evuš
21.11.08,11:28
Dobrý deň,

jeden známy sa na mňa obrátil o radu, ale som bezradná.... Ak niekto sa s podobným problémom stretol budem rada, ak pomôže.

Od 18.1.2008 - 31.12.2009 bola uzavretá zmluva na dobu určitú. Časom však zamestnávateľ od neho žiadal, aby si spravil živnosť /čo odmietol/, tak sa dohodli o rozviazaní PP dohodou k 30.9.2008. Známy sa neprihlásil ako dobrovoľne nezamestnaný, platil si vraj iba do ZP??! Napriek tomu, do práce chodil i naďalej, začiatkom novembra v práci "zoskočil" z vyvýšeného miesta, odvtedy nemôže hýbať rukami, čaká ho operácia chrbtice.....nevie ako postupovať..... kto mu bude platiť PN a pod....
Podľa mňa : 1/ nemal spraviť túto hlúposť ! porušili sa tým zákony
2/ keďže pracoval i naďalej, dohoda o rozviazaní PP na dobu určitú je neplatná a vlastne PP trvá naďalej a to na neurčitú dobu /viď. Zákonník práce/ + ide o pracovný úraz /nenahlásený/ ?!

No je to riadne pomotané! Čo mu vlastne mám poradiť ?! ďakujem
gabooz
21.11.08,10:35
Dohodu o rozviazani PP podpisali k akemu datumu a kedy doslo k urazu ?
Ked je PP dohodnuty na dobu urcitu (31.12) ale dohodou ju zrusia k 30.9, pracovny pomer zanika 30.09. PP na dobu sa meni na PP na dobu neurcitu iba v pripade, ak uplynula doba v zmluve urcena, nepodpisala sa nova a zamestnanec chodi nadalej do prace. V tomto pripade vsak bola podsisana dohoda o ukonceni PP.
Chobot
21.11.08,10:37
Dobrý deň,

jeden známy sa na mňa obrátil o radu, ale som bezradná.... Ak niekto sa s podobným problémom stretol budem rada, ak pomôže.

Od 18.1.2008 - 31.12.2009 bola uzavretá zmluva na dobu určitú. Časom však zamestnávateľ od neho žiadal, aby si spravil živnosť /čo odmietol/, tak sa dohodli o rozviazaní PP dohodou k 30.9.2008. Známy sa neprihlásil ako dobrovoľne nezamestnaný, platil si vraj iba do ZP??! Napriek tomu, do práce chodil i naďalej, začiatkom novembra v práci "zoskočil" z vyvýšeného miesta, odvtedy nemôže hýbať rukami, čaká ho operácia chrbtice.....nevie ako postupovať..... kto mu bude platiť PN a pod....
Podľa mňa : 1/ nemal spraviť túto hlúposť ! porušili sa tým zákony
2/ keďže pracoval i naďalej, dohoda o rozviazaní PP na dobu určitú je neplatná a vlastne PP trvá naďalej a to na neurčitú dobu /viď. Zákonník práce/ + ide o pracovný úraz /nenahlásený/ ?!

No je to riadne pomotané! Čo mu vlastne mám poradiť ?! ďakujem

Tak ste si obaja zavarili a poriadne - aj firma aj zamestnanec.

Neide o pokračovanie PP, pretože tento sa skončil dohodou k 30.9.2008. Od tohto dátumu, ak zamestnanec vykonával prácu, ide o neledálnu prácu a nelegálne zametnávanie, pretože nie je žiadna pracovná zmluva. Ako ste mu platili plat? Odvádzali ste nejaké odvody? Alebo ste mu len dávali nezdanenú výplatu na ruku, aby si sám zaplatil odvody? Obávam sa, že keď príde IP, tak porozdáva pokuty ako krupier karty v kasíne.

A zamestnanec teraz nie je poistený (snáď mal aspoň to ZP:rolleyes:), ale ak nemal sociálku, tak nemôže čakať ani na nemocenské. Vy ako firma ste mimo, lebo nebol váš zamestnanec - aspoň nie oficiálne, ale ako čierna pracovná sila.

Skomplikovali ste to poriadne...:cool:
evuš
21.11.08,10:52
Dobrý deň,

vďaka za radu, ale našťastie sa to ani mňa ani našej firmy netýka, pretože mi sa riadime zákonmi. Bolo to vážne iba pre známeho, a som tu vlastne nováčik, len kvôli tomuto, pretože som mu nevedela pomôcť. To, že urobil totálnu somarinu som mu povedala hneď, len som si myslela, keď som prezrela ZP, či by sa tá dohoda o rozviazaní PP nemohla napadnúť na súde podľa § 77?!! No, nech si to neako urovná on, ja som chcela mu pomôcť a ešte sa dostanem do problémov ja. Ešte raz vďaka a pekný deň.
brčko
21.11.08,11:07
ak sa jeho PP skončil 30.9.08 a pôjde na PN začínajúcu najneskôr!!! dnom 11.11.09, tak mu nemocenské bude platiť soc.poisťovna v ochrannej dobe z ukončeného prac.pomeru.
11.11.08 je/bol posledný den 42-dnovej ochrannej lehoty!!!
Xanti
15.02.09,13:38
Zdravím,
dúfam že som nie moc mimo témy, ale známy má problém. Pred rokom 1.2.2008 podpísal prac. zmluvu so skúš. dobou na tri mesiace a na dobu určitú jeden rok .
Tento rok sa robili čistky v zamestnaní a tomu známemu dali podpísať novú pracovnú zmluvu s dátumom 2.1.2009, a opätovne mu dali skúšobnú dobu na tri mesiace a je to zmluva na dobu určitú na jeden rok.
Ja mu tvrdím, že táto druhá zmluva s dátumom 2.1.2009 je neplatná nakoľko porušuje § 45 zákonníka práce
Skúšobná doba

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

a nakoľko 1.2.2009 skončila platnosť prvej zmluvy na dobu určitú a tá nebola k dátumu 1.2.2009 predlžená a známy chodí do práce nadalej, i poberá plat a ostatné výhody plynúce z pracovného pomeru tak som presvedčená, že jeho zamestnávateľ pochybil a známy má už pracovný pomer na dobu neurčitú na základe § 71 zákonníka práce
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

Myslím si správne? Ako by mal známy postupovať s ohľadom na problémy, ktoré má s firmou? Má na tú neplatnosť zmluvy upozorniť zamestnávateľa, alebo úrad práce, alebo inšpektorát práce? Dakujem .
Chobot
15.02.09,20:21
Zdravím,
dúfam že som nie moc mimo témy, ale známy má problém. Pred rokom 1.2.2008 podpísal prac. zmluvu so skúš. dobou na tri mesiace a na dobu určitú jeden rok .
Tento rok sa robili čistky v zamestnaní a tomu známemu dali podpísať novú pracovnú zmluvu s dátumom 2.1.2009, a opätovne mu dali skúšobnú dobu na tri mesiace a je to zmluva na dobu určitú na jeden rok.
Ja mu tvrdím, že táto druhá zmluva s dátumom 2.1.2009 je neplatná nakoľko porušuje § 45 zákonníka práce
Skúšobná doba

(4) Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu.

a nakoľko 1.2.2009 skončila platnosť prvej zmluvy na dobu určitú a tá nebola k dátumu 1.2.2009 predlžená a známy chodí do práce nadalej, i poberá plat a ostatné výhody plynúce z pracovného pomeru tak som presvedčená, že jeho zamestnávateľ pochybil a známy má už pracovný pomer na dobu neurčitú na základe § 71 zákonníka práce
Skončenie pracovného pomeru
dohodnutého na určitú dobu

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

Myslím si správne? Ako by mal známy postupovať s ohľadom na problémy, ktoré má s firmou? Má na tú neplatnosť zmluvy upozorniť zamestnávateľa, alebo úrad práce, alebo inšpektorát práce? Dakujem .

Nemyslím si, že by prac. zmluva bola neplatná. Neplatná je len v časti, kde sa dohodli na skúšobnej dobe, teda zmluva bola dohodnutá na ďalší rok (a aj platná), len skúšobná doba nie je (je neplatná).

Takže problém by bol len vtedy, keby mu chceli zrušiť PP v skúšobnej dobe, vtedy sa môže brániť, že skúšobná doba bola dohodnutá protizákonne.
Xanti
15.02.09,20:48
Nemyslím si, že by prac. zmluva bola neplatná. Neplatná je len v časti, kde sa dohodli na skúšobnej dobe, teda zmluva bola dohodnutá na ďalší rok (a aj platná), len skúšobná doba nie je (je neplatná).

Takže problém by bol len vtedy, keby mu chceli zrušiť PP v skúšobnej dobe, vtedy sa môže brániť, že skúšobná doba bola dohodnutá protizákonne. Dakujem, aj tak sa mi to nezdá lebo v čase medzi 2.1.2009 a 1.2.2009 má uzavreté dve platné zmluvy ale dve výplaty nedostal. Nie je to čudné? Predsa zamestnávateľ nezrušil pôvodnú zmluvu, a ak by ju zrušil tak ju zruší skôr ako uplynie dohodnutá doba nemá známy nárok na 2 mes. odstupné? Je to dosť zamotané. Preto budem rada každému vysvetleniu. Dakujem.
Xanti
16.02.09,16:22
Nikto nevie poradiť?
mzdarka renca
16.02.09,16:35
Dakujem, aj tak sa mi to nezdá lebo v čase medzi 2.1.2009 a 1.2.2009 má uzavreté dve platné zmluvy ale dve výplaty nedostal. Nie je to čudné? Predsa zamestnávateľ nezrušil pôvodnú zmluvu, a ak by ju zrušil tak ju zruší skôr ako uplynie dohodnutá doba nemá známy nárok na 2 mes. odstupné? Je to dosť zamotané. Preto budem rada každému vysvetleniu. Dakujem.

To, že nedostal 2 výplaty je v poriadku, veď nepracoval za dvoch. Asi tu ide o preklep v dátumoch na PZ. Na aké 2 mes. odstupné? Je to doba určitá. Zamestnávateľ s ním neukončil PP, tak nie je dôvod na odstupné.
Chobot
16.02.09,21:41
Dakujem, aj tak sa mi to nezdá lebo v čase medzi 2.1.2009 a 1.2.2009 má uzavreté dve platné zmluvy ale dve výplaty nedostal. Nie je to čudné? Predsa zamestnávateľ nezrušil pôvodnú zmluvu, a ak by ju zrušil tak ju zruší skôr ako uplynie dohodnutá doba nemá známy nárok na 2 mes. odstupné? Je to dosť zamotané. Preto budem rada každému vysvetleniu. Dakujem.

Možno to zamestnávateľ trochu nedomyslel tým, že súčasne boli platné 2 pracovné zmluvy, ale ZP nevylučuje mať uzatvorené aj 2 pracovné pomery.

AK teda chcel byť ten tvoj známy tak dôsledný a dodržiavať ustanovenia prac. zmlúv, prečo nerobil v tom mesiaci podľa každej PZ 8 hodín, teda 16 hodín denne? Ak pracoval len 8 hodín, tak nemá prečo žiadať 2x mzdu.

A možno v tej druhej PZ je niekde na konci, v záverečných ustanoveniach uvedené, že pôvodná PZ sa týmto ruší. Čo vlastne chce dosiahnuť? Chce sa zámerne rozhádať so zamestnávateľom? Veď on neporušil žiadne jeho práva (až na tú skúšobnú dobu, ale tá je neplatná a hotovo).
Xanti
18.02.09,17:53
Ak pracoval len 8 hodín, tak nemá prečo žiadať 2x mzdu.......Čo vlastne chce dosiahnuť? Chce sa zámerne rozhádať so zamestnávateľom? Veď on neporušil žiadne jeho práva (až na tú skúšobnú dobu, ale tá je neplatná a hotovo). Nie známy nič nechce dosiahnuť, ani sa rozhádať zo zamestnávateľom. Proste chce vedieť len to ako sa brániť keby došlo k tomu, že ho chcú prepustiť počas ( neplatne uzavretej ) skúšobnej doby. Stať sa môže všeličo v dnešnej dobe. Tak radšej vedieť také info skôr a byť pripravený. Myslím, že na tom nie je nič zlé.
Mne sa zdalo, že je neplatná skúšobná doba ale mala som pocit, že aj tá druhá zmluva je neplatná kvôli súbežnosti s prvou zmluvou. Preto, že som si nebola istá a nechcela som zavádzať svojho známeho tak som požiadala o radu na porade.
Dakujem všetkým.:rolleyes: