KulovaM
21.11.08,12:28
dobrý den poradáci,
chcem sa s Vami poradiť ohladom minimálnym mzdových nárokjov podľa § 120 ZP. V spoločnosti nemáme uzatvorenú kolektívnu zmluvu. Základ mzdy je určený stupňom náročnosti práce, u nás 3. základy sa neupravovali už minulý rok, ked sa zvýšila min. mzda na 8 100,- Sk. Moja nadriadená mi tvrdí, že to už padlo, a že každý zamestnanec podpísal základ(vypočítaný podla starej neplatnej min. mzdy) na pracovnej zmluve a preto sa nemusí upravovať. Firma nemusí prihliadať na § 120 ZP a určovať stupeň náročnosti práce. Ja si však myslím, že základ by sa mal upravovať stále podľa platnej výšky minimálnej mzdy, lebo sú to minimálne mzdové nároky, práce súhlasia so stupňom náročnosti 3 - poväčšinou THP.
Kto má pravdu?
Aké máte skúsenosti?
Dakujem za odpovede.
Jana Motyčková
21.11.08,11:56
To by sme museli vidieť kolektívnu zmluvu. Totiž ak máte dohodnuté odmeňovanie v KZ, minimálne mzdové nároky podľa §120 sa na vás nevzťahujú - ale závisí to aj od presného znenia KZ. Viď §120 ods.1 :" Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku"
KulovaM
21.11.08,12:24
už som uviedla v otázke, že nemáme kolektívnu zmluvu, ale zabudla som doplniť, že sa jedná len o základ, teda máme aj variabilnú zložku mzdy-osobné ohodnotenie, tak to prekročí minimálne mzdové nároky....alebo nie?
Jana Motyčková
21.11.08,12:49
Aha, zle som čítala. V takom prípade na stupne náročnosti práce firma prihliadat musí, ale aj osobné ohodnotenie je mzdou, t.j. ak základ + osobné ohodnotenie je aspoň vo výške min.mzdového nároku, tak je to v poriadku. Tiež, aj keď je to menej, nie je teoreticky nutné upravovať mzdu v prac. zmluve ale v každom prípade pri výplate sa aktuálny minimálny mzdový nárok dodržať musí, t.j. musíte dostať buď nejakú odmenu alebo doplatok do min.mzdového nároku.
KulovaM
21.11.08,13:34
ano, už mi je to jasné......dakujem za radu
jess
02.12.08,10:03
Čiže, ak má pracovník 1/2 PP, je odmeňovaný mesačnou mzdou, bez kolektívnej zmluvy, pohyblivú čiastku mzdy nemá a má v mesiaci 10 dní dovolenky a 10 dní vrátane sviatku odrobí, potom mu vychádza HM 3889,-. Musím mu doplatiť 161 Sk do min. mzdy. Uvažujem správne ?
Marína
02.12.08,22:27
Podľa §118 ods.2 ZP sa náhrada nepovažuje za mzdu. Dovolenka je náhradou za mzdu a nemôžeš ju pripočítať ku mzde(lebo to mzda nie je), aby si zistila výšku prípadného doplatku do sumy minim. mzd. nároku. MMN vypočítaš 3889/počet odpracovaných hodín spolu so sviatkom, ak má mesačnú mzdu a v kolektívnej zmluve alebo prac. zmluve nie je dohodnuté, že sviatok sa bude preplácať ako náhrada mzdy(ZP §122 ods.3).
Hádam sa ešte niekto vyjadrí.
Jana Motyčková
03.12.08,07:23
Nenavýši sa mzda, tá zrejme splnila minimálnu výšku. V tomto prípade treba použiť ZP_§134_ods.5:
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.

... a teda navýšiť priemerný zárobok na v tom mesiaci platnú minimálnu mzdu, v tomto prípade 8100/20/8 (resp. 8100/20/7.5 ak je 7,5 hod. úväzok stanovený v organizácii).
jess
03.12.08,07:29
Nenavýši sa mzda, tá zrejme splnila minimálnu výšku. V tomto prípade treba použiť ZP_§134_ods.5:
(5) Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde. Ak u zamestnávateľa nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve a priemerný zárobok zamestnanca je nižší ako príslušný minimálny mzdový nárok (§ 120 ods. 4), zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tomuto minimálnemu mzdovému nároku.

... a teda navýšiť priemerný zárobok na v tom mesiaci platnú minimálnu mzdu, v tomto prípade 8100/20/8 (resp. 8100/20/7.5 ak je 7,5 hod. úväzok stanovený v organizácii).

Čiže, doplatím mu do 4050,- tých 161,-Sk ? (4050-3889 = 161)
Jana Motyčková
03.12.08,07:32
Áno, ale v dovolenke (zrejme).
jess
03.12.08,07:33
Ďakujem. :)