12.11,12:15
nemôže. Cesta na pracovisko a nazad je už súkromná cesta.
marjankaj
05.12.11,12:32
No aj by mohol.
Zákon o cestovných náhradách 283/2002
§2
(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.
KEJKA
05.12.11,12:47
máš pravdu, ale o tom zadanie nebolo.
Gong
05.12.11,16:28
No aj by mohol.
Zákon o cestovných náhradách 283/2002
§2
(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v pracovnej zmluve alebo v dohodách o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o vykonaní práce výkon práce v mieste mimo miesta pobytu, môže s ním zamestnávateľ v tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i pri ceste z miesta pobytu do miesta výkonu práce a späť náhrady ako pri pracovnej ceste.
... čiže ak som to správne pochopila, ak chce konateľ poskytnúť zamestnancovi MV len na služobné účely, tým pádom zamestnanec nemôže MV parkovať pred svojím vchodom, alebo?
... a keby sme to brali tak ako uviedla marjankaj vo svojom príspevku, mohli by sme to i takto vyriešiť? konateľ nechce aby v zmluve o poskyt.MV mali zamestnanci dané na súkromné účely. Ale zároveň sa pýta, či by mohli MV parkovať pred svojím domom. Som z toho zúfalá :-(((
KEJKA
05.12.11,17:05
však im dajte do zmluvy to odporúčanie - výkon práce doma=miesto pobytu.
Gong
05.12.11,17:15
však im dajte do zmluvy to odporúčanie - výkon práce doma=miesto pobytu.
Dakujem krásne, to som potrebovala počuť, teda uistiť sa. :)
marjankaj
05.12.11,18:55
Dakujem krásne, to som potrebovala počuť, teda uistiť sa. :)
No neviem, či ti to bude stačiť.
A čo robia tí zamestnanci? Sústružníkov pri sústruhu?:eek: