ekofin
21.11.08,10:48
Neviem si rady, čo mám účtovať a čo nie.Sme rozpočtová organizácia. Mali sme os. auto po havárii v oprave. Zo servisu nám prišla fa na 100.000,- Sk a hneď v ten istý deň papier od poisťovne likvidácia poistnej udalosti, kde je napísané:
náklady na opravu celkom 100.000,- Sk
zníženie 30 % za alkohol -30.000,- Sk
spoluúčasť 5,00 % min. 2.000 - 3.500,- Sk
poskytnutá záloha - 20.000,- Sk
Po odpočítaní zníženia, spoluúčasti a poskytnutej zálohy(20.000,- Sk na účet servisu) sme poukázali sumu 46.500,- Sk na účet opravcu.
My ako organizácia sme zatiaľ neplatili nič. Dnes prišiel šéf s ďalšou faktúrou, tiež za opravu toho istého auta vo výške 10.000,- Sk a že ju máme zaplatiť aj spoluúčasť a zníženie 30% na účet opravcu. My sme žiadne poistné plnenie nedostali. Dostal to opravca od poisťovne. Ako to mám všetko prosím Vás zaúčtovať. Ďakujem, veľmi mi tým pomôžete.
azla
21.11.08,17:49
Neviem si rady, čo mám účtovať a čo nie.Sme rozpočtová organizácia. Mali sme os. auto po havárii v oprave. Zo servisu nám prišla fa na 100.000,- Sk a hneď v ten istý deň papier od poisťovne likvidácia poistnej udalosti, kde je napísané:
náklady na opravu celkom 100.000,- Sk
zníženie 30 % za alkohol -30.000,- Sk
spoluúčasť 5,00 % min. 2.000 - 3.500,- Sk
poskytnutá záloha - 20.000,- Sk
Po odpočítaní zníženia, spoluúčasti a poskytnutej zálohy(20.000,- Sk na účet servisu) sme poukázali sumu 46.500,- Sk na účet opravcu.
My ako organizácia sme zatiaľ neplatili nič. Dnes prišiel šéf s ďalšou faktúrou, tiež za opravu toho istého auta vo výške 10.000,- Sk a že ju máme zaplatiť aj spoluúčasť a zníženie 30% na účet opravcu. My sme žiadne poistné plnenie nedostali. Dostal to opravca od poisťovne. Ako to mám všetko prosím Vás zaúčtovať. Ďakujem, veľmi mi tým pomôžete.

Neviem ako účtuje rozpočtová organizácia, ale poviem Ti princip v PU.

Fa za opravu............................511,343/321 ........ 100 000,-
Predpis za poistné plnenie................ 378/648 .......... 66 500,-

Vzhľadom k tomu, že plnenie od poisťovne (aj záloha) išli na účet servisu, máš to napísané v liste od poisťovne - tak na základe toho zaúčtuješ zníženie účtu 321 a 378 o čiastku 66 500,-

Na účte 321 Ti ostane neuhradený záväzok vo výške 33 500,-, ktorý si povinná uhradiť servisu. (Je to vlastne rozdiel fa za opravu a poistného plnenia, ktoré už obdržali priamo od poisťovne)

Spoluúčasť 3 500,- znáša vaša firma, vyplýva to z podmienok poistnej zmluvy. (toto neúčtuješ)

Krátenie plnenia kvôli alkoholu je tiež na základe zmluvy (je to opodstatnené).
Vzhľadom k tomu, že požitie alkoholu v súvislosti s vedením vozidla je závažné porušenie aj pracovných predpisov, zvykne sa toto krátenie zosobniť vodičovi.:D
Ak to zosobnite ................335/648
Úhrada.......................211,221/335

mimotemy Vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu ma veeeľmi znepokojuje a nemám pre to pochopenie.
ekofin
24.11.08,07:20
Ďakujem za odpoveď, takto nejako som účtovala aj ja. Problém mi však robí jedna vec, a tá sa práve týka rozpočtových pravidiel. To krátenie za alkohol je že vraj v štádiu riešenia a je možné, že nám tie peniaze poisťovňa vráti. Oficiálne zatiaľ žiaden papier nemám. Ak mi prídu peniaze ešte toho roku, nie je problém, môžem ich použiť z rozpočtu vo výdavkoch, ale čo ak mi prídu až na budúci rok. Moja šéfka tvrdí, že plnenia od poisťovní sa môžu použiť vo výdavkoch v ktoromkošvek roku. Ja som presvedčená, že musia ísť na príjem. A to by sa týkalo aj predpisu náhrady od zamestnanca. Ak predpíšem pohľadávku voči zamestnancovi, ak mi to zaplatí do konca roka, nie je problém. Ale ak to zaplatí až na budúci rok pôjde to zrejme na príjem.
Je to problém rozpočtového hospodárenia, preto by som bola rada, ak by sa mi niekto ozval z rozpočtových organizácií.